Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la VIBA » 23 kol 2010, 23:04

rusko je napisao/la:Vrlo zanimljivo, zabac koji omogucuje copanje pite sa 20 metara udaljenosti... s takvim obrazlozenjem bi privukli sav bosanski narastaj da se bavi musicarenjem :grin:

Nije losa zamisao Viba, patentiraj ga ako niko drugi nije nesto slicno vec rezervisao... odes u patentni ured i raspitaj se sta treba prije nego bilo kome to dalje prebacis. Dovoljno je samo da im predas molbu za razmatranje i vec si skoro pa osigurao da patent bude tvoj.
Znam ja podosta o pravilima patentiranja zato sto imam nekih ludih stvari za prijaviti...ali brate kosta previse, a opet ti mogu capiti izum. Frajer je zaradio grdnu lovu na onim plasticnim vrecicama sa jastucicima u koje naspes vodu i zamrznes. Kasnije , kocku po kocku stavljas u coca-colu...Pravio sam i jedan neuspjesan eksperiment sa musicarskim stapom koji treba da ima dvije funkcije. Treba da je brz, a kad pomaknes jednu bobocu bude spor ko teravija, tako da imas dvije funkcije u jednom stapu...ali nisam imao uslova da to izvedem jer trazi visoku tehnologiju.... <jelmekotrazio>

Prije gotovo35 g. sam napravio prvi bosanski bicikl na struju i vozio se s njim na posao i nazad kuci... <championvanja>
Moj did je napravio prvi elektricni mlin za kafu tamo neke 1930-35. ....kad AEG, Simens i druge firme nisu ni postojale... <djed>

<valjanjeodsmijeha>
VIBA-macak u cizmama


Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la Memo » 24 kol 2010, 12:55

Pozdrav musicarima ! Ako zelite izvoditi precizne izbacaje sto se tice gadzanja u metu , a i same preciznosti onda se zauzima stav ne kao u svakodnevnom ribolovu ,ako si desnjak lijeva noga malo naprijed isturena radi stabilnosti i pracenja snjure u bekendu (zadnjem izbacaju) nego se stane kao kosarkas kod slobodnog bacanja i sto je naj vaznije pri laznom izbacaju ruka nesmije napustiti putanju bacanja sto sam htio reci da kod izbacaja ruka mora stati na isto mjesto na kojem smo predhodno napravili par laznih izbacaja prije nego sto smo snjuru ispustili. Veliki pozdrav svima ,nazalos neko vrijeme necu moci u ribolov puko mi je misic na desnom listu noge tako da sam prikovan za krevet par sedmica.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la angler » 24 kol 2010, 15:48

Hvala na objasnjenju Memo i zelim ti sto brzi oporavak <championvanja>

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la VIBA » 25 kol 2010, 01:08

Memo je u pravu. ...

Memo ako mi dozvolis da objanim zasto je to tako kako si opisao...

