Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor mušice

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la Kovach » 10 tra 2011, 23:31

VREME HLADNO SA KIŠOM

"Ovo vreme nije baš prijatno za lov. Ali, kod ovakvih uslova, uvek ima uspeha, naročito u letnjem periodu vremena juli-avgust. Ima dana kada se samo pri ovakvim uslovima vremena može nešto učiniti jer ako su dani bili sparni stiče se utisak kao da reka nema ribe, ali kada počne mala sitna kišica da pada i malo zahladni onda reka kao da oživi. Riba je tada na plićaku i halapljivo uzima mušicu koja može da se zabacuje i vuče popreko reke, a kišica briše one talasiće koje bi pri mirnoj vodi pravilo povlačenje mušice. Mušica se može slobodno vući i uzvodno a riba će ipak napasti. Nekako kao da izgubi osećaj za strah i oprez. Nužno je prigodno se obući, jer se baš pri ovakvoj kišici najsigurnije pokisne."

Iz knjige "lov pastrmke i lipljana"

Prijedlog autora za ovakve vremenske prilike je sljedeći:

slika
HOFLANDOVA PO HAFNERU - HOFLAND`S FANCY
Veličina - 10-16
Glava – crna; Rep - dva perca braon petla ili fazana; Telo - braon- crvenkasta vuna;
Noge - otvoreno braon petao od vrata; Rebra - srebrna žica; Krila - svetlo braon krilo goluba.

slika
HOFLANDOVA NJEMAČKA VERZIJA - HOFLAND`S FANCY
Veličina - 10-16
Glava – crna; Rep - dva perca braon petla; Telo - oranž otvorena svila, a na kraju zlatna lameta;
Noge - braon petao više pera iz vrata petla.

slika
MARTOVKA - ženka
Glava – crna; Rep - dva do tri perca iz repa morske kokoške; Telo - žuto-zelena-maslinasta vuna;
Noge - crveni petao; Rebra - zlatna žica.

slika
HOMOLJKA
Veličina - 10-14
Glava – zelena; Rep - tri perca od fazana i isečak crvene vunice; Telo - zelena vunica ali lihtije boje;
Rebra - zlatna lameta; Noge - beo petao većih nogu.

slika
BAKSMANOVA
Veličina - 10-16
Glava – crna; Rep - bez repa; Telo - grao vuna od ovce; Noge - zatvoreno grao petao;
Krila - tamno grao krilo od divljeg goluba .

slika
JAREBIČARKA - PARTRIDGE
Veličina - 12-16
Glava – crna; Rep - bez repa; Telo - u svim svetlim nijansama, žuta, crvena, oranž ili pak od zatvorenih nijansi braon, plave; Noge - grao vratno pero od jarebice dosta gusto ali kraće; Rebra - zelena, žuta ili crvena svila .

Pored navedenih autor preporučuje i ove četiri muhe. Iako još nije postavljeno objašnjenje za njih to neću učiniti sada jer će martovka i hardye`s favourite biti objašnjenje za maj, vrbovka za juli, a zečje uho za avgust.
slika


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la Kovach » 10 svi 2011, 01:00

MAJ

Mesec maj je vrlo pogodan za lov mušicom. Tada počinje rojenje većeg broja mušica, vreme je toplije, mušice lete kraj vode i na istu padaju, te se riba orjentiše više na mušice. Mada ni u maju mesecu broj mušica nije tako veliki, već počinje upotreba fantastičnih mušica. Svaki lepi dan treba iskoristiti jer su mesec maj i juni skoro idealni za lov mušicama.

slika
Jošavka - Alder Fly
Veličina 9-12
Glava – crna; Rep - zlatna lameta namotana na kraju trupa 3-4 puta;
Telo - debelo namotano pero od pauna zeleno-braon boje; Noge – crni petao;
Krila – pero iz krila šljuke.

slika
Glogovka – Hawthorn Fly
Veličina 12 - 14
Glava – crna; Rep - bez; Telo – crno nojevo pero namotano poreko a može i paunovo obojeno u crnoj boji;
Noge – crni petao; Krila – crno pero od petla.

