Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Teme koje su o ribolovu, a ne znate gdje da ih smjestite, ili ne pripadaju nigdje drugo.

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la rusko » 01 ožu 2010, 13:02

Ovdje na sjeveru među sobovima, medvjedima i ledenicama se oko 80% aktivnog ribolova odvija na Put and Take jezerima...P&T = ubaci i uzmi- fazon je da se u jezero ubaci izvjesna količina ribe, najčešće kalife u određenoj kilaži i uz plaćenu dozvolu ribolovac ima pravo upecati i uzeti par riba. Večinom je C&R moguć ali se rijetko koristi jer je smisao da se ulovi riba za jesti...

Ja mislim da ova jezera u suštini imaju dva pozitivna aspekta, prvi je taj da daju podstrek razvoju sportskog ribolova jer omogućavaju da i oni koji nisu zainteresovani da se dobro oznoje da bi došli do finog mjesta na kojem eventualno ništa neće upecati, imaju mjesto na kom mogu pecati. A onda kada se ovdje izgustiraju dobar dio njih se preorjentiše na istinski sportski ribolov.
Mjesta su najčešće izvrsno pripremljena sa molićima, kolibama, roštiljem, sve je prilagođeno za hendikepirane (što je za pohvalu)... i ispunjeno ostalim servisima kao npr. prodaja opreme, restorani itd.... tako da pružaju i udobnost i veliku vjerovatnoću da se nešto upeca...

Druga (i po meni najvažnija) pozitivna stvar je da se smanjuje krivolov i uništavanje na "prirodnim" revirima. Ljudi koji su odgovorni ribolovci se većinom drže prirodnih voda jer ih i ne zanima da li će nešto upecati, bitan je izazov (osim kad nas žene pošalju da donesemo ribu za jesti), dok oni možda manje odgovorni (da ne kažem "bahati") radije odaberu P&T vode jer na taj način lakse zadovolje svoje impulse i potrebe... nešto što je postalo primjetno na prirodnim vodama od kako su P&T "preuzeli stvar" je znatno smanjenje smeća, posebno konzervi piva i najlonskih kesa...

Negativna stvar sa P&T vodama je što se sportski ribolov "degradira" na ovaj način... Jednostavno "nije to TO"... a i ta produkcija ribe "za klanje" doprinosi komercijalizaciji i prijeti da se neke vode koje su inače dobre "kakve jesu" pretvore u mrijestilišta i ribogojilišta te da se kroz njihovo održavanje i ishranu ribe za P&T, zagade prirodni tokovi...

Kakvo je vaše mišljenje o ovom? Da li bi P&T imao nekog smisla u BiH?
slika slika


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la zlaja » 01 ožu 2010, 20:11

Druže Rusko jako lijep tekst, većim udjelom si dao i odgovor ali ovdje ništa nema smisla pa ni to ne bi funkcionisalo. Možda da sve peripetije oko jezerceta radi lično visoki predstavnik i Blek Stena

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la rusko » 01 ožu 2010, 20:34

A Zagor? Pa on bi to mogao skontati na močvarama Darkvuda... :-)

Ma nešto kontam kod nas je puno tih tipova kojima je glavna stvar otići kući "pun ko brod"...
Znas ono "puna čuvarica"... pa podijeli komšijama, pa baci mačkama, nesto u zamrzivač... itd...

možda bi se na tim P&T jezerima neki od njih odvojili od prirodnih voda i time sačuvale npr. mladice, mekousna i ostale (rijetke i) kvalitetne ribe koje bi ovi "majstori svog zanata" mogli lako istrjebiti ako ovako nastave...
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la zlaja » 01 ožu 2010, 22:22

Pričali su meni naši ljudi koji rade u Italiji o tim komercijalnim jezerima koja posluju tako, naša raja nema taj standard, većina nema para za regularnu godišnju dozvolu, polako Rusko što bi mi rekli sabur* biti će i to dok dođemo sebi od kuršlusa koji traje već 20 godina

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la rusko » 01 ožu 2010, 22:44

Moj Zlaja, kako nema standarda a eno mi frend otvorio skijaliste u sred Hercegovine...

ma zezam se, razumijem ja to... u pravu si...

Nego razvlaci mi se ideja u glavi da bi se moglo probati... Ne mora to vise da kosta od dozvole na reviru... kad ja u Svedskoj mogu da upecam 4 kalife od ca 1,5 kg za 15 eura, moglo bi tako nesto proci i u BiH za 15 KM... Za tu cijenu bi ljudi mogli da odnesu kuci sta im treba a prirodnim vodama bi se mogao dati "prijeko potrebni mir"...

