Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 04 pro 2012, 21:38

. . . potom popili pićence, lokalni specijalitet . . .


slika


. . . i dok se čekala hrana, dali smo si oduška u plesu, pjesmi i piću koje je izvrsno bilo.


slika


Uočio sam na zidu oznaku do koje je linije bio vodostaj 2002. godine.


slika


Ilustracije radi, vodostaj je bio toliki da su se jedva vidjeli vršci drveća na riječnoj adi na koju se pruža pogled iz restorana, a koja se nalazi nedaleko od nas. Rijeka je tu široka oko 400 metara. Mora da je strahovito bilo gledati je tako naraslu i nabujalu.


slika


Postepeno je dolazilo sve više učesnika regate da se okrijepi. Pristanište kajaka i kanua rastilo je sve više i više


slika


Iskoristio sam malo vremena da "bacim" pogled oko restorana. Na obali je dominirao spomenik o kojemu nisam mogao doći do podataka, kome je posvećen.


slika


Po nasipu rijeke prolazi cesta, a iza nje se redaju kuće sela. Dublje u selo nisam zalazio.


slika


Uskoro je i jelo došlo. Nije bio tko zna kakav izbor. Izgleda da smo iznenadili vlasnika restorana tako da su za jelo bile samo hrenovke.


slika


Bez obzira na to, prijale su nam i u slast smo ih jeli.


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 04 pro 2012, 21:39

Nakon odmora i okrijepe pođosmo dalje. Nedaleko restorana, na obali, ugledao sam informativnu tablu za brodare o karakteristikama rijeke na tome mjestu, kao i mjestima uzvodno i nizvodno od njega.


slika


U međuvremenu se i vrijeme počinje pogoršavati. Sunce pomalo zakriše oblaci, nebo se namrgodilo, kiša zaprijetila da će nas smočiti.


slika





Dok vrijeme pokazuje svoje ćudi, moj at i ja smjelo plovimo Dunavom.


slika


polako dolazi vrijeme da se opet susretnemo, malo okrijepimo, popijemo po koju. . .


slika


Kao po nepisanome pravilu, svakih nekoliko sati susrećemo se da bi malo popričali. Pri tome ovakvi prizori nisu rijetkost . . .


slika


Ponovo smo zajedno , dio Slovaka iz ranijeg susreta i dio pridošlih drugih učesnika regate.


slika


. . . i za njih se nađe poneki gutljaj . . .


slika


. . . koji u takvim situacijama i te kako dobro dođe.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 04 pro 2012, 21:39

Dolazimo i pred Komarno. Veliki most premošćava Dunav. Negdje iza njega bi trebao biti kamp.


slika


Vidim na plaži nekoliko kanua učesnika regate. Odlučujem se da im priđem i pitam za put do kampa.


slika


Od njih saznajem da moram još nizvodno ići, do ušća rijeke u Dunav s lijeve strane , a onda ući u rijeku i uzvodno njome ići oko 3 km do kampa. Vrijeme se pogoršava, vjetar jača. Izgleda da ću morati veslati uz vjetar, što meni kao visokoj silueti na rijeci neće biti lako.


slika


Proplovio sam ispod mosta i držim se lijeve strane rijeke. Na obali se razvio grad Komarno.


slika


Susrećem i kolegu iz Njemačke. Veseo je i sretan. Uživa u rijeci danima i odgovara mu takav način riječno - nomadskoga života.


slika


Plovim dalje, iza lučnih dizalica nadzire se ušće rijeke u Dunav. Morati ću tu lijevo pa uzvodno do kampa.


slika


Nebo se zacrnilo, vjetar se pojačava, još ne pada kiša, ali se osjeća u zraku da će uskoro i ona pasti. Konačno dolazim do ušća. Sada treba u vjetar koji svakim trenom postaje sve jači.


slika


Sada dolaze nevolje. Treba veslati uzvodno u vjetar. Pokušavam ići uz obalu koja je meni s desne strane najbliže što mogu kako bi koristio koliko toliko zavjetrinu drveća. Slaba je to zaštita, ali nekako više ohrabruje. Plovim tako imajući osjećaj da plovim na mjestu. Zapeo sam veslom iz sve snage i jedva centimetar po centimetar napredujem prema napred.

