Porodica nutrija

Mjesto na kojem će naš član Olimp postavljati reportaže sa svojih putešestvija-pohoda rijekama

Moderatori/ce:emin,Olimp

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
Olimp
Književnik
Postovi:883
Pridružen/a:01 pro 2010, 14:26
Lokacija:Zagreb
Kontakt:
Porodica nutrija

Post Postao/la Olimp » 02 lip 2013, 20:02

Kada, kretanjem kroz prirodu, sretnem njene stanovnike uvijek se osjećam za to počašćen od prirode. Nekako mi to stvara čast da mi je priroda pokazala mali dio sebe, svojih tajni i ljepota. Susret sa živim bićima koja žive u prirodi svojim načinom života, me razveseli i nekako mi je milije k srcu gledati ih i osjećati se djelom te cjeline u kojoj ona borave.



slika


Veselje i radost to su veći ako pri tome susretnem više životinja, ako mi one dozvole da ih promatram i u meni ne vide opasnost niti pretnju za njihovu osobnu sigurnost.


slika


Tada obično zastanem, umirim se i promatram životinje i njihova kretanja onoliko koliko mi one to dozvole. Mada mislim da nisam primjećen, duboko sam ubjeđen da osjećaju moju prisutnost i da me svojim čulima ispituju i promatraju.


slika


Radost je veća, ako trenuci koje mi dozvole da ih promatram, potraju poduže, ako ih tada mogu malo i fotografirati. A životinje su vrlo oprezne, nemaju lijepih iskustava sa čovjekom u svojoj životnoj sredini i rijetko mu dozvoljavaju duže zadržavanje u svojoj blizini.


slika


Mnogi su im susreti sa neodgovornim ljudima nanijeli puno neugodnosti, ozljeda ili nepotrebnih smrti nekih od članova njihove zajednice. Rijetko da su imali ugodne susrete sa ljudima, toliko rijetko da je pitanje da li ih je uopće i bilo.


slika


Čovjek u svojoj bahatosti i oholosti nanio je mnogo nepopravljive štete stanovnicima divljine, zagadio im je okolinu, izmjenio životne prilike, teren, tlo pa čak i klimu. Tko bi ga takvoga volio?


slika


Na sreću po životinjski svijet, svijest mnogih ljudi se polako mijenja nabolje. Počeli su ljudi sa poštovanjem gledati na životinje u prirodi, počeli su ih respektirati, čuvati, paziti da ih ne uznemiravaju, da im ne mjenjaju životnu okolinu, da ih nepotrebno ne ubijaju.


slika


Dopustili su životinjama da im se približe, da stanuju zajedno sa ljudima na istome teritoriju, zaštitili su ih zakonima koje strogo poštuju, omogućili su im slobodu kao da se nalaze negdje u najvećoj divljini.


slika


Nastalim, nadasve pozitivnim promjenama, životinje su se prilagodile. Iskoristile su mir koji imaju pored ljudi, počele su ljudima vjerovati, prestale su ih se bojati. Nisu se previše obazirale na blizinu ljudi i njihovo kretanje i zastajkivanje da bi promatrali životinje.


slika


Zajednički suživot je počao. Sve više je gradova i naselja na svijetu gdje se životinje slobodno kreću među ljudima, gdje ih ljudi poštuju i paze, gdje jedni drugima uljepšavaju susrete.


slika


Imao sam prilike susresti veliku porodicu nutrija kako se slobodno kreće u blizini ljudi ne osjećajući se ugroženom, ne osjećajući strah od ljudi koji su prolazili pored njih. Slobodno su gledale u ljude bez straha od njih.


slika

Gledao sam ih dugo kako se nestašno igraju u vodi rijeke Ljubljanice, u samoj Ljubljani, kako se sunčaju u blizini ljudi ne osvrćući se na ljude. Osjećale su se sigurno uz ljude.


slika


Njihova igra mi je dala nade da se ljudima zaista otvaraju oči u pogledu očuvanja prirode, njenih stanovnika, eko sustava, okoline i svega što u prirodi postoji. Ta činjenica jako ohrabruje.


slika


Još moramo mnogo raditi da si u svojoj sredini ostvarimo ovakve prizore suživota divljine i civilizacije, međusobnu toleranciju, respektiranje i ljubav. Međusobno povjerenje jednih u druge.


slika


Susret sa ovom velikom porodicom nutrija u Ljubljani, duboko me dirnuo u srce. Pozitivno dirnuo. Sve sam veći optimist da smo na dobrome putu da zaustavimo veliku devastaciju prirode, da počinjemo ispravljati veliku nepravdu koju smo nanijeli prirodi. Negdje je to već kasno, ali krenimo svi zajedno u akciju, očuvajmo prirodu za nas, za buduće naše generacije potomaka. Očuvajmo je za sva živa bića kojima je ona majka.



<adipiva> <adipiva> <adipiva> :7564:
Živim snove, ne sanjam život


Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Olimpove priče”