Varalicarenje smudja

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:
Re: Varalicarenje smudja

Post Postao/la tommylee » 14 kol 2013, 08:30

I ja sam bio u zabludi pa sam bacao na sred jezera no meni dubina ispred nosa ide i do 7m a tu je živi tok Drine-protok!
Od njega ka obali par prelaza i tu je hrana,kako keder tako i druga bijela riba.
Sav je on tu na toj granici i vreba na tim prelazima ali je voda specifična.
Sinoć smo imali jednu ribu na štapu ali je kolega požurio sa vađenjem i spala mu je jer se zabila u pojas trave a on vukao iz petnih žila!
Šteta nije nam se dalo da utvrdimo da li je smuđ!Samo možemo da nagađamo :(

Ovih dana smo bacali kedere da bi lakše došli do saznanja da li ga ima i uzima li.Umjesto njega pala je štuka ,bucov i par bandara.


BcRich
Književnik
Postovi:850
Pridružen/a:03 pro 2010, 16:04
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje smudja

Post Postao/la BcRich » 14 kol 2013, 12:42

Neznam dali je vec neko pisao o ovome nacinu lova smudja na varku,ili je vec neko lovio ovom metodom???????? O cemu se radi?
Prije nego pocnem samo da naglasim da je varka broj 1 za ovu tehniku flat rap 8cm i 10cm sitnija kopca da varka ide skroz na povrsini, sporo motanje,
Dosta puta mi se desavalo da naletim na smudja da ubija kedere na povrsini ogromna jata i tako cjelu noc ore,i da izmjenjam 50 tak varki i nemam ni udarca i nakon 5 sati pokusavanja predaja,palim svjetlo i vidim milione kedera,znaci nemoj dzaba
Dugi niz godina se ovo desavalo,ali u zadnje vrijeme kada naletim na ovu ceremoniju probam par minuta i odustanem,jer samo glava zaboli hehehhehe i nikad za nikad ni udarca nismo imali sve do prije 2 mjeseca kako je pocelo?
Dolazimo na vodu kolega i ja i smudj uveliko tuce kedere na povrsini,stavljamo shallow r 7 cm i bacamo nista i dalje dere,prelazimo na flat rapa koji ide jos plice i sta se desava??????? Kolega je iznad mene i na odsjaju na vodi vidim da mu varka ide na povrsini i pravi liniju na povrsini,gledam u varku i govorim kolegi varka ti na povrsini,u tom momentu smudj odvali varku ohohohhoo smjesno,ali vec drugi zabacaj stvari postaju ozbiljnije ,vucemo obadvojica sada skroz po povrsini samo da pravi tu liniju skroz sporo,obadvojica imamo raub smudja na varku,kolegi spada ja vadim smudja,tu noc smo upecali 6 smudjeva, rauba na varku smo imali sigurno 20 tak i 5 spadanja dosta fula ali i napada
Drugi izlazak dolazimo smudj uopste ne raubuje na povrsini,opet ista stvar,na povrsinu 5 komada lovimo 10 rauba fulanja varke
8 izlazaka uvjek smo imali desavanja na ovaj fazon,cak i na Modracu smo ulovili 5 smudjeva ovom tehnikom
Zanimljiva stvar je ta da varka uopste neradi samo para povrsinu,definitivno najjaca stvar kada smudj radi na povrsini,
Isprobano na Bosni Savi i Jezeru Modrac,,,, bistroca

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Varalicarenje smudja

Post Postao/la tommylee » 14 kol 2013, 13:47

Moj problem je što se smuđ kod nas ne diže na površinu.Ja ga za sve ove godine nikada ne vidjeh.Ponekad zna keder da napravi "lepezu" i to je sve.
Nema onog coktanja,jednostavno na dnu je ili u nekom među sloju,gdje se hrani i odmara.
Kedere mu bacam jer po njima znam da li se hrani i da li je tu.
Kada ga napada to radi toliko sporo i suptilno,ako je zvono na štapu uopšte se ne oglasi!
Samo vrh štapa se savija i na kraju se vrati a najlon opusti.I to bi bio kraj predstave.
Keder biva podrobljen,ako je ostao na udici!U većini slučajeva ga skine?
Sva pravila koja sam vidjeo i čuo sam isprobao nema varalica koje mu ne ponudih a on mi je samo u par navratu uzeo i to tvistere.
Ništa drugo nije htjeo nikad!
Zadnji je izašao iz tame na razdaljini od nekih 30cm od tvistera,odličan komad,ali totalno neaktivan,tj. ja nisma imao više manevarskog prostora da izvedem nešto sa tvisterom.