U jednom trenutku reful vjetra koji je došao s boka, skinuo mi je dioptrijske naočare koje su pale u vodu.Istoga trenutka sam iskočio iz kanua ne misleći koliko je duboka voda, Sreća pa je bila dubine oko metar. Onako u odjeći počeo sam roneći i pipajući dno tražiti naočare. U jednoj ruci sam držao konop od kanua, a drugom pipao po dnu. Na dnu sam opipao puno velikih školjki. Pažljivo pipajući i roneći u vodi pronašao sam ih nakon nekoliko minuta.

Već sam se pobojao da ih neću naći i nadzirao velike nevolje kako ću bez njih.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 04 pro 2012, 21:40

Veslajući gotovo sat vremena ta tri kilometra, konačno dođoh do mjesta gdje se kamp nalazi. U međuvremenu je i kiša počela. Po kiši sam postavio šator, u njega unio sve stvari, pripremio vreću za spavanje i uputio se u kuhinju. Topli smješak kuhatice obećavao je dobru večeru.



slika


Onako promrzlom i umornom dobivena hrana je izuzetno prijala, a tek pivce . . .


slika


Nisam odolio domaćicama. Svojim prisustvom sam im malo uljepšao fotografiju ili su one meni uljepšale, sami procjenite. U svakom slučaju prave domaćice, vesele, nasmješene, divne, tople osobe.


slika


Kamp se nalazio u krugu njihovoga kajak - kanu kluba. Krug je predivno održavan i vidi se da ima puno članova koji se koriste infrastrukturom kluba.


slika


Prije nego sam otišao do šatora malo sam prošetao kampom. Najprije se upoznao sa tokom Dunava kojim ću sutradan ploviti . . .


slika


. . . posjetio svoje kolege iz Budimpešte, da vidim kako su prošli na vjetru . . .


slika


. . . popio čaj sa kolegicom i njenim društvom iz Mađarske . . .


slika


. . . osvrnuo se na oblake koji su nas pokrivali . . .


slika


. . . te nakon toga se povukao u svoj šator na odmor. Tu sam se uvukao u vreću za spavanje i zaspao još u zraku savladan od svih napora današnje plovidbe.


slika


Nisam niti slušao kišu i vjetar koji su te noći posjetili kamp.




- PLOVIDBA SE NASTAVLJA -



Molim Vas da se suzdržite od komentara sve dok priča ne bude postavljena u cjelosti. Hvala
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 09 pro 2012, 21:43

7. DAN Komarno 1766 rkm + 3 rkm - Esztergon 1719. rkm



Noć je protekla u šumu vjetra i padanju kiše. Iza doručka prošetao sam se po krugu kajak-kanu kluba, malo fotkao, obišao svoj kanu i onda počeo pakirati stvari. Kiša se ponovo pojavila. Tiho pada.



slika


Po kiši zaplovih dalje. Poučen jučerašnjom nevoljom kada mi je vjetar otpuhao naočare u rijeku, ovoga puta sam ih zavezao nekim komadom konopca koji sam imao. Više ih neću odvezivati sve dok ne krenem za Zagreb. Ništa više ne prepuštam slučaju.

Vrijeme je kišovito, prohladno, vjetra nema.


slika


Događaju se i kratki prekidi bez kiše. Tada svlačim sa sebe kišnu kabanicu da se ne znojim ispod nje. Oblaci koji nas nadsvođuju ne izgledaju baš prijateljski.


slika


Kako plovidba odmiče sve se više razređuju oblaci. Mada i tada naiđem na kišu radi koje si moram ponovo oblačiti kabanicu.


slika


Pored obale Dunava naiđe se na kampere koji se tu odmaraju. Poneki i mjesecima ostaju pored rijeke uživajući u prirodi. U svome kampu imaju sve potrebno za tako dugi boravak. Susretao sam ih na svim rijekama kojima sam plovio.


slika


Gledam obale rijeke, njenu širinu, udaljenosti koje se vide preko njene površine. Zadivljen sam tim. U usporedbi sa tim veličinama osjećam se kao makovo zrnce, mali, sićušan, a opet snažan toliko da se krećem vlastitom snagom po tim prostranstvima.


slika


Putom susrećem i jedan neobičan kanu, sa jedrom. Prilazim mu bliže da bih vidio kako to izgleda, kako je jedro pričvršćeno, tko li upravlja tim kanuom.

