Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 18 stu 2012, 20:29

Nisam niti pocrvenio radi toga.


slika



slika


Grad je prekrasan, čist, ljudi u njemu smireni, nema nepotrebne buke, jurnjave i sl. Odaje mjesta gdje je lijepo živjeti.


slika


slika


Po gradu su postavljeni lijepi spomenici koje je bilo zanimljivo gledati . . .


slika


slika


Zanimljiva je bila i reklama za jednu trgovinu suvenirima . . .


slika


. . . Orginalnost načina na koji se od prolaznika tražio novac . . .


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 18 stu 2012, 20:30

Ovoj skulpturi prišao sam sa zadnje strane ne shvatavši o čemu se radi. Snimio sam je i otišao ispred nje. Fascinirala me ideja same skupture.


slika


slika


slika


Nismo ulazili u dubinu grada. Došavši do jedne trgovine ušli smo u nju, pokupovali stvari koje će nam trebati i vratili smo se nazad u kamp. Ovoga puta zalazak sunca je prekrasno istakao panoramu grada.



slika


Kasnije, nakon što je večer uveliko nastupila, pokušao sam snimiti grad noću. Tada je predivan. Tvrđava se lijepo vidi dobro osvjetljena kako dominira gradom.


slika


U kampu okupismo se učesnici regate iz Srbije, Mađarske, Slovačke. Odnekale se i gitara stvorila. Uz piće koje je domaćin donio i obilno nas počastio, krenula je i pjesma.


slika


Orile su se pjesme nastale na svim područjima bivše Jugoslavije. U sred Slovačke naše pjesme se ore. Poznaju ih Slovaci i Mađari i zajedno sa ostalima ih pjevaju. Raste raspoloženje u kampu.


slika


slika


Došao nam je i Slovak da svojim instrumentom stvori bolju atmosferu . . .


slika


Zaorile se i slovačke pjesme, pa mađarske . . .


slika


. . . i tako do duboko u noć. Za čudo nitko se nije bunio zbog buke. Mora da su im pjesme bile lijepe, ili ih je umor shrvao i pozaspali su ne čuvši naše pjevanje.


slika





- PLOVIDBA SE NASTAVLJA -



Molim Vas da se suzdržite od komentara sve dok priča ne bude postavljena u cjelosti. Hvala
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 24 stu 2012, 19:37

4. DAN Bratislawa 1867. rkm - SLOBODAN DAN



Osvanuo je novi dan. Za učesnike regate tretira se kao slobodan dan. Ne plovi se, odmara se, a oni koji već duže vremena plove u regati sređuju si opremu, peru rublje, popunjavaju zalihe, ili se jednostavno izležavaju i prošetavaju kampom. Neki odlaze u obilazak grada.

Jutro sam započeo sa pripremom doručka. Pripremam ga u kanuu jer mi je tamo najlakše, a i imam klupice koje se dobro daju iskoristiti kao stol. Raskoš korisnoga prostora.


slika


Nakon obilnoga doručka sakupilo se društvance i krenusmo u grad, preko rijeke. Ovoga puta nisam išao preko najbližega, staroga željezničkoga mosta, već sam produžio dalje pored gradske plaže na Dunavu.

Plažu su Slovaci opremili prekrsanim dječjim igralištem. . .


slika


. . . ležaljkama za odmor odraslih . . .


slika


. . . vježbalištu na kućnim biciklima . . .


slika


i još štošta lijepoga vidjeh na toj plaži. Toliko me dojmila da ću o tome jednu posebnu pričicu napisati. Zadivio me red i čistoća u okolišu i na plaži.

Put produžismo do suvremenoga mosta koji me je dojmio svojim neobičnim izgledom. Sada se zove Novy most, a nekada, u socijalizmu, Most Slovačkog narodnog ustanka. Građen je 5 godina, od 1967. pa do 1972. godine, impozantnih dimenzija. Dužina mu je 430 metara. Na desnoj strani rijeke, na početku mosta nalazi se restoran na visini od 84 metra do kojega se dolazi dizalom, a podsjeća na NLO.