slika
Kamenjarka – Stone Fly
Veličina 8- 11
Glava – crna; Rep – dva kraka od pera fazana; Telo – bledo grao vunica ili vuna;
Noge – crveni petao; Krila – izrezak od krila fazana; Rebra – žuta svila.
Bez krila je treba praviti ali umesto nogu pero iz grudi šljuke.

slika
Horoks – Horrock`s Fly
Veličina 10- 18
Glava – crna; Rep – nekoliko namotaja od pera pauna; Telo – bela svila tanko namotana;
Noge – crveni petao; Krila – krilo fazana; Rebra – braon zatvorena svila tanak konac.
Bez krila je treba praviti ali umesto nogu pero iz grudi šljuke.

slika
Profesor – Professor
Veličina 10- 12
Glava – braon; Rep – izrezak crvenog pera ; Telo – limun žuta svila;
Noge – braon petao; Krila – šljuka ili divlji plovan iz krila; Rebra – srebrna lameta.

slika
Martovka – Marchbrown (Američka verzija)
Veličina 10- 12
Glava – crna; Rep – nekoliko čuperaka žutog petla; Telo – braon svetla vuna;
Noge – braon-žućkasti petao; Krila – jarebice ili braon ćurana; Rebra – zlatna lameta.

slika

Martovka – Marchbrown (bezkrilna)
Veličina 10- 12
Glava – crna; Rep – tri kraka iz repa fazana; Telo – braon vuna;
Noge – vratno pero jarebice izmesano sa ledjnim perom; Rebra – žuta svila ili zlatna lameta.

slika
Hardijeva favorit – Hardy`s favourite
Veličina 9- 12
Glava – crna; Rep – tri perca iz repa fazana; Telo – paunovo pero zeleno-braon boje iz repa;
Noge – crveni petao; Krila – fazana; Rebra – turso crvena svila namotana redje.
Bez krila – perje sa vrata jarebice

slika
Siva zmajevka – Grey Drake
Veličina 8- 10
Glava – crna; Rep – grao petao tri perca; Telo – bela svila;
Noge – vratno pero morke; Krila – pero iz vrata divljeg plovana; Rebra – crna svila.

slika
Mala zmajevka – Little May Fly
Veličina 10- 12
Glava – žuta; Rep – crveni fazan i nekoliko namotaja paunovog pera; Telo – žut svila;
Noge – žuti petao; Krila – žuto obojena pero od divljeg plovana iz grudi; Rebra – crvena tanka svila.

Iz knjige "Lov pastrmke i lipljena"


Evo ih za maj sa malim zakasnjenjem.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la rusko » 29 kol 2011, 08:08

Prisutan!

Bio sam dvije sedmice u Turskoj, a u hotelu i okolini je internet bio uzasan pa nisam mogao da se javim...

Strimeri kao sto Seha rece funkcionisu, samo treba imati brzotonucu snjuru kako bi se doslo do dubina na kojima bi bilo neke koristi od njih.
slika slika

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la VIBA » 07 ruj 2011, 21:50

