Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor mušice

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor mušice

Post Postao/la Kovach » 02 tra 2011, 02:05

Od jednog svog prijatelja ribolovca dobio sam interesantnu knjigu pod nazivom "Lov pastrmke i lipljena" autora Jovana Petrovica, izdatu sada vec davne 1971. godine koja je plod dugogodisnjeg rada i truda, pracenja i zapisvanja svih interesantnih pojava i zakljucaka do kojih je dosao autor. Ukratko sto bi nas narod rekao knjiga iz iskustva sa vode, ono sto svi veoma cijenimo. Evo, pokusacu u nekoliko postova da ukratko prenesem sta je to interesantno autor zapisao, a vezano je za vremenske uticaje pri izboru pribora i musice, neke preporuke musica po mjesecima, odnosno godisnjim dobima za vrijeme trajanja ribolovne sezone. Iskusniji musicari vecinu ovoga vec znaju iz licnog iskustva, ali pokusacu da pocetnicima pomognem oko izbora musica, a mozda i iskusnije kolege nesto pronadju sto nisu imali prilike ranije procitati.

BISTRO!


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la Kovach » 02 tra 2011, 03:27

BISTRA VODA, VEDRO I TOPLO VRIJEME

Uslovi i izbor mušice pri bistroj vodi nisu laki aIi baš bistra voda je uslov da se uopšte može sa uspjehom pecati sva salmonidna riba, a ovo naročito važi za lov mušicom. Međutim tada i treba biti naročito obazriv, kretanje što je moguće opreznije kako vodom tako isto i obalom. Bistra voda daje ribi mogucnost da uočava dalje i bolje. I ribar mora da se kreće prema što manje upadnijem, tanji najlon, manji primjerci mušica. Opšte je pravilo: na bistroj vodi treba pecati sa što finijim priborom. Ovakvo vrijeme trazi i daje uspeha sa mušicama svjetlijih nijansi naročito zlatnih i srebrnastih boja te oranž crvene nijanse.

Zabacujte udicu što je dalje moguće od vas, pecajte više, uzvodno. Oblačite se u odjela manje upadljivih boja, jer sve to ima ite¬kako mnogo značaja. Na ovakvoj vodi treba se ribi prikrasti pecati »lopovski« inače nema nišsta od uspjeha. Ako pecate mokrom mušicom može se pecati i nizvodno.

Evo i preporuka autora za navedene vremenske prilike:

slika
Crveni mrav - Red ant;

veličina 14-16
Glava - crna; Rep - nekoliko vijuga od paunovog pera; Tijelo - bakar crvena svila;
Noge - crni pjetao; Krila - grao pero iz krila goluba

slika
Potočna perjanica - Brook Fin ;

veličina 12-14
Glava - crna; Rep - tri perca od crnog pera pjetla;
Tijelo - oranž svila obmotana crnim perom iz vrata pjetla;
Noge - crni pjetao; Krila - oranž-crno i bijelo bojena pera kombinovana

slika
Kambelova - Cambell`s Fancy;

Glava - crna; Rep - tri kraka od žutog pera; Tijelo - glat žuta lameta; Rebra - oval žuta žica
Noge - braon pjetao; Krila - grao pero šljuke ili prsno pero od divljeg plovana

slika
Kralj vode - King of Waters;

Veličina : 10-12
Glava - crna; Rep - crveni isječak od vune; Tijelo - crvena svila;
Rebra - srebrna lameta, a ispod nje braon pero iz vrata pjetla
Noge - braon pjetao; Krila - prsno pero od divljeg plovana

Iz knjige "Lov pastrmke i lipljena"

Evo to je za pocetak. Nastavicu sa tekstovima za ostale vremenske prilike sa preporukom autora za musice s tim da za musice koje su vec ranije spominjane necu ponovo postavljati sliku i objasnjenje nego samo navesti njeno ime, manje mi je posla, a i zasto da duplamo vec napisano. Takodje ima preporuka autora navedne knjige po mjesecima pa cu i to povremeno ubacivati sa 4-5 musica, mada ih ima mnogo vise u knjizi ali odvlaci mi mnogo vremena. Pokusacu pratiti sezonu, a pri izboru musica gledacu da uvijek izaberem nove, a vec ranije spominjane bice samo navedene imenima tako da bude objasnjeno sto vise musica. Za koji dan cu postaviti za april pa tako redom. Ako bude eventualnih nejasnoca oko pojedinih imitacija slobodno upitajte, pokusacu razjasniti sto mognem. Nadam se da ce ovi tekstovi pomoci kolegama koji se tek pocinju baviti ovim nacinom ribolova, a i iskusnijim kolegama, da se bar podsjete nekih imitacija koje su mozda iz nekog razloga zaboravili. Obicno se sve vremenom svede na par lovnih i provjerenih imitacija od kojih ne odustajemo tako lako i bez njih ne idemo na vodu, a ostale se polako bacaju u zaborav.

