lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
nurko
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:20 kol 2008, 01:00
Lokacija:Bihac
Kontakt:
lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la nurko » 29 ruj 2008, 23:02

Poštovani prijatelji,
kad vidim ribolovca sa opremom za fly fishing vrijednom par hiljada maraka u pozi gdje nogom trlja dno rijeke dižući larve sa dna da bi "privukao" lipena do nogu, lićno dobijem žgaravicu. Uz sve to, vrsni ribolovci (samozvani) otežaju dodatno nimfu olovnom kuglicom i love tako plemenitu ribu, takoreći pod nogama. Ima li to ikakve veze sa sportskim ribolovom? Kakvi su to ljudi? Ima li išta sportsko u njima? Ili možda ja nisam u pravu što ovako reagujem. Molim komentar.


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la Seha » 30 ruj 2008, 11:05

Pozdrav Nurko.Iako nisam musicar mogu primjetiti da to trljanje dna i podizanje larvi kako bi se riba pocela hraniti nema bas nikakve etike sa principom musicarskog ribolova.
Otezavanje muha kako bi se "dohvatio" donji sloj vode se koristi svugdje u svijetu, otezanje je na samoj usici udice i uglavnom su to mesingane kugle ili namotaji olovne zice.Vecina poznatih kreatora poznatih "otezanih" imitacija ih ima u asortimanu pa se vjerovatno takvo nesto nekosi sa etikom musicarenja.
Nisam musicar, sarandzija sam. I meni licno smeta kad neko lovi sarana na terenu na kojim ni uz svu mogucu opremu vecu ribu nije moguce izvaditi. Ko je uhvatio sarana koji je prezivio takvu torturu zna o cemu pricam.
Sta ces nismo svi isti i nemamo iste norme.

Pozdrav i Bistro
slika

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la diver » 01 lis 2008, 20:14

Nurko respektujem tvoje razmisljanje pogotovo sto si iz Bihaca da budem otvoren pa kazem "kolijevke takvog nacina ribolova".
Naravno rezultati se vide kad pojedini "majstori "ove discipline odu u ribolov ili takmicenje na vodu gdjeje to onemoguceno rezultati su u pravilu velike nule :D
bistro od DIVERA :wink:

Avatar
nurko
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:20 kol 2008, 01:00
Lokacija:Bihac
Kontakt:

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la nurko » 02 lis 2008, 00:21

Seha je napisao/la:Pozdrav Nurko.Iako nisam musicar mogu primjetiti da to trljanje dna i podizanje larvi kako bi se riba pocela hraniti nema bas nikakve etike sa principom musicarskog ribolova.
Otezavanje muha kako bi se "dohvatio" donji sloj vode se koristi svugdje u svijetu, otezanje je na samoj usici udice i uglavnom su to mesingane kugle ili namotaji olovne zice.Vecina poznatih kreatora poznatih "otezanih" imitacija ih ima u asortimanu pa se vjerovatno takvo nesto nekosi sa etikom musicarenja.
Nisam musicar, sarandzija sam. I meni licno smeta kad neko lovi sarana na terenu na kojim ni uz svu mogucu opremu vecu ribu nije moguce izvaditi. Ko je uhvatio sarana koji je prezivio takvu torturu zna o cemu pricam.
Sta ces nismo svi isti i nemamo iste norme.

Pozdrav i Bistro
poštovani prijatelju,
sa ribolovom se bavim aktivno oko 50 godina.Interesantno je da sve što ne valja veoma brzo prihvatamo od stranaca koji nam to donose.Na nekoliko takmičenja u lovu lipena u Kulen Vakufu donesoše nam tu tehniku ribolova slovenci, česi i razbiše nas domaće ribolovce kao dijete zvečku. Došli ljudi na sportsko takmičenje i pokazaše kako se osvajaju nagrade.Uzeše svoje skupe štapove, uzoraše nogama dno Une, što normalno privuče lipena, staviše olovne kuglice iznad već otežanih nimfi ( sa olovnom žicom ili volframovim kuglicama) i bez izvlačenja špage, samo na dužinu predveza, normalno uz gledanje polarizovanim naočalama napraviše rusvaj na lipenu. I osvojiše predviđene nagrade. Ali to je nejmanje bitno. Mi po običaju brzo učimo ružne stvari, pa sada na Uni i van revira svaki dan je sve više onih koji tako love. Takav način smatram krajnje nekorektnim prema najplemenitijoj salmonidi - lipenu i opasnijim krivolovom od lova sa lajnerom.
Nažalost, moji iz ribolovnog udruženja nisu imali sluha na moje sugestije i nisu to zabranili što dodatno ugrožava tu plemenitu vrstu ribe.MOLIM SVE KOJI MOGU DA DOPRINESU DA SE ZABRANI TA VRSTA IZLOVA LIPENA NA NAŠIM VODAMA.
Bistro!