Jah,... tema za duge zimske dane .... <smrzlo>

Posto je Balkan na pola puta izmedju Ekvatora i Sjevernog pola sva godisnja doba su uocljiva i vremnske prilike su takve da se mogu opisati iskustva koje nam Kovach lijepo predstavlja.
Na sjeveru, u Skandinaviji postoje dva godisnja doba, bjelo i zeleno, a ja kazem i mixovano, jer u sred zime moze biti zeleno, a i u sred ljeta bjelo...vec sam to iskusio. Danska, juzni dio SW i NOR imaju "skracena godisnja doba" u odnosu na Balkan . Ono sto je u Bosni mart, gore je april. Ono sto je u Bosni oktobar gore je septembar. Visoko na sjeveru ova pravila ne vrijede , ili vrijede vrlo malo. Sve skupa ribolovna sezona je stisnuta na period kad led popusti i kad led stisne, a to je maj-oktobar, cirka..
Ona zapazanja o vremenu i nacinu lova , izboru musica su tacna ili bolje reci tacna sa iznimkama.
Mozda je lakse povezati vrijeme i izbor musica ako se kaze, suncan, svjetao dan-svijetle i u drecavim bojama musice i obratno, mutan i kisan dan-tamnije musice.
A sad cu vam kratko opisati jednu fizicku pojavu sa svjetlom koja mozda, kazem mozda, moze biti od znacaja u ribolovu.
Kad se Suce pojavi i sve dok ne zadje govorimo o svjetlom djelu dana. Tad bi vazilo ono pravilo, svijetlo-svijetlije musice. Medjutim , jutarnja svjetlost dana se nalaze u blagom plavom dijapazonu svjetlosnog spektra i tad je vidljivost najbolja. Vec poslijepodne dominantna svjetlost nije vise plava vec se krece prema cervenom djelu spektra i taj dio dana je na neki nacim mutniji, sto ce reci i tamniji. Naravno, ovdje govorim o malim , covjeku gotovo neprimjetnim tonovima, ali riba svjetlost dozivljava drugacije i mozda puno intezivnije nego mislimo. Kad to prevedemo na jezik musicara , jutarnji lov treba biti sa vristecim, a poslijepodnevni sa prigusenim bojama. Ponovicu opet, ovo je samo moje licno zapazanje i nije nikakvo pravilo.

Kad sam vec kod ovog efekta da kazem i jednu drugu stvar koja moze pomoci u svakodnevnici. Sa godinama , kad covjek predje neku 50, pocinju problemi sa nesanicom. Posto za mnoge za sve probleme postoji "pilula" tako i za ova postoje pilule za spavanje. Medjutim , to nije uvijek najsretnije rjesenje. U cemu je stos ?
Covjekovo oko u svojoj konstrukciji u pozadini ima takozvanu "zutu mrlju", koja cita svjetlost , odnosno salje signal u mozak na citanje. S godinama oko se istrosi, pocinje da magli, stvara se kamenac. Tad svjetlost koja pada u onu zutu mrlju bude pogresno procitana , sto ima za posljedicu da mozak pogresno odredjuje dnevni covjekov ritam, a time dobijemo poremeceno spavanje i nesanicu. Naime, svjetlost nije vise onako plava , vec zamucena i mozak ima osjecaj da tjelo ne treba da spava toliko dugo koliko bi trebalo i covjek ima nesanicu. Mozak ga jednostavno probudi vise puta u toku noci. Stoga , svi koji imaju problema sa nesanicom pozeljno je da su sto suze vani bas u jutarnjim satima kad je aktuelna plava svjetlost i time zadovolje mozak sa dovoljnom kolicinom te plave svjetlosti. Prirodna svjetlost se nemoze nadoknaditi umjetnim osvjetljenjem. Naprotiv , mozak je jos vise zbunjen. ...Ovaj efekt je aktuelan i kad je oblacno. ... :grin:
VIBA-macak u cizmama

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la angler » 08 ruj 2011, 20:00

Joj rodjo cesce navratis od mene :grin:

Dobro zapazanje. Znaci da bi kod nas u periodu zalaska sunca mogle najbolje ici drecave boje. Ja licno u tom periodu pocinjem koristiti tamnije nijanse.


Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la VIBA » 08 ruj 2011, 21:53

Napisao sam onu malu digresiju o svjetlosti tek da prosirimo vidike ... svaka mrvica znanja je dobrodosla.... <djed>

