Detekcija griza

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Detekcija griza

Post Postao/la svirac » 27 stu 2007, 16:29

Molio bih musicare da (mene pravo zanima, a nikad nisam nikog od musicara pitao) na ovom topiku malo detaljnije opisu nacine prezentacije i detekciju griza kada se lovi na nimfe. Duzina predveza, debljina, zasto ta duzina itd.

Hvala puno.
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")


edib
Haman Štela
Postovi:55
Pridružen/a:17 ruj 2006, 22:13
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la edib » 28 stu 2007, 20:42

Pozdrav svima

Odlicna tema za razgovor . :D . Duzinu predveza uskladjujem sa mjestom na kom lovim i brzinom toka . Vrlo je tesko generalizirati duzinu predveza ali je najbitnije postici da nimfa potone do samog dna i da se nakon ispravljanja slinge , polako odvoji od dna i pocne uzdizati . Sve to treba tempirati tako da nimfa prilikom uzdizanja bude u vidnom polju ribe koja se lovi a da se ne poplasi . Za ovu prezentaciju koristim jako duge podveze , skoro 3 m najlona debljine najvise 0.10 mm , i skracuje ga ako je plitko i td. ( nikad ne koristim tonuce predveze )

Nadam se da smo zapoceli ovu temu dobro i nadam se diskusiji .
BISTRO

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Detekcija griza

Post Postao/la montana » 27 kol 2009, 17:17

Drugi dio pitanja je bio kako znati kad je uzela. Najcesce posmatramo vrh snjure, koji u momentu zastane ili krene u nekom drugom smjeru nego prirodni tok vode. Cesto ribari, posebno coraviji stavljaju tzv. Strike Indikator, koji je jedna varjanta plovcica, a dalje znas. Ponekad udar osjetimo direktno na stapu, najcesce pri izvlacenju za novi zabacaj. To se cesto desava i kod suhih muha, posebice sedzeva, koji po prirodi skakucu po vodi i potezanje predstavi muhu realnije. Imas dvije vrste prezentacije. Jedna ti je vec opisana, a druga se ovdje zove "dead drift", a koristi se u prilikama gdje je voda brza ili plitka, pa nemamo vremena izvoditi scenu izranjanja. Predvez je bolje imati duzi, ali za plitku vodu to moze biti problem. Kao sto kolega rece tonuce varjante nisu za nasih voda i koriste se vise na moru ili jezeru. Na tekucim vodama se moze otezati nimfa kuglicom kao glavom, olovnom zicom ugradjenom u tijelu muhe ili olovnom kuglicom na predvezu (ako nemamo ovo prije).
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Detekcija griza

Post Postao/la rusko » 01 pro 2009, 08:53

Gore navedene metode su odlicno opisane... potpisujem...

...u tekucim vodama je jedan od najjednostavnijih i najefikasnijih nacina pracenje kretanja podveza i treba reagovati na svaku neocekivanu promjenu (drage oci i polarizovane cvike na njima 8) ), a to je npr. da "zastane" na momenat, ode malo u stranu... odnosno da se krece neprirodno u odnosu na tok vode. U takvim slucajevima je obicno dovoljno napraviti jedan kontrolni trzaj lijevom rukom (ili kojom vec drzite konop) i riba se osjeti. Na mjestima gdje je voda brza koristim malo duzi podvez kod uzvodnog pecanja, a ako idem sa obale, onda ga prilagodjavam dubini i duzini kretanja. Ako vam nimfa konstantno zapinje za dno, predug je podvez, ako vam zapne svako malo ali ipak ide par metara onda je perfektno :)

na stajacim vodama je naravno daleko lakse osjetiti udar ribe jer vi u stvari kontrolisete kretanje musice, medjutim sto se tice duzine i debljine podveza, neko osnovno nepisano pravilo je da se koristi ista duzina kao sto je i duzina stapa. A zatim se vrse prilagodjavanja u zavisnosti od dubine vode, velicine ribe, da li se peca pri povrsini ili na dnu, koji konop i podvez koristimo (ploveci ili tonuci, ili semi)...

Debljina je danas u vecini slucajeva odredjena sa "tapering" sistemom kod kupovnih podveza, naznacena je u mm i kilazi koju podnosi... ja licno volim praviti sam svoje i cesto se desi da kombinujem materijale, debljine i tezine da pasu vodama u kojima pecam. Iz iskustva znam da je vaznija kvaliteta materijala nego debljina i naznaka za koliko je "kila". Mislim da je tanji vrh podveza uvijek najefikasniji i pravilo sto dalje od konopa je veoma korisno... Medjutim sto duzi podvez imate teze vam je zabacivati, morate praviti veci "loop" i imacete mrsenja u pocetku, ali tehnika moze biti vrijedna treninga.