Nisam išao u restoran, ali pogled na njega ispod mosta je predivan.



slika


S druge strane mosta u jednoj slastičarnici osvježih se odličnim kolačem od oraha, čokolade, maka i ne znam čega sve još u njemu nema. Spada u posebnost ponude, ali sam mu ime na žalost, zaboravio. Za preporučiti je.


slika


Bratislawa je glavni grad Slovačke, rekoše da ima oko 460.000 stanovnika, udaljen od Beča oko 60 km, a granice grada graniče s Mađarskom i Austrijom. Tragovi iz povijesti kazuju da je na tim terenima život postojao i 5.000 godina p.n.e. što spada u razdoblje mlađeg kamenog doba.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 24 stu 2012, 19:38

Gradom dominiraju tri uzvisine, brda. Na jednome se nalazi Bratislavsky hrad, dvorac čiji današnji oblik se formirao u XV stoljeću. Sa njega se pruža prekrasan pogled na okolinu, obzirom da je 100-tinjak metara uzvišen nad Dunavom.


slika


slika


slika


Pažljivo sam fotografirao za cijelo vrijeme šetnje gradom, pomno pazeći da mi neki detalji ne promaknu. Društvo sa kojim sam se kretao nije baš bilo previše oduševljeno mojim fotkanjem. Što se može, tko im je kriv da su me odabrali da s njima razgledam grad. I k tome i fotoaparat nosim.


slika


Dvorac me oduševio svojom ljepotom i uščuvanošću. Onako bijeli ponekada mi se činio kao dvorac iz snova, a ne čvrsto zidano zdanje na vrhu brijega.


slika


Unutrašnjost dvorca kao i okolina bili su na zavidnome stupnju čistoće i održavanosti. Prava je poslastica bilo šetati se po tom starom zdanju i razgledavanje svega što se nalazil oko njega.


slika


Sam pogled na dvorac je predivan. Dvorac djeluje tako jako i snažno da se to naprosto osjeća u njegovoj blizini.


slika


Nakon podužega razgledanja dvorca i promatranja okoline sa njegovih terasa, uputili smo se ka drugoj dominantnoj točki u gradu. Pri tome smo prošli preko prekrasnoga trga, Trga slobode.


slika


Druga točka se zove Brdo Slavin. Sa njega dominira veliki spomenik koji je podignut 1960. godine


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 24 stu 2012, 19:38

Samo brdo pored spomenika, pretvoreno je kao spomen obilježje na 6.850 poginulih sovjetskih vojnika koji su poginuli u obrani zapadne Slovačke od nacista.


slika


Sa cijelog spomeničkog prostora pruža se prekrasan pogled na grad i okolinu. Područje je održavano i čisto.


slika


Kip koji se vidi desecima kilometara iz okoline grada visok je 37 metara i pokazuje vojnika koji diže zastavu sa zlatnom zvijezdom na vrhu. Oko spomenika u podnožju su ispisana imena slovačkih gradova i datumi kada su oslobođeni.


slika


slika



Na prostoru spomen područja postoji i jedan drugi spomenik. Kamena ploča podno njega objašnjava o čemu se radi.



slika


slika


Po obilasku obje dominantne točke u gradu ( treča je podalje od druge i na njoj je TV toranj gdje nismo željeli ići), uputismo se laganom šetnjom kroz grad prema kampu.

Putom vidjeh nešto što mi je zagolicalo maštu. Obradovalo me, iznenadilo, a potom i zaprepastilo. Pa zar takvo uzvišeno piće kao što je pivo, da služi za kupanje. Nikada se ne bih u njemu okupao, radije bih popio bazen sa tekućinom, nego je učinio beskorisnom okupavši se u njoj.


slika


Putom preko mosta dođosmo do točke sa koje se pruža prekrasan pogled na rijeku i mostove preko nje.