Npr. ako bi se skontalo neko udruzenje koje bi dobilo pravo upravljanja nekim jezerom blizu veceg grada, i napravi se dogovor sa nekim ribogojilistem o isporuci ribe, mogla bi se formirati neka cijena koja bi mozda bila 20-30 posto jeftinija gledano na trziste ribe... U tom slucaju bi udruzenje minimalno zaradjivalo, ali bi korist (ako su neke moje pretpostavke tacne) bila znatno veca po pitanju odrzavanja prirodnih voda...

Znam da pomalo "lutam" i sanjarim, i da sam vjerovatno naviknut na jedan zivot koji dosta odudara od prilika u BiH pa onda nekad rezonujem na nacin koji se cini "nemoguc" za nase uslove... ali nije zgorega razmjeniti misljenja, ko zna, red je da jednom dodju i neka bolja vremena... valja ipak znati koje alternative postoje...
slika slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la angler » 02 ožu 2010, 14:07

U Sarajevu, tacnije na Ilidzi je bio aktivan zimi bazen u koji ubace pastrmku i ko sta ulovi nosi na vagu i plati. Dozvola nije bilo vec samo se naplacivala ulovljena riba. Sad se tacno ne sjecam koji je limit bio ali vracanja ulovljene ribe u bazen nisu dopustali. E sad, obzirom da je bazen, ne mali, riba se nije mogla uloviti tek tako. Sve u svemu po meni nije lose bilo a da li jos to funkcionise ne znam. U svakom slucaju je bolje uloviti i nositi kuci nego istu kupovati u ribarnjicama, ko zna kad ubijene ili crkle.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la Seha » 02 ožu 2010, 14:16

Rusko takve vode vec postoje u BiH.. Nalik na ove klasicno "skandinavske" je ona na putu prema Fojnici gdje smo lovili jednu zimu (neznajuci stacemo od sebe) Senad,Svirac,Azem i Adi..
Maksimalno susretljiv vlasnik restoran na vodi jezero poribljeno sa kalifom ,zlatovcicom i pokojim saranom.. (ima negdje u reportazama)
Generalno te vode "plati pa klati" su ok za vrijeme kad su zabrane pa cisto covijek da nezahrdjaju zglobovi, ili da odvede klinca il klincezu i tako im pruzio sansu da zavole ovaj sport..
Nas izveo tata Senad ,a mi djeca ko djeca <valjanjeodsmijeha>
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la montana » 02 ožu 2010, 19:04

Tacno. Nesto slicno se vec godinama radi na Borackom jezeru za otvorenje ribolovne sezone. Pusti se "odredjena" kolicina "konzumne" ribe od 15tak cm i dodje se na "pokolj", uz neizbjezne tv kamere. Po meni je dobro, ali treba se paziti da ta riba ne narusi postojeci sklad u vodi, kao na Borackom gdje su ljudi donosili gage za kedere, pa postepeno presli na male klijencice. Ovi (klijencici) su se toliko razmnozili i narasli da je od njih skoro nemoguce uhvatiti pastrmku, jer uzimaju svaku varalicu i muhu bez obzira na boju, velicinu i nacionalnu pripadnost. Jezro je prebogato rakom, koji je glavna hrana krupnoj divljoj pastrmci koje u jezeru ima "na bacanje". Jednom prilikom sam u jednoj pronasao 3 raka od oko 5cm, ali je i dalje ganjala kasiku od 7cm. Zbog klijencica i "konzumne" pastrmke je nemoguce loviti divlju koja, zbog opreznosti, ostaje gladna. Ovi klijenovi se sada hrane tim rakovima, tako da predstavljaju konkurenciju domacim ribama. Jezero je bogato i krupnim saranom, a gledao sam jednom ribara sa komadom od 27kg.

Lijepo je dovesti pocetnike i djecu na pocetak sezone na Boracko jezero. ja sam vodio nekoliko ljudi koji su kasnije nabavljali pribor, ali su dozivljavali velika razocarenja na divljim vodama gdje ribe ima, ali nedovoljno da im omoguci prelazak u naprednu grupu.

Boracko jezero bude atraktivno mjesec dana do kad se "konzumna" ne potrijebi i ne pocne sezona kupanja. Tada je voda prevruca, a riba ode u dubine gdje ima dosta izvora na dnu. Ribolov sa plovecih objekata je zabranjen i jezero sa ribolovne tacke gledista postaje nedostupno.

