Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Teme koje su o ribolovu, a ne znate gdje da ih smjestite, ili ne pripadaju nigdje drugo.

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
Ben
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:23 lip 2013, 12:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Ben » 23 lip 2013, 19:35

Pozdrav svima,

novi sam na forumu i uclanio sam se jer mi treba pomoc oko pravljena vjestackog ili umjetnog jezera.
Ima li negdje na forumu tema o ovome? Ima li neko iskustva oko ovog koji bi mi mogao pomoci?

Ukratko da opisem sta sam mislio da uradim.
Imam komad zemlje u Bosni od 12-13ha ili 120.000-130.000m², negdje na visini od 500 do 800 nadmorske visine (neznam sad tacno moram pogledati na topografskoj karti). Htjeo sam da na zemljistu napravim jezero od 7-8 ha. Na zemljistu imam tri manja izvora koji daju 2-5 litara vode po sekundi. I kroz zemljiste tece jedan potok gdje se uljevaju ova tri izvora. Potok bi dao i do 200 litara po sekundi. Mislio sam da iskopam bagerom do 2-3m dubine i jezero sa potokom i izvorima napajam. Sve bez betona, samo prirodno, sa ribom i biljkama u jezeru.

Nezelim ni da unistavam prirodu sa ovim jezerom pa me zanima sta vi mislite.


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Kovach » 23 lip 2013, 20:45

Srdacan pozdrav i dobro nam dosao!

Ideja nije losa samo napravi manju branu na izlazu tog potoka u visini zeljene kote jezera i napravi na sistem lijevka tako da visak vode otice opet potokom. Tako ces obezbjediti cirkulaciju vode. Oko biljaka i poribljavanja se konsultuj sa nekim ihtiologom, odnosno zavisi sta zelis ciprinidnu ili salmonidnu ihtiopopulaciju. Sacekaj malo javice se vjerovatno jos neko od kolega sa kojim prijedlogom.

Sretno sa gradnjom!

Avatar
Ben
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:23 lip 2013, 12:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Ben » 23 lip 2013, 21:09

Hvala na odgovoru, da to sam i mislio da visak otice ponovo u potok. jer bi inace jezero sigurno preplavlo. I napravio bi u slucaju da nesto bude sa jezerom da ga mogu ispustiti skorz.

mislio sam salmonidnu (jezernu pastmku ili kalifornijsku pastrmku sa jos kojom vrstom), ali bi to tek odlucio tamo 1-2 godien kasnije kad vidim kako ce jezero biti. Temperatura vode zimi-ljetu, kvalitet vode, itd. Kad vidim kako ce se to sve odviti onda bi se odlucio na vrstu ribe. Neznam da li ce temp. vode biti toliko hladna ljeti da je mogu drzati.

Sto se tice temp. vode i kvalitet vode potoka i izvora, mogu reci da je hladan oko 10°C i da se voda moze piti. Ali bi temp. jezera bila sigurno visa od temp. potoka.

Sad mi je pitanje. Da li mi treba neka dozvola? ili nesto drugo? da li bi jezero nastetilo prirodi ili ne. Da napomenem da je zemljiste vise ko pasnjak i da nema sume na dijelu gdje bi jezero doslo.

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la AlaS » 23 lip 2013, 22:39

Dobro nam dosao Ben sto se tice dozvole mislim da bi morao provjeriti u nadleznim institucijama za te stvari ,u svakom slucaju treba se provjeriti dali to isto jezero moze poplaviti neko selo ili neke kuce nizvodno ako bi nedaj boze doslo do pucanja te brane ..Sto se tice dubine trebao bi na nekoliko mjesta iskopati dublje rupe bar do 7 metara tu bi se riba mogla u ovim vrelim ljetnim danima sakriti u hladnijoj vodi ,govorim iz iskustva na jezeru Ciglane u Jelahu ima par ti uvala od 7 do 16 metara i sonarom kad naidjem preko tih dubina vidim ljeti najvecu koncentraciju ribe bjezi u hladniju vodu ...Pitanje gdje bi to jezero trebalo nastati mozda bi mogli preciznije oko toga pricati .......Bistro i nadam se da sve bude kako treba
slika
Bistro

Avatar
Ben
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:23 lip 2013, 12:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Ben » 24 lip 2013, 09:05

Hvala AlaS, sto se tice brane nju nebi pravio jer nema potrebe. Jezero bi samo iskopao i postavio dvije cijevi sa 50cm precnikom gdje bi mogao da jezero skroz ispustim u nizvodno u potok. Napravio bi isto mogucnost na donjem dijelu jezera 2-3m sirine gdje bi se visak vode mogao da izlijeva nazad u potok.
Sto se tice poplave sela nizvodno od jezera u to sumnjam, jedino da se pola brda odroni, ali onda nije vise problem sa vodom iz jezera nego sa zemljom koja bi se sve ispod sebe pokopala. Ali nevjerujem u to.

