Ostalo...

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:
Re: Ostalo...

Post Postao/la tommylee » 30 srp 2014, 23:34

Malo je falilo neki dan sunčanicama da zabacim ali sam na vrijeme odustao,pun plićak neke bare,muka da te uhvati!

Ova banda mi u zadnje vrijeme progoni strimere,a ovaj se polakomio na Gamakatsu F14 2#
slika

slika


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Ostalo...

Post Postao/la angler » 31 srp 2014, 03:46

Zato nama trebaju stapovi od klase "000"# i strimeri na 18# :grin:

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ostalo...

Post Postao/la Clavis » 31 srp 2014, 07:30

Neki dan sm upozno čovjeka iz Sanice, bude vani negdje, na stranu sav ribolov al mikro varaličarenje ovih stvorova mu je neizmjeran gušt. Dobre ti udice te Tommy, jesi probavao F16 seriju? Odlučne su dugog vrata ja sam uzeo od #4 do #8 još mallo pa ću poručiti i manje. Volim uvijek imat dugi vrat za različite stvarčice.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Ostalo...

Post Postao/la tommylee » 31 srp 2014, 08:31

Izgleda da ih je pun plićak ovdje gdje lovim bucove,pršti keder a nema bucovskih rauba.
Nema potrebe ići manjom klasom od 5#,zbog strimera,a otresa dobro on s obzirom na svoju veličinu.
Negdje sam pisao,ima jezero Vrutci u Srbiji iznad Užica,tu rastu preko dvije kile ovi stovorvi,e to je pos'o!

Jesam imam u veličini 6#,pravim manje strimere.Trenutno najisplativiji proizvođač za nas!

Ovaj je sa tog jezera ulovljen varaličarskim priborom:
slika

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Ostalo...

Post Postao/la tommylee » 06 kol 2014, 08:58

Kako ide ovo globalno sr*anje i ove nepogode tako se ja prebacih na barsko mušičarenje.Pokušavao sam nekog bandara ili sitnu štuku izvarati ali šipak!Samo ove dosadne sunčice su rade bile,čak po par njih su išle na nimfu :(
slika

slika


Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ostalo...

Post Postao/la Clavis » 06 kol 2014, 22:52

A to je taj blod worm :D U tebe je vec bogat biodiverzitet koji si imao na udici :) Suncanice nemam u blizini probat cu onu babuskicu sutra malo potjerat, ali je voda preeeeduboka u jezeru tako da cu morat koristiti indikator.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Ostalo...

Post Postao/la tommylee » 07 kol 2014, 08:41

Vidi neke barske muve,trzalice (buzzers) larve miđežva,komaraca.Ma svašta se da uraditi i to da bude jako jednostavno.
Meni su čak napadale mini gurglera,nevjerovatno koliko su proždrljive.Čitam u USA i Kanada sve ove napasti su svrstane pod Painfish.
A li kod njih rastu do nevjerovatnih veličina pa nije ni čudo što ih mušičare!

Imam u planu mnogu bijelu ribu da probam da izvaram,samo ovi vremenski uslovi da se poprave.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ostalo...

Post Postao/la montana » 07 kol 2014, 14:25

Ima ovakvih desetak vrsta i podvrsta. Obicno rastu do velicine ispruzenog dlana, a mogu biti i do kilograma. Odlicne su za jesti, ali ih treba puno. Inace djeca ih love dok uce ribolov. Krupniji komadi napadaju varalice i do 7cm. Reagiraju na upadanje u vodu. Ponasaju se isto kao i sve ribe iz ove vrste (sunfish). U ovu vrstu spadaju i largemouth bass i drugi bassovi. Jedu puno mladji ostalih riba, pa nisu bas pozeljni u kvalitetnijim vodama. Brojnost im je tesko kontrolisati jer ih malo koja riba jede zbog ostrih bodlji na ledjnim perajama.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Ostalo...

Post Postao/la tommylee » 07 kol 2014, 14:49

Clavis je napisao/la:A to je taj blod worm :D U tebe je vec bogat biodiverzitet koji si imao na udici :) Suncanice nemam u blizini probat cu onu babuskicu sutra malo potjerat, ali je voda preeeeduboka u jezeru tako da cu morat koristiti indikator.
Imaš kamaru tih sbs-ova po netu evo jedan warmwater sajt sa spiskom nekih kreacija:
http://warmwaterflyfisher.com/jarsoffli ... uegill.htm

monty od svih ovih riba jedino me interesuje largemouth bass,najinterasntniji za ribolov-mušičarenje!

Ko zna možda ga jednog dana i nastanimo u BIH!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ostalo...

Post Postao/la montana » 07 kol 2014, 15:23

I mene, a ima jos jedna odlicna vrsta, smallmouth bass, moj omiljeni. Raste skoro kao I velikousti, a zivi i u brzim rijekama. Bolji je borac. Napada strimere musice, cak I na povrsini. Jedino sto je opasno je da zalazi I u pastrmsku vodu I moze nanijeti veliku stetu manjim ribama.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Ostalo...

Post Postao/la tommylee » 07 kol 2014, 15:38

Ja imam mogućnost da ga nabavim i poribim neku vodu,samo mi fali vodena površina.To ako bih radio bilo bi isključivo privatnog karaktera (revir).
Ova naša udruženja nisu sposobna ni za šta a u Srbiji postoji dobra populacija.Zadnjim zakonom nije zaštićen,dozvoljen je izlov,što je totalni apsurd!
Ova riba po meni nije štetočina,u odnosu na sunčice i cverglane.A imamo i sportsku ribu koja se može konzumirati!

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Ostalo...

Post Postao/la tommylee » 06 lis 2015, 23:36

Ljetos tražeći klenove naletim na jato ovih kamikaza.Koliko sam puta provukao toliko se njih okačilo.
Šteta je što ne mogu da nađem većeg a znam da imaju!

slika

slika
Zadnja izmjena: tommylee, dana/u 07 lis 2015, 07:59, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Ostalo...

Post Postao/la angler » 07 lis 2015, 06:18

Koliki gabarit obicno dosegnu ili je to tu negdje?

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Ostalo...

Post Postao/la tommylee » 07 lis 2015, 08:01

Prosjek koji sam do sada lovio je veličine dlana.Nikada ciljno ih nisam tražio.Obično su kolateralna šteta u lovu klena.
Međutim prošle godine mi je pričao kolega da su na jednoj bari,otvorene i povezane sa Drinom,lovili i kilaši!
Prosjek kako on kaže su oko 500-600g.
E to da mi je ciljno da načačkam bilo bi zanimljivo.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Ostalo...

Post Postao/la angler » 07 lis 2015, 17:21

Za UL mahanje su to fini komadi i eto zanimacije.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarenje po vrstama riba”