Medjutim , ja licno smatram da su boje tek jedan manji dio takozvanih "kljucnih elemenata" koje jedna musica treba da sadrzi da bi bila lovna. Rijetke su situacije kad je BAS boja odlucujuca . Mnogo cesce je to velicina i silueta, a tek na trecem, ili tu negdje, mjestu boja (moje licno misljenje).
Ne treba zaboraviti da pored ovih fizickih osobina, musica koja visi na prsluku nikad nece uloviti ribu makar bila napravljena i nano tehnologijom i apsolutno vjerna originalu. Tek musica na i u vodi lovi ribu a tad je u pitanju vjestina ribara da napravi takvu prezentaciju sa modelom , sa umjetnom musicom, da joj riba ne moze odoliti.
Uspjesno musicarenje je spoj musice koja u sebi sadrzi minimalan broj "kljucnih elemenata" i PREZENTACIJE.
Sljedeci element je CITANJE VODE, a to podrazumijeva i ovo o cemu je rijec u ovoj temi, o vremenu i vremenskim uslovima.
Tek kad "procitamo" kakvo je vrijeme, svjetlo, mutno, tamno, kad ustanovimo sta je na vodi , koja musica pada ili se dize, koje je velicine , boje, kako se ponasa na i u vodi, pa zatim izaberemo kako umjetnu musicu prezentirati , uzvodno, nizvodno, mrtvi drift, klizanjem...i na kraju ako okacimo ribu ili je navedemo na udarac, znamo da smo uspjesno postupili.

"Dosadilo mi vise loviti morsku te povedem oca na jedan manji potok gdje ima svega, kalife, potocare i poneka manja morska. Zelio sam cejfiti ono lagano musicarenje sa mojim starim stapom trojkom , a ribe mogu biti i 20-25 cm...ne smeta. Vrijeme lijepo . Potok u hladu od obliznje sume. Musice se roje , neke tak izljecu,riba radi. Krenemo polako uzvodno i naizmjenicno bacamo na ribu koja se javlja. Vise promasaja nego dobnitaka , ali ko te pita za to...Na jednoj okuci ravnomjerno izljece nesto krupnije ali ne sasvim na povrsinu vec tik ispod sto znaci -slobodno plivajuca nimfa...jer nema baloncica na povrsini.... Zabacim suhu preko , potopim je i pocnem vuci kao mokru ili kao nimfu, svejedno je. Nista! Ni nakon pet -sest pokusaja nista. Bjezi, kaze stari sad cu ja...Stari prebaci nizvodno i vidim na vodu pade neki cudan zamotuljak ...Sta je ovo ? ..pitam se... Stari vuce , riba naskace i kaci se...Jah ...Daj stari da vidim na sto naleti ? ...kad ono komad celofana sa kutije cigareta kojim je on ususko musicu kao zamotan bombon...Svasta ! Bila je jedna dobra kalifa ...Da li je ona luda ili moj stari ne znam ali fakat je da je uzela nesto sto nikako nebi smjela ....Znam ja da su ovo ekstremne situacije i da ovo nije nikakvo pravilo, ali taj "bombon" koji je moj stari zafrljatio je imao nesto u sebi sto je ribu nateglo da uzme...Sta ? ni dan danas mi nije jasno ?. "
VIBA-macak u cizmama

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la rusko » 09 ruj 2011, 05:42

Logicno, riba se najela toliko opusaka da je postala nikotinski ovisnik <valjanjeodsmijeha>

Moje iskustvo je da boja muhe najvise dodje do izrazaja pri lovu na jezerima i to kada se temperatura vode naglo promijeni. Imao sam dosta situacija da pecam sa npr. crnom muhom i nista, promijenim na istu takvu ali crvenu i odmah se sve iz korijena promijeni... Kada je voda hladna (zimsko doba) bijela boja je "magicna" na strimerima...

Medjutim sve to moze biti samo obicno sujevjerje, sa primjesom fazona da kada covjek misli da ima "radnu muhu", opusti se, skoncentrise se i bolje prezentira muhu i tako poboljsa rezultat.
slika slika

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la edoA » 09 ruj 2011, 07:49

Ovo oko PREZENTACIJE muhe me zanima. Mogu li izkusni malo o tome, ili postoji ta tema vec na drugom mjestu ?

Hvala unpared,
Edin

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la VIBA » 09 ruj 2011, 12:46

edoA je napisao/la:Ovo oko PREZENTACIJE muhe me zanima. Mogu li izkusni malo o tome, ili postoji ta tema vec na drugom mjestu ?

