Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la Memo » 26 kol 2010, 12:11

Posto imam sad vremena na pretek da nesto napisem o Roll Castu to je osnovni vodeni izbacaj od njega poticu i svi ostali vodeni izbacaji .Osnovno pravilo kod Roll casta je da snjura nikad ne napusta vodu,znaci stapom i pokretom ruke u nazad privlacimo snjuru do sebe tako da je snjura jednim dijelom uvijek u vodi jer nam je potreban otpor vode za izbacaj kroz otpor vode dobivamo savijanje stapa sto je u ovom slucaju odlucujuce u izbacaju,kad smo privukli snjuru do seba tako da stap i snjura opisuju jedno veliko D stap dizemo visoko u polozaj 1 kazaljke na satu sacekamo jedan trenutak da se snjura okesa ko nasih nogu u jednoj imaginarnoj liniji jer b ez tog visenja snjure je nemoguce izvesti pravilan Roll cast i to nam je jedino uz otpor vode na pocetku izbacaja sto nam puni stap,znaci kad smo napunili stap slijedi izbacaj kako to izvesti naj bolje je posto smo digli stap skoro vertikalno da ruka u kojoj je stap ne prelazi visinu glave to je naj visa tacka kad dignemo stap laganim pokretom gornjeg dijela tijela prema naprijed istovremeno i ruke u kojoj drzimo stap opisujemo vrhom stapa jednu pravu liniju i zaustavljamo se u 10 na kazaljki sata ni ukom slucaju ici vrhom stapa prema povrsini vode onda to nije nista i nece valjat ovaj stop u 10 mora tako biti nagal da bi se snjura kod nogu mogla podici naj bolje je vjezbati na nekom mirnom dijelu vode i uzvodno tako sama voda donese snjuru do nas i mi moramo sacekati samo da se opise jedno D i vec mozemo izvesti izbacaj.Vecina ribara koje poznajem su mislili da se kod Roll casta mora i snjura rolati po vodi to nije istina samo u prvoj trecini izbacaja se stvara jedan krug ostale 2/3 leti kroz zrak.Samo u extremnim uslovima (prejak vjetar) mosemo izvesti da nam se rola po vodi da nebi promasili cilj.Nadam se da sam nekako poblize objasnio Roll cast na nasem jeziku.Bistro!!


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la montana » 26 kol 2010, 12:50

Hvala Memo, ovo je svakako bio jedan od vecih problema nas koji smo postajali musicari po sistemu "uradi sam"! Bas kako si naveo do detalja o rolanju. Problemi koje si spominjao i uzdizanje stapa pred izbacaj je najcesca graska koju smo pravili i cesto odustajali od rolanja, misleci da je to neko mudro slovo...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la Memo » 26 kol 2010, 14:49

Kad ozdravim vidjet cemo nesto da organizujemo u Sarajevu ili negdje drugo za Raju ipak je drugacije kad uzivo se to vidi i cuje sta je bitno za pocetak dosta ih zna bacati snjuru ,ali objasniti sto i zasto ili ukazati i primjetiti greske kod mahaca je skroz drugo.Ako ne ove godine onda dogodine cemo nesto napravit nadam se jer ja da sta iz Beca organizujem dole ja malo teze ali eto ako bude kakav skup musicara u BiH ili sa foruma moglo bi biti sta od toga!

Avatar
hero
Prava Štela
Postovi:160
Pridružen/a:24 lip 2006, 00:15
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la hero » 27 kol 2010, 18:56

A sto vi to lijepo sve ne snimite i pokazete onom koga interesuje. Mislim da cu vrlo brzo sa Andricem raditi jedan dvd zabacaja, pa mozda tu pronadjete neke odgovore, a nesta sam radio i sa Ivanovicem. bistro
Bistro BiH NTV Hayat

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la Memo » 27 kol 2010, 19:04

Vidim da nisi citao postove ispred Hero ,ja sam povrijedzen i nemogu mijesec dana da stanem na nogu a kamoli sta drugo da snimam u svakom slucaju pozdravi mi Veljka .


Avatar
hero
Prava Štela
Postovi:160
Pridružen/a:24 lip 2006, 00:15
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la hero » 27 kol 2010, 23:20

ma drug ne govorim za zadnjih mjesec dana nego inace, da treba nesta da se snimi da imaju ljudi da gledaju sa nasim govornim podrucjem...
Bistro BiH NTV Hayat

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la Memo » 28 kol 2010, 11:03

Predpostavljam da si D.B. za snimanje izbacaja i detaljniji prikaz toga covjek stvarno treba imati profi kameru ,a ja to nemam ti to znas dosta bolje od mene a i moje slobodno vrijeme se zasniva pretezno na Nedjelju treba se odmoriti a tu je i familija svak trazi svoje ,ali kako rekoh kvalitetan snimak je najveci problem.

