Musicarenje streamerima

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Musicarenje streamerima

Post Postao/la rusko » 01 svi 2011, 21:05

Kopirano sa:

viewtopic.php?f=149&t=79&start=150

A sad malo opstih iskustava o strimeranju, ako bilo kog zanima:

Sto se snjure i strimera tice, koriste se razne brzine tonjenja u skladu sa dubinom i protokom vode, strimerom (da li je otezan ili ne)... Klasicna ploveca snjura se koristi u slucajevima kada je vodostaj nizak, protok slab i posto se riba u vecini slucajeva zalijece na strimera (provokatora), dovoljno je voditi ga pri samoj povrsini i imacete zeljeni efekat. Tako da vam u takvim uslovima tonuca snjura uopste nije potrebna. Sve gore navedene strimere (na slikama) mozete komotno pecati sa plovecom snjurom u doba kada je voda na "radnoj temperaturi", bistra i malog protoka. Ako je vec potrebno malo "spustiti" strimer na nekim dionicama mozete staviti tonuci predvez.

Tonucu snjuru koristimo kada je vodostaj visok, brz protok, hladna voda i kada je riba veoma neaktivna i pri dnu... i u skladu sa tim uslovima biramo da li cemo brzo tounucu, malo sporiju (inace se brzina oznacava sa brojevima npr. 3 -6, 6 najbrze tonuca), intermediate... Najcesce se tu koristi sistem sa running line u kombinaciji sa gore navedenim vrhovima, u tom slucaju je bitno naci pravu gramazu snjure koju stap moze podnijeti a to se jednostavno radi vaganjem, zabacivanjem, sjeckanjem milimetar po milimetar dok ne nadjete tezinu koja odgovara...

A najvaznije kod strimeranja je kako voditi strimera u vodi... kljuc uspijeha je koristiti struju protoka vode (sto im i samo ime - streamer govori) i dozvoliti joj da "odradi posao"... Klasican i efikasan sistem je zabac nizvodno prema suprotnoj obali pod uglom od 45 stepeni, i pustite strimer uz povremeno manje trzanje da dodje do vase obale... pocnete na par metara od sebe i povecavate duzinu pri svakom sljedecem zabacu kako biste "procesljali" svu zonu.

slika

Strimeri su takodje efikasni za pecanje na stajacim vodama, tada ih mi vodimo i dajemo im kretanje, i tu postoje razne kombinacije povlacenja snjure, otezavanja strimera, nacina vezanja cvora izmedju strimera i predveza koje nam pomazu boljoj prezentaciji...

Sami strimeri ne moraju imati velicine od 5-6 cm... vecina strimera koje ja koristim su max 5 cm... evo jednog primjera tkzv. hitch flies za lososa (a bogami i kecigu :) ) koji su mali (1-2 cm) ali djelotvorni (da malo nadovezem na Vesin prijedlog za koristenje strimera na tubama, a siguran sam da bi se ovo svidjelo i Montiju, jer je ovo skoro pa najblize sto se moze doci "dry fly-strimeranju"):

slika

Kombinacije su takodje moguce... npr. Muddler minnow cesto vezem na udici 12 i onda imam nesto izmedju strimera i caddis i kada mi odgovara da ga pecam kao strimera zadam mu kretanje, a ako ne pecam ga kao suhu muhu... oba nacina su efikasna u pravim uslovima...

Eto malo "iz (udarene) glave" o strimeranju, naravno da opet napomenem, Memo je potpuno u pravu sto se tice opreza i poteskoca kod zabacivanja sa strimerima, pa se treba dobro istrenirati i paziti prije nego sto se pocne strimerati.


