Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Teme koje su o ribolovu, a ne znate gdje da ih smjestite, ili ne pripadaju nigdje drugo.

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
Ben
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:23 lip 2013, 12:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Ben » 24 lip 2013, 12:55

Kovach je napisao/la:Imas li prilike na tom potocicu pregraditi nekom mrezom ili napraviti bazen gdje bi se mrijestila pastrmka? Kalifornijska pastrmka ti i nije nesto, a ne mrijesti se na nasim podrucjima. Bolje zlatovcicu i potocnu koja ce se vremenom preopbraziti u ono sto mi zovemo jezerska pastrmka i zlatovcica.Stuka i smudj su veliki predatori tako da nisu bas pogodni.
Imam mogucnosti u duzini preko 400 metara potoka koji protice kroz moju zemlju da ga izdubim u neki kanal sirine 8-10metara i da uzgajam pastrmku. To sam i razmisljao, ali to je vec komercijalno i moram hraniti pastrmku svaki drugi dan. Ali to mi nije to jer zivim u Njemackoj i vise bi volio jezero gdje bi imao brvnaru, camac, rostilj, stap, mir i tisinu. Kad sam u Bosni onda odem na to imanje i uzivam.

I ja sam vise za to da ubacim jezersku pastrmku i zlatovcicu. Ali u svakom biotopu potreban je jedan predator koji drzi sve pod kontrolom. A posto nisam ja tu cijelu godinu <ribarcina> onda bi bila koja stuka. :grin:


Avatar
Ben
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:23 lip 2013, 12:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Ben » 24 lip 2013, 13:25

Na ovoj skici sam izbacio zonu od 0-0,5, ovdje ide odmah na 1-1,5 metara dubine i tako 3-5 metara od obale onda 2-2,5 metara sa jos dubinama 3,5 metara. Ucrto sam i izvore od prilike gdje bi dosli. Kod donjeg na desnoj strani nisam bas siguran ili bi morao jezero jos prosiriti za njega. Koja mi dubina treba gdje su izvori za zlatovcicu da tamo moze ikru poloziti?
Koja mi je dubina potreban da bi se gage i druga sitnija riba razmnozavala?

slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Kovach » 24 lip 2013, 23:41

Ostavi samo slobodno da pastrmka moze izaci u taj potok, ali ga pregradi negdje iznad da ne moze ici dalje ona ce se sama mrijestiti i vracati u jezero, a i gaga isto. To je prirodni nagon, a sto se tice hrane ne moras je ti hraniti ako u potoku ima baja (pogledaj malo u dijelu foruma musicarenje - entomologija o kojim bajama govorim pa prevrni koji kamen vidjeces sta ces naci) hranice se ona bajama i gagom. Za mrijest ti treba pjeskovito dno, rjecni sljunak je najbolji jer je oblutak, a onaj drobljeni ima ostre ivice pa ako nekad i udjes bos pod nogom je ljepsi oblutak, a i zbog mucenja jer je to isprani sljunak.

Avatar
Ben
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:23 lip 2013, 12:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Ben » 25 lip 2013, 08:15

Super, hvala vam na odgovorima svima. Pa bujrum za koju godinu a ko nesto bude od jezera i ribe u njemu.
Mada, tako cu i uraditi. Necu praviti ovaj vodopad nego cu im ostaviti da mogu direktno iz jezera u potok. Ia ko ostane koja gore u potoku nije strasno jer nedaje potok toliko mijesta a i svaka pastrmka ima svoj revir.

Zna li neko gdje bi mogao da kupim 100-200 komada pastrmke i zlatovcice velicine 15-18cm, i isto toliko i gage ili drugih sitnijih riba koje ne prelaze 15cm. Ima li negdje mogucnost da nabavim onda isto amur?

Dobijo sam info preko pp od Calvasa koja firma bi mi pomogla oko prevoza.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Kovach » 25 lip 2013, 23:52

Sto se tice pastrmke imas cini mi se na Krusnici ribogojiliste potocne i lipljena probaj kod njih, a ako ne rjesis problem javi se ima ribogojiliste Ljuta u Konjicu i zlatovcicu i potocaru (link za brojeve telefona : http://www.bhtelecom.ba/index.php?id=5056& ). Za gagu ne trosi novac nego negdje u rijeku i nalovis meredovom. Ako vec morao nabavljati ribu iz Ljute javi se pa cemo naci i gage 50-100 komada. Sretno sa realizacijom projekta i ako mozemo nesto pomoci Bujrum!


Avatar
Ben
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:23 lip 2013, 12:01
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pitanje vjestacko/umjetno jezero

Post Postao/la Ben » 26 lip 2013, 08:24

Super, hvala na odgovoru. Vidjet cu kod njih dali mogu nabaviti pastrmke u toj velicini koja mi treba.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Filozofiranje o ribolovu i dogodovštine iz ribolova”