Lov smudja

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

flyman
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:04 ruj 2006, 07:56
Lokacija:Travnik
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la flyman » 07 ruj 2006, 14:13

Ne znam na kojim vodama lovite smudja, ja sam ga uspjesno lovio na jezeru Bočac kod Banja Luke.

Vidim da koristite različite tehnike, koji su uglavnom karakteristične za pliće vode, naročito lov strimerom, pa čak i voblerima.
Jezero Bočac je jako duboko , sa dubinama od oko 25 metara, tako da se uglavnom lovi džig tehnikama, malo guma malo živa ribica.

Mnogo više uspjeha sam imao na živu ribicu, a naročito kad zahladni, kad je kedera manje, i kada je smudž na ovom jezeru daleko aktivniji (naravno govorim o krupnijim primjercima).

Lovili smo komade od 5 - 6 kg.

Seha je lovio s nama kada smo nešto snimali za emisiju Bistro BiH, dan je bio super, lov je bio očajan, samo jedan mali komad, tek da kamera zabilježi ulov.
Nadam se da će biti bolje krajem oktobra i početkom novembra, Šeha vidimo se ponovo, pozdrav iz Travnika (Sanjin)


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 07 ruj 2006, 16:29

angler je napisao/la:Dugo sam varalicario smudja (naravno ne samo smudja) dok nisam upoznao cari musicarenja. Naravno da jos ne odustajem od varalicarenja, a niti cu. Jedino mu zamjeram sto je slab borac. Nesto ko pokusa nakon uboda udice i pred samu obalo, ostalo, kao da vuces krpu. :(
U pravu si Angler da smudj nije neki extra borac i ja mislim da svaki varalicar koji ciljano lovi smudja dozivi setisfakciju i samom prevarom tj. kad ubode udicu u celjust ovog po meni najefikasnijeg slatkovodnog predatora (stuka som i ostali fule dosta vise puta nego smudj). Moj najveci smudj (do sada) je komad od 9.450 i trebalo mi je dobrih 15 tak minuta da mu "smirim hormone" jer "baron" (kako ga neki nazivaju) malo vecih dimenzija itekako zna da koristi "peraje" u rijecnoj matici.
Smudj u stajacicama se dosta prije preda vjerovatno zato sto je onaj u rijekama kondiciono spremnije za fight.Kad sam dosao u ovaj grad gdje sad zivim skoro niko od lokalnih i nije lovio smudja u rijeci vec u fjordu u toku toplijih mjeseci i po pravilu na malog kedera plovkom.Procitao sam dosta knjiga o ponasanju smudja i poceo avanturu u nepoznato (ribolov rijecnog smudja).Prije toga cuo sam tu i tamo o sporadicnim ulovima smudja u rijeci ali daleko od toga da su to bile provjerene informacije.U to vrijeme sam upoznao Davida tipa iz Engleske koji je takodje pokazao interesovanje za ovu vrstu ribe i poceli smo lagano "prebirati" terene sa varalicama koje su bile navedene u textovima kao lovne.Dan dva tri pet .......nista..Opet u cugu par sumraka na drugim potezima i David uhvati svog prvog smudja..Pa jednog ja pa dva on i tako iz dana u dan godine u godinu praveci biljeske o ulovima vodostaju i cemu sve jos ne saznali smo vecinu tajni ove rijeke..
U ljetnom periodu smudj je u samoj rijeci jako rijedak jer se bjela riba tad najvise koncetrise po dijelovima fjorda gdje brakticna voda prosto eksplodira populacijom larvi,skoljki racica itd.A gdje nadjete vecu koncetraciju bijele ribe znajte i predatori su tu negdje u blizini.
Kao sto Sanjin rece razlicite dubine zahtijevaju razlicite prezentacije varalica ili kedera jer smudj se nece lako polakomt da uzme vas mamac u bilo kom vodenom filmu (na mjestima gdje je veca dubina).Znaci poenta je na vecim dubinama pronaci dubinu na kojoj smudjevi love.Ja ga lovim uglavnom zimi kad krene da migrira iz fjorda u rijeku i tad i nisu toliko izbirljivi ukoliko "upasete" sve vazne faktore koji su presudni za aktivnost smudjeva.... O tome neki drugi put jer bi mogao ovako do ujutru..
Sanjine majstore super ribolov na moru........
Pozdravi ekipu i vidimo se akobogda sljedece ljeto.......