Zanima me dali mi treba neka dozvola za kopanje jezra i koristenje potoka. Posto zivim u Njemackoj i ovdje se nista nesmije raditi bez nekih dozvola.

Jezero bi pravio u US-kantonu, grubo da napisem na relaciji Bos.Krupa - Sanski Most - Bos.Petrovac - Kljuc. Na obroncima Grmeca. Na visini od 600m nadmorske visine.

Sto se tice dubine od 7 do 16 metara, to kad bi iskopao nebi jezero nikad mogao ispustiti vise skroz. Jedino da iskopam tom dubinom 2-3 km i postavim cijevi da bi ga ispustio.
Ali to mi je nemuguce financijski gledano. Maksimalno sto bi mogao da uradim je dubinu od 4 metra. Ali i to je pitanje, gdje bi morao da mi neko dode i izmjeri i izracuna tacan pad zemljista i koliko dug bi mi bio kanal za cijevi.

Nadam se da na ovoj visini temperatura vode u jezeru ljeti nebi prelazila 20°C, posto temperatura vode iz potkoa i izvora nije nikad toplija od 10°C. Brine me isto da li bi imao dovoljno kisika u vodi. Sta stvarno ne zelim je da napravim neko mrtvo jezero, gdje se neki gasovi na dnu jezera prave i gdje nema zivota za ribe i druge zivotinje. Potok izvire 2km od mog zemljista i neznam da li u njemu ima dovoljno kisika da i jezero napuni kiskiom. Izvore na mom zemljstu mogu da zaboravim sto se tice kiskia, jer bi direktno iz zemlje izvirali u jezeru.Zbog toga bi pokusao da potok se ulijeva u jezero u obliku jednog manjeg vodopada visine 1-1,5m i sirne od 3-4m. Na ovaj nacin mislim da bi se dovoljno kiska stvorilo u vodi.

Ima li neko iskustva sa pravljenjem jezera na nasim prostorima? Ili zna nekog koje slicno radio?


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la montana » 24 lip 2013, 10:01

Provjeri u opcini I Sa lokalnim ribarskim udruzenjima. Ako CE jezero omati komercijalni karakter, Sigurno trebaju dozvole. Predracun to mode napraviti svaka kopacka firma, a pravi se po kubnom metru iskopa I ovisi odvvozi Li se iskopano ili ostaje na parceli. Dubina je bitna da zastiti ribu od vrucine ili Leda.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Ben
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:23 lip 2013, 12:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Ben » 24 lip 2013, 10:25

Ne jezero nece imati komercijalni karakter, jer je samo meni privatno. Znaci ne za uzgoj ribe, jer bi onda to radio drugacije i efikasnije.
Rodak mi ima firmu i posjeduje bager i buldozder, od njega bi uzeo i sa njim zajedno iskopao. Iskopana zemlja ostaje na mom imanju, zemllju bi iskoristio tako da bi digao oko parcele u sirni jednog i visini 1-1,5metara ogradu od zemlje. Slicno jednoj brani. I po tom drvenu ogradu.

Mislim da dubina do 3m je dovoljna da zastiti ribu od vrucine ljeti i zimi od leda.

Evo skica koju sam napravio, kako bi jezero trebalo da izgleda.

slika

Avatar
Ben
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:23 lip 2013, 12:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Ben » 24 lip 2013, 10:30

Najvise me muce pitanja, kavo je dno potrebno za salmonidnu ribu da mogu da odlazu ikru i da mlada riba moze da raste? Nisam ribar, i nerazumijem se bas nesto u ribe i uzgoj ribe. Ima li neko prijedloga od drugih jezera kao to treba da izgleda?

