Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori
Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la Seha » 28 tra 2013, 11:29

Upravo tako Monty. U stvari svi mi u sustini isto mislimo.

Shvatam flustraciju i nezadovoljstvo jebiga nikom normalnom nije svejedno kad dozivi "mostarsku verziju apokalipse" (niz baja na lajneru).
Nije vaser kugla krivac, krivac je krivolovac koji je shvatio da zivi u anarhiji.
Bez zajebancije takvoj raji je svejedno kojom tehnikom je riba uhvacena vazno je da su cuvarke dupke pune.
Pa eto ne tako davno uhvatise nekog aman zaman poznatog musicara sa mahacem u reviru kako trpa ribu za ribom u torbu, jel onda to povod da se zabrani i mahac ??
Nemozemo ici iz krajnosti u krajnost misim da bi trebalo naci kompromis i dozvoliti i raji da na teleskop ili varalicarski stap namontira vaserku, ali raditi na tome da se zloupotreba tj. krivolov zestoko sankcionise.
Nesmijemo zanemariti da je ribolom muhom sa otezanjem na nasim prostorima star koliko i ribolov sa mahacem i da je ta tehnika dio lokalnog folklora. Treba raditi na tome da se krivolov iskorjeni nece vaserka ni lov zivim mamcem unistiti riblji fond.
Gledam nedavno film u francuskoj tip camcem panula na jezeru ozimice (vrsta salmonoida) sa 40 tak muha. Vidis na opremi da je to staro ko grcka al eto to im je tu tradicija i to im niko nebarce.
Uzmi koliko ti zakon dozovljava ako vec moras i zelis, nedorasle ribe pazljivo otkaci i vrati nazad. TO JE TO.
Ja imam neki gorak okus u ustima kada se od ribolova pokusava napraviti hobi za elitu i one sa punim dzepovima nije to samo musicarenje to se pokusava i dobro je uhvatilo maha i u saranskom ribolovu.
Sto rece "mali" na dobrom su putu da mi zgade ribolov ! Sve dok diskutujemo i bez predrasuda iznosimo svoje misljenje na dobrom smo putu da rijesimo problem. Nedaj se rodjo nedaj se godinama moj rodjo :wink: Pozdrav za sve i bistro
slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la montana » 28 tra 2013, 16:45

Zasto sam ovo javio je da naglasim da se zakon mijenja prema pojedincima. Kad im je bilo onemoguceno, tada je riblji fond procvjetao. Sada su ti isti uvidjeli da ima ribe i traze svoja "prava" da je poprze u tavi. Pravi musicar, mahac ili vaseras, nema nista protiv jedne baje na sistemu, posebno na bogatoj vodi. Ogranicenja od dvije ribe (govorim o Bosanskoj Krupi pod USR Krusnica) su sasvim jasna, te mjere od 40cm na Uni i 30cm na rijeci Krusnici postavljaju ogranicenja koja omogucuju ribi predah. "Elitizam" je prokletstvo u svemu, pa i u ribolovu. Medjutim, mahaci pribor se moze nabaviti i za znatno manje para nego li se misli. Pretpostavlja se da se trose hiljade maraka na pribor, ali istina je da se moze kompletirati sve za par stotina maraka. Citam po forumu o varalicarskoj, plovkaskoj ili sarandzijskoj opremi, recimo stapovima od 5-6 stotina maraka, "Stelama" od 500-1000KM, Nanofilu od 30KM, varalicama od 30-50KM plus postarina iz dalekog i prijateljskog Japana... Pisemo i o rucnim radovima i o Ebru i o svacemu. Neko moze to priustiti, a neko samo o tome citati i plakati. Ja lovim i skupim, ali i jeftinim priborom i vjerujte nema neke razlike u ulovu. Sav moj "skuplji" pribor je u stvari specijalizirana oprema koja nije serijska i pravila se na moj zahtjev. Naravno za to sam platio novcem koji sam u tu svrhu i stedio. Iskreno, ja vec 12 godina ne idem na more na godisnji odmor. Novac koji ustedim trosim za ribolovne izlete ili pribor, kako sta pritekne. Mnogi od ribara, koji koriste izgovor skupoce musicarskog pribora, ne propustaju more, skijanje, Novogodisnje proslave u restoranima, skupocjenu odjecu i obucu. Treba li meni, mravu, biti zao cvrcka koji "nema" para za pribor jer je kupio skuplji auto nego zaista moze priustiti? Treba li mi biti zao nekoga ko nece da potrosi par dana da nauci mahati? Treba li zaliti covjeka koji ima set od 10-20 stapova od 1000 ili 2000KM, a medju njima niti jedan za musicarenje? Pa mislim da treba! Ali pokusavao sam da pomognem, koliko je u mojoj moci, a znam da je i svaki drugi mahac isto radio. Vecina mahaca ima obicaj da svoj stariji pribor poklanja pocetnicima koji iskreno pokazu zelju i volju da ovo nauce. Ovo znam jer sam i ja jednom pocinjao. Ipak, stara narodna kaze da se bez k..ca ne ide u svatove, pa ni bez lopte se ne igra kosarke. Mozes uzeti par carapa i smotati ih u klupko, pa bacati u korpu za ves, ali sa tim ne mozes organizirati ligu. Naravno, ne govorim da sve treba biti NBA, ali dotjerajmo barem na nivo KK Novi Grad.