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 24 stu 2012, 19:39

Došavši u kamp, raspakiravši stvari koje sam iz grada ponio za daljnje putovanje, bivah pozvan od naše brižne domaćice Agnes na večeru koju je pripremila. Zajedno sa ostalim društvom prihvatismo se jela.


slika


Poslije jela nastavismo ugodnim razgovorima druženje. U opuštenoj atmosferi, prijateljstvu i razgovorima vrijeme nam brzo prošlo. Pitali smo se kako će nam sutra biti.


slika


Sutradan bi trebali ploviti rijekom kroz dvije hidrocentrale na Dunavu. karakteristika toga područja su velike riječne širine na kojima pušu vrlo snažni vjetrovi zbog kojih su mnogi regataši imali vrlo velikih ozbiljnih poteškoća.

Stariji , oni koji su ranije plovili ovim područjima, prenašali su iskustva iz ranijih plovidbi i dijelili savjete kako da se postavimo prema zaprekama koje mogu iskrsniti.

Priče se protegle do duboko u noć. Nismo niti zamjetili da je ponoć došla . Popismo po još jedno za ugodan san, pa se raziđosmo svatko u svoj šator.



slika



- PLOVIDBA SE NASTAVLJA -



Molim Vas da se suzdržite od komentara sve dok priča ne bude postavljena u cjelosti. Hvala
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 29 stu 2012, 23:16

5. DAN Bratislawa 1867. rkm - Gabičkovo 1819. rkm



Noću je padala kiša, pa puhao vjetar, pa opet kiša i tako redom. Ohrabrivalo me loše kišovito vrijeme, Daljnji put kojim bi trebali ploviti vodi nas preko dvije velike ogromen hidrocentrale na rijeci. Prije prve i između prve i druge hidrocentrale, rijeka je široka oko 6 km. Kada ne pada kiša, na tome dijelu rijeke pušu jako vjetrovi koji vrlo često mnogima na regati nisu dozvoljavali plovidbu, već su morali kopnenim putom zaobilaziti te prostore.

U kampu od ranoga jutra počinje živost. Prvo se spremaju doručki, a potom spremaju stvari, ruše šatori i polazi se na plovidbu. Nevolje s vjetrom koje se mogu očekivati nalažu da se koriste sigurnosni prsluci svima koji plove.



slika


Slijedeći druge, pojedoh doručak, pospremih stvari u kombi pratitelja regate, prijatelja iz Mađarske i krenuh rijekom. Kišica je polako padala, vjetar se malo osjećao, što me hrabrilo, a temperatura zraka se u odnosu na jučerašnji dan bitno smanjila.


slika


Ploveći rijekom gledali smo da jedni druge imamo na vidiku, kako bi im pritekli u pomoć ako bi se dogodilo da najednom počnu puhati jaki vjetrovi i da nekome ugroze plovidbu. Povremeno smo se susretali, malo popričali, popili pićence koje smo imali u kanuima i kajacima i nastavljali bi dalje.


slika


Polako sa strepnjom od jakoga vjetra uplovljavam u riječne širine. Za vjetar sam , kao velika silueta, prava poslastica da na meni pokaže svoju snagu i nemilosrdnost. To sam naročito osjećao prošle godine ploveći kroz Đerdapske klisure gdje sam morao vrlo oprezno uz velika naprezanja savladavati udare vjetrova.


slika


Gledam te širine rijeke ne vjerujući da je tu širina prostora oko 6 km. Kao malo more. Imam sreće, možda na ovome prvome djelu ne bude vjetra. Ako ga bude . . . , ma bolje sada o tome ni ne misliti.


slika


Kiša pada, hladno je, polako veslam oko 7 do 8 km na sat, putem i vjetar pokazuje sebe, pomalo jača. Nezgodno je da mi dolazi izravno sa boka, ali još je podnošljiv. Nije jak i ne moram raditi nikakve manevre osim pojačati zaveslaj sa desnime veslom kako bi održao pravac plovidbe.


slika


Polako veslajući dolazim i do brane prve hidrocentrale. Analiza planova sa oglasne ploče mi sada jako puno pomaže. U svoj toj riječnoj širini, gdje postoji nekoliko brana i hidrocentrala koje tvore prvu "pregradu" Dunava, pronađoh pravo mjesto gdje smo se trebali u određeno vrijeme svi naći, kako bi prevodnicom prošli kroz sustav hidrocentrale na drugu stranu brane.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 29 stu 2012, 23:17

