Zabrane zbog mrijesta - nigdje veze

Pokušaj da "uredimo" trenutne Zakone i Pravilnike

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Zabrane zbog mrijesta - nigdje veze

Post Postao/la montana » 14 lis 2011, 22:14

Neki dan sa kolegom pricam i pitam ga mase li, a on veli da ne. Pa rekoh mu da je dobro za lipljena... Zabrana, odgovara on.

Naime, nije bitno koja je voda, ali doslo je do zbrke sa tim zabranama. Mrijest je potocare, i to je OK. Mrijesti se ove godine na tradicionalno lipljenskoj lokaciji, i to je OK, ne mozes im odrediti gdje ce to uraditi. Zabranili musicariti na toj lokaciji, pa hajde. Neko nasao negdje da je neki ministar potpisao neku zabranu na salmonide od 01. oktobra, pa zabranili komplet mahanje. Eh sada, lipljen je zabranjen do 01. juna, tako da sada ispadne da ga nesmijemo loviti 8 mjeseci u godini. Posto je u junu voda obicno visoka i zamucena, u julu idemo na more jer zena insistira, august je nikakav za ribolov, ostaje nam samo septembar, pod uslovom da nemamo malu djecu koju teba pripremiti za skolu. Sada me zanima jel' ista zabrana vazi i za kalifu, mladicu i mekousnu? Ako vazi, onda kako se isplati kupovina godisnje dozvole koja vazi trecinu godine? Kako ce udruzenja skupiti pare za koncesije, cuvare i slicno? Kako ce se to odraziti na musicarenje ili varalicarenje? Mislim da treba objasniti tim ministrima sta i kada i kako se mrijesti i napraviti logicnije zakone. Ja bih sada pristao da se u ovom periodu uvede C&R na sve, samo da se moze u ribolov. Ponijeti recimo ribu u ta 4 ostala mjeseca. Iskreno, ne moram jesti ribu... mogu ja i cevapa, samo mi ne dirajte musicarenje.

Evo ovamo kod ovih brate otvoreno sve i svasta cijele godine, samo C&R za pojedinacne vrste kada se mrijeste, a ribe na bacanje i nista joj ne smeta, a niko bez dozvole...

ma sve se nadam da su ovi pogresno protumacili zakon.

Jos da Faik zatrpa baru, eto ti belaja.... <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrane zbog mrijesta - nigdje veze

Post Postao/la zlaja » 14 lis 2011, 23:18

Druže uvukla mi se naka vlaga u kosti pa sam nešto plaho hasta i kroz suze čitam ovo tvoje pisanje pa nikako nemogu da protabirim...al kolko sam skonto po pisanju mene u tom slučaju više jebe žena nego ministar
Ministar hoće plaću,jagnjetinu, mito,korupciju,hoće vikendicu na moru hoće audi sa novim brojem...boli njega kad se koje ribe seksaju...naše žene će dovijeka glasati za potpisnika tog dokumenta gdje se samo malo može na pecanje...sad si me prepo sa idejom da se nisu sabrale i napisale pismo ministru...

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrane zbog mrijesta - nigdje veze

Post Postao/la montana » 14 lis 2011, 23:50

Nasekiram se tako kad nesto cujem u tom smislu. Samo neka pametovanja i naglabanja. Nije garant do ministra, vec do pogresnog prijedloga zakona koji mu je neko od nasih kolega ribara proslijedio na potpis. Ispade "lipljo" ga ne vadi 8 mjeseci, a potocara k'o zec. Kalifu su zastitili kao da je mekousna, a donedavno na Neretvi otvorenje bilo pred pocetak mrijesta meke. Vidices belaja kad skontaju da je mladica salmonid, a neznaju jel' se uopste... mislim jel' vodi ljubav, a posebno kada. Bitno je da su Kemi Salaka (decko je varalicar) i meni (musicar) oduzeli pribor u julu mjesecu na Cehotini iznad Foce, sa urednom dozvolom, samo zato jer se iznenada skobalju digao i iskupio se na kamari nekih desetak kilometara nizvodno. Objasnjenje je "vanredni mrijest skobalja na drugom kraju opstine". Vanrednu zabranu propisao isti onaj koji nam je to jutro prodao dozvolu i zazelio "Bistro". Cijeli dan smo ga trazili da ide u policiju i donese nam pribor. Covjek je to i uradio, mada smo morali cekati i gledati da skobalj obavi svoje. Propao nam dan, potrosili vrijeme i novac za put i dozvolu, al' zato skobalja k'o blata. Kad smo vec kod skobalja, na onoj vodi gore navedenoj se i dalje smije loviti, mozda cak i na crva, nisam pitao, ali to kao ne smeta mrijestu salmonida.