Hvala unpared,
Edin
Ne znam postoji li ta tema , ali ukratko o principu..."Ako dobro prezentiras opusak , riba ce skociti na njega ". toliko je ona vazna i znacajna. Prezentacija je ta koja nekog cini dobrim i uspjesnim ribarem . Sve ostalo , stap, musica, spaga, su pomocna sredstva .

Prezentacija u musicarenju je sposobnost da kao general u bitci procjenis sveukupnu situaciju na terenu , doneses pravilne odluke , pametno iskoristis ljudstvo i tehniku i izvojujes pobjedu. (Mada ja nisam militantan posluzio sam se ovim opisom jer je najrazumljiviji vecini.)
Da bi bio "general" potrebno je mnogo uciti, citati, posmatrati, razmjenjivati misljenja sa drugima, znati suradjivati, cjeniti stavove drugih. Potrebno je takodje imati izgradjen zdrav stav iz ugla etke i morala , kako prema prirodi, tako i prema ljudima. Danas obuci cizme i uzeti stap u ruke nije isto kao prije 30-40-50 g. Sportski ribolov je danas kultura i stil zivljenja.Odlaskom u ribolov se obavezujes da neces narusiti prirodu, da ces i ostalim kolegama ostaviti prostora da ribare i uzivaju, da ces buducim pokoljenjima obezbjediti isti , ako ne i veci standard voda i ribljeg fonda. Raniju filozofiju ribolaova "za tavu" zamjenila je filozofija "za digitalac", za internet, video, fottografije i pisanu rijec. Ribari se danas ne takmice ko ce uhvatiti vise i vecu, vec ko ce vise uzivati u ribolovu. ... <djed>
VIBA-macak u cizmama

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la edoA » 09 ruj 2011, 13:54

Hvala VIBA, sto si BIT tog ribolova sa nekim finim rijecima opisao.
Sve to stoji i potpisjume bez komentara.
Mozda cak se okaci kao neki moralni voditelje, ili kao knigge riblova ovde na portalu.

Ali mi je pitanje vise islo u tehnicki pravac. Evo hajmo kokretno.
Korektna ili naj efikasnija PREZENTACIJA
-suhe muhe
-mokre muhe (ne znam tacno kako se na nas kaze)
-nimfe
-strimera

@Moderatori, mozda iz ovoga napraviti novu lili mozda cak 4 nove teme.

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la VIBA » 09 ruj 2011, 15:04

edoA je napisao/la:Hvala VIBA, sto si BIT tog ribolova sa nekim finim rijecima opisao.
Sve to stoji i potpisjume bez komentara.
Mozda cak se okaci kao neki moralni voditelje, ili kao knigge riblova ovde na portalu.

Ali mi je pitanje vise islo u tehnicki pravac. Evo hajmo kokretno.
Korektna ili naj efikasnija PREZENTACIJA
-suhe muhe
-mokre muhe (ne znam tacno kako se na nas kaze)
-nimfe
-strimera

@Moderatori, mozda iz ovoga napraviti novu lili mozda cak 4 nove teme.
Mozda i nema potrebe da se otvara nova tema jer vjerujem da je ovo u vezi prezentacije vec napisano, ali ...hajde ti to sad nadji u svim ovim silnim temama....??

Suha muha.