Ma koliko se činilo lagano pronaći rijekom pravi put do prolaza kroz branu hidrocentrale - prevodnicu, to baš često i nije tako. Nije ovdje gdje je rijeka jako široka, gdje postoji više brana i gdje je točno određeno gdje se mora doći na prevodnicu. Riječne širine su velike i pomalo dezorijentišu, dok ugao gledanja sa niskoga plovila ne otkriva pravi pogled na okolinu.


slika


Na ulazu u prevodnicu budnim, brižnim okom prate naš dolazak ekipe logistike koja nas kopnenim putom slijedi. Svaki puta kada prepoznaju nekoga iz svoje ekipe da dolazi, raduju mu se.


slika


Lagano ploveći i razgledajući to ogromno zdanje hidrocentrale uplovljavam u komoru prevodnice. Samo beton i čelik oko mene. Uvijek me zadive takvi objekti, njihova veličina, snaga, jakost.


slika


Prije nego uplovih u komoru prevodnice, osvrnuo sam se na put kojime sam doplovio. U daljini se vidi TV toranj iznad Bratislawe. Čini se blizu, ali nije baš tako. Ima podosta daljine do njega.


slika


Kiša je na trenutak prestala, ulaskom u prevodnicu niti vjetar se ne osjeća. Sve nekako mirno, veličanstveno i tajanstveno u isto vrijeme.


slika


slika


Ušavši u središte prevodnice, zavezao sam kanu za ogradu i popeo se na gornju plohu prevodnice da malo razgledam kako to izgleda na površini.

Brana hidrocentrale zadržava desetak metara razlike u nivou vode ispred i iza nje. Na tako velikima širinama rijeke podosta je to zadržane vode. Hidrocentralu su počeli graditi početkom osamdesetih godina bivša Čehoslovačka i Mađarske, podjelivši međusobno sve obaveze i poslove.


slika


Tokom gradnje, došlo je do nekih nesuglasica i gradnja je postala predmet međunarodnoga spora. Na nekoliko je godina i zastala. Da bi se spriječile veće štete, Slovačka je sama nastavila graditi sustav ogradivši nasipima tok Dunava i stvorivši jezero u potpunosti na svome teritoriju.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 29 stu 2012, 23:17

Nakon obilaska brane, vraćam se u kanu i promatram dolazak ostalih učesnika regate. Ekipa iz Srbije se polako probila do prevodnice i zadovoljni u nju uplovljavaju.


slika


Nastojim što više kadrova snimiti svojim malenim, skromnim fotoaparatom.


slika


Uočavam i rukom rađeni kanu, pravo remek djelo stolarskoga rada. Prekrasan rad Zeke. Divim mu se danima unazad, kada ga god vidim. Stvarno ga je majstorski uradio.


slika


Pažnju mi je privukla jedna čudna plovilica, kanu sa dodatnim stabilizatora sa strane, zatim vanbrodskoga motora. Još tenda kao krov i eto pravo plovilo na motorni pogon.


slika


Kako vrijeme prolazi polako pristižu i ostali učesnici. Prilazimo jedni drugima, započinjemo razgovore, međusobno se častimo pićima koja imamo.


slika


Sa vrha brane, moji brižni pratioci iz Budimpešte, čekaju da prođemo kroz prevodnicu. Da se uvjere da su svi prošli i da je sve u redu. Veoma brižni i dobri ljudi.


slika


U zakazano i dogovoreno vrijeme prevodnica se zatvorila i voda iz nje je počela isticati spuštajući nas na razinu vode koja je iza brane, nizvodno.


slika


Nakon što su se nivoi razine vode u prevodnici izjednače sa nivoom vode iza brane, ona se otvara i mi polako isplovljavamo iz prevodnice.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 29 stu 2012, 23:18