Ostaje još muvanje sa kederom i blajkapom,sa dužim pauzama da ima vremena da uzme.

Sad se zanosim da mu provučem strimera sa fly priborom,trenutno isprobavam koliko brzo tone i kako da mu plasiram pred nos.

BcRich
Književnik
Postovi:850
Pridružen/a:03 pro 2010, 16:04
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje smudja

Post Postao/la BcRich » 14 kol 2013, 15:22

cudno da neizlazi nikada na povrsinu,,,, ako je duboko i on u dubini nema se tu sta traziti sa voblerima,samo gume ili muvanje,lovili smo smudjeve na 12m dubine u Zupanji to je najdublje gdje smo ih dobijali, samo guma,ali se osjete udarci itekako,da ti slojevi postoje to sigurno da,nekada padne na dno i pri samom dizanju udari,a nekada u propadanju negdje na pola puta do dna udari,na takvim mjestima definitivno jigg,muvanje,vertikala mozda nebi bila losa,ili klizni plovak kedercic pa probati naci te slojeve gdje se hrani,,,,

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje smudja

Post Postao/la Kovach » 15 kol 2013, 01:26

Prijatelju BcRich upravo o ovom nacinu ribolova sam razmisljao zadnjih mjesec dana iz razloga sto sam svojim ocima imao priliku vidjeti na svjetlu reflektora kojeg upalim zbog camca i pente (odnosno lopova <jelmekotrazio> ). Ostao sam jedne veceri da lovim babusku na plovak cisto da ubijem vrijeme i vidio sam par puta smudja kako na samoj povrsini lomi bjelicu koja se iskupi na svjetlo. Pokusavao sam mu bacati i kedera i varalice ali nista, ni udarca. Tad sam kontao bi li bilo koristi probati ovaj fazon sto ti opisa, ali sam razmisljao o sistemu slicnom vaser kugli za musicarenje gdje bi keder bio na povrsini i baciti na ceku (jbg kad sam musicar to mi prvo palo na pamet <valjanjeodsmijeha> ). Poslije toga poceh raditi i nikad da ugrabim da nocim na vikendici pa da probam. Dakle definitivno treba probati, a ako ista bude postavljam slike. Hvala sto si ovo iskustvo podjelio sa nama i BISTRO!


Avatar
boki28
Prava Štela
Postovi:121
Pridružen/a:19 pro 2011, 13:56
Lokacija:voda
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje smudja

Post Postao/la boki28 » 19 vel 2015, 22:18

slika
slika
neznam gdje da postavim slike pa cu ovde,nevidim temu "smudj u 2015 god" il nije jso otvorena :/
uglavno sam vam se pohvalio,rijeka Sava-upis pred lovostaj

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje smudja

Post Postao/la rusko » 19 vel 2015, 23:55

Lijepi! Svaka cast!! <championvanja>
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje smudja

Post Postao/la montana » 20 vel 2015, 00:08

Ti si prvi, a Bogami, ti smudjevi nekako veliki, potrosih sve gigabajte dok ih se nagledam! <championvanja> <championvanja>
Cestitke.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje smudja

Post Postao/la rades7 » 20 vel 2015, 09:13

Bravo, ništa dok majstor ne otvori temu <championvanja>

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Varalicarenje smudja

Post Postao/la angler » 20 vel 2015, 18:04

Prava komadina za novu sezonu. Bravo majstore!

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje smudja

Post Postao/la Seha » 21 vel 2015, 17:12

Bistro Boki. I sam sam dobio par komada od januara, al daleko od onoga kako je prije radio. Ko kad ni zima vise nije sto je bila nekad
slika

Avatar
ghettosoldier
Početnik
Postovi:15
Pridružen/a:21 ruj 2011, 16:40
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Varalicarenje smudja

Post Postao/la ghettosoldier » 19 ožu 2015, 01:38

Bistro Boki
I onda je kudravi gaučos krenuo krivudavim putem kokainskih noći

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”