lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
Opet_neko
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:24 ožu 2010, 09:32
Lokacija:Rajvosa
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la Opet_neko » 25 ožu 2010, 11:30

nurko je napisao/la:Poštovani prijatelji,
kad vidim ribolovca sa opremom za fly fishing vrijednom par hiljada maraka u pozi gdje nogom trlja dno rijeke dižući larve sa dna da bi "privukao" lipena do nogu, lićno dobijem žgaravicu. Uz sve to, vrsni ribolovci (samozvani) otežaju dodatno nimfu olovnom kuglicom i love tako plemenitu ribu, takoreći pod nogama. Ima li to ikakve veze sa sportskim ribolovom? Kakvi su to ljudi? Ima li išta sportsko u njima? Ili možda ja nisam u pravu što ovako reagujem. Molim komentar.
Moj Nurko, sta tebi ovdje smeta ??? Sto ljudi uhvate i puste uhvacenu ribu, jer 95 % ribolovca sa opremom za fly fishing vrijednom par hiljada maraka love po principu C&R ??? Ili sto ti nisi na to nadosao ranije, ili sto ljudi imaju skupu opremu ili ...

I jos nesto, ti ribolovci sa opremom za fly fishing vrijednom par hiljada maraka obicno love u revirima ...

Mozda trebas vise pozornosti obratiti na one koji love sa lajnerom, ili prirodnim (zivim) mamcem, a na "obicnom" dijelu vode ... Takvi su puno opasniji, oni ne oprastaju ni jednoj ribi bez obzira na vrstu i velicinu...
Jao, kako je u ponedeljak riba radila ...


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la Seha » 25 ožu 2010, 12:37

Vjerovatno je isao na etiku samog postupka.. Eto i Vukovic je neki dan uhvacen sa lajnerom.. Zna se kako je on visoko kotirao (do neki dan) u musicarskim krugovima..
Bez ljutnje ovo je moje misljenje (nisam musicar)
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la angler » 25 ožu 2010, 13:20

Mnogi imaju predrasude i kad vide "manekena" na vodi istog momenta se stvara doza "ljubomorne mrznje". Te vidi pedera, te gdje se naklepo love, ma to je papak zesci itd. Ali to je taj poznati balkanski mentalitet. Da prvo razgranicimo opremu sa korisnikom iste. Licno nisam za to da se narusava ista u vodi ili da se lovi na neke "folove i cake" ne bi li se po svaku cijenu doslo do ribe. Budi fer i "mazni" ribu na regularan nacin ako si sportski ribar. Ako je sistem C&R onda na neke stvari mogu i zazmiriti. Zasto je to manje cudno ako do ribe na isti nacin dolazi neko odrpan, neuredan ili obican? Znaci li da je njemu "oprosteno" i da nam je to kao normalno. Pa od pamtivjeka je da odjelo ne cini gospodina, moze samo izgledati. A sto se tice skupe opreme... ma da mi ga je vidjeti koji to ribar ne bi zelio/volio imati stap i cekrk od par hiljada.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la rusko » 25 ožu 2010, 14:09

Zalosno je da je taj Goran napravio takav blam... ako je sebi to dozvolio, ukopao se za sva vremena, a bogami i nas omiljeni sport.

Meni su inace "zestoki" nasi pojedini "musicari" koje srecem ovdje u Svedskoj a i dole, prvo tvrde da se kod nas pecalo iskljucivo na suhe muhe, pa ih zamolim da mi pokazu kako ih vezu, a oni navezu gomilu mokrih, nigdje ni jedne suhe... poslije mi opisu "najjacu tehniku" koja je naravno - LAJNER... :-(

Pa se hvale kako se znalo pecati na planinskim jezerima pa oni "dosjetljivi" iskopaju rupu u snijegu i tu akumuliraju uhvacenu pastrmku koju poslije u vrece potrpaju i napune zamrzivace za godinu dana... :evil:

A sve se dice da su "kulturna i fina" raja koja sebe smatra istinskim ljubiteljima sportskog ribolova...

SRAMOTA!!!
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la angler » 25 ožu 2010, 19:15

Iskreno, razocarao sam se u mnoge poznate "face" koje kotiraju visoko u kojekakvim ribarskim krugovima. Drugacije gledam nekoga kroz neciju pricu, novinski izvjestaj i sl, ali kad vidim i licno se uvjerim kako se neke "face" zaista odnose prema ribi i ovom sportu, onda dobijem averziju na sve "poznate". Izvinjavam se izuzecima.


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la montana » 30 ožu 2010, 20:31

Spominjuci face, opremu i kotiranja, mislim da istinskim musicarima (od pocetnika do sampiona) ni jedno od toga nije ni najmanje bitno kao onaj momenat kad se musicar sam otisne u najnepristupacniju klisuru i tamo mahne na sebi svojstven nacin (dobar ili los) i na svoju muhu (kakva god da je) uhvati divlju ribu koju nikada niko na svijetu nije ni vidio, a kamoli izvukao. Ona onako plasljiva iskace i baca se na sve strane, dok je napokon ne uzmes u ruku i oznacis kraj borbe. Onako umoran od 500 bara pritiska kojim je adrenalin sikljao kroz njegovo (njeno) tijelo cucne u vodu i pusti ribu, a ona pobjegne metar-dva i stane. Ostane tu, pored tolike rijeke, pod njegovim nogama, gledajuci ga, znajuci da je on pobjednik. Jednom smo se tako gledali u oci preko pola sata. Ja sjeo i zapalio, a ona propliva lagano pored mene odajuci mi svaku pocast (moje vidjenje). Gledao sam je kako se zaustavila nekih pet metara od mene i nastavila po svome bez obzira sto sam ja tu i sto me odlicno vidi. Pomislih doci ce jednom, neko i ovdje sa tim lajnerom i vrecom. Ostace iza njega hrpa smeca i pusta rijeka. I prolazice dani, a mene i ribe vjerovatno nece biti da ispricaju nekom novom musicaru kako smo se upoznali.

