Molim cijenjene kolege iz BiH za SAVJETE

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
ciki.vž
Početnik
Postovi:1
Pridružen/a:26 pro 2008, 16:28
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Molim cijenjene kolege iz BiH za SAVJETE

Post Postao/la ciki.vž » 26 pro 2008, 21:33

Pošto sam apsolutni početnik u mušićarenju naime ovo će mi biti prva sezona molim cijenjene kolege da mi pomognu oko izbora mušica,nimfi,strimera.Naime voda na kojoj lovim je derivacioni kanal uz HE Dubrava u Međimurju.Kanal je poribljen kal . pastrvom i ona prevladava dubina 1-3 metra voda izrazito bistra.ZNAM da svako područije ima svoja pravila isvoje lovne muhe ali od nekud se mora početi.Zato pitam čime krenuti na vodu u ožujku -obrazloženje-zašto igdje ikako nabaviti muhe . Ono što je kod nas u širokoj prodaji vjerovatno inije baš ono pravo.Vidim na Vašim forumima iz BiH da ste tu puno veći majstori a i izbor voda kudikamo veći nego u HR. NAPOMINJEM dasam oko pribora itehnike uglavnom sve prokužil teoretski sad čekam početak sezone.Unaprijed zahvaljujem CIKI .


Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Molim cijenjene kolege iz BiH za SAVJETE

Post Postao/la AlaS » 27 pro 2008, 20:55

dobro dosao na forum ciki sto se tice musicarenja na pravoj si adresi i ima da dobijes odgovore na sva pitanja no sikiriki.
Ima ovdje dobrih musicara koji ce te uvest u svijet musicarenja.
Bistroooo
slika
Bistro

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Re: Molim cijenjene kolege iz BiH za SAVJETE

Post Postao/la diver » 30 pro 2008, 23:06

Ciki sto se tice proljeca prolaze sve kreacije al na krupnijim udicama znaci sedzevi,majske muhe,nimfe al nezaboravi ni strimere(ako je dozvoljen lov sa njima)jer su oni izzetni mamci pogotovo za kalifornisku pastrmku :wink:
Ja ti nisam poseban strucnjak za musicarenje mada lovim i ovom tehnikom al sigurno znas da svaki mjesec nosi i svoje kreacije pofgotovo je korisno da vidis sta pada na vodu u tom periodu na samoj vodi .
Kada to ustanovis onda pokusas da takvu ili priblizno slicnu kreaciju nadje u svojoj kutiji sa musicama :D .
U stvari samo nebo je granica u svijetu musicarenja to ces tek vidjeti ,dobro dosao u club :wink:

Avatar
darkopopic
Haman Štela
Postovi:54
Pridružen/a:29 pro 2008, 00:42
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Molim cijenjene kolege iz BiH za SAVJETE

Post Postao/la darkopopic » 31 pro 2008, 02:21

Ako imas gdje da nadjes sledece musice: zlatovka,zlatna libela,soldier,palmer,avgustovka,orange fly,Greenwelova musica,kozarica,zuta licinka,velika modra,profesor , crveni mrav,crni mrav,crveni rep,bijeli moljac i eventualno neke druge kreacije a ima ih mnogo :( . te musice su lovne :D skoro na svim vodama koje nastanjuju salmonidi barem vazi za vode na kojima sam pecao i u vecini slucajeva su bile lovne ali posto kazes da nisi nikada lovio na musicu e onda moj savjet ti je da nadjes nekog kolegu koji vec lovi na toj vodi na musice pa da od njega izvuces neke korisne informacije ili eventualno da ti pokaze svoje musice :D na koje lovi (rijetka pojava) ove gore navedene kreacije su zasigurno najzastupljenije na vecini voda a posto ovdje ima dosta kolega koji su pravi majstori za musicarenje onda pogledaj i njihove savjete jer to su pravi majstori oni imaju i svoje kreacije i prave musice mozda su neki i lovili na toj vodi na koju ti ides :) pozdrav iz Hercegovine(Bileca) BISTRO :D
RODJEN DA PECA A TJERAJU GA DA RADI

mikib
Početnik
Postovi:19
Pridružen/a:05 ožu 2008, 14:40
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Molim cijenjene kolege iz BiH za SAVJETE

Post Postao/la mikib » 13 sij 2009, 13:16

Ja bih svakako preporucio prije svega Wooly Bugger-a, i to sa sto vise shljashtecih detalja. Tehnika je najslicnija varalicarenju i mislim da je wooly idealan za pocetak, jer ce ga riba uzeti skoro na svaki nacin vodjenja, kalifa ga voli, i to narocito u proljece. Po pitanju boje i nije bas izbirljiva, ali ja najvise koristim crnu, braon i narandzastu. Volim verzije wooly-ja sa dodatkom ociju od metalnih kuglica i sa kristal-flash-om (sjajne niti) u repu. Tehnika je, kako rekoh, vrlo slicna varalicarenuju - baci se najbolje uz neku prepreku, okomito na tok ili nizvodno, pusti malo da potone i onda povlaci. Brzina zavisi od brzine protoka. Nije lose s vremena na vrijeme zastati i/ili cimnuti, ali bice udaraca i na svaki drugi nacin povlacenja.

Bistro!


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Molim cijenjene kolege iz BiH za SAVJETE

Post Postao/la montana » 27 tra 2009, 16:02

Posto je jos uvijek rana sezona, a ti tek pocinjes preporucio bih ti da probas tzv standardne nimfe kao Fazanov rep, Princ i "Zekino uho". Ako je voda brza i dublja probaj otezane verzije istih. Za poribljene vode je bolje koristiti nimfe sa sjajnim prosarama, a sa proljeca krupnije (recimo 10 i 12) ljeti i ranija jesen sto sitnije. Kalifa s proljeca dolazi dosta blizu brana pa i pod samu branu. Probaj streamera Woolly B. crnog sa necim svjetlucavim i bronzanom glavom ili streamere sa jelenjom dlakom i metalik crvenim "ukrasima". Streameri imitacije pesa uvijek rade u proljece. Ali kao sto su ti rekli veliki je spektar "baja" koje mozes bacati, a sa njima i puno para, zato pocni sa standardnim muhama, a viri kako kolege rade jer specijalnu muhu kriju vise negu svoju zenu. Suhe muhe probaj samo kad vidis da radi na povrsini, jer nimfa je non stop a suha je nesto posebno samo kad riba"radi". Tu bih preporucio sedzeve sa krilima od jelenje dlake (elkhair caddis engl.) ili Adams u proljece oko velicine 12. Ovo su ti najstandardnije muhe gdje ti pocetak nece izgledati slico pecanju u bunaru, a sa vremenom isprobavaj poneku od svojih buba dok ti se ribolov ne svede na max 10 muha. Pazi na troskove jer FF je skupa zamka a riba uzima samo jednu do dvije muhe u periodu. Koncentriraj se na 3-5 vrsta, ali vise velicina jer kad radi sitna a nemas je ponuditi mozes samo sjesti i plakati. Vjezbaj prezentaciju i bistro
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

mikib
Početnik
Postovi:19
Pridružen/a:05 ožu 2008, 14:40
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Molim cijenjene kolege iz BiH za SAVJETE

Post Postao/la mikib » 13 svi 2009, 09:44

Pa bi li ista na tom kanalu, Ciki?

Bistro

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”