Tonuci podvez je naravno pozeljan pri pecanju sa nimfama (volio bih da mi razjasnite zasto nije za nasih voda), a i njih kao i konope imate kao totalno ili semi tonuce. Moze se koristiti i podvez sa kombinacijom tonuceg dijela koji se veze negdje oko 30-50 cm od musice (neko je spomenuo olovnu kuglicu na tom mjestu) a nastavak ide u obicnom (tako se izbjegava zapinjanje). Ovo je malo sigurniji sistem od kuglice ali opet, zadace vam probleme kod zabacivanja i prezentacije musice... svako otezavanje podveza vam daje nepravilno kretanje pri zabacu i moze napraviti mrsenja. Zato je mozda najjednostavnije imati sa sobom set nimfi raznih velicina i tezina i prilagoditi njih na brze ili sporije vode.

P.S.
Ovo mi je prvi komentar ovdje i posto sam musicrenje izucio u inostranstvu neznam da li koristim prave izraze opreme na nasem jeziku, neko kaze konop, neko snjura... Zamolio bih vas da me upozorite kad grijesim, da se naucim!
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Detekcija griza

Post Postao/la montana » 01 pro 2009, 16:41

Ma reci kako hoces, sve te razumijemo. Odlicno si opisao sustinu, a tonuci ili ne je stvar situacije na vodi i licnog izbora i stila prezentacije. Primjetio sam da vecina nasih ljudi baca floating DT snjuru, gdje zbog granja i nepristupacnih obala rollcastuju. Pustaju muhu da potone do dna, a onda, stopanjem, pomocu "loopa" docaravaju izranjanje nimfe. Pri grizu, direktno se osjeti udar na snjuri, a moze se vidjeti kraj snjure kako se neprirodno krece. Dead drift je kad se pusti muha da sama ide kako je voda nosi. U tom slucaju tonuci je dobar za dubljih rijeka, a detekcija je po istom principu, mozda vise vizuelno...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Detekcija griza

Post Postao/la VIBA » 27 lip 2010, 15:47

Ustvari, lov nimfom je vrlo jedostavan. Na mjestu gdje znate da je riba ili ste je osjetili dovoljno je zabaciti uzvodno toliko koliko je potrebno nimfi da potone do ribe. Nekad to moze biti i 5-6-7m uzvodno.
Najvaznije u svemu je vodjenje nimfe koje podrazumijeva najcesce "mrtvi drift", to jest, kretanje nimfe bez "strimanja", bas kao i sa suhom muhom. Isti efekt , strimanje, kako vazi za suhu muhu, tako vazi i za nimfu.
U vecini slucajeva riba se kaci gotovo sama a osjeti se lagano kuckanje koje se prenosi kroz spagu. Ispocetka je to malo terze uociti ali nakon vise ulovljenih riba stekne se i taj osjecaj, da je riba uzela.

Bez obzira sto je riba na hrani, sto je aktivna, sto se posebno odnosi na lipljana, ponekad je vrlo selektivna i tu je odlucujuca velicina same nimfe. Ne ustrucavajte se da stavite najmanju nimfu koju imate . Ja u takvim ekstremnim situacijama lovim gotovo praznom udicom, ili bolje reci nimfom velicine ca.18 na kojoj se nalazi samo par navoja bakarne zice i nista vise. Da , dobro ste procitali, 5-6 navoja tanje bakarne zice na #18, i to je sve.
Ovo i nije tesko razumjeti ako se zna da larve imaju i preko 30 presvlacenja od milimetarskog jajasca, pa do recimo 1,5cm dugacke larve neke malo vece jednodnevke u toku svog dvogodisnjeg ili trogodisnjeg zivota u vodi.
Ja imam neku moje licne teorije zasto je riba izbirljiva i jede samo te sitne nimfe. Prvo je ona smijesna strana, da je bolja piletina od stare koke, a druga je da te sitne , mlade larve, u sebi imaju neke sastojke kako bioloskog tako i mineralnog porijekla koje riba jednostavno MORA uzeti da bi napravila balans u svom organizmu. Treca teorija je da su mlade larve lakse dostupne ribi , riba ih lakse ulovi nego one starije i iskusnje tako da joj je utrosak energije u lovu manji kod lova na sitne nimfe , nego one vece.

Ne preporucujem nikakve olovne kuglice na podvezu jer to po meni izlazi iz okvira sportskog rbolova. Ovo je naravno samo moj licni stav i ne tice se nikog niti kritikujem one koji love tako. ... :grin:
VIBA-macak u cizmama

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Detekcija griza

Post Postao/la rusko » 27 lip 2010, 17:39

ribe koje se hrane manjim nimfama/musicama zive duze (razmislite zasto), i samim tim ce vam sansa da ulovite krupniju ribu biti veca koristeci male musice nego vece...

Slazem se u svemu sto je Viba napisao, samo bih dodao i tehniku ceske nimfe, gdje gotovo cijelo vrijeme imate kontakt sa nimfom i osjetite svaki trzaj jer je fazon u tome da nimfu vodite cijelo vrijeme stapom preko mjesta koje vam je zanimljivo.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=G0iC3sfVhu8[/youtube]
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”