Rekoše mi da ovu fotku moram postaviti u priču. Snimljena je na izlasku iz brane baš kada sam razmišljao koji prizor da prvi snimim. Poslušao sam ih da bih i vama dočarao kako to izgleda kada se plovi po lošem vremenu, a želi se snimiti puno toga.


slika


S druge strane nas dočekao umjeren vjetar i valovi. Jaka naoblaka i gdje koja kap kiše. I dalje je hladno za ovo doba godine. Krećemo dalje prema drugoj brani koja je nizvodno od prve.


slika


Pogled na prođenu branu s druge strane. Velika građevina tajanstvenoga izgleda, barem za mene.


slika


Susrećem se sa drugim kajacima, kanuima. Svi veslaju polako se boreći protiv vjetra. Ima doduše i onih koji krate vrijeme grickajući ponešto u kanuu.


slika


Poneki zastaju na obali kako bi se okrijepili ili jednostavno protegnuli noge.


slika


Ploveći naiđoh i na još jednu čudnu samogradnju. Kanu sa solarnim ćelijama i elektromotorom kao pokretačem. Zgodna naprava koja omogućava bazbrižnu plovidbu u tišini bez trošenja osobne snage. Lijepo zamišljeno, ali ja ipak volim veslima da se krećem rijekom. Da je osjetim, da je njima milujem i borim se protiv njenih hirova.


slika


Nakon oko 6 km stižemo i pred drugu branu hidrocentrale. U međuvremenu je opet počela kiša. Zahvalni smo joj, jer da nije nje bilo bi jakoga vjetra. Od dva zla biramo manje-


slika


Kombinirani dvokanu sa osmatračem kreće se preda mnom prema idućoj prevodnici. Zgodna kombinacija za plovidbu učetvoro.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 29 stu 2012, 23:19

Ulazimo i u drugu prevodnicu, poslije nje se širina rijeke smanjuje i vjetar ako se i pojača nije toliko velika pretnja.


slika


U prevodnici dobih i posjetu u kanu. Nakon što je radoznalo pronjuškao kanuom, vratio se nazad u svoje plovilo.


slika


Malo sam ga pomazio, mada je ozbiljan bio sa ponosom staroga rijekoplovca. Nije se dao dugo maziti.


slika


Gledam vrata prevodnice, ustavu koja drži svu vodu koja je s druge strane brane. Vrlo moćna naprava, velike snage i izdržljivosti. Ne smijem niti pomisliti što bi bilo da popusti pod pritiskom vode.



slika


U ovoj prevodnici nismo dugo čekali. Nekako smo svi u razvučenoj grupi plovili i brzo se okupili u prevodnici. Nakon što se nivo vode izjednačio sa nivoom iza brane, otvorila su se vrata i mi produžismo dalje.


slika


Ružno vrijeme nas i dalje prati. Kiša ometa slikanje, jak pljusak ne dozvoljava da dio puta snimim jer mi je fotoaparat amaterski i nije otporan na vodu. Unatoč tome uhvatih ovaj tmurni prizor.


slika


U popodnevnim satima stigosmo do mjesta Gabičkovo na Slovačkoj strani Dunava. Tu je predviđeno mjesto za kamp. Po laganoj kišici stigosmo tamo. Raširio sam šator, sve postavio u njega a onda na poziv Janoša i Agnes pođoh u njihov šator. Dobri domaćini shvatili su da smo se smrznuli na putu i pripremili su nam obilje toploga čaja da se ugrijemo.


slika


Ubrzo smo se svi iz ekipe okupili pod šatorom i započesmo sa razgovorima o današnjem danu i zgodama i nezgodama sa plovidbe. U razgovoru vrijeme brzo prošlo. Na poziv domaćina iz Slovačke pošli smo na pripremljenu večeru.


slika


Prilikom odlaska na večeru, popeo sam se na nasip odakle se pružao lijepi pogled na naš kamp. Svi smo se smjestili nedaleko od rijeke na pogodan prostor i tu podigli šatore.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 29 stu 2012, 23:19