Zgodna riješenja su primjenjena u svemu tome. kanuom upravljaju Slovaci iz Bratislave. Lukavo, moglo bi se reći. U svakom slučaju neobično.


slika


Da barem ne pada kiša, kako bi to lijepo bilo. Puno bi se jasnije vidjeli predjeli kroz koje se plovi. Dunav je dosta brz i nije teško veslati.


slika
Živim snove, ne sanjam život


Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 09 pro 2012, 21:44

Uz tiho brujanje motora sustiže me i prestiže posada kajaka na motorni pogon koju sam prvi puta vidio kada smo prolazili kroz prevodnicu hidrocentrale.


slika


Lagano veslajući i uživajući u plovidbi susretoh i kolege iz Srbije koji imaju predivan kanu ručno građen od drveta.


slika


Prekrasni prizori uz obalu se nastavljaju.


slika


Gledam kolegicu iz Mađarske kako vesla predivni kajak. Izgleda tako sigurno i profesionalno na vodi da ju je divota gledati.


slika


Dunav je prekrasan. Širok, brz, moćan. Pruža potpuno uživanje za dugu plovidbu. Doduše ne dozvoljava neoprez, ali uz nužnu pažnju može se lijepo uživati u plovidbi.


slika


Pogled na njegove obale pored kojih je podignuto puno, zaista impresivnih građevina, također oduševljava.


slika


slika


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 09 pro 2012, 21:44

Nastojim da plovim bliže obali kako bi mogao snimiti bolje fotografije na kojima bi se bolje vidjela obala sa rijeke . . .


slika


Kada obalu snimam sa sredine rijeke onda se sve lošije vidi, objekti na obali gube se u velikim širinama prostora, a amaterski fotoaparat ne može puno toga da pokaže.


slika


Pomalo se primiče sredina dana. Vrijeme da se nešto prezalogaji, da se popije koja pivca, da se malo odmori. Nisam ovuda nikada plovio i po tome pogledu oslanjam se na učesnike regate koji znaju gdje ima štogod dobroga za pojesti. Nasukani kajaci na obali pokazaše mi mjesto gdje je preporučljivo i svoj kanu da nasučem.


slika


Doplovio sam do predivnoga restorana na Mađarskoj strani rijeke. Piše i da je hotel, mada nisam dobio utisak da ovdje ima soba za spavanje.


slika


Hrana je bila dobra, pristupačnih cijena, a i pivca im je super. Sve skupa isplatilo se ovdje zastati.



slika


Nakon jela preplovio sam Dunav na Slovačku stranu gdje se također nalazi jedan restoran i pristanište ispred njega.


slika


Restoran je divan, ugodan, a razlog zašto sam tu doplovio je rastanak sa svojim prijateljima iz Slovačke.


slika


Oni, na žalost, ne idu dalje. Nemaju vremena da dalje plove iako bi najradije plovili do Crnoga mora. Sa tugom ispijamo piće, a opet radosni da smo se upoznali i da ćemo se susretati na rijekama.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 09 pro 2012, 21:45

Opraštam se od cijele ekipe Slovaka i nastavljam dalje. Divni ljudi, topli i ugodni ostati će mi u trajnome sjećanju.


slika


Riječni put se nastavlja. Žao mi je društva sa kojime sam se oprostio, a opet, daljine me zovu dalje.


slika


Pogled u daljine, prema horizontu, otkriva mjesto gdje se nalazi grad Esztergon, gdje završava današnji dio putovanja.