Bistro!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la angler » 02 tra 2011, 05:54

Svaka cast Kovach! Citati J.Petrovica mogu dosta pomoci pocetnicima, samim tim sto su lagani za citati, a samim tim i za shvatiti. Nema "zbunjujucih" termina, znaci narodski, i sto je najvaznije, proizvod velikog iskustva sa vode. Meni izuzetno draga knjiga iz razloga sto potice iz tog doba.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la Kovach » 03 tra 2011, 00:55

Tacno tako drug, knjiga je bas napisana "narodnim" jezikom bez zamotavanja. Zelja mi i jest da malo zainteresujem mladju raju da se pocnu zanimati za Fly fishing, a ovi tekstovi ceim, nadam se malo sve to pribliziti da shvate da sve to nije neki haman veliki bauk. I meni je knjiga draga sto je iz te godine (generacija samnom) <valjanjeodsmijeha>

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la Kovach » 03 tra 2011, 19:55

BISTRA VODA I OBLAČNO VRIJEME


Kada je vrijeme oblačno, a voda bistra onda nastaju najidealniji uslovi za lov. Sunce nije saveznik lova na mušicu ali oblačno i još vrijeme pred kišu kada nastupi omorina, riba kao da se igra i ni trenutak nije mirna. Pritisak u vazduhu izaziva je da se intenzivnije kreće i lovi. Pribor takođe mora da bude fini svi uputi za opreznost su isti jer je voda bistra. Vrsta mušica je ista nijansi zelene, žute, oranž.
Sa više opreznosti a pri ovim vremenskim prilikama nemoguće je vratiti se iz lova bez ribe.

Iz knjige "Lov pastrmke i lipljena"

Dakle za ovo vrijem vrijede sve imitacije koje vrijede i za bistu vodu, vedro i toplo vrijeme. Osim vec preporucenih autor za ove vremenske prilike preporucuje jos jednu imitaciju a to je:

slika
Šepi - Chappie;

Velicina : 10-14
Glava - crvena,; Rep - vrh od vratnog grao pjetla kratko;
Tijelo - crvena svila; Rebra - zlatna lameta;
Noge - grao pijetao; Krila - isječaj od pera od pjetlovog vrata duže.

Evo i jedna tabela sa imitacijama koje autor, pored navedenih, jos preporucuje za vremenske prilike bistra voda, vedro i toplo vrijeme:

slika

Evo ista tabela sa imitacijama za vremenske prilike bistra voda i oblacno vrijeme:

slika


Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la kenan_sa » 04 tra 2011, 10:52

Svaka cast kova majstore. Svako iskustvo starih znalaca je uvijek dobro doslo. Kad imas slobodnog vremena samo dopunjavaj post. Sve sto ovdje stavis od velike je pomoci svima nama.
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la Kovach » 05 tra 2011, 02:04

Hvala Keno jarane, drago mi je da je tako i nastavljam polahko sa temom samo dok nadjem vremena. Stari mi je mnogo bolestan i u bolnici je, a ja uletim samo ovako u kasne sate kad svi zaspu. Mozda vec sutra dodam prijedloge musica za April da ne kasnimo.

BISTRO!

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la Kovach » 06 tra 2011, 01:15

APRIL

Pastrmke se ikre sve do marta meseca. Zabrana lova je do kraja marta. Posle ove svadbene igre pastrmka je oslabila pa je i izgladnela, te se može pecati kada je topao dan. Međutim primerci uhvaćeni aprila su tanki i mršavi. Vode su tokom meseca veće nego normalno. Nužno je da dozvole vremenske prilike pa da se peca na mušicu. Međutim ako je godina pogodna, vreme toplo uslovi su onda takvi da se može očekivati uspeh ali nikako neki naročit. U aprilu riba radije uzima blinker, mislim veci primerci. Tokom ovoga meseca javlja se manji broj mušica te je i izbor manji.

slika
CRVENKA - RED FLY
Veličina -11-13
Glava – crna ili crvena; Rep - dva perca iz repa fazana; Telo - bordo ili crveno-žućkasta vuna;
Noge - crveni petao; Krila - od jarebice ili šljuke. Ako je bez krila perca iz grudi šljuke.

slika
PLAVA LIČINKA - BLUE DUN
Veličina -11-12
Glava – crna; Rep - tri perca grao-plave boje; Telo - žuto-maslinasta vunica;
Noge - žuto pero petla; Rebra - srebrna lameta. Bez krila žutomaslinasti petao perce iz vrata.

slika
CRNI PRELAC - BLACK SPINNER
Veličina - 9-14
Glava – crna; Rep - bez repa; Telo - crna svila; Noge - crno pero petla;
Krila - krilo goluba grao boje; Rebra - dva namotaja zlatne lamete na kraju tela.