Avatar
nurko
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:20 kol 2008, 01:00
Lokacija:Bihac
Kontakt:

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la nurko » 02 lis 2008, 00:36

diver je napisao/la:Nurko respektujem tvoje razmisljanje pogotovo sto si iz Bihaca da budem otvoren pa kazem "kolijevke takvog nacina ribolova".
Naravno rezultati se vide kad pojedini "majstori "ove discipline odu u ribolov ili takmicenje na vodu gdjeje to onemoguceno rezultati su u pravilu velike nule :D
bistro od DIVERA :wink:
Hvala na podršci DIVERU, slažem se da, nažalost, takav način tolerisanja kvalifikacionih takmičenja za reprezentaciju, omogućava da nas na evropskim i svjetskim takmičenjima predstavljaju samozvani "majstori" iz Bosne koji se ne mogu odlijepiti od dna plasmana. Ili mnoge od nas jednostavno obrukaju. A lično mislim da imamo sve pretpostavke za postizanje vrhunskih rezultata, bar što se fly fishinga tiče.
Šta uraditi da se taj način ribolova na našim vodama zabrani. Zar je veća korist od plaćenih dnevnih dozvola i omogućavanja takvog ribolova nego šteta koja se takvim ribolovom nanese. A poznato je da domaći najbrže nauče ono što ne valja :evil:
Bistro!


Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la labud » 02 lis 2008, 23:03

Ma opaliti mu samarcinu da vide stranci sta je BOSANSKI nacin.....

Avatar
nurko
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:20 kol 2008, 01:00
Lokacija:Bihac
Kontakt:

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la nurko » 03 lis 2008, 23:25

labud je napisao/la:Ma opaliti mu samarcinu da vide stranci sta je BOSANSKI nacin.....
ispašće da tjeram strance, a s tim i nema novca za udruženje od dnevnih dozvola. Gore je što domaći brzo nauče i bukvalno izlovljavaju lipena na očigled mnogih..... a reakcije nema od onih koji to moraju sasjeći u korijenu...

Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la labud » 04 lis 2008, 14:49

nurko je napisao/la:
labud je napisao/la:Ma opaliti mu samarcinu da vide stranci sta je BOSANSKI nacin.....
ispašće da tjeram strance, a s tim i nema novca za udruženje od dnevnih dozvola. Gore je što domaći brzo nauče i bukvalno izlovljavaju lipena na očigled mnogih..... a reakcije nema od onih koji to moraju sasjeći u korijenu...
Objasnis mu da to nevalja....
I naplatis 30 KM kazne...
CUS

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la diver » 05 lis 2008, 12:59

Nurko opet dolazimona temu gazdovanje vodama ,a znamo i ja i ti da se kod nas uUSK nista na tom nije odradilo.
Po meni kad se zna ko je gazda taj kaze svom ribocuvaru pravila igre koja se moraju postovati.
Uradi se kontrola cuvara i ako ovaj neradi svoj posao ,otkaz brate to je barem jednostavno.
Sadasnje stanje je takvo da pojedini ribocuvari misle da su nezamjenljivi a ustavri i jest tako dok se za njihovu smjenu mora sazvati skupstina od 40tak ljudi sto je apsurd.
Ljudi nikako da svate da su ta vremena prosla i da su dozivjela propast.
A ako nastavimo i nase vode ce dozivjeti istu sudbinu

Avatar
nurko
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:20 kol 2008, 01:00
Lokacija:Bihac
Kontakt:

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la nurko » 09 lis 2008, 23:06