Zelio bi da jezero nebude mutno i puno blata.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la montana » 24 lip 2013, 10:34

Dubina od tri metra je ok Ali imas precise te od nula do pola metra gdje CE voda da se dosta ugrije I da dobijes bujanje alge I sasi koja be da to napadne jezero. Moras poraditi na tome, makar smanjio jezero inace dobi ces baru ili jezero Sa puno posla I odrzavanja
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Ben
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:23 lip 2013, 12:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Ben » 24 lip 2013, 10:54

Mislis da nije dobro ova plitka zona oko obale do pola metra dubine? To sam mislio bas zbog manje ribe. Negdje oko 3metra od obale i onda ide na dubinu do 1,5 metara oko 5 metara od plitke zone i ostalo do 2,5 metra sa nekoliko rupa do 3metra.

Trebali mi pijeska ili sljunka u jezeru? Inace ako ostavim zemlju tu ce biti samo poslije blato zbog zemlje. Koje vrste ribe bi mi preporucili za jezero?

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la montana » 24 lip 2013, 10:59

Ikru u jezeru moze poloziti samo zlatovcica ako ima podvodni izvor I sljunak. Ostale pastrmke se mogu mrijestiti samo u Tom potoku, ako je sljunkovitog dna. Slobodno idi da smanjis sirinu tog plicaka. Ribe mogu sve pastrmke I nesto kedera Kao recimo gage. Mode I saran I amur...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Ben
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:23 lip 2013, 12:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Ben » 24 lip 2013, 11:17

Najmanje bi uspio dva podvodna izvora imati u jezeru, jer na imanju kao sto sam napisao imam tri izvora plus potok. Mislis na jezersku zlatovcicu? Gdje bi morao nasuti sljunka u jezero da bi zlatovcica polozila ikru? Oko izvora ili negdje drugo?
Dobro to sam i mislio da pastrmka samo odlaze ikru u rijekama ili potocima i da nebi u jezeru. Njubi samo ovako ubacio radi ukusa kad se ispece.

Sarana nebi u jezero jer sam cito da oni vole mutnu vodu i mute je, radije neku manju kao gagicu. Amur bi bio isto interesantan ako nemuti vodu previse. koju velicinu Amura? Kalif. pastrmke? zlatovcic? Gage?

Sta je sa stukom ili smudom? Koju od njih da ubacim ili da ne ubacujem? Kojoj od njih bi bolje odgovarala ovakvo jezero.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la montana » 24 lip 2013, 11:24

Stuka I smudj ne idu Sa pastrmkom, jer CE je pojesti. Amur jede travu. Sljunak treba tamo gdje je izvor... Zlatovcica I druge Su I jezerske I potocne i rijecne ovisno gdje rastu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Kovach » 24 lip 2013, 11:49

Imas li prilike na tom potocicu pregraditi nekom mrezom ili napraviti bazen gdje bi se mrijestila pastrmka? Kalifornijska pastrmka ti i nije nesto, a ne mrijesti se na nasim podrucjima. Bolje zlatovcicu i potocnu koja ce se vremenom preopbraziti u ono sto mi zovemo jezerska pastrmka i zlatovcica.Stuka i smudj su veliki predatori tako da nisu bas pogodni.

Avatar
Ben
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:23 lip 2013, 12:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Ben » 24 lip 2013, 12:47

montana je napisao/la:Stuka I smudj ne idu Sa pastrmkom, jer CE je pojesti. Amur jede travu. Sljunak treba tamo gdje je izvor... Zlatovcica I druge Su I jezerske I potocne i rijecne ovisno gdje rastu.
mislio sam da ubacim oko 50 jezerske zlatovcice i oko 50 onda jezerske pastrmke, velicine 20cm. Sledecu godinu bi ubacio 4-5 stuke, oko 15cm. Stuka nek se drzi na tih 4 komada i ja sam zadovaljan, zato bi im ubacio i gage. Ako zlatovcice i pastrmke polazu ikru tu gdje bi bio izvor i sljunak, onda bi to bilo odlicno. Samo jos koje dubine to mora da bude?

Da amur jede travu to sam procitao, samo je pitanje da li je kao saran i da rovi u blatu i dize mulj? Bilo bi odlicno ako bi drzali jezero cisto.

Sto se tice smuda za njega sam cito da voli mulj i da ga je bolje drzati u jezeru gdje ima sarana. Znaci za mene on otpada.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Filozofiranje o ribolovu i dogodovštine iz ribolova”