Primjetili ste da o glavatici niko i ne prica. Izgleda da cemo morati pitati Slovence sa Soce kad se neretvanjska glavatica (Gonjavac) mrijesti.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrane zbog mrijesta - nigdje veze

Post Postao/la rusko » 15 lis 2011, 04:48

I onda se cudimo krivolovu... a eto i Monty se omrsi o krivolov ni kriv ni duzan...

Nije ni cudo da je tako kada za svaki paragraf u nasim zakonima ima po jedan ministar... naravno zaposlen od strane svog rodjaka... i onda taj ministar za paragraf ima drugog rodjaka koji se pocne sliftati prvom "zlatnom" rodjaku... pa ga onda obuzme strah da ce rodjak koji nije ministar ispeci "jagnje viska" zlatnom rodjaku i ukrasti mu poziciju... tako stresad i iznerviran zada se pargraflija u duboko razmisljanje kako da napise savrsen paragraf na osnovu kojeg rodjo ne bi imao razloga da ga mijenja... naravno, da prikupi informaciju o stanju vezano za § oko njega je jednu 7-8 rodjaka, ali ne njegovih, vec od drugih kolega §... pa se onda nad njima moze malo i ispuhati i osloboditi stres i osjecaj nize vrijednosti, pa svako malo zagalami "radite li vi ista" (na taj nacin se dodvori i onim mnogobrojnim nevladinim organizacijama koje ga stalno nesto zapitkuju)... i onda ovi "tudji rodjaci" prevrcu enciklopedije, usta im oteknu koliko ih mrdaju dok sricu... oni malo pametniji odvedu u kafanu nekog za koga raja kaze da je "strucan"... ali na kraju nadju red po red u tekstovima koji je zanimljiv, i sve spoje u jedno veliko i lijepo NISTA... Ministar paragraflija to onda procita jednu 20-tak puta i ako nista ne shvati, prvo doda nesto da njegova bude zadnja, pa kaze - moglo je ovo i malo bolje... al' eto necemo biti stnicavi i potpise paragraf...

Eto kako nastaju nasi paragrafi u nadri zakonu, ako grijesim... ispravite me...
slika slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrane zbog mrijesta - nigdje veze

Post Postao/la Seha » 15 lis 2011, 10:01

I kad mi sad neko kaze da u Bosni nema zmajeva, piramida i jos 100 cuda.
slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrane zbog mrijesta - nigdje veze

Post Postao/la montana » 15 lis 2011, 14:32

Ima Seha svega. Neki dan citam Drvar i okolicu terorise neman zvana "drekavac". Citao sam ja i prije o njemu u strucnoj literaturi "Orlovi rano lete" od Branka Copica. Inace kazu u Drvaru da taj drekavac napada nocu ljude oko ivice sume ili groblja, a zaskoci im na ledja i natjera ih da ga nosaju do zore??? Meni sve to lici na dobar fol za izbjegavanje "kontrolnog" iz matematike...

Rusko nije taj "krivolov" bilo ove, nego prije nekoliko godina. Da samo vidis kako se covjek osjeca kad ti neko uzima "desnu ruku" (stap) uz objasnjenje da se negdje tamo nesto desava i da oni imaju naredjenje. Kad je drot ubacio stap u gepek i zamakao u krivinu, osjecao sam se kao ona glumica J. Foster kad joj otese dijete u avionu...