Eh, dragi prijatelju, znamo da riba smrdi od glave, a čisti se od repa, pa u tom kontekstu možemo gledati na ribočuvare. A kakva uloga treba da bude Federalnog saveza u ovoj priči? Za sada njih samo interesuju finacijske obaveze članica i premija od polaganja ispita. Imaju li ribolovna udruženja ikakve koristi od FS? Da li se FS ikako zalaže za interese ribolovnih udruženja- svojih članica? Na primjer, evo jedan primjer: zar FS nije mogao da se izbori, u ineresu ribolovnih udruženja - članica, da se u Zakonu o slatkovodnom ribolovu prihodi od kazni za prekršaje na vodi drugačije rasporede, a ne kao sada, da prihodi od kazni budu 100% prihod federacije. Pazi, ribolovac lovi ribe ispod mjere, ribočuvar napravi prijavu i kazna od 200 km (minimum) je prihod federaciji. A šteta je nanešena ribolovnom udruženju, jer je krivolovac izlovljavao onu ribu koju je udruženje kupilo da bi poribilo rijeku, jer je to zakonska obaveza korisnika voda. Zar dio tih sredstava ne bi trebalo vratiti oštećenom udruženju?
Zar ne bi bilo logično da se dio srestava usmjeri na stimulaciju rada ribočuvarske službe, a dio na tehničko opremanje ribočuvara ( kamere, fotoaparati, vozilo). Na taj način bi se smanjilo ono loše, što obojica znamo da se dešava na našim vodama između prekršioca i ribočuvara.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la Kovach » 11 lis 2008, 21:26

Prije svega pozdrav svima. Žalosno je to što se radi. Diver jarane, izgleda da bi vi trebali napraviti male izmjene u Statutu. Kod nas Upravni odbor zapošljava i otpušta ribočuvare, kao i određuje visinu plate i ostalih nadoknada, (od prijava, mreža, dnevnih dozvola i sl.) Malo je teško sakupiti 40-tak ljudi da bi se otpustio jedan ribočuvar koji ne redi svoj posao. Ako ti može pomoći imam Statut u računaru i rado ću ti ga poslati pa ako možeš iskoristi nešto. Nurko prijatelju tačno je da ukupan iznos od kazne ide u budžet Federacije, ali ima pravilnik po kojem se obračuna šteta nanesena ribljem fondu i preda odštetni zahtjev uz svaku prijavu kad se nađe krivolovac sa ulovom. Taj iznos po Zakonu pripada Udruženju upravo radi nadoknade štete nanesene ribljem fondu. I mi smo sada malo pričepili ribočuvare da pišu odštetne zahtjeve. Uz želju da stanete u kraj nastalim problemima BISTRO!!

Avatar
nurko
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:20 kol 2008, 01:00
Lokacija:Bihac
Kontakt:

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la nurko » 13 lis 2008, 22:01

Kovach je napisao/la:Prije svega pozdrav svima. Žalosno je to što se radi. Diver jarane, izgleda da bi vi trebali napraviti male izmjene u Statutu. Kod nas Upravni odbor zapošljava i otpušta ribočuvare, kao i određuje visinu plate i ostalih nadoknada, (od prijava, mreža, dnevnih dozvola i sl.) Malo je teško sakupiti 40-tak ljudi da bi se otpustio jedan ribočuvar koji ne redi svoj posao. Ako ti može pomoći imam Statut u računaru i rado ću ti ga poslati pa ako možeš iskoristi nešto. Nurko prijatelju tačno je da ukupan iznos od kazne ide u budžet Federacije, ali ima pravilnik po kojem se obračuna šteta nanesena ribljem fondu i preda odštetni zahtjev uz svaku prijavu kad se nađe krivolovac sa ulovom. Taj iznos po Zakonu pripada Udruženju upravo radi nadoknade štete nanesene ribljem fondu. I mi smo sada malo pričepili ribočuvare da pišu odštetne zahtjeve. Uz želju da stanete u kraj nastalim problemima BISTRO!!
Poznato mi je to prijatelju,ali to kod mene važi samo na papiru. I sa puno tuge ti mogu reći da je kod nas veoma naopaka situacija što se ribočuvara tiče. Oni su ti koji smjenjuju i postavljaju i predsjednika i Upravni odbor. Cijenio bih ako bi mi poslao Statut. I ja sam se potrudio da napravim Statut, poklonio ga udruženju, pa onda napravio Pravilnik o radu ribočuvara gdje su predviđene sankcije za mito i neizvršavanje svojih obaveza, a takođe i stimulativne mjere za one koji svoje poslove korektno obavljaju.Rezultat toga je smjena predsjednika i kompletnog Upravnog odbora, a dovođenje momaka koji imaju po 5 i više prijava za krivolov na vodi. Pa onda takva garnitura "olakša" kasu udruženja za par hiljada maraka i t d. Fuj stvari, dragi moj.Možda je sramota što to pišem, ali i nije, jer to je žalosna istina. Vjerujem da poznaješ Denijala Selimoviće. Eto, takav profil čovjeka nije odgovarao da bude predsjednik, samo zato što je htio da napravi prave odnose u udruženju. Sramota me dalje išta reći.....

