Varalicarenje - potrebna pomoc oko izbora pribora

Sve o priboru koji koriste varaličari

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Varalicarenje

Post Postao/la rusko » 18 tra 2010, 15:36

Hvala kolega... ima ovdje bas jedan set od Abu, sa tom rolom i stapom koji je mislim nesto oko 7' dug, mozda bi mu pasao... najbolje sto kazes otici s njim u prodavnicu i neka proba... ima jedna radnja u gradu gdje su napravili jedan mini bazen za test pa bi to bilo idealno.

Znaci i ja i Monty trebamo pred disciplinsku :-)
slika slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Varalicarenje

Post Postao/la angler » 18 tra 2010, 19:16

Pa zar i ti sine Brute <djed>

Pazi sad ovo! Kolega musicar daje kolegi musicaru savjet o odabiru varalicarskog stapa <valjanjeodsmijeha>

A bas sad navezah par strimera i hajd da vidim sta ima novo na forumu kad ima sta procitati :lol:

Kao sto kolega Ljubincic rece, sina za ruku i nek sam izabere, naravno sa tvojim sugestijama. Jedino na sta bih obratio paznju je brzina stapa. Sa brzim stapom ce biti varalica najcesce pred nogama dok ne nauci zabacivati i spadnutih riba ali ce odlicno osjetiti varalicu u ruci. Sporim stapom ce lakse zabaciti i izvuci ribu ali nece osjetiti varalicu. Srecom sad ima stapova sto ih ja zovem ni tamo-ni vamo sto bi bio kompromis. Sto se tice duzine stapa garant ce biti "Tata kupi mi ovaj veeeeeeliki stap" :lol:

Ovo naravno vazi i za Adema. Jedino, Ademe, nigdje nisi naveo jacinu stapa Shimano Force Master sto je veoma bitno ako ga vec zelis upariti sa Shimano Technium 3000? Za 3000arku 40gr tamam. A 3m 40gr Force Master je sa akcijom negdje na sredini, ni tam-ni vamo, znaci tamam.

p.s. Da ne zaboravim, "Varalicarenje je samo prelazni period ka musicarenju" :twisted:

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje

Post Postao/la AlaS » 18 tra 2010, 20:27

Angler u pravu si za Force Mastera 3,0m 40gr kapak za tu 3000 masinu ja sam mu reko 20-40 gr ako bude master uzeo a catana takodje ista gramaza bacanja.jedino sto sam ga odgovorio je da ne uzima 3,30m jer u mene je te duzine i nije bas dobar ako bude u manjim rijekama lovio po brzacima i vrbacima, dok za bosnu ,savu i jezera je pravi na mom je danas namontirana nova ganc iz kutije spinnerka shimano AX 4000FB sad jos samo da mi jaran Ruba dodje i nabijemo se nogom u guzicu pravac na bosnu bucova ,jedini koji je trenutno van lovostaja

Rusko masina je ok ova sa linka ali stap gledaj da bude shimano tako da mali odma u startu zna sta je dobro :grin: :grin: a ne ko ja nakon 7-8 godina kupovine i trazenja pravog stapa skontam da je to shimano ,malo sale neskodi :grin:
slika
Bistro

Avatar
adem93
Piskaralo
Postovi:294
Pridružen/a:05 srp 2009, 13:13
Lokacija:Srebrenik|Spionica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje

Post Postao/la adem93 » 18 tra 2010, 21:32

Hehe bice ti vasi malci pravi ribaci kad od profesionalaca uce!!! :wink: :wink: :wink:

Nego sto se tice role i stapa gledacu stap da bude ili catana 3 m 20-40:50 max ili force master isti takav a rola jel mora biti 3000 velicina ????

Nego sto se tice http://www.retols.org jel to nasa domaca trgovina ili jel u cijenu uracunata dostava i tako to????