Evo malo video materijala o hitch flies:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=A0TYgn_o ... re=related[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vx4Z0irA ... ded#at=386[/youtube]
slika slika


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje streamerima

Post Postao/la rusko » 01 svi 2011, 21:06

montana je napisao/la:Rusko, nedavno sam ovaj nacin sa paranjem povrsine gledao pri lovu steelheada. Identicna akcija, iznervirana riba izadje na povrsinu i uzme upravo ovako manju muhu. Iako mi izgleda da izgled muhe nije toliko bitan kao samo vodjenje, ipak, ako ti nije mrsko da mi stavis nekoliko slika "muha" za te vase losose?
U pravu si, nacin vodjenja je najbitniji... Izgled streamera igra naravno neku ulogu ali ne bas u smislu da imitira nekog "stvora" vec streamer treba da bude proporcionalan, da se ne okrece pogresno, treba fino da "plese" (repni dio) ako ide nesto ispod povrsine... a i boja je bitna...

Imas onu sliku hitch streamera... njegov fazon je rupa sa strane tube (vidi se i na onoj slici), tu provuces predvez umjesto kroz sredinu tube kao obicno, sto joj daje kretanje koje pravi onu "brazdu" na vodi iza nje... Po meni idealna tuba za probati po povrsini.

Muddleri u raznim kombinacijama su zestoka furka za steelheada, evo jedna moja kreacija:

slika

Ako se sjecas, Angler ga je nazvao "punoglavac"... pravim ga u raznim kombinacijama boja, ali ova sa crvenim repom i skroz crna su se pokazale kao najbolje (u vodama na kojima ja pecam)... inace radni strimer i za steelheada, i za kalifu i za lososa.... kao i za neke druge vrste poput grgeca, jida, iglice...

Klasicne muhe za lososa nisu bas aktivne kada se koriste za pastrmku, medjutim malo modernije varijante na tubama su i te kako djelotvorne, poput ovih:

slika

a moze i ovako:

slika

Zonkeri su takodje efikasni za steelheada, evo nekih mojih ljubimaca:

slika

Medjutim sve je uvijek do vode i ribe koju lovis....npr. ja sam otkrio jednu zonu gdje je voda jako brza i gdje se na nekim mjestima krije krupna morska pastrmka. Da bih mogao ribu uopste zainteresovati za moje streamere, morao sam ih vezati na "suprotan" nacin, sto daje znatno vecu zapreminu i omogucava da napravi potrebnu siluetu i turbulenciju u toj jakoj vodi... Znaci vidis kako su gore navedeni streameri pljosnati, a meni treba ovakav da nesto postignem:

slika

Monty, jedno veliko BUJRUM u jedan novi svijet musicarenja koji je pun iznenadjenja i zanimljivosti ;-)
montana je napisao/la:Hehe, ma kako stvari stoje, nema me dole u BiH ove godine, a uzeh onaj #10, pa da ne ostane suh.

Znaci mirna povrsina vode, tanji i manji strimer koji ne pravi puno "buke" i obratno, u brzaku i iza stijenja i prepreka, gdje voda "igra" na povrsini idu krupniji da malo vise zaoru po povrsini?
I silueta je bitna... ako je nebo tamno, tamnije boje koristis ako je svijetlo i suncano svjetlije boje...

Nemoj previse flasha stavljati u njih, ali nemoj ni bez njega, jungle cock "oci" nisu obavezne to je po meni vecinom samo ukras, a mogu ti i unistiti dobar streamer ako se malo pomjere jer mu zadaju pogresnoo kretanje ili rotaciju...

Nije zgorega dodati malo duze gumene nogice na streamere za steelheada...
montana je napisao/la:Skontao sam. Jesam par puta dodavao perje sa strane, ali sam odustao jer nakon malo koristenja se zna okrenuti u "propeler".