Avatar
hero
Prava Štela
Postovi:160
Pridružen/a:24 lip 2006, 00:15
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la hero » 30 kol 2010, 23:14

Ma sve se moze drug, mislim da cemo vrlo brzo organizovati dolazak Dragojlovica i Andrica u obucavanje naseg C&R kluba u Sarajevu i bit cete biti na vrijeme obavijesteni, pa ko voli nek izvoli a i snimicu bar jednu emisiju pa se mozda i iz nje nesta nauci. Bistro
Bistro BiH NTV Hayat

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la rusko » 31 kol 2010, 06:42

treba mi savjet... u subotu sam bio na jednom jezeru i situacija je bila takva da se riba povukla u dublju zonu prilicno daleko od obale sto je zahtijevalo daleke izbacaje... jedina muha na koju je reagovala je nesto poput ovih:

slika

a one iziskuju duzi predvez (u mom slucaju predvez 12' plus jos nekih 40 cm)... medjutim kombinacija dugog predveza i distance koju je trebalo izbaciti (snjuru skoro skroz do backinga) se pokazala zahebatom...

Da bi se predvez fino ispravio trebao sam napraviti malo veci "loop" snjure, a vjetar koji vjecito puse ovdje na jugu monarhije je onda kvario zavrsnicu zabaca... duzinu izbacaja sam postizao, ali u puno slucajeva je muha (i predvez) padala lose... odnosno nisu se fino "istegli" i ispravili kao sto inace treba i kao sto bi bilo da je predvez bio kraci...

Imate li vi iskustva ili savjet vezano za ovakve situacije?
slika slika

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la Memo » 31 kol 2010, 11:45

Prijatelju Rusko vecina ribara (mahaca) imaju taj problem: da bi ti se predvez fino ispruzio potrebno je odmah nakon prednjeg stopa da njezno krenes stapom za snjurom to (odmah )je nesto duze od treptaja oka znaci ne ici stapom prema povrsini vode nego u pravcu snjure koju smo izbacili .Sta se desava ako samo napravimo stop desava se to da dobivenu energiju za izbacaj snjure osjecajem odmjerimo za odredzenu distancu ,ako je malo slabija izbacaj kolabrira ,akoje malo jaca: snjura nam se vraca unazad i predvez se nemoze fino ispruziti,zato nam je potreban taj pokret ruke nakon stopa da bi imali lijepo ispruzen predvez.Probaj na kracoj distanci 12-naestak metara sa stopom i pez pokreta naprijed aonda sa pokretom nadam se da ces odmah uociti razliku.Bistro i Pozdrav iz kisnog Beca!!

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la rusko » 31 kol 2010, 17:18

Hvala Memo... probacu taj fazon...
slika slika

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la soha » 07 kol 2012, 14:23

rusko je napisao/la:Na zimu izlazi jedan novi DVD Carl McNeila, kojeg se mozda sjecate po zadnjem DVD-u "Once in a blue moon"... "Cast that Catch Fish" u kojem obradjuje tehniku mahanja. Video je naravno uradjen sa profinjenom tehnikom kamera kojom McNeil odlicno vlada, a tema su zabaci o kojima se do sada nije bas puno diskutovalo jer su se drzali kao "vojna tajna" velikana koji su dominirali trzistem instrukcionih videa...

Pogledajte trajler:

[youtube]http://www.youtube.com/v/UFDPIn0L0Uw&fe ... r_embedded[/youtube]
Fenomenalno, graciozno, jednostavno ....a meni neizvedivo :oops: :roll: :shock: :oops:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la rusko » 07 kol 2012, 18:30

Bice izvodivo, samo vjezbaj... I ja sam se ovo ljeto patio sa rollcastom jer sam ponio pogresnu snjuru sa sobom, tako da nekad ima i toga da pored sve volje i truda oprema nije pogodna ;-)

Koju snjuru imas na stapu?
slika slika

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la soha » 08 kol 2012, 00:28

Rusko i ja se nadam da cu ovo nekad postici. A snjura je nepoznata, jer je dosla u kompletu sa stapom i cekrkom. Ali mislim da je ona linijska i da nema otezanja naprijed. Ma nije mi za sada daljina izbacaja u mislima nego kvalitet izbacaja da tako kazem. Al vjezbam svaki dan po 15 minuta. Na vodu vise necu ici dok dobro ne travnjaku ne savladam tehniku <flag>

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Fly Casting ili ti po naski Mahanje

Post Postao/la tommylee » 08 kol 2012, 09:24

Soha druže imaš u potpisu kako se to radi <djed>
Vježba čini čudo i još jednu grešku praviš a to je položaj lakta,pretpostavljam da ti bježi vani da ga izdižeš u vis.
Za tu vježbu uzmi lopticu,kao tenisku i stavi ispod miške da je rukom pridržavaš.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”