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje

Post Postao/la zlaja » 18 tra 2010, 21:52

Sa tvojim štapom je rola trica idealna , daje balans i bolji izbačaj .Retols je domaći dućan iz Bos.Krupe i mislim da preko određenog iznosa ne plaćaš poštarinu imaš tamo broj telefona pa provjeri


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Varalicarenje

Post Postao/la angler » 19 tra 2010, 05:10

adem93 je napisao/la:Nego sto se tice role i stapa gledacu stap da bude ili catana 3 m 20-40:50 max ili force master isti takav a rola jel mora biti 3000 velicina ????
Ademe, nista ne mora ali treba ukomponovati stap, masinicu i najlon-silk. Mogu se nekako montirati kamionski tockovi na golfa ali kakve svrhe :wink:

Duzina stapa igra samo ulogu zbog terena na kojem lovis. Ako je jacina stapa 40gr i masinica koja mu odgovara je 3000, nije bitno da li je taj stap dug 2.1m ili 3.3m. Mozda nekome da smeta zbog male razlike u balansu. Za stap 40g kapak je silk 0.25mm, dalje ni makac. 0.20mm je tamam. Sto je sve tako? Pa zbog varalice koju ces koristiti za ribu za koju si se odlucio loviti. Znaci varalica, tj tezina iste, je jedini krivac za kojekakve kombinacije pribora.

Recimo ovako, imas gore pomenutu kombinaciju a tamo daleeeeeko riba raubuje. Hm, problem zabaciti tako daleko... proceprkas po kutijama kad unutra kasiketina za Alasove somove :grin: ...montiras je i zamahnes. E sad zavisno koliko si jak momak, da bi dobacio tamo daleko, kasiketina ce ostati na zemlji iza tebe, a stap ispred ako ostane dvodjelni. Znaci pukao je silk na cvoru jer je 0.20mm. Stavis drugu spulu na koju si namotao prethodno 0.35mm "za svaki slucaj". Ponovo snazni zamah kad ono trodjelni stap. :? Hajd recimo izdrzao stap jer je to ipak Shimano. :wink: I ti sav happy dobacio varalicu drito buci na glavu. Okreces masinicu, a u ruci osjecaj kao da vuces manju ribu, ljulja li ljulja. I tako citav dan i tako danima. I rikne masinica za cas. E to ce biti garant. Onda se neki bune kako ni Shimano vise ne valja, kako mu je brzo propala masinica jer nesto melje u njoj. <jelmekotrazio>
Nadam se da sam ti malo docarao :wink:

Avatar
adem93
Piskaralo
Postovi:294
Pridružen/a:05 srp 2009, 13:13
Lokacija:Srebrenik|Spionica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje

Post Postao/la adem93 » 19 tra 2010, 10:42

hahaha Savrsseno si mi docarao ccccc dobar si !!!

Nego sto se tice stapa stap dolazi poslije 1 maja a sto se tice masine u mogucnosti ce biti od shimana : Shimano Seido
Shimano Technium (samo cu morati malo vise sacekati da skupim para hehehe al posto se ovo kupuje bolje sacekati pa kupiti nesto extra )

A stto se tice najlona 0,20 mm za pocetak to ce biti male kasikice 1,2 i leptirovi 1,2 twisteri i td ma se nenadam velikoj ribi na male warke.e pozzz

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje

Post Postao/la rusko » 19 tra 2010, 10:47

Koristi li iko od vas ove pletene najlone/konope/snjure? (malo nam je jezik siromasan po pitanju ribolovne opreme :-))
Zanima me kako se ponasaju na nasim vodama.... Ovdje ih mnogi koriste i pokazale su se dobrima medjutim ovdje su rijeke humusnog tipa (jug Svedske) pa im je voda tamnija.