slika


Nekoliko kilometara prije Esztergona započe jaka kiša i vjetar. Sa sredine rijeke sklanjam se uz desnu obalu da se zaštitim od vjetra.


slika


Vrlo jak bočni vjetar natjerao me da isplovim iz rijeke i izvučem kanu na obalu. Nije bilo smisla da se borim protiv njega. Procjenio sam da će puhati oko pola sata. Na obali u zavjetrini popih pivce za utjehu.


slika


Vjetar je potrajao pola sata, pa onda počeo popuštati, valovi su se smanjili i nastavih dalje sa plovidbom. Usput ugledam i jednu čudnu građevinu. Bolje reći ostaci sistema za punjenje barži rasutim teretima. Vidi se da nije u funkciji, a ovako ogoljeo privlači pažnju.


slika


Vrijeme se smiruje. Plovidba opet postaje ugodna. Cilj današnje etape je blizu.


slika


Dolazimo i do grada. Pratim kolegicu iz Mađarske kojoj je poznato gdje se nalazi mjesto za kamp. Usput se divim panorami grada gledanoga sa rijeke.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 09 pro 2012, 21:45

Pristajem uz obalu, nasukavam kanu i promatram jednoga dječačića kako sa velikim zanimanjem i pažnjom motri moje pokrete i odmjerava kanu. Pokazujem mu rukom da uđe u kanu, što on sa oduševljenjem pristaje. Najviše ga je zanimalo kako je to sjediti na neobičnom stolcu u kanuu.


slika


Uskoro i šator postavljam, u njega ukrcavam potrebnu opremu.


slika


Nakon što je logor spreman, odlazimo u obližnji restoran gdje nam je domaćin poželio dobrodošlicu i pripremio večeru. Dobrodošlicu sam čuo, ali nisam večerao. Bio je dogovor sa društvom da večeramo u gradu gdje je jeftinije nego u ovome restoranu, a i imati ćemo više vremena da razgledamo grad.


slika


slika


Esztergon je jedan od najstarijih mađarskih gradova. Arheološka ispitivanja utvrdila su da je tu postojalo naselje i prije 20.000 godina, tj. pred kraj ledenoga doba. Prvi poznati ljudi po imenu, bili su Kelti, koji su se u toj regiji naselili oko 350 godina p.n.e. Regija je cvjetala u ekspanziji sve dok je rimske legije nisu pokorile i pretvorile u pograničnu provinciju Panonije.

Mađari su ušli u tu regiju 896. godine. Esztergon biva od tada glavni grad Mađarske sve do 13. stoljeća kada je prestolnica postao Budim.


slika


Sam grad ima oko 30.000 stanovnika, ukrašava ga Bazilika smještena na vrhu brda koja dominira cijelim područjem opasana sa obrambenim zidinama.


slika


Nisam odolio izazovu. Sa društvom sam se uputio prema tim zidinama, da ih malo razgledam.


slika


Nakon ulaska u krug zidina, pored kapije, smješteno je puno zvona. Tražio sam podatke od kuda su tu tolika zvona, ali do njih nisam došao. U svakom slučaju su velika i divno izrađena.


slika



Sa zidina Bazilike pruža se prekrasan pogled na grad i okolinu. Iznenadila me činjenica da u gradu postoji toliko različitih crkava. Naišao sam i na podatak da u gradu postoji Srpska crkva. Poslije će mi biti jasno kako to. Ali o tome u nastavku plovidbe.


slika


Sa brda Dunav tako pitomo i krotko djeluje. Prekrasno ga je gledati. Uljepšava prizor svojim mirom i snagom.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 09 pro 2012, 21:46

Na vrhu brda nedaleko od Bazilike nalazi se i veliki spomenik Ivanu Krstitelju. Spomenik se vidi i sa rijeke, a predstavlja dolazak kršćanstva na ove predjele.


slika


Gledajući nizvodno, Dunav iza grada pravi veliku krivinu prema istoku u smjeru Budimpešte.