Večera nam je poslužena u obližnjem restoranu, Mađari bi rekli čardi. Smješten nedaleko od nasipa na pogodnome mjestu odavao je idilu osamljenog ugostiteljskoga objekta. Poslije sam čuo priču da ga za velikoga vodostaja rijeka poplavi do sredine zidova.


slika


Vrijedni domaćini nas ugostili vrlo ukusnom hranom, a što je najvažnije bilo bila je topla i ugrijala nas je na ovome prohladnome danu.


slika


slika


Okrepljeni i utopljeni započesmo razgovore. Ugodna atmosfera nas je opustila tako da oni spontano krenuše.


slika


Uz razgovore i pivca poteče. Za pohvalu je pivca, njen okus i kvalitet. Prvih par su nas oraspoložile . . .


slika


Niti muzike i pjesme nije nedostajalo.


slika


U međuvremenu se i vrijeme poboljšalo obećavajući lijep slijedeći dan, ali i pružajuži predivne scene rijeke.


slika


slika


Poslije dobre večere, predivnoga druženja sa ostalim učesnicima regate, nakog uživanja u ljepotama zalaska sunca i scenama koje nam je zalazak podario, polako se svi povukosmo u svoje šatore umorni od dana koji prolazi, ali i sretni da nije bilo jakoga vjetra koji bi nam pričinjavao poteškoće u plovidbi.


slika


Sa smirajem dana i kamp utihne. Ljudi brzo pozaspaše, prirodom zavlada mir.





- PLOVIDBA SE NASTAVLJA -



Molim Vas da se suzdržite od komentara sve dok priča ne bude postavljena u cjelosti. Hvala
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 04 pro 2012, 21:37

6. DAN Gabičkovo 1819. rkm - Komarno 1766 rkm + 3 rkm



Gabičkovo je selo u Slovačkoj, četrdesetak kilometara udaljeno od Bratislawe, smješteno nedaleko od Dunava. Postalo je poznato najprije po hidrocentrali na Dunavu, a poslije i po međunarodnome sporu između Mađarske i tadašnje Čehoslovačke u vezi hidrocentrale na Dunavu.

U selo nismo zalazili. Noću se kiša oprostila od nas, a jutro sa izmaglicom na rijeki, pružalo je mističan izgled.


slika


U Gabičkovom se opraštam i od dragih prijatelja iz Mađarske sa kojima sam plovio. Za njih je plovidba gotova, obaveze zovu kući. Nevoljko odlaze tužno se opraštajući od nas koji plovimo dalje.


slika


Nakon doručka, pospremanja šatora i ostalih stvari krenuh i ja dalje ploveći. Dunav je brz, virovit, modro zelen, prekrasan za plovidbu. Temperatura vode je oko 18 stupnjeva, za hrabrije pogodna za kupanje. Meni je hladna.


slika


Rijeka pokazuje prekrasne pejzaže. Divni pogledi na nju i obale odmaraju oči. Tihi šum vode, kao šapat, godi ušima. Mir. Spokoj. Dan koji obećava da će biti lijep. Vjetra gotovo da i nema.


slika



slika


Plovimo jednim od rukavaca rijeke. Tu nije plovni put i opušteno se plovi. Iako je rukavac, svojom širinom izgleda kao glavni tok rijeke.


slika


Nakon nekoliko kilometara ulazimo u glavni tok Dunava. Ovdje se već osjeća njegova moć, snaga, razigranost. Vjetar polako počinje. Ploveći glavnim tokom, plovimo i po međunarodnome plovnome putu i tu ne možemo biti skroz opušteni. Moramo paziti na plovila koja plove putom, valove koji dolaze od tih plovila, ali i na poštivanje pravila koja propisuju kako se tim djelom rijeke plovi.


slika


Uz rijeku se susreću lijepe pješčane plaže. Ljetno vrijeme izmamilo je one koji vole rijeke i boravak u prirodi da dođu na rijeku, plove njome i kampuju na pogodnim mjestima uživajući u rijeci i prirodi. Pozdravljam ih pri prolazu i oni uzvraćaju pozdrave.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 04 pro 2012, 21:37