Memo je opisao cisto tehnicki postupak i polozaj tjela i ruku. Ja cu pokusati objasniti zbog cega je to tako. Nas mozak je taj koji mjeri razdaljinu, naredjuje rukama kakav ce stav zauzeti, odredjuje koliko snage cemo uloziti u hitac i proracun se zasniva na memoriji. Covjeciji mozak ima u principu dvije vrste memorije, fotografsku i filsmsku ili kratku i dugacku, historijsku.
Kod zabacivanja mi koristimo fotogtrafsku ili onu kratku memoriju. Sve se odvija za par sekundi , zadizemo spagu, ocima gledamo metu, mozak racuna razdaljinu, salje signal rukama kako i koliko snage ce misici uloziti i vrsimo bacanje. Sve se radi u par poteza i u par sekundi u par slika iz nase memorije. Naravno sve nabrojane stvari se preklapaju i funkcija su jedne drugoj.
Medjutim, slike u nasem mozga kako se brzo pojave, tako i brzo nestanu i zato je vrlo vazno da citava radja bude vremenski dobro proracunata, ni kratka , ni dugacka, jer ako je kratka mozak nema vremena da obradi sve sto mu je potrebno i dolazi do greske u proracunu. Isto je i sa dugackom. Ako radje traju predugo mozak zaboravi sta je proracunao i salje pogresne impulse i dolazi do greske.
Kod ove radje smo koristili fotografsku , kratku memoriju.
Sta je sa dugackom, filmskom, historijskom memorijom ? I nju smo naravno koristili. Nakad davno ste naucili voziti bicikl i niste to zaboravili citav zivot jer to se ne moze zaboraviti. Isto je i sa zabacivanjem. Naucili ste zabacivati musicarskim stapom i to ostaje u mozgu kao filmski i historijski podatak koji mozak uvijek koristi prema potrebi. Kad vozis bicikl on izvadi iz arhive taj video koji se prikazuje u tvom mozgu i ti ga na licu mjesta kopiras , odnosno vozis bicikl. Tako je i sa mahanjem. Prema tome kad ste gadjali metu, u onom prvom djelu ( Memin opis) koristili ste foto, a samo koristenje stapa je video zapis. Naravno obje ove funkcije voze paralelno i supliraju jedan drugu. Posto ne postoje dvije identicne osobe na svijetu, tako se i razlikujemo po sposobnoistima. Neko je dobar a neko manje dobar u viznji biciklom. Na sve ovo, sto izgleda vrlo komplikovano, dolazi i faktor ponavljanja, ili u zargonu , vjezbanje. Sto vise puta ponovis neku stvar ona mozgu postaje jasnija, taj video zapis ima vise MB...kvalitetniji je...

Kad to sve svladas najbolje je maznti 3-4 pivkana da se to malo u glavi promucka ismjesti gdje treba i onda postanes veseli bosanski musicar ... <adipiva>

uzdravlje ljudi .... <flag>
VIBA-macak u cizmama

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la Memo » 25 kol 2010, 11:22

Viba lijepo obrazlozeno! u Njemaca (Austrijanaca) postoji jedna izreka Übung macht meister (sto bi mi rekli vjezbanjem se postaje majstor) tako i musicarenje kao i vecina sportova kroz vjezbu se dolazi iskustva i spremnosti ,doduse ima urodjenih talenata ali to se samo radi o instiktu (ili sto bi mi rekli ima njuh za ribu) bacanje snjure ,prezentacija itd.se samo stice vjezbanjem i to ne bacis dva puta preko 25 m i kazes ma jato znam radi se o finesama kako da izvedes izbacaj sa sto manje utrosene energije i otpora zraka na snjuru kad to covjek(mahac) postigne da sa sto manje energije (snage)izvodi izbacaje onda je to nesto.Bilo je mnogo tema na drugim forumima naprimjer zasto meni treba da bacim 25m+ snjure kad se ja mogu prisuljati ribi i loviti sa kratke udaljenosti to se moze raditi na malim rijecicama i potocima ,u zadnje vrijeme vecina nas ribara voli i promjenuti rijeku gdje stalno lovi pa odes negdje drugo napr. Drinu ili Plivu riba radi na daljini od 25+ ko luda ,a ti joj nemozes nista jer nisi dovoljno spreman .Sta sam htio reci da kad covjek uci vec Mahanje nije zgoreg da nauci daleke izbacaje nemora znaciti da ce mu odmah zarebati u ribolovu ali od same spoznaje da ti to mozes izvesti je dosta lakse loviti i ribar ima dosta vise samopouzdanja i vjere u ono sto radi.Pozdrav iz Beca!!!


Veso
Štela
Postovi:60
Pridružen/a:24 lip 2007, 18:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la Veso » 25 kol 2010, 11:50

Odvalio sam se od smijeha na racun tepsije i gadjanja u istu.. Viba, lopove nijedan! Da se vi ne bi previse zabrinuli oko gadjanja, pogodaka ili promasaja iste (tepsije), mozda treba reci da Viba strasno voli burek (priznaj!!), sto navodi na zakljucak da mu treba ORGOMNA tepsija!? Koju onda i nije lako promasiti, sve i da hoces..