slika
ORANZ TULARAŠ - ORANGE SEDGE
Veličina - 10-12
Glava - crna ili oranž; Rep - bez repa; Telo - oranž vuna umerene debljine; Noge - crveni petao;
Krila - braon svetlo krilo goluba; Rebra - srebrna žica. Bez krila pera iz grudi jarebice.

slika
SREBRNITULARAŠ - SILVER SEDGE
Veličina - 10-12
Glava – crna; Rep - bez repa; Telo – žuto-zelena otvorena vunica; Noge - braon-crveni petao;
Krila – braon otvoreno krilo od goluba; Rebra - srebrna žica,

slika
ŠUMSKI PRELAC
Veličina 9-12
Glava - crne boje; R - tri perca iz repa fazana; Telo - zelena svila ili vuna svetlije nijanse;
Noge - crveni petao; Krila - krilo od šljuke; Rebra - zlatna lameta.

slika
TEAL AND YELLOW
Veličina - 10-12
Glava - žute boje; Rep - tri kraka iz repa fazana; Noge - crveni petao; Telo - žuta svila neapoliš gelb;
Krila - morska kokoška; Rebra - zelena tanka svila

slika
ZELENI REP - WOODCOCK GREEN
Veličina - 10-12
Glava – crna glava; Rep - 3-4 namotaja od paunovog pera zelene boje;
Telo – braon - grao vuna; Noge - braon petao; Krila - krilo grao od goluba.

Iz knjige "Lov pastrmke i lipljena"

Evo drage kolege obecao sam da cu pokusati pratiti sezonu sa ovim tekstovima, pa sa malim zakasnjenjem evo teksta sa preporukom autora knjige, Jovana Petrovica o musicama za april i pocetak sezone.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la angler » 06 tra 2011, 02:57

Odlicno Kovach! Sad odmori do maja :grin:
A do maja ako je ko imao iskustva u aprilu sa nekim svojim imitacijama moze ih postaviti ovdje uz slicna objasnjenja kao iz knjige.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la rusko » 06 tra 2011, 06:47

Pastrmke se ikre sve do marta meseca. Zabrana lova je do kraja marta. Posle ove svadbene igre pastrmka je oslabila pa je i izgladnela, te se može pecati kada je topao dan. Međutim primerci uhvaćeni aprila su tanki i mršavi.
Sta se kod nas radi sa ovim "tankim i mrsavim" pastrmkama? Nose li se i one kuci iako nisu za jesti?

Evo malo da dopunim temu sa mojim mukama i dilemama, koji vjerovatno nisu aktuelni za nase krajeve, ali nije lose da se zna (drugim rijecima doslo mi da se izjadam, pa kome cu ako necu vama <valjanjeodsmijeha> )...

Posto je lov morske pastrmke i lososa ovdje zasnovan na njihovoj migraciji rijeka - more - rijeka... dosta paznje se posvecuje izboru muhe u skladu faze migracije. Nakon mrijesta u rijeci jedan dio pastrmke se povlaci prema moru gdje ce se neko vrijeme toviti i oporavljati od orgijanja, te pastrmke su najcesce "tanke i mrsave", imaju ozljede na repu, krljusti, ujede i rane itd... nisu kvalitetne za jesti... a ipak mogu biti prilicno velike... one su rijetko kada cilj ribolova (ako covjek zna sta zeli, naravno uvijek ima onih koji neznaju sta je sta pa su sretni kada ulove ribu od 80 cm a u njoj samo kila i po)... posto su gladne pri prvom povecanju temperature u vodi one "udaraju na sve"... to su prilike da se morska pastrmka lovi i na sitniju muhu, medjutim kao sto rekoh, to se izbjegava jer niko ne zeli da pati vec napacenu ribu... bolje joj je dati vremena da se oporavi nego je drilanjem odvesti u smrt. Borba sa takvim ribama je inace besmislena, bukvalno nemaju snage ni za jedno izbacivanje.

U aprilu/maju pocinje dolazak novih orgijasa, tj. riba koje su se tovile duze vremena u moru, jakih.. VELIKIH... zestokih...
ALI, njima je samo ona stvar u glavi i nece ni da jedu... e tu smo onda u dilemi, kako ih namamiti... bukvalno umjesto imitacije insekta musicar je prinudjen da napravi "provokatora"... nesto sto ce ribu isprovocirati da "ujede", zato se koriste razni "strimeri" npr. ovakvog izgleda:

slika

Strimeri koji se koriste u ovo doba godine su prilicno veliki, koriste se tonuce snjure kako bi se uopste doslo blizu ribe, stapovi su zaista "teska artiljerija" pretezno dvorucni, ali moze se komotno i jacim jednorucnim... snjure od #8 pa nagore... i jednu 200 metara backinga obavezno, jer kada grdosija povuce ljudi u sekundi promijene sedam religija u nadi da ce im svi ti metri biti dovoljni...