Projekti P&T su moguci samo na zatvorenim vodama blizu vecih naselja da bi obezbjedili cuvarsku sluzbu i dovoljnu posjecenost. Oni su korisni jer se na njima moze obezbjediti prodaja viska proizvedene ribe u privatnim i drzavnim ribnjacima po nekoj razumnijoj cijeni, te time obezbjediti ekonomicnije poslovanje ribogojilista i osiguran plasman njihovih proizvoda (ribe). Naravno postoji velika opasnost od sirenja parazita i bolesti ovim putem, jer ribogojilista koriste vecinom hranu koja nije prirodnim procesima dobivena i u sebi nosi dosta hemije i otpada.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la rusko » 02 ožu 2010, 19:46

To sa Borackim jezerom je zalosno i totalna greska... Ja sam bas kontao da bi efekat trebao biti suprotan, Boracko je prirodno jezero i u njemu se ne bi smjelo to desavati... Vecina P&T jezera se napravi vjestackim putem ili nastanu kao "majdani" nakon kopanja sljunka ili neke rude, ili se prosiri jedno podrucje kroz koje protice potok... pa se onda poribljavaju... Treba napraviti ta jezera u blizini vecih gradova na pristupacnim lokacijama i onda te mase koje idu na Boracko ne bi morale dozivljavati bliske susrete sa smrcu na onim kozijim stazama do njega i odabrali bi udobniju varijantu...

Usput, ja sam prije dva sata klepio prvu pastrmku u ovoj sezoni <championvanja> <ribarcina>
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la montana » 02 ožu 2010, 19:52

Evo i kod nas se topi!!! Sad ce izvjestaji o onim sto spadaju. <ribarcina>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la Seha » 02 ožu 2010, 20:03

Aaaaa napokon se moze mahat, cestitke za Ruska Bistroo
Necu o Borackom ni rijeci........ Lajem, ujedam !
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la angler » 02 ožu 2010, 20:21

BRAVO Ruskooo! Upisa se ti sa mahavcem ove godine. <championvanja>
Ja cu jos sacekati na pastrmke....pik hopa ja (kad smo igrali klikera, ko ono zapikas zadnje mjesto za bacanje) <valjanjeodsmijeha>

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la rusko » 02 ožu 2010, 20:37

Puka slucajnost... pred kraj prosle sezone sam kupio jedan Scott stap i nikako se ja i taj stap "nismo mogli"... nisam mogao da mu prokuzim akciju i zabaci su bili fuseraj... ponesem ga danas kontajuci da se malo sprijateljim s njim, stavim jednu ogromnu drecavo zutu muhetinu koja bi trebala biti vise za stuku nego za pastrmku (jer je stap predvidjen za vece muhe), i navalim na trening... i to sa obale po plicaku... kad u jednom momentu se samo zaleti jedna izmorena ljepotica... Bila je iznad 50 cm, ali dosta mrsava (poslije mrijestenja) pa nije pruzila neku jacu bitku... Medjutim, prva je pa je zasluzila jedan poljubac i blago vracanje u hladno more... da se oporavi...

A da se vratimo na temu, pade mi na pamet da ta P&T jezera imaju jos jednu pozitivnu stranu... Savrsena su bas za ove namjene treniranja i probavanja opreme. Idealna mjesta za pocetnike u musicarenju jer pruzaju priliku i da se vjezba zabacivanje sa za to pripremljenih mjesta a i veca je sansa da se nesto uhvati, tako da je i faktor "zaraze" prisutan...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la montana » 02 ožu 2010, 20:44

Na Ilidzi na bazenu je bilo nekih FF skola i mislim da si u pravu da je to inspirativno za one koji tek pocinju
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šta mislite o "Put and Take" vodama?

Post Postao/la Kovach » 02 ožu 2010, 23:42

Mislim da ideja nije losa samo treba naci vodu pogodnu za to koja je pristupacna za sve ribare (invalide, starije, djeca ...). Rado bih i sam odveo povremeno djecu da love samo iz razloga da zagrizu, a kasnije ... Pa sta je drugo Boracko vec nekoliko godina, ljudi ubace ribu pred otvorenje, plati 20 KM dnevnu i lovi do mile volje. Jedino im ne valja sto ne odrede limit zakonski 4 komada i dosta, duze bi i trajala riba. Mi smo nesto razmisljali da napravimo na jednom dijelu vode revir gdje bi bilo samo sarana i kalife. Sarani da se love "uhvati i pusti", a kalifa ulovi 4 i nosi ko zeli. Naravno treba truda i novaca da se naprave dobra pristupacna mjesta za saranski ribolov i dobro cuvati poslije ubacivanja ribe da ih kriminalci ne opustose. ipak sve to treba osmisliti kako sve uklopiti da niko nikom ne smeta, da svak ode zadovoljan, a da cijena ne bude ono "deranje zesce" kao sto bude slucajeva. Treba naci sredinu izmedju prihvatljive i isplative cijene. Ovdje ne mislim na enormne zarade pojedinaca ili udruzenja nego samo nesto vise od troskova poribljavanja i cuvanja. Slazem se sa misljenjem da bi jedna ovakva voda u dobroj mjeri spasila ostatak voda od ribara koji vole uloviti i pojesti ribu, a da ta riba nije kupljena u ribnjaku. I u tome ima malo drazi jer opet nije svima bukvalno zagarantovan ulov. Treba sve probati!

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Filozofiranje o ribolovu i dogodovštine iz ribolova”