slika


Ispod Bazilke nalazi se veliko zdanje Sjemeništa, koje je nedavno renovirano i ima jako lijepo održavane površine.


slika


Šetajući gradom osjetismo glad. Od nekoliko restorana izabrasmo ovaj koji nam se učinio najljepšim i najugodnijim.


slika


U stilu putnika sa dugoga puta, izgladnjelih i pregladnjelih, naručismo pečenu svinjsku koljenicu, sa krompirom i salatom. . .


slika


Ne treba posebno ni pominjati koliko je dobro pivca nakon toga došla.


slika


Nakon obilaska grada, večere i male šetnje došlo je vrijeme da se u kamp pođe. Pogled na osvjetljenu Baziliku je predivan. Ona je najveća zgrada u Mađarskoj i 18. najveća crkva u svijetu. Unutrašnje je površine od 5.600 metara kvadratnih, duga je 118 metara i 49 metara široka. Njena kupola ima polu-sferu na visini od 71,5 metara s promjerom od 33,5 metara. Visoka je 100 metara, računajući od kripti. Impozantna građevina. Po noći veoma moćno izgleda.


slika


U kampu tišina. Iz ponekoga šatora se čuje hrkanje, tihi šapat ili prigušeni razgovori.




- PLOVIDBA SE NASTAVLJA -



Molim Vas da se suzdržite od komentara sve dok priča ne bude postavljena u cjelosti. Hvala
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 15 pro 2012, 21:11

8. DAN Esztergon 1719. rkm - Višegrad 1697. rkm



Taman sam zahrkao i jutro došlo. Kiša je negdje tokom noći nestala, oblaci ostali, a put treba nastaviti. Kao i svako jutro prvo neki topli napitak, pa potom doručak.

U konstruktivnom neredu, koji nastane po ustajanju kod šatora, dobro se snalazim. Znam gdje mi se što nalazi i u pola noći da me se probudi znam gdje sam što stavio. Vrlo važna činjenica koja me ne tjera da poslije prevrnem i izokrenem svu opremu ne bi li pronašao nešto što mi treba, a ne znam gdje se nalazi.


slika


Nakon laganoga doručka, spremanja opreme i utovara iste u prateće vozilo, krenuh dalje vodenim putem. Na početku svake plovidbe u kanuu se popravlja poredak ukrcanih stvari, dotjerava se oprema, briše dno kanua ako je zaprljano i sl.


slika


Predivan nekadašnji glavni grad Mađarske ostaje iza mene. Svidio mi se, svidjele građevine u njemu, pogled sa brda na Dunav i okolinu, ali i hrana koju sam jeo. A o pivci da ne pišem.


slika


Put do sljedeće destinacije nije dug. Danas se plovi 22 km rijekom koja još uvijek ima svoju brzinu. Vrijeme je toplo ali oblačno. Poučen ranijim danima kada je bilo kiše, stavljam kišnu kabanicu na dohvat ruke.


slika


Susrećem uz put učesnika regate iz Rununjske. Nismo se nikada upoznali, prošao je pored mene mahnuvši i nastavio dalje. U kasnijem toku rijeke susresti ćemo si i upoznati, ali do tada se plovi dalje.


slika


Dunav je široki. Uvijek sam zadivljen gledao njegove širine i masive planina kroz koje se probija negdje daleko, na horizontu.


slika


Promatrajući obalu, između drveća vidjeh i ovo vjersko obilježje. doplovio sam blizu, ali nisam uočio nikakav natpis na njemu. Za velikoga vodostaja mora da je preplavljeno vodom jer je blizu rijeke i nisko nad vodom.


slika


Da bih mirnije plovio držim se podalje od plovnoga puta. Na njemu ponekada projuri hidrohliser ili katamaran prema Budimpešti ili Bratislavi. Lijepo ih je vidjeti, a po njihovome prolasku se mora obratiti pažnja na valove koje podignu .