Takav sistem i uslovi dovode naravno i do toga da se takve ribe rijetko ulove... ali su ulov i borba sa jednom od njih vrijedni "tri suhe sezone"... ;-)

Evo razlike izmedju ribe koja je izmorena nakon mrijesta i nove:

slika

riba na vrhu je proljetna nova, ispod nje jesenja boja (muzijak)... a na dnu riba koja je unistena nakon mrijesta...

eto malo filozofije sa sjevera koja vam mozda i nije zanimljiva, ali mozda jednom zatreba jer je bezvizni rezim zaveden, a ima bujruma ;-)

kontam, ako krupnije ribe u nasim rijekama u ovo doba radije udaraju na blinkere, mozda tu i ima neke i bioloske srodnosti sa rodbinom iz sjeverne hemisfere... probajte onda malo sa strimerima... provocirajte malo ;-)

Kad bi Rusko imao vremena da ide u ribu svaki dan u ovom periodu ostatak godine me ne bi ni zanimao... jer rodjeni sam provokator :456:
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la angler » 06 tra 2011, 20:18

Sve valja i od svega moze biti koristi, samo treba sklopiti segmente koji odgovaraju necijem ukusu. Evo ja, na primjer bih ti pokupio sve te strimere :grin: :wink: i ne samo za slane ribe...okusao bi ih i na nasim rijekama i jezerima.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la Kovach » 06 tra 2011, 22:51

Svaki savjet, iskustvo sa vode dobro dodje. Kad se sve kockice sloze uspjeh nemoze izostati. Angler jarane, znas da je uvijek najbolje prolazio onaj ribolovac koji je "smogao hrabrosti" da proba nesto novo. Dok se ostali havertaju i provale fazon on se nahvatao riba i riba. Cesto imam obicaja izgubiti sat ribolova u probanju necega suprotnog dosadasnjoj praksi sa te vode u nadi da cu "otkriti Ameriku" <valjanjeodsmijeha> . Nekad i upali pa se isceifi nenadano, a nekad (cesce) to bude gubljenje vremena ali i to ima svoje uzbudjenje. Sve je to ribolov, a meni je vazno da je stap u ruci i da sam pored vode, a i ulovi se poneka ribica. Ja se u ribolovu psihicki odmaram i tesko me cinjenica da riba slabo uzima moze izbaciti iz takta.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la angler » 07 tra 2011, 06:04

Slazem se sa tobom Kovach u potpunosti. Treba sve probati da bi imao vise iskustva.
Musicarenje je upravo to za mene...provedeno vrijeme na vodi, zbacivati, nadmudrivati se i ulov nece izostati koliki god bio ali znam da sam taj dan proveo uzivajuci u svemu.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la rusko » 07 tra 2011, 06:17

Ja primjecujem da kod nasih ljudi ima neka vrsta razmisljanja "ovako se to radi kod nas i nista drugo nam ne treba"... moglo bi to biti i zanimljivo da smo zaista sacuvali tu nasu staru tradiciju musicarenja pa da sada mozemo ponosno o tome, ali zaboravili smo koristiti papir i olovku a obuzeli nas tudji trendovi i oprema koje bi sada nazvali svojima, pa eto nemamo puno toga o cemu bismo mogli pricati... ali nije to tema...

Da sam sada u nasim krajevima (odnosno jos zimus se to trebalo probati) testirao bih ovaj sistem strimeranja kojeg mi ovdje koristimo sa tonucim snjurama... strimeri koji se koriste se naravno mogu uraditi u manjem formatu, ne moraju biti od 10 cm kao za lososa, neka budu od 3-4... (i losos se lovi na ove manje, malo kasnije u sezoni)... fazon je vise u snjuri, dubini i "provokatoru"... jer se ribe vecinom jos nisu ni pocele hraniti klasicnom hranom, temperatura vode im govori kada je vrijeme da uopste pocnu traziti insekte oko sebe...
slika slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uticaj godišnjeg doba i vremenskih prilika na izbor muši

Post Postao/la Kovach » 08 tra 2011, 01:16

Slažem se rusko sa tobom. Mi izgleda zaboravljamo da ribe u nasim vodama nisu vise "one stare" i da se poribljavanjima, sto planskim, sto neplanskim potpuno promjenilo stanje ribljeg fonda, a i navike riba. Ubacene su neke vrste koje do sad nisu bile nikada u nasim vodama, a samim tim se i hrana (posebno grabljivica) promjenula. To sve onda otvara mogucnost za eksperimentisanje i probanje neceg novog. Uostalom, ne mozemo nista izgubiti ako malo eksperimentisemo, osim vremena <valjanjeodsmijeha>

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”