Evo i mog najveceg (do sada)

slika
slika

Avatar
hero
Prava Štela
Postovi:160
Pridružen/a:24 lip 2006, 00:15
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la hero » 07 ruj 2006, 23:08

pozdrav i dobro doso na stranicu sanjne neces se pokajati. seha vec sam ti sprzio oba dijela kazahstana imam jos gomilu materijala sa terena pa kad sve zavrsim odnijecu tvojima, de sanjine napisi nesto o lovu mrene hahaha
Bistro BiH NTV Hayat

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 08 ruj 2006, 08:41

Dobro dosao flyman veliki pozdrav.
Mi smo fleksibilni i prilagodjavamo mamce situaciji u kojoj se nalazimo.Ja licno ne lovim na ribicu nego samo na vjestacke mamce.Sto se tice strimera takodje nisam nikad probao ali ce nadam se doci na red.Vobler je dobar kada smudj u toku ljeta po niskom vodostaju lovi uz obalu.Nekad to bude da ih dizem na daljini i dubini od oko 1.metar.Za sve ostale prilike jig varalice su po meni bolje(uopste najbolje),jeftinije i love u svim dubinama.Na Dunavu smudj uzima nevjerovatno velike varalice tako da 40cm riba uzima silikonce od 18cm sto je za ne povjerovati.Uglavnom koristim velike mamce minimalno 12cm u nadi da ce kapitalac doci ali oni dolaze rietko.Pa po meni je svaki smudj preko 3kg vec jedan mali kapitalac.Velikog smudja neces lahko prevarit a i kad ga prevaris moras ga izvuci da ti ne spadne.Meni je u junu jedan metarski spao i ako to bude bozija kazna ove godine necu imati sta slikati.Od 1.juna do sada sam 19 smudjeva ulovio ali veci od 2,5kg nije bio.Da ima velikih riba u Dunavu to svako zna ali kako do njih?Ovaj smudj je mozda 45cm a progutao je citavog silikonca od 15cm.slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 09 ruj 2006, 14:23

Amire i ja sam imao spadanja i to zna vremenom preci u flustraciju ako covjek neporadi na problemu..
Kod mene je bio kiks sto sam koristio krut stap , originalne trokuke (a i sam znas sta je rapala koristila prije 10-12 godina "smece") i sto sam neznajuci par puta ribi dao lufta (dovoljno da spadne sa udice)..
Sad koristim 2 stapa deklarisena na 10-30 i 15-40 grama na kojim su multiplikator masine Abu (upredenica spiderwire) i Shimano (monofil).Stapovi su progresivne akcije i tako savijeni iz drske smanjuju greske pri vodjenju ribe na minimum (i sam znas da pri umaranju smudja zakacenog na wobleru nesmijes mu dati ni milimetar opustene strune).

Nego imam jedno pitanje za sve vas !
Desavalo mi se da nakon par kratkih udaraca "po wobleru" dobijem onaj klasicni DUM kontra i smudj na stapu..Sta se ustvari desava pod vodom ? Citao sam da smudj cesto "prati" varalice i da je ispituje udarcima sa strane ! Opet drugi se neslazu sa mojom solucijom da jedan te isti smudj napadne varalicu par puta prije nego sto se objesi nego to povezuju da par smudjeva u isto vrijeme napadne varalicu....E sad kako potvrditi njihovu teoriju ako znamo da krupniji smudjevi uglavnom love sami ili eventualno u paru i da kad nakon te izvucene ribe provucem varalicu vise puta po istom mjestu i nedobijem ni trt a kamoli udarac..Po pravilu mi se to uvjek desava sa malo vecim ribama 5-6 kg..I nikad bas nikad nisam dobio ni jedan udarac na tom mjestu nakon na taj nacin ulovljene ribe pa sa pravom sumnjam da je jedna te ista riba ponovila napad par puta dok nije potvrdila sa DUMMMMM....
Jel i vi imate slicna iskustva..Jest da je vanserijsko pitanje al me bas interesuje vase misljenje.
Evo ubacicu i moje veterane a slika bi se mogla zvati "kad bi oziljci mogli da pricaju"......... :lol:


slika
slika


Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 09 ruj 2006, 16:00

U pravu si Seha na problemu treba raditi i ja sam sve probleme odklonio.Sto se tice pribora to je super izbalansirano kod mene.Ali na silikonce se riba ne kaca tako dobro kao na vobler jos ja imam malu trokuku na repu od silikonca.Kada samo vuces vobler i riba se zakaci (znaci bez kontre)na vobleru su vece udice i 2-3kom. i obicno bude zakacen i sa unutar kao i s vanjske strane usta.Samim tim je manja mogucnost spadanja.Naravno da ne smijes odpustiti jer to smudj iskoristi.Uz laganu kontru un je super zakacen.Medjutim na silikonac ne uzima uvijek isto nekad je agresivan a nekad ne.E u ovom drugom slucaju uzuma za rep bas kao da ga kucne i vrlo tesklo ga je zakaciti.Na silikonce loviti moras imat dobre i brze kontre.Uglavnom ga zakacis za usne koje i nisu tvrde pa on spadne.Ja imam osjecaj da mu nekad iz usta izcupam varalicu a ne zakacim ga.Ali kad muski uzima ni kontra ti ne treba nego ga on usisa da mu ga iz usta izvadit ne mozes lahko.E to se vidi na ovoj slici gore.U svakom slucaju ispravan savjet od tebe Seha da ovo nisam ranije odklonio to bi bilo rijesenje za mene.Hvala sto se trudis sa dobrim i ispravnim (nesebicnim) savjetima.
E ja sam imao slicno iskustvo sa kuckanjem u varalice.Na silikonca od 15 cm. mi je nesto kucalo vise puta pa ja nisam znao da je to mali grgec.Jedan put sam pogledom pratio tog silikonca a za njim pici mali grgec i copka ga za rep.Grgec je bio manji od silikonca.To je jedan slucaj a drugi koji mi se vise puta desavao mislim da smudj uzima bas onako kilavo za rep kao sto sam gore opisao.Ili su to mali smudjevi koji ne mogu mamac progutati pa ga samo napadaju.To su moje predpostavke a ovaj mali grgec me naveo na takvo razmisljanje.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 09 ruj 2006, 16:53

Amire hvala na pohvali za moje fer play pisanje..
Ko me je upoznao uzivo zna da sam iskren prije svega (u osnovnoj sam samo bio "bistar") ....
Neznam ovo za grgeca vjerovatno se i to nekad desi ali ovu misteriju pipkanja i onda dum je vezano uglavnom za ribolov woblerima..Cisto sumnjam da bi se mali grgeci "okurazili" i napadali varalicu kad u komsiluku lezi veliki smudj..I sam znas kao sarandzija da dok sarana nema na hranilistu kupleraj (crvenperke,linjaci,devereke itd) cim dodju sarani na hraniliste sve druge ribe ispare sa hranilista......
Mislim da i druge ribe indenticno reaguju na prisustvo grabljivica..
Gledao sam bezbroj video materijala gdje se moze zakljuciti da stuka napadaja plijen iz zasjede a smudj , grgec , salmonoidi, bucov itd love ciljano (cesto biraju jedinku u jatu koja je ranjena ili na bilo koji nacin odudara od drugih)..
Sve cesce razmisljam o onoj pjesmi Djordja Balasevica ..... hahah

Bistro
slika

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 09 ruj 2006, 18:50

Ni sam ne znam sta da ti kazem ako mi se to desi sa dum,dum ja cu javiti.Samo ti nama pisi jer ti nisi laik a volis sve sto vole mladi pa nam odgovaras.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 11 ruj 2006, 08:28

Citajuci druge forume primjetio sam da kod nas vlada pravo jaranstvo, sto znaci prava raja koja ni u kom slucaju nisu sebicni ili sujetni. Svaka cast!