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 15 pro 2012, 21:12

Lagano plovim rijekom, ne žuri mi se, pustim rijeku da me nosi, održavam pravac kanuu i promatram oko sebe. slušam i rijeku kako priča, gledam njene virove, riječnu struju, nijanse boje vode koje se javljaju. Usput susretoh regataše iz Njemačke. Opustili su se, ne veslaju, raširili jedro i kišobran i koriste lagani povjetarac da bi plovili.I oni uživaju u miru rijeke i skladu okoline.


slika


Lagano veslajući naišao sam na auto kamp s desne strane rijeke. Predivna plaža, velika terasa na kojoj su stolovi, reklame koje kazuju da tu ima hladne pivce. Sasvim dovoljan razlog da se malo predahne, zastane, osvježi. Pri pristajanju dočekao me čuvar svega u okolini, najprije me oprezno promatrao i procjenjivao, a onda shvativši da nisam opasan, veselo zamahao repom u znak dobrodošlice.



slika


Na toj terasi susretoh i nepoznatoga učesnika regate iz Rumunjske. Upoznasmo se. Bogdan Florescu jedini je Rumunj na ovome dijelu Dunava koji učestvuje u regati. Planira putovati Dunavom do Rumunjske, a možda i do Crnoga mora. Draga osoba, puna energije i snage sudari se kriglom o moju kriglu.


slika


Vidjevši naše kanue nasukane na obali bez njihovih vlasnika kod njih i drugi učesnici regate shvatiše da moraju svoje nasukati do naših. Nismo mi bez razloga zastali, a ako razlog postoji za nas i njima je onda primamljiv.


slika


Uz pivce dobro dođe i nekakva mezica. Ovoga puta sam se prepustio detekciji svoga nosa koji u Langošu, mađarskim specijalitetu, detektiraše nešto korisno za stomak. I ovoga puta moji me detektori nisu iznevjerili. Langoš, na ulju pečeno slano tijesto premazano kajmakom i ne znam čime još, zaista mi je prijao.


slika


Nakon odmora, razgovora sa prijateljima, igranja sa psima koji su se odnekale tu našli, nastavih put rijekom. U daljini se vide brda kroz koja se Dunav probio tekući dalje prema Budimpešti.


slika


Stari znanci sa ove regate, učesnici iz Srbije, lagano veslaju rijekom. Nisam ih pitao do kuda će ploviti, ali pretpostavljam da idu ili do Budimpešte, ili će se možda, spustiti do Beograda. Zgodno ih je promatrati kada veslaju držeći jednoličan takt zaveslaja.


slika


Promatram brda brdskoga lanca Börzsöny među koja zalazimo ploveći Dunavom. Predivna priroda čini sa nekako svečanom. Vrijeme se proljepšalo, sunce promolilo, sve nekako vedrije i ljepše.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 15 pro 2012, 21:13

Polako ploveći dolazimo i do Višegrada. Tu završava naša današnja etapa puta. Kamp se nalazi s desne strane rijeke na predivnome mjestu među drvećem. Prema dogovoru sa ekipom Mađarske sa kojom sam svih ovih dana plovio i družio se, nećemo ići u logor. već u vikendivu Janoša i Agnes. Vikendica je s lijeve strane rijeke nasuprot Višegrada.


slika


U plovidbi se držim lijeve strane rijeke, prolazim pored pristaništa motorne skele, jedinoga prelaza preko rijeke. Prvi most preko Dunava je tek u Budimpešti.


slika


Sa te strane rijeke veliko je vikendaško naselje sa prekrasnim vikendicama. Čunjenica da je Budimpešta cestom udaljena oko četrdesetak kilometara daje tome predivnome mjestu određenu vrijednost. Lagano plovim gledajući prekrasne objekte uz rijeku.


slika


Pogled na desnu stranu rijeke uljepšava stari grad Višegrad, smješten na vrhu brda. Impozantna građevina koja dominira tim dijelom rijeke i okoline. Nekada je branila i kontrolirala prolaz i plovidbu rijekom, ali i puteve koji su uz rijeku vodili prema sjeveru i jugu.