I kampere je jučerašnja kiša nakvasila. Prolazeći pored njih vidim da suše mokre stvari. Prošle godine za vrijeme prolaska kroz Đerdap čuo sam zanimljivu priču o jednome učesniku regate koji se u ranijim godinama prevrnuo i smočio sve što je imao. Kada je u kamp došao na veštriku je sušio novčanice pričvrstivši ih štipaljkama da ih vjetar ne odnese. Zanimljivo je bilo vidjeti ljude koji su prolazili pored njegovog šatora gledajući naobičan "veš" koji se suši na veštriku.


slika


Put polako ide rijekom. Sunce se promolilo, dan postaje topli, prolazimo i ispod mosta na rijeci. Veliki most koji spaja dvije obale. Moćno izgleda gledan sa sredine rijeke.


slika


Lagano ploveći susretoh i učesnike regate iz Slovačke. Veoma ugodno i veselo društvo. Spojili su svoja plovila i uživaju u zajedničkome druženju i plovidbi rijekom. Pozvaše me da im se pridružim.


slika


Takav se poziv ne odbija. Sa zadovoljstvom im se pridružih, predstavio sam se, oni meni , poteče piće za mene. Cijelo društvo je iz Bratislawe i okoline, međusobno se poznaju i koriste malo slobodnoga vremena da se otisnu Dunavom u regati.


slika


Vidio sam im i zalihe napitaka, pića . . . Omanji restoran bi se posramio nad tim zalihama. Zaista su dobro opremljeni, a kroz vrijeme koje je pred nama i ja ću osjetiti dio tih zaliha.


slika


Kroz razgovor sa njima saznao sam da su mnogi bili na Jadranskome moru u RH, da poznaju neke gradove i mjesta uz obalu, da su tamo proveli prekrasne godišnje odmore. Raspitivali su se o nekim mjestima, hotelima, rijekama koje se nalaze u Hrvatskoj.

Pozvaše me da im se pridružim na obali kako bi obavili nešto što moraju sa početnicima u plovidbi.


slika


Nakon što smo malo protegli noge, popili pićence za sretno pristajanje, po prvi puta sam prisustvovao krštenju novih rijekoplovaca. Običaju za koji nisam nikada čuo da postoji.


slika


Nakon predivnoga govora, novokršteni rijekoplovci bivaju zaliti ,prvo vinom, a potom i specijalnom mješavinom svega i svačega. Upozoreni da čuvaju sve rijeke i prirodu upućeni su na kupanje . Detaljnije sam već o tome pisao, pa nema potrebe da idem u detalje.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 04 pro 2012, 21:38

Nakon obavljenoga krštenja, međusobnoga čašćavanja, krenusmo dalje zajedno po rijeci.


slika


Uz piće i ugodne razgovore vrijeme je brzo prolazilo. Lijepih se priča čuje za takvoga druženja, neobičnih zgoda i nezgoda, upozna ugodnih i divnih ljudi.


slika


Nakon nekoga vremena zajedničko druženje se prekida, svatko plovi sam uživajući malo u rijeci i danu koji postaje prekrasan.


slika


Za lagane plovidbe, jer nije bilo potrebe da se žurim, mnogi su me sustizali i prestizali. Danas plovimo pedesetak kilometara, rijeka je brza i nije problem ako ne veslam jako. Jedan čudan dvojac prošao je pored mene.


slika


Volim promatrati obalu sa rijeke. Tada izgleda sasvim drugačije nego da je gledam dok se na njoj nalazim. Nekako je otvorenija, ljepša, tajanstvenija.



slika


Ploveći tako dođe nam i podne. Vrijeme da se negdje skloni od sunca, malo odmori, okrijepi, pa kada žestina sunca malo opadne, nastavi put. Naiđosmo do jednoga restorana uz samu riječnu obalu.


slika


Mjesto se zove Gonyu, nalazi se s desne strane rijeke u Mađarskoj. Mali, prekrasan , ugodan restoran smješten je tik uz rijeku.


slika


Prvo smo prišli šanku, najznačajnijem djelu restorana . . .


slika
Živim snove, ne sanjam život

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”