Nije kod Gorana ni do lajnera, a ni do ribe vjerovatno. Radi se o ljudskoj drskoj radoznalosti. Svi smo mi mastali o vreci ribe, i sta ce nam reci kad dodjem kuci. Jos uvijek je bitnije kolika je nego kakva je. I dok god je tako mislim da nismo spremni biti musicari, onako izistinski.

Hvala i bistro
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

elo
Prava Štela
Postovi:125
Pridružen/a:29 stu 2009, 15:31
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la elo » 02 tra 2010, 22:56

Respect !

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la Clavis » 22 stu 2011, 00:43

Ne znam, ja to trljanje dna povezujem sa mečenjem (primamom) ribe, što u svakom slučaju nema nikakve veze sa Fly fishingom. Sam čin je krkanski (da se razumijemo, ne osuđujem primamu kod ostalih načina ribolova, gdje se ista donosi i baca u vodu).

Po mom nekom shvatanju, cilj je "provaliti" i imitirati prirodnu pojavu. Struganje dva kvadrata dna to svakako nije. Nek mi neko dokaže da se nešto slično dešava u vodi bez ljudskog uticaja ja mu iste sekunde halalim "trljahanje".( Pojavu gdje tri-četiri grbana stoje pet metara ispod friško napravljenog bojišta mladice koji čekaju "višak" NE PRIZNAM).

Što se tiče gospode u skupoj opremi, nisam ljubomoran, ali boj ne bije svijetlo oružje :D

Avatar
AdmirS
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:13 kol 2011, 17:07
Lokacija:Hadzici
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la AdmirS » 22 stu 2011, 12:07

Sto se tice bacanja primame u vodu to je nesto sasvim drugo. Postoje vrste riba koje su zakucane uz kamen na jednom mjestu i tu se hrane, pa za njih netreba nikakva primama. A postoje vrste riba koje u toku dana prevale dobru dionicu, i da bi takvu ribu zadrzao na jednom mjestu na kojem lovis onda ti je i vise nego potrebna i to sto kvalitetnija primama.

Sto se tice trljanja o pod neznam kakve se ribe love tim sistemom. To samo trljanje i lupanje po dnu po nekoj logici bi trebalo uzbuditi i otjerati ribu. Sad neznam jbg. Opet kazem neznam koju vrstu ribe love tako. Mislim da lipljen nebi trebao uzimati na to.
Pozdrav...

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la Seha » 22 stu 2011, 14:47

Admire varas se ribe se toga neplase i naprotiv ova metoda je jako uspjesna samo se postavlja pitanje dali se ona kosi sa kodeksima savremnog musicara koji bi trebao da sto manje uzurpira prirodu svojim prisustvom.
Ovim cinom trljanja dna cizmama kako bi se kod ribe isprovocirao instikt hranjenja je po meni (nisam musicar ali jesam sportski ribolovac) jos jedan dokaz ljudske pohlepe i neshvatanja ovog sporta u potpunosti.
Mnogi se varaju misleci da je ulov "po svaku cijenu" u nasoj ribarskoj prici najbitnija karika. Neko shvati poentu prije - ,a ovi sto "trljaju" nikad.
Pozdrav od sarandzije, a to ti je opet druga sorta :wink:
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la montana » 22 stu 2011, 15:51

Pusti Sehu, on je musicar zarobljen u tijelu sarandzije! <valjanjeodsmijeha>

Uznemiravanje dna je vec zakonom zabranjeno, ali zbog loseg zakona nije specificno napisano. Primjer vec postojece zabrane uznemiravanja dna je u zabrani vadjenja sljunka, pijeska i drugoga iz vode. Prevrtanje kamenja, sljunka i drugoga nanosi stetu vodenoj flori i fauni. Potrebno je dvije godine da se ta lokacija sama regenerira, sto znaci da tu nece biti algi, samim tim ni larvi musica sljedece dvije godine. Tako da ce riba gladovati i napustati tu zonu te tako biti jos vise izlozena ribolovcima. Jos jedan problem je u mogucnosti da se iskopa i unisti polozena ikra, recimo pastrmke koja se mrijesti sada u ovom periodu, a sezona lipljena je jos u toku. Jos jedna zabrana se dotice toga, a to je zabrana lova prirodnim mamcima, mirisima i aromama. Znaci ovaj nacin "primame" je na granici dozvoljenog, u stvari vise u "rupi" izmedju nejasno srocenih zakona.

Lipljeni, a i pastrmke ne propustaju priliku da kupe lako dostupnu hranu u vidu gomile larvi koje nesavjesni ribar namjerno "podize" sa dna. Riba se koncentrise nizvodno od ribara i ne bira puno, jer tada se sa dna dizu sve moguce larve, a ne kao prirodno, samo zrela. Ribolov tada lici na sve osim na musicarenje.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: lov lipena - trljanjem dna !!!!!!!!!!!!!!

Post Postao/la rusko » 22 stu 2011, 19:40

Zasto uopste privlaciti ribu trljanjem dna???

Pa nismo sarandzije!!! :135:
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”