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la Kovach » 15 lis 2008, 00:43

Jarane ništa nije sramota, a pogotovo kad si siguran da radiš pravu stvar. Svako Udruženje ili je imalo ili ima istih i sličnih problema. Neko se toga riješi prije, a neko poslije. Sve zavisi kad će toj vašoj raji dosaditi da pored svojih voda odlaze na revire susjednih Udruženja da bi ulovili ribu, što je kod nas bio slučaj. Kupiš dozvolu i onda ideš loviti ribu u Drežnicu, Glavatičevo i sl. Ali na žalost ako se to desi onda je riblji fond pred uništenjem što nikako nebi valjalo. morate pokušati tu pravu raju animirati i otjerati te krivolovce. Statut ću ti poslati i biće mi drago ako ti bar malo pomognem. Šta drugo da vam kažem nego NEDAJTE SE I SAMO HRABRO NAPRIJED!! Ja se iskreno nadam da ćete vi te probleme prevazići. BISTRO!

Avatar
nurko
Početnik
Postovi:8
Pridružen/a:20 kol 2008, 01:00
Lokacija:Bihac
Kontakt:

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la nurko » 16 lis 2008, 21:23

Kovach je napisao/la:Jarane ništa nije sramota, a pogotovo kad si siguran da radiš pravu stvar. Svako Udruženje ili je imalo ili ima istih i sličnih problema. Neko se toga riješi prije, a neko poslije. Sve zavisi kad će toj vašoj raji dosaditi da pored svojih voda odlaze na revire susjednih Udruženja da bi ulovili ribu, što je kod nas bio slučaj. Kupiš dozvolu i onda ideš loviti ribu u Drežnicu, Glavatičevo i sl. Ali na žalost ako se to desi onda je riblji fond pred uništenjem što nikako nebi valjalo. morate pokušati tu pravu raju animirati i otjerati te krivolovce. Statut ću ti poslati i biće mi drago ako ti bar malo pomognem. Šta drugo da vam kažem nego NEDAJTE SE I SAMO HRABRO NAPRIJED!! Ja se iskreno nadam da ćete vi te probleme prevazići. BISTRO!
Hvala, prijatelju na iskrenoj podršci

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la montana » 17 ožu 2009, 16:09

Mozda je tema stara, ali ja sam novi pa da kazem kako to stranci rade ovdje gdje ja lovim. Mozda nesto dobro mozemo preslikati kod nas. Trljanje dna je ovdje (Montana-USA) zabranjeno recenicom da je bilo kakvo nepotrebno uznemiravanje rijecnog dna (okretanje kamenja, nepotrebno kretanje sa jedne na drugu lokaciju kroz vodu i slicno) izuzetno stetno za floru i faunu dna, kojoj treba i preko godinu dana da se vrati u prvobitno stanje, te se stoga moze uvrstiti u teze prekrsaje poput namjernog zagadjivanja i drugo. Tezi prekrsaji se sankcionisu tjeranjem sa vode, oduzimanjem pribora, unosenjem zabrane kupovine dozvola od 1 godine do dozivotno, pa cak i oduzimanjem vozila koje se opisuje kao sredstvo za izvrsenje prekrsaja. Sto se tice ribolova otezanom musicom, postoje imitacije muha koje zive iskljucivo u veoma brzim i dubokim rijekama (stoneflies). One su velike i sa dugim nogama i kao takve nisu u stanju da da potonu dovoljno brzo. Stavljanje posebnog dodatnog utega na predvez je moguce zabraniti, ali otezavanje tijela (sve sto je na udici) bi trebalo ostati jer ulazimo u detalje gdje neke vode traze drugacije nacine prezentacije muhe.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”