Kuc-kuc-DUM!?
Prva moja varalica koju sam koristio za smudja je bila DAM-ova kasika i tad sam najjace osjecao kuckanje. Takodjer, kasnije koristeci woblere isto se desavalo ali sa manje zestine dok sa twisterima i shedovima skroz slabo ili ponekad malo jace. Logicno, materijal. Tu zagonetku mi je odgonetnulo to da sam par puta gledao kako mali smudjarci od 15-20cm prate varalicu i doprate je do obale. Obicno su u paru ili 3-4 komada ali samo jedan od njih povremeno udara varalicu sa strane ili copka rep twistera. Kao sto znamo, veci smudjevi su samci i krstare kada su aktivni. Staklenooki, veci komadi, znaju udariti i pod samim nogama po noci i to je ono sto mi se najcesce desavalo. Kuckanje malih, a onda naleti veci i DUM.

Iskren da budem nikad nisam uhvatio smudja veceg od 2,5kg i nisam ih lovio na rijeci. Rodjak, vjerujem da su rijecni jaci.

Od pribora koristim stapove maximalno do 40gr snage s tim sto preferiram vise brze stapove jer sa poluparabolicnim sam imao dosta spadanja obzirom da ne koristim pletenicu. Dok nisam nabavio brzi stap, da mi smidj nebi spao, morao sam ponoviti kontru sto u principu ne volim raditi. Sto se tice mashinica najvise gledam da joj je kocnica odlicna.

Naknadno cu postaviti ovdje svoje favorite sto se tice varalica.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 12 ruj 2006, 09:27

Moji favoriti za smudja.

slika

slika

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 12 ruj 2006, 16:43

Ove varalice sto koristis su sigurno dobre za smudja i ja sam lovio na Nil Master 12cm i Shad Rap 7cm sa uspijehom.Mislim da je Nil Master izuzetno dobar cak jedan od lovnijih varalica koje ja poznajem.Poznate su mi i ostale varalice ali ih nisam koristio.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 13 ruj 2006, 07:38

Gornja lijeva dva twistera (koje najcesce koristim) kao i shed su proizvodnje Orka i zaista su fenomenalni. Jedne prilike, dok sam ganjao smudja naisao na jednog ribara koji je lovio na zivog kedera (sistem balerina). Poslije ugodnog caskanja, neznam ni sam iz kojeg razloga :twisted: , narandjastim twisterom sa crnim ledjima, sam zabacio pored samog plovka i na propadanju pri samom dnu DUM! I smudj od skoro kilu je bio vani. "lahko ti je kad sam ti ga ja namamio" bio je komentar. Poslije nismo ugodno caskali :lol:

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 20 ruj 2006, 10:06

Moj angler dize ti njemu rucak ispred nosa.Pa i ja bi se ljutio da sam na njegovom mjestu.Mozda jadan ceka da sta ulovi da bi prehranio familiju.E dobro si prosao on samo nije htio vise govoriti neko drugi bi te izbubao.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Post Postao/la angler » 20 ruj 2006, 13:58

Ama, kome bi palo na pamet da ce pored zivog kedera udariti narandjastog twistera u po bijela dana. A i danas neznam sta mi bi da tu zabacim. Sto jest jest, izvino sam mu se iskreno. Helem kad hoce hoce. Od tad zaobilazim plovkarose u sirokom luku da nebi bilo makljaze :wink:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 20 ruj 2006, 18:33

Ja zaobilazim sve u sirokom luku ..
Uzeo sam camac samo da mi niko neremeti mir (ovakvi nastrani tipovi poput Anglera :wink: )....

Odem u ribu da se naslusam tisine ..................... :wink:
slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”