Onda malo i zbilje.. Memo se zbilja potrudio da stvari pojasni na ozbiljan nacin, no kako je povrijedjen i mozda ljut sto ne moze u ribu, omakla mu se i jedna manja greska. Naime, umjesto "backcast" napisao je bekend (backhand) sto se zapravo odnosi na zabacaje sa "pogresne" strane tijela..

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la Memo » 25 kol 2010, 14:00

Imate pravo moja greska! Jedno mislio a drugo pisao izvinjavam se!!

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la Memo » 25 kol 2010, 14:27

Evo kad sam vec s...o oko beckhanda da nesto io njemu napisem ,taj se izbacaj koristi u prilikama kada mi desnjaci loveci ribu dodzemo u situaciju da se sa nase desne strane nalazi veliko zbunje,drveca,stijene i nismo vise u mogucnosti izvesti izbacaj tada prenosimo pokret i putanju snjure na nasu lijevu stranu tijela .Na sta moramo obratiti paznju je da pri izvodzenju backhanda ruka u kojoj drzimo stap ni u kjem slucaju ne prelazi visinu cela glave ,stane se ravno prema meti i ruka u kojoj drzimo stap ide prema lijevoj polovici glave gdje se i zaustavlja ,vrh stapa nesmije imati obarajuci ugao nego podizuci kako to da izvedemo je naj bolje ako stanemo kako sam opisao samim stavom ce mo izbjeci da nam stap ide mimo nas tako sto su nasa prsa prirodna barijera stapu i ako nismo previse digli stap ruka ce se zaustaviti na visini ljevog ramena ili ljeve polovine lica zavisi od udaljenosti cilja. Ovo sve vazi i za ljevake samo sa kontra strane.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la rusko » 25 kol 2010, 17:06

Da nemate mozda snimak te tehnike, lakse bi bilo shvatiti kada se vidi sta opisujete?
slika slika

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la Memo » 25 kol 2010, 18:29

Nemam! ali akobogda kad ozdravim nesto cu snimiti sa prijateljima osnovnih par izbacaja i tehnika koji ce vjerujem biti od koristi pocetnicima .naprednima ,a i ostalima koje interesuje flycasting.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la rusko » 25 kol 2010, 19:50

Nadam se da ces ubrzo ozdraviti... to je najprece...
slika slika

Veso
Štela
Postovi:60
Pridružen/a:24 lip 2007, 18:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la Veso » 25 kol 2010, 20:45

Dok se Memo ne oproravi, evo nesto na tu temu sto mi je prvo palo do ruke:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aYabXFhMWcY[/youtube]

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la angler » 25 kol 2010, 22:00

Ovdje je po meni najveci fol u ruci koja drzi snjuru jer radi sve kontra od onog sto se radi u "normalnom" zabacaju...mislim na ugao povlacenja snjure :?

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la rusko » 26 kol 2010, 06:17

Aha, nisam ni znao sta sve znam... <valjanjeodsmijeha>

ovaj zabac sam koristio vise puta, ali zbog jednog zbunja pod koje sam se zavlacio... i gdje voda ispred samog tog dijela obale prilicno brza pa mi je smetala rollcastu preko lijevog ramena, i onda sam naravno probao alternativu koja je otprilike kao ovaj fazon na videu.

Ne bi bilo lose da skupimo sve "teoretske" nazive nacina mahanja i da diskutujemo na koji nacin funkcionisu. U mom slucaju je bas kao sto sam spomenuo - kakav teren, takav zabac... improvizacija...
medjutim kada bi se malo vise razmisljalo o skladu anatomije i dobrog zabaca brze i bolje bi se tehnika razvijala.
slika slika

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la Memo » 26 kol 2010, 11:17

Da to je Backhand High Haul od mog ucitelja Güntera Fojerstajna naucio me je i ovbaj izbacaj samo sto je to tesko za objasnit ovako preko PC-a prakticno je dosta lakse kad se vide pokreti sve u svemu on je jedan od naj poznatijih castera danasnjice i rukovodeci je u EFFA on pretezno obucava buduce instruktore.To nije klasicni beckhand to je sto bi mi rekli sa duplim izbacivanjem i koristi se za vece distance.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”