Vec mi je skoro kraj ove sezone, pa cu se spremiti sa jesen. Ovdje ima desetak sezona. U jesen pocinju neki lososi (najbitniji su Coho i Chinook), za njima na zapadu idu steelheadi poribljeni, pa jos jedna tura zakasnjelih (kapitalni Chinook lososi), pa onda negdje od decembra do marta kapitalni steelheadi, a na Great Lakes budu i potocare koje su neka varjanta vasih morskih. One su ogromne. Ja sam imao najvecu od 11kg, ali rastu i preko 20kg, mada u njihovoj sezoni vec smrzne voda, pa je tesko ista stici. Steelheadi su isto krupni. Jako lice na obicne kalife, ali su znatno izduzeniji crveniji po boku. Bore se kao oko 15minuta i moras ih drzati dalje od obale. Tek kad se izmore smiju se privuci, jer dosta su nepredvidivi, posebno dok skacu. Inace americki lososi ugibaju nakon mrijesta, dok steelheadi ne, mada rijetko koji prezivi povratak u more, jer na uscu, onako umorne, ih cekaju bijele i salmon ajkule, i oni crno-bijeli kitovi. Ovog atlanskog lososa ima na istocnoj obali i nesto poribljenog u ovim Great lakes, ali nisam nikad vidio da ih neko ulovi, mada kazu da ih bude sporadicno. naime ova jezera su velicine Jadranskog mora, a losose poribljavaju.

Rijeka na kojoj lovim steelheade se zove Clearwater kod mjesta Lewiston, Idaho. Jako je bistra i recimo navise lici na nasu Drinu. Skinucu par slika kad imadnem vremena da procjenis boju vode i potencijalnu muhu.

Ja stvarno zivim na pogresnom mjestu... kod mene ima nesto morske pastrmke, svake godine sve manje i manje jer neznaju kreteni sta je riba pa sve povadise mrezama... Losos je u 90% slucajeva istrebljen iz ovih rijeka... jedino sto me nekada zna spasiti je to sto ovdje proljece dodje mjesec dana ranije nego sjevernije, pa ako sam u mogucnosti da malo lutam mogu imati produzenu sezonu...

Da nema kod tebe chum lososa, onih zubatih? Gledao sam jedan video o njima i nisu bez razloga zubati, agresivni su haos:

slika

Ti kapitalci koje spominjes ti se uvijek ubacuju u rijeku negdje oko sedmicu-dvije prije ostalih manjih komada, i to je onaj udarni period (kada bih ja najradije uzeo godisnji) i kada se stvarno moze uloviti lijep primjerak... Ja sam juce precesljavao moju rijeku i uvidio da se sva pastrmka povukla iz nje, sto se ove godine desilo iznenadjujuce brzo jer smo imali dvije sedmice sunca i toplote pa je nivo brzo opao i vegetacija uzela maha... ali za kratkih mjesec i po sezone (skracena zbog jake zime i zaledjenog pojasa vode) sam imao 8 kvalitetnih pastrmki i divnim cudom jednog lososa... Lososa sam pustio jos u vodi jer je stvarno rijetkost da je uopste i usao u rijeku, pa se bojim da mu se sta ne desi... daj Boze da prezivi i da se vrati koliko toliko lososa u ovu rijeku!

Da se vratim na kapitalce... njih ti je pravo tesko navuci da uzmu strimera... vecinom ces ih vidjeti kako se kada vide strimera zaokrenu u stranu i odu nekih 50 metara nizvodno... medjutim vole oni svoje loze pa se opet nakon 10-tak minuta tamo vrate... e sad... ti kao ribar moras da se sjedinis sa onim cime pecas... znaci i ti moras postati provokator (zato meni ne treba zamjeriti izjave na forumu u periodu mart - maj kada sam u "drugom stanju" :456: ).... Do pet zabaca u istom reonu, onda pauza od 5-10 minuta pa opet.
Zahtijeva zivce i vrijeme a prije svega zahtijeva poznavanje terena i gdje se riba krije. Zato je potrebno jednu zonu rijeke pecati najmanje tri sezone da se sve snimi i skonta... zone se mijenjaju kako se vodostaj mijenja...

Najvise se covjek nauci na "povratnim" steelheadima koji se vracaju u more nakon mrijesta, gladni su, ne interesuje ih sex i uzimaju kao ludi, ali postoji opasnost da se premore i uginu a i nisu neki borci. Ja ih koliko mogu izbjegavam loviti.