Kontraproduktivna pravila su jako losa za ribolov. Mislim da ako treba popraviti riblji fond, treba uvoditi neke restrikcije, ali ne i unistiti ovaj sport. Ako fali ribe uvoditi C&R povremeno ili trajno, ako ima viska neke vrste cak i povecati izlov. Ipak, sve zavisi od ribara, a ako ih otjeramo sa vode, onda nema para za cuvare i poribljavanje, a to je krivolovcima zeleno svijetlo da potrijebe sve sto ostane pod onom starom isprikom "Ako je ja ne ponesem, ponijece neko drugi". Krivolovci jako brzo reaguju. Nedavno dok je trajala zbrka u HNK-u oko koncesija, donesena je odluka da cuvari ne smiju kontrolisati. Na zalost tada je bio mrijest mekousne i horde krivolovaca su visile na vodi loveci bajama, ikrom i crvima. Sta je nakon njih ostalo, vidjeli smo ljetos na nasem zajednickom izletu... pustos, kao destilovana voda. Neretva bistra, hladna i cista, ali ribe nema... Pa eto i neki dan, spin takmicenje sa odlicnim ucesnicima i svega 5 riba od kojih je najveca jedva preko 30cm??? Nije li vrijeme da priznamo sami sebi da se pravila donose prema stanju na vodi, a ne prema misljenju "drugova" iz kancelarije. Mislim na Savez i ljude koji tamo sjede bez ikakve potrebe, a medju njima je najmanje musicara. Ja krivim njih za los riblji fond. Oni su ti koji su stampali dozvole sa onim "ofrlje" pravilima i rekla-kazala. Oni prevode rijec "salmonid" u "plemenita riba", a "plemenito" je samo ono sto je ukusno i nema puno kostiju. Znam da potajno za nestanak salmonida krive musicare, jer ovi iz saveza salmonide kupuju u ribarnici. Najlakse je rastjerati musicarsku bandu sa vode... i zabraniti onaj njihov pribor kojeg se oni boje. Musicare treba u rezervate (revire) i oderati ih po dzepu. Treba im pustiti kalife od 5kg na 100 kvadrata i nek "cejfe", a oni mogu cuvati mrijestilista skobalja i loviti ribu vrecama u nadi da ce im se zaletiti koji salmonid na kruh (hljeb). Eh, onda slika u novinama i po internetu sa pastrmkom od 9kg ili mladuljkom na travu ili ko zna...

Evo nesto kontam da malo ko upisuje izlaske na vodu. Zasto ne uvedu to kao obavezno? Trebalo bi tada nadodati i rubriku koju vrstu ribe lovimo. Pa ako lovis lipljena, fino napises i sve drugo pustas. Ili ako ides na skobalja... Znam da je to mnogima tesko jer love sta bilo da uzme. Nama musicarima nije problem. 99% ulova ce biti prema muhi koju odabaremo ili sarandzijama koji su isto specijalizirani, ali lovom na prirodne mamce, posebno u pokretu (plovak) dajemo prostora za neselektivnu paljbu po svemu sto pliva u vodi. Uz prihranjivanje lako ce se tu naci i pokoja "plemenita" za poprziti, cak i u sred zime... progutala, pa je moradoh u tavu.

I onda prica... puna ikre, grehota... Mislim da svaka zenka ima ikru u sebi koja je u nekoj fazi razvoja. Naravno muzijaci nemaju. Bila ikra u njoj ili ne, ta riba je gotova, rasjecena po stomaku, ociscena i pojedena inace nebi znali sta je u njoj. Ikra i zenka ne vrijede bez muzijaka. A sve to zajedno ceka hiljadu drugih iskusenja u zivotu. Eh, nasi iz Saveza su skontali rastjerati musicare, najbezopasnije medju lovcima na salmonide. Kazu uznemiravamo ih muhama dok vode ljubav. Pa ona na muhu ide jer je gladna. I nama u sexu ponekad padne cevap ili sogandolma na pamet, ali strpimo se pa kasnije, sa merakom i bez "pritisaka". Pa nije mi jednom "u po posla" zazvonio telefon. Nekad ga i ne cujem, a nekad je to zvono spasa. Jedno je sigurno. Javio se ili ne na telefon, tesko da ce to bitnije uticati na moj dalji zivot, naravno ako je C&R za vrijeme mrijesta.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Zabrane zbog mrijesta - nigdje veze

Post Postao/la edoA » 15 lis 2011, 19:11

Sve dok se u nas ne pitaju biolozi i drugi strucnaci nego se radi po licnim interesima, bit ce ovako kako je vec.
Pa bem mu misa, ne mora se tu izmisljati topla voda. Zna se kad je mrijest koje vrste ribe, zna se na kojoj vodi se mora cuvati koja vrsta ribe.

Ali u ovom slucaju mi na um pada jedan citat, pa kaze:
"Znam ja nas,
Jebo ja nas."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Zakoni i Pravilnici”