Dunavska bajka - kanuom Beograd - Brza Palanka, TID 2011

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Re: Dunavska bajka - kanuom Beograd - Brza Palanka, TID 2011

Post Postao/la Olimp » 29 pro 2011, 22:38

Sa riječne krivine puca pogled prema mjestu Velešnica. Niti ovdje nema nikakve pivce.


slika


Putem susresmo i našu pratnju iz Riječne granične policije. Priđoh im bliže, popričasmo. Prije dva dana su iz Dunava izvukli regataša Vasila iz Bugarske, Vjetar i valovi iza hidrocentrale su ga prevrnuli. Zahvaljujući ekipi sa fotofrafije sve je prošlo u najboljem redu, ali o tome ću jednom drugom prilikom.


slika


Objasniše nam gdje možemo do hladne pivce, skuhaše i odličnu kavicu, odbiše ponuđenu rakijice, popričasmo, zahvalismo im se i nastavismo plovidbu.


slika


slika


Lagano ploveći susretoh i kolega iz Novoga Sada, Boru i Acu. Ustrajno i zajednički su se borili sa visokim valovima rijeke u proteklim danima. Zaplovih nedaleko njih.


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Dunavska bajka - kanuom Beograd - Brza Palanka, TID 2011

Post Postao/la Olimp » 29 pro 2011, 22:39

Prema uputama Granične policije nađosmo mjesto na plaži gdje možemo pristati. Pristašmo i izvukosmo kanue iz vode . . .


slika


Popesmo se na obalu i zauzesmo pozicije . . .


slika


. . . i prihvatismo se jelenka da bi njime ohladili motore kanua i kajaka.


slika


Nakon okrijepe, krenuso dalje. Plovim polagano uživajući u zadnjim kilometrima puta.


slika


Dopuštam da me prestižu svi oni koji nastavljaju dalje s plovidbom od Brze Palanke. Ja ovdje prekidam put. Završavam Dunavsku bajku koju sam si priuštio, koju sam godinama maštao doživjeti.


slika


Preko pramca kanua u daljini nadzirem završetak puta. Nekako me steže u želucu pomisao da dalje ne plovim, da je gotova za ovu godinu duga plovidba.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Dunavska bajka - kanuom Beograd - Brza Palanka, TID 2011

Post Postao/la Olimp » 29 pro 2011, 22:39

Kraj samo što nije došao. Mjesto Brza Palanka sve se jasnije vidi.


slika


Na kraju pristadoh. Kraj. Izvukoh kanu iz vode . . .


slika


Uđoh u kamp i pivcom ohladih motor kanua.


slika


Odjavih se kod organizatora regate, domaćina iz Srbije. Zahvalih se za sve lijepe trenutke koje sam s njima proživio u proteklim danima.


slika


Nenadano mi priđe i regataš iz Njemačke. Vidjevši da ovdje završavam plovidbu, poklonio mi je bočicu njemačkoga pića, kao znak zahvalnosti što sam ga ranije tokom plovidbe počastio rakijom koju sam imao u kanuu.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Dunavska bajka - kanuom Beograd - Brza Palanka, TID 2011

Post Postao/la Olimp » 29 pro 2011, 22:40

Oprostih se od svih regataša. Istrpah stvari iz kanua na obalu. Moje iskrcavanje bilo je praćeno radoznalim okom Kristine iz Niša koja je došla vidjeti što se događa na obali. Popričasmo dok sam iskrcavao stvari.

Reče da nikada nije plovila nijednom rijekom, a da bi to željela. Nakon iskrcavanja opreme iz kanua ponudih joj jedan krug plovidbe po Dunavu. Radosno je prihvatila. I tako zaplovih ponovo u oproštajnu plovidbu, sa osobom kojoj se možda toga trenutka rodila ljubav i želja da sama zaplovi. Bilo mi je drago da sam joj plovidbom razbio strahove koje je imala od vode.


slika


Prošle godine u Novome Sadu pomogao mi je da isplovim sa plaže Jugoslav. Tada mu se rodila želja da i sam plovi i ove godine je krenuo sa izvora Dunava na plovidbu do ušća Dunava u Crno more. Sreo sam ga ove godine i zajedno smo plovili. Možda iduće godine negdje na rijekama sretnem i Kristinu. Tko zna?

Ukrcah stvari u automobil sa kojem je pred mene došao brat Milovan. Stavih kanu na krovne nosače vozila, Još jedan pogled prema kampu koji nastavlja daljnji riječni život.


slika


Teška srca pođoh kući.

Što reći na kraju. Ispunio sam si još jedan san u plovidbama po rijekama. San kojega svakome preporučujem da proživi. Da se upusti u putovanje rijekama, da živi u prirodi i sa prirodom. Da je čuva i da se čuva.


Ja sam jedan san proživio u Dunavskoj bajci. Pokušao sam ga ovdje prenijeti vama koji ovo čitate. Krenite i vi u riječne snove, u riječne bajke.


Pozdravlja vas Olimp


slika




P.S. Hvala što ste se uzdržali od komentara. Sada navalite, svaka kritika dobro je došla.
Živim snove, ne sanjam život

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”