Musicarski dnevnik

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Musicarski dnevnik

Post Postao/la montana » 07 vel 2011, 17:42

Evo ide nova sezona i najcesca pitanja novih musicara su koje muhe, kada, kako i stotine drugih pitanja. Zasto neke muhe nekad rade, a nekad ne? Zasto se riba drugacije odnosi prema nasoj musici? Tacan odgovor na ova pitanja necemo naci u knjigama niti u brosurama. I onaj koga smo pitali ce nam dati informaciju iz svoga iskustva, ili mozda dezinformaciju? Svi musicari mastaju o danu na vodi kad im je na skoro svaki zabacaj uzela riba. Kako to postici kad dodjete na vodu, a iznad vode leta stotinjak vrsta musica, a pod vodom 10 puta vise raznih larvi, crva i nimfi? Koji su faktori koji uticu na riblji izbor musice na taj dan i u tom momentu? Kako da nasa musica od prosle godine, kojom smo pomlatili sve sto je taj dan plivalo, danas vise plasi ribu, nego sto daje rezultate? Jesmo li nesto zaboravili?

Najbolje rjesenje je voditi dnevnik. Musicarski dnevnik je najtacnije znanje koje smo bas mi dozivjeli na odredjenoj vodi u nekom, zadanom trenutku. Ribari po prirodi ljubomorno cuvaju one glavne cake i na pitanja o tome koja muha radi, daju nikakve ili uopstene odgovore, koje smo znali i prije nego smo upitali. Musicarski dnevnik se otprilike sastoji od opcih i specijalnih zapazanja. Obicno se, radi preglednosti, pravi tablica sa pitanjima. Odgovori se upisuju za vrijeme ili odmah nakon ribolova da bi izbjegli zaboravljanje detalja, koji su mozda i najbitniji po uspjesnost. Navescu neka pitanja bitna za dnevnik, a koja su bitna za ponasanje riba:

- datum i vrijeme
- ime rijeke, jezera, bare
- vremenski uvjeti (suncano, oblacno, sareno, kisa, snijeg, susnjezica, grmljavina, jacina i pravac vjetra)
- temperatura zraka i vode
- zracni pritisak
- faza mjeseca
- stanje vode (nivo, bistrina, brzina i dubina)
- lokacija na vodi (tok, brzak, mirnjak, bent, izlazi iz njih, za jezera i bare usce rijeke ili potoka, izlaz, podvodno rastinje, povodni izvori, stijenje, plicaci i slicno?
- nacin hranjenja ribe (usisavanje, izronjavanje, iskakanje, i drugo)
- musicarska snjura (polveca, tonuca)
- nacin prezentacije muhe
- aktivnost zivih insekata i vidjene i sakupljene vrste, te vrijeme padanja muha po vrstama
- ulov (broj komada po vrstama i velicine., najveca riba, na koju musicu, velicinu i boju i vrijeme ulova
- i naravno zakljucak

Ovdje mozete nadodati jos mali milion podpitanja koja vam se cine interesantna za vas dnevnik. Vidjecete da se rezultati na vodi itekako popravljaju iz sezone u sezonu, kako se broj vasih izlazaka povecava, a time i vase iskustvo nadopunjuje. Ja recimo najuspjesnije muhe, posebno one koje sam slucajno napravio, sacuvam po jedan primjerak sa opisom kako sam i od kojeg materijala je napravio. Cekam iducu sezonu i slicne uvjete da provjerim dal' se radilo o slucajnosti ili imam "novo oruzje za masovno unistenje".

Ovakve dnevnike bi trebalo voditi i u drugim ribolovnim disciplinama, recimo saranolovu, gdje je lokacija, vremenski uvjeti i okus boile osnova za ulov, ili cak i oni.... varalicari, koji tako mogu reducirati tone zeljeza, plastike i silikona koje nosaju sa sobom i nikad ih ne koriste vec rizikuju da pri upadanju u vodu sa tom tezinom na sebi potonu u zaborav.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarski dnevnik

Post Postao/la angler » 07 vel 2011, 18:12

Odlicna tema <championvanja>

Dnevnik je i te kako potreban onima koji mjenjaju rijeke i da bi imali koristi od istog treba proci nekoliko sezona. Oni koje zive pored rijeke, sve ovo sta je Montana naveo, memorisu u glavi jer se odnosi na jednu mikrolokaciju. Sa takvim memorisanjem, odlaskom tog ribara odlazi u zaborav musice koje je koristio i koje su specificne za to mjesto.
Vodio sam dnevnik, pravio tabele i dolazio do nekih zakljucaka. Zakljucke kao i vecina onih koji su objavili knjige nakon dugogodisnjeg iskustva baziraju se na opstepoznate muhe u odredjeno vrijeme sezone. Obzirom na specificnost muha nasih krajeva uz individualne kreacije ili dopune u kreacijama, pozeljno je iste unositi u dnevnik cime se broj muha dosta smanjuje u odnosu na broj od nekoliko stotina kojim su nam pune kutije.

