Lov smudja

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:
Re: Lov smudja

Post Postao/la masterbih » 23 sij 2011, 22:59

Prosle godine sam tu imo mrenu 5,6kg. Vratio sam je nazad, ima dosta ribe tu, dok ovi odozgo ne puste otrove pa sve smugne ili ugine
BcRich je napisao/la:rijeka spreca bc rich,svake godine dolazi smudj kod nas u sprecu iz rijeke bosne kada su vode velike,tako da imamo jednu branu kod koje imajveliki vodopad koji pravi dosta kiseonika,a dno je u samim betonskim plocama i kamenicama pravi raj za smudja tu ga lovimo najvise i tu se smudj najvise koncentrise,slikacu to mjesto pa cu poslati slike malo je rec,pravi raj.takodje prosle godine u decembru sam ulovio soma 4okg,i jos 2 su izvadjena 24kg i 12 kg. pozdrav bistro


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Seha » 23 sij 2011, 23:09

BcRich je napisao/la:jesam SEHA ,sta ima sat se radi zamaral se gdje
Tanko buraz okovao me led do neki dan. Ko eskimo sam ti <smrzlo>
Gledao sam one vijesti sa ulovima svaka cast. Obecao si mi jednom na soma gdje ti je prije peglao trokuke ;)
Pozdrav i sve najbolje
slika

BcRich
Književnik
Postovi:850
Pridružen/a:03 pro 2010, 16:04
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la BcRich » 26 sij 2011, 15:27

Seha ,nije problem drug kad te vjetar nanese vamo zovi 061 236 077 idemo na king kongove, hvala na cestitkama,i nesikiraj se nabavio sam trokuke 6x strong nema vise pegle sada molim BOGA samo da nespanu pozdrav Bistro

Avatar
feeder
Đinđi-rinđi
Postovi:135
Pridružen/a:04 stu 2009, 09:37
Lokacija:Tuzla
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la feeder » 18 vel 2011, 19:41

dobar komad kod edija. 9kg.... Bistro edi...

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la rusko » 03 tra 2011, 21:16

U sjevernoj mahali rekomendiraju ove sprave za smudja:

slika
slika slika


Avatar
masterbih
Književnik
Postovi:788
Pridružen/a:18 lip 2010, 00:22
Lokacija:Voda
Kontakt:

Re: Lov smudja

Post Postao/la masterbih » 03 tra 2011, 22:09

Hvala im, al nek oni pecaju na to..
Vidi se da firma zeli prodati sto vise jer se kida ko halva <valjanjeodsmijeha>

kauboj
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:10 stu 2010, 13:24
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la kauboj » 09 srp 2011, 21:13

Pozdrav svima na forumu jucer sam bio na Bočcu u namjeri da lovim smuđa. I tako je i pocelo nazovem ja gazdu tog restorana MANDIKO cova mi lijepo rece nije nikakav problem najavi se prije na dva dana i camac je siguran.Dođoh ja sa frendom lafo poranio kako mi je rekao a njega ni na kompasu nema i cekaj tako ko neki luđak 3h kad napokon iz dubokog sna se budi taj famozni gazda u 10h,sa nekim izgovorima.Kad pomisli tu je kraj svega loseg e pa ne kaze neradi mu motor na camcu moze nam dati camac na veslanje vec razjaren uzimam jer nemam rjesenja drugog i normalno placam 15km i ja na vodu.Nkon 3h dobijem jednog manjeg primjerka nako sav radostan konacno nesto lijepo e pa nije. Prilaze neki ljudi nama sasvim kulturno pozdravljaju pitaju odakle smo i otkud nam taj CAMAC, kako smo ga uzeli.Ispricah covi sve kako i jeste opet covijek kulturno rece nista momci smo vi lovite a ja cu tom gazdi MANDIKA da j.... m... covijek nam izdao tuđi camac i naplatio imao sam srece sto nas nisu ljudi izbacili iz camca al sva sreca u ovoj zemlji ima normalnih ljudi.Nakraju kratki rezime taj MANDIKO je obicni propali kloso a ako neko hoce da ide na BOČAC a nema koga da rezervise camac imam broj od ribocuvara kod koje se moze sve rijesiti od velikog MOTORNOG camca,kedera i pozicija za pecanje koje ce vam ljubazno pokazati.Eto morao sam da kaze moj dozivljaj sa BOČCA svidjelo se to nekome ili ne. BISTRO BIH. :grin:

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la Seha » 10 srp 2011, 10:09