Kod iskakanja spustis stap, inace se cesto desi da se bas tada otkace... samo lagano popusti pritisak spustanjem vrha stapa i nakon pada u vodu (ribinog, mada se da desiti da od ushicenja i ribar "cucne" u vodu) sacekaj sekundu i opet zategni.

KOd steelheada imas jos jedan bitan fazon... oni kada uzmu streamera odmah okrenu nizvodno... zato ne treba automatski povuci kao kod npr. suhe muhe... vec sacekati sekundicu i onda, tada se zakace za zadnji dio usta (na spoju izmedju gornje i donje celjusti) i onda puno teze spadaju. Otprilike kao sto se ova zakacila:

slika
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarenje streamerima

Post Postao/la angler » 01 svi 2011, 21:13

Pa tako....sad mozemo o strimeranju ovdje cumurati.
Jedno pitanje konkretno vezano za klasicni strimer kao sto je taj Canary. Napravio sam nekoliko slicnih klasicnih strimera nekad davno (ovi na slici) ali ih nikad nisam koristio. Kakva su iskustva sa njima?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje streamerima

Post Postao/la rusko » 01 svi 2011, 21:25

Ja rijetko kada pravim streamere sa perom, najcesce koristim krzno (dlake) zbog boljeg rada u vodi i lakseg mijesanja sa drugim bojama i materijalima... sva cetiri strimera koja si postavio su sigurno lovna u pravim uslovima. Ta dva u sredini su po meni najzanimljiviji, zbog boja... crna je skoro uvijek prolazna, bijela (svijetle boje) je dobra za pocetak sezone kada je voda hladna...

Onaj fazon sto si napravio na samom kraju tog bijelog streamera skroz lijevo - sa par namotaja srebrnog flasha je odlican jer daje bolju formu streameru zato sto se repni dio podize prema gore i cijeli forum dobija bolju strukturu i siluetu. Ja tu cesto stavljam fluorescentnu traku koja svijetli u mraku jer onda sa takvim streamerima mogu imati bolji uspijeh na nocnom ribolovu morske pastrmke.
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarenje streamerima

Post Postao/la angler » 01 svi 2011, 21:46

Pravio sam ih po nekim davnim slikama i "napamet" cisto da vidim kako izgledaju. Cak sam ih i ovdje donio ali nisu vode okusili. Zeleni mi nekako obecava.
Jos nekoliko po pribliznom opisu iz knjige Tajne Musicarenja. Sad se sjetih da sam ih pravio davne 1998. <djed>
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje streamerima

Post Postao/la rusko » 01 svi 2011, 22:09

Ja bih ih probao da sam na tvom mjestu... samo ne zaboravi da ih odmah isperes sa obicnom vodom nakon pecanja jer ih dan poslije vise neces moci koristiti...

Mogu fino posluziti kao imitacije manjih riba ili rakova, tako da te mogu iznenaditi ;-)

Ako imas intermediate snjuru, probaj s njom... probaj ih povlaciti sa dva kraca trzaja, pa jedno duze potezanje i onda pauza od 2-3 sekunde, pa opet tako...
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarenje streamerima

Post Postao/la angler » 01 svi 2011, 23:13

Sve sto si naveo vec radim, i ne samo sa strimerima vec citavom opremom. Nekad mi i dosadi svaki put tusiranje svega ali se mora.
Intermedia i plivajuca su jos ostale...tonuca je otisla za predveze :grin: iznervirala me :135:

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje streamerima

Post Postao/la VIBA » 08 ruj 2011, 10:32

Ja lovim morsku strimerima svakodnevno.