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski dnevnik

Post Postao/la Memo » 07 vel 2011, 19:51

Sve se svodi na 5 muha ili nymfi koje u sezoni koristim iako nosam sa sobom bar 1000 uvijek.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski dnevnik

Post Postao/la montana » 07 vel 2011, 20:03

Tacno tako i kod mene. Zato je i bitno da znamo sta radi i cega treba imati dovoljno, a onih 995 ostalih mozemo slobodno ostavljati kuci, mada ih nosim cini mi se citav zivot... <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski dnevnik

Post Postao/la Memo » 07 vel 2011, 23:06

Nosim i ja stalno,problem je sto u stanu imam svoju sobu za motanje muha i stalno nesto vezem valjda iz hobija.


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarski dnevnik

Post Postao/la angler » 08 vel 2011, 05:42

Izgleda da je to nasa "boljka". Sreca onih 995 nisu teske. :grin:
Sljedeci korak koji kanim napraviti je nosenje materijala sa sobom i pravljenje istih na "licu mjesta". Naravno da ce musice biti daleko od perfekcionizma ali zar nekad nisu stari musicari tako radili, a njihove musice se i sad uspjesno koriste. Uostalom, mnogo puta se dokazalo da "isfucana" musica nekad daje bolje rezultate. Sav materijal moze stati u manju kutiju, skupa sa par alatki :wink:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarski dnevnik

Post Postao/la montana » 08 vel 2011, 06:24

Meni se uvjek svidjalo kad stariji vezu bez alata. U celofan od cigara par pera, guta konaca i vunice, komadic kabla od stare pegle i kutijica #16, sto im je neko donio iz Njemacke, pa mahala podijelila svakom po 20 komada. Tada sam, i nikada vise nigdje nisam cuo za izraz "rasperivanje muha", tj. rascerupane i nelovne muhe se "raspere" i napere kako treba! Stedilo se tada, a muhe bile iste kao i danasnje. Stari poderani cilimi, krpe, dzemperi, nista se nije bacalo, nego vadi niti, opori i peri muhe. Kad se ubode ona prava, otkines komad tkanine i podijelis dragim prijateljima. Ima jedna legenda o tome, na Buni. Neki Dzulaga tako nasao neku tkaninu neodredjene boje, naperio i namlatio ribe da su svi zanijemili. Tako par dana pa ga upitali od cega je napravio. Kad je pokazao parce krpe, upitase ga koja je to boja. Dzulaga se zamisli, pa zbunjeno rece boja moje kite i tako ostade ... i danas, stariji love na muhu Blagajcima poznatu kao "Dzulagina kita".
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarski dnevnik

Post Postao/la angler » 08 vel 2011, 18:26

Potaknut slicnim pricama, tekstovima jednom sam namotao par slicnih muha "s ruke" na udici 14# prema objasnjenju Skuesa kako su izgledale muhe domacih ribara prilikom njegove posjete Plivi septembra 1897 godine. Slican opis muha sa Sanice opisuje i Miroslav Horvat 1950g koju je Stari ribar Salko namotao samo uz pomoc cakije.

slika

Ovo su musice Crnkic Abdulaha pravljene odmah iza II Svjetskog rata (Autor slike Slavko Camber)

slika

Kako vidimo vrlo je malo pisanih tragova tradicionalnih muha tako da vodjenjem musicarskih dnevnika, koji i ne moraju izgledati kao tabela, mogu biti (pozeljno je) kao zanimljive price koje ce se prenijeti na slijedece koljeno, prijateljima... i dalje.
Pa zar nije i tzv "Musicarski bukvar" (autor Izzak Walton “The Compleat Angler” iz 17. vijeka) ustvari jedan dnevnik, koji je nedavno filmovan.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1r2nRfnpWxw[/youtube]

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”