Kauboju ima tema jezero Bocac pa mozes i tamo postaviti ime i broj telefona cuvara koji moze pomoci oko iznajmljivanja camca izdavanja dozvole i sl.
Ja kad sam lovio na Bochcu upravo nam je cuvar pravio problem (neznam jeli taj dobio shup kartu). Koliko se on derao i vrishco" ja sam morao na engleskom pricati <valjanjeodsmijeha>
Prije par godina cuo sam da je udruzenje iz Mrkonjica zabranilo ribolov iz camaca i nocni ribolov na jezeru. Znas li nesto o tome?
Hvala na informaciji i sto si ukazao na problem.. Bistro
slika

jko33
Početnik
Postovi:26
Pridružen/a:24 lip 2011, 00:57
Lokacija:Odzak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

varalicarenje na smudja zimi

Post Postao/la jko33 » 03 pro 2011, 21:04

Pozz svima i bistro

Evo ima od ovog ljeta cesto pecam varalicama na smudja
i prva mi je zima da ga tako ganjam,pa bi zamolio ako mi moze ko objasnit kako zimi se peca varalicama za smudja,koje varalice i te stvari
Inace pecam na rijeci bosni,srednjeg toka voda,mada nisu dubine neke velike
za zivot samo treba pribor i dobar mamac,i po mogucnosti ribe pun ranac :D

laser
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:31 lis 2011, 21:37
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varalicarenje na smudja zimi

Post Postao/la laser » 04 pro 2011, 13:01

pozdrav kolega da pojednostavimo proces ,smuda pecas oko koje kakvih prepreka u vodi,kada zabacis motaj sporo i sporije ,to ti je za sada ,sto se tice varalica imas veliki izbor ,ja najcesce pecam na voblere CAKI


bistro <ribarcina>

jko33
Početnik
Postovi:26
Pridružen/a:24 lip 2011, 00:57
Lokacija:Odzak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: varalicarenje na smudja zimi

Post Postao/la jko33 » 04 pro 2011, 17:44

hvala puno,
probat cu cim mognem da odem probat :-D
za zivot samo treba pribor i dobar mamac,i po mogucnosti ribe pun ranac :D

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Lov smudja

Post Postao/la angler » 04 pro 2011, 19:34

Nemoj propustiti tvistere. Ako je "nezgodan teren" da ne bi gubio voblere lakse ti je isti cesljati tvisterima ili shedovima, dosta su jeftiniji, a isto efikasni.
Dobro su se pokazali kad smudj legne na dno. "Kuckaj" jig glavama o dno.

jko33
Početnik
Postovi:26
Pridružen/a:24 lip 2011, 00:57
Lokacija:Odzak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la jko33 » 05 pro 2011, 16:42

Koje velicine twistera uzimate?Ja imam neke ali su premale
za zivot samo treba pribor i dobar mamac,i po mogucnosti ribe pun ranac :D

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Lov smudja

Post Postao/la angler » 05 pro 2011, 17:01

Zbog selektivnosti pozeljniji su veci ali igraju ulogu od 10-15cm. Ne bi bilo lose imati zuti, narandzasti, zeleni...a treba i experimentisati. Lijepe ulove sam imao sa shedtwisterima.
Ako ga lovis po danu onda ili wobleri dubokoronci ili twisteri odnosno shedovi.
Posto je osjetljiv na svjetlost, preko dana je pri samom dnu, zato su po meni produktivniji silikonci.
Udarac najcesce ocekuj u propadanju pri samom dnu. Vrlo cesto zna iznenaditi pred samim nogama kad varalicu skoro izvlacis iz vode. Po noci su obicno produktivniji tamniji silikonci pa i crni.
Od zalaska sunca pa u noc treba cesljati plice slojeve. Kad je u lovu kedera nerjetko se cuje kako smudj "cokce" po povrsini.
Jig (dzig) glava zavisi od brzine i dubine toka vode gdje lovis.

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Lov smudja

Post Postao/la AlaS » 05 pro 2011, 20:42

Evo druze da i ja napisem kako sam ga ja do sada zimi lovio ,kao prvo da odmah znas nema svjetlo paliti na vodi cigara je max sto smije svijetliti :grin: ,namotavanje je toliko sporo i da ti naprosto dosadi tako sporo namotavati znaci dovuces se do pozicije i umres ako hoces uloviti smudja :)
Evo neki modeli koje ja koristim
Calypso f8 fantom 8cm svi dekori nocu Red head i SFC
red head
slika
sfc
slika

Rapala SSR 9 9cm svi dekori
slika
naravno i drugi dekori

Alex varalice sve modele / ne manje od 7cm / nocu sfc
slika

i jos par drugih varalica ali ovog oblika i duzina se krece oko 10cm,ako je vodostaj veci a vobler nece ni da pogleda onda krecem sa silikonskim varalicama evo tu par slicica da se mozes orijentisati
tvisteri masterbih raznih modela
slika
slika
slika
shadovi i tvisteri
slika

Samo da ti jos dodam sta sam primijetio ako dodjes u pravo vrijeme kad se smudj hrani i nebudes pravio buku i svijetlio puno na obali onda ti je nebitno sta od svega ovog bacis on tad uzima sve dali to bila rapala ,masterbih,alex ili neki kinez /sang jing/ sta god da imas na stapu uzece kad je cug ,nadam se da ce ti ovo malo pomoci i bistro ti bilo kolega
slika
Bistro

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”