slika


Divna pozadina rijeke i grada Višegrada prekrasni su za fotografiranje. Tko god želi ovakvu fotku neka dođe i fotka se. Biti će zadovoljan fotografijama.


slika


Uskoro dolazim rijekom nedaleko Janoševe vikendice. Na obali nas je sačekalo društvo ranije pristiglih učesnika regate i pomoglo nam je izvući iz rijeke i tansportirati kanue u dvorište vikendice Janoševoga brata.


slika


Ostavivši naše "vodene konje" u dvorištu, krenosmo u drugo dvorište Janoševe vikendice. Stolovi postavljeni i posloženi čekaju nas obećavajući predivne trenutke druženja.


slika


Agnes, divna i brižna domaćica, započela nas je krijepiti. Najprije nešto što se jede žlicom, juha, kakvu nikada nisam jeo. . .


slika


. . . zatim nešto divno, mirisno zapešeno u pećnici . . .


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 15 pro 2012, 21:15

. . . i specijalni alati se počeše koristiti . . .


slika


. . . čaše se puniti . . .


slika


. . . pa meso jelena rezati . . .


slika


. . . nadopunjavati ispražnjene tanjure . . .


slika


. . . slagati u njih pečeno jelenjsko meso sa prilozima . . .


slika


. . . zatim razgovori, šale i piće, sve u cilju da se pojedeno slegne . . .


slika


. . . pa onda opet popunjavanje praznina koje su nastale . . .


slika


Čak je i sumnjičavi čuvar dvorišta veselo zavukao njušku u svoju porciju veselo mljackajući i mahajući repom.


slika


Tako nastavismo u slast tamaniti pripremljenu hranu i zalijevati je pićem, na veliko zadovoljstvo domaćice.


slika
Živim snove, ne sanjam život

Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:

Re: Kanuom po Dunavu, Beč - Bratislawa - Bud

Post Postao/la Olimp » 15 pro 2012, 21:16

Dobri domaćn Janoš, pokazao mi je svoje olimpijske medalje koje je kao vrhunski sportista zaradio 1972. godine na Olimpijadi u Minhenu. Moje čestitke na tim medaljama. Usput sam čuo podosta zgodnih pričica sa te olimpijade.


slika


Ali nije samo on sakupljao medalje. I njegova supruga, naša izvrsna somaćica, Agnes, također je bila sportistica. Zajedno su sakupili impozantan broj sportskih odličja koja im ukrašavaju police u vikendici.


slika


I dok sam razgledao sva ta sportska priznanja i odličja, domaćica iznese svježe pripravljeni kolač. Hmmm bio je za prste oblizati.


slika


Nakon poduže okrijepe pođosmo u laganu šetnju da razgledamo vikend naselje. Predivne zgrade su napravljene nedaleko rijeke. Za visokoga vodostaja neke godine, bile su poplavljene do visine iznad metra od temelja. Pogled na drugu stranu rijeke kroz drveće, otkriva nam stari grad Višegrad.


slika


Šetajući uz put vidjeli su se i ostaci nevremena koje se ponekada spusti rijekom.


slika


Za svo to vrijeme naš "vozni park" strpljivo nas je čekao.


slika


Navečer, prije nego smo otišli spavati, pogledali smo fotografije koje sam snimio na Murskoj regati. Eva, kao jedina učesnica iz ovoga društva na regati, objašnjavala je i tumačila svoje utiske sa te regate. Na kraju svi su bili njome zadivljeni i obećaše da bi iduće, 2013. godine došli organizirano na regatu. Pozvao sam ih na nju.


slika


Negdje duboko u noći, kada su i žabe zaspale u svojim mlakama vode, pođosmo i mi na spavanje. Dan nam je bio dinamičan i prekrasan, a domaćini su nas dočekali i ugostili kao kraljeve sa Dunava. Hvala im na tome.


- PLOVIDBA SE NASTAVLJA -



Molim Vas da se suzdržite od komentara sve dok priča ne bude postavljena u cjelosti. Hvala
Živim snove, ne sanjam život

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”