Šator

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Šator

Post Postao/la Olimp » 04 pro 2010, 15:23

Veoma je važno da za boravka u prirodi imate dobru, provjerenu opremu koja ce vam boravak ciniti ugodnim, a i koja ce vas zaštititi od vremenskih nepogoda. Pored dobre kišne kabanice ili kišnoga odijela koje vam omogucava kretanje po kiši veoma je važno da imate dobar šator u koji cete se zakloniti za vrijeme odmora ili spavanja.

On mora udovoljavati više uvjeta da bi bio dobar:
- Mora se pri slaganju svesti na najmanju mogucu dimenziju kako bi se lakše prenosio i ostavio pored sebe dosta prostora i za ostalu opremu. Cesto je taj prostor ogranicen, tako da maleni šator ne smeta ostaloj opremi.
- Nadalje mora da bude takav da se lagano i brzo postavi, a isto tako i da se rastavi.
- Važna je komponenta da kada je sastavljen bude dovoljno cvrst da izdrži jace nalete vjetra.
- Mora u njemu biti dovoljno prostora za vas i vašu opremu (ako je za jednu osobu), odnosno za broj osoba za koje je predviden.
- Trebao bi što dulje trajati ispravan za upotrebu


slika


Uzimamo si šator one velicine koliko osoba namjeravamo smjestiti u njega. Može biti za dvije, tri, cetiri ili više osoba. Nadalje šator nas mora štititi od nepogoda, vjetra i kiše. To znaci ne samo da mora odozgo štititi od padanja kiše, vec i odozdo treba biti nepropustan tako da nas ne iznenade i u njega udu vode koje teku površinom terena gdje smo ga postavili.

Moj šator star je dvije godine. Prošle godine s njime sam logorovao na rijekama Muri i Kupi i zadobio povjerenje u njega. Divan mali iglu šator za dvije osobe, lako se postavlja i sklapa, malo prostora zauzima.

Poneseh ga i ove godine na Dunavsku regatu TID 2010 uzdajuci se u njegove "moci" Ali avaj... U Backoj Palanci je nocu jako padala kiša. Šator pušta vodu odozgo tako da mi se ucinilo kao i da ga nema. Curi voda sa svih strana. Oprema mi se navlažila, na podu se diglo negdje i do 10 cm vode, od sna nema ništa. Jedva sam cekao jutro pa da nestanem iz te vodurine.

A ujutro kada ga rasklopih ... Ma nije on baš tako loš. Eto unatoc tih 10-tak cm vode koja se napunila u njemu pod šatora je izdržao. Nije propustio niti kapi vode da izade iz njega. Zadržao je stoicki svu vodu koju je krov propustio. Pa ti onda razmisli kakav šator trebaš, sa dobrim pokrovom, sa dobrim dnom ili sa dobrim i pokrovom i dnom.


slika


PS. Prošle godine mi je dobar bio jer niti jedan dan nije padala kiša.


<titinpionir> :7564: <dernek>
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šator

Post Postao/la labud » 04 pro 2010, 19:03

hehe meni je licno mal taj tvoj sator nevolim mal prostor ;)
evo mog hotela

Nosis malo vise ali i odmoris se bolje
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šator

Post Postao/la labud » 04 pro 2010, 19:34

trazim slike satora i nadjem ove slike na kompu, nisam slikao vodu i prirodu :( svi put zaboravim u auto kad krenem. Slike sa FF i mountain Bike Tour na BiH Piramide. U 3 dana ulovio sam 1 pastrmku samo hhehe a bicom obisao sve.Probusio 3 puta gumu XD.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Šator

Post Postao/la @ldin » 04 pro 2010, 20:19

kod dobrog šatora je najbitnije od kojeg je materijala radjen dali su šavovi vareni i kolika mu je propusnost to se u zavisnosti od prozvodjača izražava u cm3, gabariti i težina ... to su osnovni parametri . Pored silnih materijala od kojih se prozvode neuptno je najbolji na principu menbrane ili gotexa mada je to brand al oni su ovo prvi počeli da primjenjuju pa je tako u narodu i ostalo , znači da unutrašnja skupljena isparavanja pušta napolje ,a unutra ništa neda . Druga stavka dali je šator dvoslojni ili jednoslojni ..., sada je pomama za ovim "iglu" i oni se rade u svim varijantama. I treća, tu punoooo ljudi greši , imaju dobre skupe šatore a smrznu se u njima ili iskisnu , a to je pravilna postavka šatora ... jednoslojni je jednostavniji i praktičniji al on će nas zaštititi od lokalnog pljuska poslje dan kiše on pušta izuzev extremnim jednoslojnim šatorima koji su namjenjeni za alpinističko jurišno osvajanje vrha al takvih kod nas nema na trzištu oni se naručuju posebno . dvoslojni su malo tezi, za nijansu , kod ispravog montiranja ja sam uspio da spavam na Prenju ovi dole iz oklice Konjica i Sarajeva znaju gdje je to , na -20 unutra konfor čak smo i tjesteninu uspjeli da napravimo i zaspali onako u vrećama i majicama kratkih rukava . Kada sam krenuo na Mounth Blanch u Sarajevu smo kupili Feerinov šator zadnji model alpinistički za 3 osobe i platili ga bruku para , ponjeli smo i jedan Mckinliyev kojeg mozete naći ovako po trznim centirima , ovi po 50 -100 km , eh taj smo rasklopili ,a ovaj pravi čuvali za vrha i bivaka u snijegu pod vrhom . Prvu noć nam je taj jeftini prokisao bili smo u lokvi vode :twisted: sutra novi raspakujemo kiša je padala još 4 dana i taj nikad nije prokisao . Hoću da kazem ako neznate šta je dobro znate šta je skupo , nije pravilo al više puta se pokaze ispravnim od patika pa do neznam ti čega ...ima još priča o šatorima dugo vremena mi je to bila druga kuća ustvari prva kuća i namjenajo sam ih se uhhh
slika
evo ovo je" lite " dvoslojni jeftini ,verzija za vikenda bez padavina , mjesto Dreznica jezero Jablanica
slika
a ovo je fotka od mog prijatelja sa ekpedicije Manaslu , Himalaja i eto šta pravi šator treba da podnese , ja trazim svoje fotke sa Prenja zimske na nekom cd-u su ništa manje snijega nema naći ću ih dok zena dodje , sav ovaj moj nered ona sredi pa se ja ne mogu snaći :mrgreen:
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”