Prije nekih 15 g. sam bio na zimskom kursu kod jednog , tada, najpoznatijih musicara u Danskoj, sada pokojnik. Radili smo jednu njegovu verziju otezanog strimera za lov laxa . Kad zavrsis strimer, uzmes ga za glavu i podignes prem svjetlu, pogledas kroz trepavice i dobijes ukupni utisak, velicinu, siluetu, i boje koje si koristio. Gledanje kroz trepavice je jedan stari stos koji se koristi u muzejima moderne umjetnosti kad posmatras one flekave slike , razbacane boje, nekakve figure i usvari ne vidis nista sem kajmakom zacinjena trahana. Tek kad pogledas kroztrepavice moze se uloviti i prepozati mozda lik, predmet ili neki detalj. Tako je i sa musicama. Pogledas ga sa pola ka i dobijes ukupan dojam, onaj koji treba da dobije i riba.

Strimeri su ustvari musicarske repale i spineri prilagodjeni konstrukcijom i tezinom za bacanje musicarskim stapom. Nema tu neke velike filozofije. Kako god je napravljena plasticna , drvena, silikonska ribica, za spiner stap, tako je napravljena i od perja za musicarski. Sve je stvar maste i umijeca onog ko ga pravi.

U zadnje vrijeme ja koristim strimere sa gimenim nogama . Mozes potrositi sat vremena praveci neki strimer sa stotinu detalja i uz to ubaciti gumene nozice da pojacaju efekt, a mozes ga napravti obicne postarske spage za pakete, dodati gumene nozice is a oba mozes uloviti ribu. Od svega najvaznija je prezentacija. Ima jedan strimer koji je pravio moj sin kad je imao 5 g. Mozete zamisliti na sta to lici... :mrgreen: Na taj strimer sam dobio desetine ribe i u rijeci i u moru. U zadnje vrijeme pravim vrlo jednostavne strimere . Palmer po citavoj duzini udice, zlatna ili srebrna lameta i robusnija glava.
VIBA-macak u cizmama

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Musicarenje streamerima..

Post Postao/la montana » 28 stu 2011, 05:19

Evo da malo ozivimo temu. Naime prije par dana zena me pita za neke stapove koji kupe prasinu po kuci, zasto ih ne koristim. Naravno da bih opravdao investiciju, odlucih danas otici na jednu rijecicu nekih stotinjak kilometara od kuce. Hladan vjetar poslije kise... sutra navece najavljuju snijeg i to bi bilo to za ovu godinu. Jutros pricam sa Anglerom i velim ustao kasno, pa i bih i nebih isao. Angler, kao da vidi vrijeme ovamo rece da bi taman mogla proraditi kad stignem. I ja tako govorim ljudima samo da ih nagovorim da idu u ribu. Helem...

Posto sam bio polijen, ponesoh samo stapove i par nimfi i strimera. Stapovi na repertoaru su bili 10wt TFO TiCr 9', 5wt St.Croix Imperial 9' i R.L.Winston LT5 2wt, a cisto samo da ih malo umocim u vodu. Cizme i meredov mi nekako bi mrsko nositi jer voda nije obecavala skoro nista. Prvi put sam tamo i znam da se tu mrijeste lososi, te da potocare i steelheadi znaju spartati u potrazi za ikrom. Iako je sezona lososa davno zavrsila, odmah sam vidio nekoliko jedva zivih Chinook lososa kako izigravaju nesto kao mrijest. Odabir je pao na stap 10wt sa snjurom sa tonucim vrhom, predvezom 0,45 duzine nekih 70cm i strimerom #1 u dekoru grgeca od Enrico Puglisija. Prvi zabacaj medju losose i provlacim kroz njih. Nesto se zabijelilo, pa pomislih kako zenka otresa ikru. Drugi zabacaj i... Ma eto nesto sam snimio, ali tesko drzati stap i kameru.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rl1k-naSzg0[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0nDnmDTWJ00[/youtube]


Zao mi je sto nisam imao snage da snimim borbu do kraja, ali evo dole slike. Bilo je jos nekoliko spadanja 3 steelheada, znatno manja i jos jedne potocare.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje streamerima

Post Postao/la montana » 28 stu 2011, 05:32

Evo i strimercica na koji je ova krasotica od 88cm uzela... Riba pustena, pa nije vagana, izvinite.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”