Naravno izabraces muhu iz kutije koja je najslicnija onim koje riba kupi, po velicini i po boji. Podvez nesmije biti predebeo da ga riba vidi ( to sam procjenjujes). Umjetnu muhu trebas dovesti do mjesta na kojem si vidio krug koji je riba ostavila kad je pokupila pravu musicu, sto znaci da trebas zabaciti uzvodno, negdje 2, a negdje 10m. Pozeljno je umjetnu muhu sto duze drzati u "mrtvoj poziciji", sto znaci bez klizanja po vodi ( sto nije nimalo lako ... :135: ). Ako si sve uradio kako treba i ako tvoja umjetna musica u sebi sadrzi one"kljucne elemente" koji su potrebni ribi da procita da je to nesto jestivio, riba ce udariti.
Vidis, prezentacija se opise u dvije-tri recenice, medjutim ? Da bi obezbjedio ovo gore napisano ima joj more sitnica sto tehnickih sto taktickih da bi se ovo postiglo.
Zato je i konstruisano mnostvo razlicitih vrsta stapova, razlicitih vrsta spaga, debljina podveza, i druge opreme da obezbjede sto bolju prezentaciju. Na tebi je da izaberes onu pravu kombinaciju opreme koja ce ti omoguciti najuspjesniju prezentaciju. Dio toga ucis sam, a dio cujes od kolega kao preporuku u smislu,..."ovaj stap je dobar za nimfe...ili..ovaj za suhu...ili....ovaj podvez je nevidljiv u vodi...ili...ova musica je dobra zato sto joj krila drze na najbrzoj vodi...Slusaj, citaj, kupi, pitaj ! Sve to stavi u mixer i odluci sam sta i kako da upotrebis.
I sad zamisli da sve si to obezbjedio . Muha pliva mrtva, ne strima, predvez se ne vidi, ...a riba ne uzima....wow .... :mrgreen: ...Sad ides u siri plan . Mozda mi je glava ko lubenica i stojim bas tako da me riba moze vidjeti i kroz trepavice. Ili mlataram tako blizu da vrh stapa vrti ribi iznad glave. Ili otresam mokrinu sa spage ribi na glavu a po vodi pada kisa a nigdje oblaka. Nije ni riba glupa da ne zna da iz vedra neba ne pada nista.
Pastrmka je teritorijalna riba. Ona ima svoj revir u kojem zivi i gdje se hrani. Sto je riba veca , revir je produktivniji. Sto je riba starija, iskusnija je. Pastrmka poznaje svoj revir bas kao i ti voj dnevni boravak. Svaka travka, grancica, grana, stablo su joj poznati. Ako ti sa svojom pojavom , svojim kretanjima , treskanjem po obali poremetis njen revir, ona postaje oprezna . S lipljanom je malo drugacije. On je malo gluplji i primitivniji te mu ovo nabrojano bas i ne smeta toliko. Pocesto je dovoljno biti mu dosadan i on naskace. Jest da nebi !. I lipljan u svom zivotu, ako doceka da postane onaj stari garonja, postaje samac, postaje teritorijalan i takodje ga je tesko uloviti, bas kao i pastrmku.
Neko ce reci...sta ovaj pise pa ja to vec sve znam! I u pravu je. Svi mi vecinom znamo sta nas zulja i gdje masimo ali zato ribolov i jeste ribolov,zato i jeste umjetnost, da svaki ulov dozivljavamo drugacijim, kao nesto za sta smo se izborili velikom mukom, ulazuci citavog sebe, a to sve skupa daje ono zbog cega i lovimo, jedno veliko zadovoljsvo i car zivota. ... <championvanja>
VIBA-macak u cizmama

meskobeg
Štela
Postovi:64
Pridružen/a:01 ožu 2013, 17:48
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la meskobeg » 17 ožu 2013, 17:54

VIBA je napisao/la:...Sta je ovo ? ..pitam se... Stari vuce , riba naskace i kaci se...Jah ...Daj stari da vidim na sto naleti ? ...kad ono komad celofana sa kutije cigareta kojim je on ususko musicu kao zamotan bombon...Svasta ! Bila je jedna dobra kalifa ...Da li je ona luda ili moj stari ne znam ali fakat je da je uzela nesto sto nikako nebi smjela ....Znam ja da su ovo ekstremne situacije i da ovo nije nikakvo pravilo, ali taj "bombon" koji je moj stari zafrljatio je imao nesto u sebi sto je ribu nateglo da uzme...Sta ? ni dan danas mi nije jasno ?. "

tema jeste stara ali sam dozivio nesto slicno ... na Fojnici prije par godina , na Pače udari pastrmka cca 1 kg. a u njoj bombona saa sve papirom , onim sjajnim i bombona u papiru <adipiva> nije pijanska ... <ribarcina> a ni ribarska :456:
The river was cut by the world's great flood and runs over rocks from the basement of time. On some of those rocks are timeless raindrops. Under the rocks are the words, and some of the words are theirs. I am haunted by waters.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”