Pozitivno je sto su tanke a imaju jaku nosivost, kao npr. ova na slici:

slika
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Varalicarenje

Post Postao/la angler » 19 tra 2010, 12:13

Mislis shpaga, pletenica itd <valjanjeodsmijeha> . Ja to nisam koristio, a niti imam namjeru. Prob'o jesam kad su se pocele proizvoditi. Sad su mozda drugacije, nemam pojma. Neki se zaklinju u "to" a neki ne.
Ima i dobrih i losih osobina. Bolji kontakt sa varalicom, brza kontra (citaj efikasnija), dalje baca varalice jer je tanja... Po meni lose osobine su ako se napravi pticije gnijezdo na mashinici... "pisi kuci po odjelo". Ni Nailova mati je naraspetlja. Zuji ili ti pisti kroz karike na stapu i ako su losijeg kvaliteta, osteti ih. Isto tako "shandri" vodjicu na masinici ako nije kvalitetna i dokusuri mehanizmu ako nema jednosmjerni lezaj. A za "krkansku" kontru pa jos na panj da i ne govorim...ode sve helach :mrgreen:

Srecom sad se proizvode kvalitetniji stapovi i masinice koje mgu odoliti tim shpagama, pletenicama, shnjurama, kanapima....

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje

Post Postao/la rusko » 19 tra 2010, 12:20

Znas da je dobra za ispod backinga... ja je namotam u slucaju da mi potegne kakvo cudoviste od onih lososa (nada umire posljednja <valjanjeodsmijeha> )... tanka je pa ga moze puno stati... stavim 100 m nje, 100 m jaceg backinga i snjura/spaga/konop/sajla/nit/dlaka/siluk/konac/....

pa sam siguran...
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Varalicarenje

Post Postao/la angler » 19 tra 2010, 12:31

Dobra ti ta fora ispod backinga. Sto je sigurno, sigurno <championvanja>
Da hoce drmnuti ta jedna "nada" makar k'o sumanut trcao za njom <valjanjeodsmijeha>

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje

Post Postao/la rusko » 19 tra 2010, 12:52

Plivao bi za njom do mora... :grin:

Sad cu u maju napraviti jedan pokusaj...
slika slika

Avatar
adem93
Piskaralo
Postovi:294
Pridružen/a:05 srp 2009, 13:13
Lokacija:Srebrenik|Spionica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje

Post Postao/la adem93 » 22 tra 2010, 11:03

E pozdrav evo opet da ja malo tusim pitanjima ,ccc cuo sam se sa Cupom na forumu on mi je iz blizine prodaje SPORTEX carat spin 2 nov, nekoliko puta pecano.
Dužina: 3.05 m
Akcija/gramaža: 40 gr.
E sad jel to ok stap za mene posto sam ja pocetnik siguran sam da je bolji od catane i mastera mislim po cijeni ali jel onako bolji ?????

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje

Post Postao/la Seha » 22 tra 2010, 11:22

Mrak stap Ademe samo vidi jel ti pase gramaza jer moras znati gdje namjeravas loviti i koje tezine varalice mozes sa njim pravilno voditi kroz vodu.
Ja godinama 40 gramcem lovim pastrmke, stuku i smudja woblerima i manjim silikonskim ribicama na olovnoj jig glavi (sporotekuca rijeka i jezero).
Vecina varalicara u indenticnim prilikama koristi 60 gramac ,ali eto meni jednostavno pase 40 gramac i nestrepim ni od najvecih komada na cistom terenu. Tu je kocnica masinice i blank stapa koji umaraju ribu dok ja ceifim sa stapom naklonjenim pred snagom ribe do povrsine vode :)
Uslovi na vodi ,tezina varalica i velicina ribe koju ocekujes diktiraju gramazu i akciju blanka.
slika

Avatar
adem93
Piskaralo
Postovi:294
Pridružen/a:05 srp 2009, 13:13
Lokacija:Srebrenik|Spionica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje

Post Postao/la adem93 » 22 tra 2010, 19:02

Sto se tice gramaze meni pase jer ne na namjeravam vece varalice bacati kao pocetnik a sto se tice zelim malo na pocetku da osjetim borbenost ribe ovo je dobar stapic mislim onako dobar cuo sam se sa cupom dolazim po njega do 10 maja 100% a najvjerovatnije sredinom sledece sedmice !!!
A sto se tice masine malo ce da priceka cccccc

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i mašinice”