Ovdje se radi o pokusaju da se u igru vrate ljudi koji su doveli do prijasnje pustosi u ribljem fondu, a usput okrive oni koji njima izgledaju "nedostizni" mahaci, a u biti su to obicni ribolovci kojima je bitniji ugodjaj od ribe u tavi. Musicar nikada ne racuna "isplati li se izlazak u ribolov", vec ide i mase i po kisi i po snijegu i po cuskijama. Musicar ce rado podijeliti znanje i skoro sve tajne. Kod musicara uvijek ima slobodno mjesto u automobilu. I sada, ima i slobodno mjesto za vaserkase, ali je pitanje dokle? Jesu li nesto naucili? Jesu li spremni zaista postati musicari i prihvatiti musicarski kodeks ponasanja ili je njihovo musicarenje "zov prazne tave"?

Seha, znam ja tacno sta ti govoris i slazem se sa tobom. I kod tebe i kod mene u inostranstvu nema ovakvih limita. A ribe ima. Ne vidim nista lose u vaserki sa jednom muhom, pa ni u lajneru sa jednom muhom, ako je sve drugo ispostovano. Jednom smo jednog, da ne imenujem, zateli u ribolovu na nedozvoljen nacin (lajner). Taj je bio jedan od najglasnijih protiv lajnera. Da se odbrani, kaze da nije savladao tehniku, a dolaze mu gosti... prazna tava. Pricao je da ribe nema, da se ne moze uloviti... te da je jedini razlog bio to sto hoce da pocasti goste. Moj kolega, stariji i pametniji, ugazi tu, gdje je covjek "lajnerao" i iz 3 zabacaja ulovi dvije ribe po 45cm. Dade ih covjeku, a ovaj u sali rece:"Ja cijeli dan lajneram i nista, a ti izmaha dvije komadine za 4 minute. E haj' mi sad reci sta treba zabraniti, mahac ili lajner?" Moj kolega samo odgovori:"Lajner, jer ako ga ja stavim, pobicu svu ribu za 15 dana." Ovo shvatih kao prijetnju covjeku da se pridrzava pravila i cuva ribu, inace ce doci do rata na vodi u kojem ce pobijediti "bolji" mesar. Nesto slicno kad je KGB u Rusiji otisao u organizirani kriminal i niko im nista nije mogao jer su znatno opremljeniji i treniraniji. Taj dan, moj kolega nije vise mahao. Kaze da je on za taj dan ispucao kvotu sa one dvije ribe sto je poklonio i nema pravo da vise lovi.

Dakle, nije pitanje vaserke, nego zakona i pravila. Ako je uveden zakon i mnogi ga ispostovali, zasto tako olako amnestirati one koji nisu? Treba biti oprezan, iskustvo nas uci. Isto tako, zasto ne omoguciti nekome da proba baciti muhu, pa tako otkriti cari ovog hobija (namjerno necu reci sporta)?

Bunio bih se ja i saranolovu sa sistemima od cetiri stapa i "redenicima" od 10 udica sa boilama. Bilo bi tuzno bacati boile naredane na 3 metra sistema, pa na nekoliko stapova i tako prekriti dno "nagaznim minama" za debelog brku. Bunim se ja i protiv musicarskih revira za elitne seronje koji skupo plate da rijeka bude njihova. Bunim se i protiv blesavih zakona o humanitarnim udicama i slicnim novinama, a kilometar nize odjekuju eksplozije, bacaju se mreze, puca struja kroz vodu, zagadjuju se rijeke industrijom... Bunim se ja i protiv koncesija, ribarske osnove i skupe i nevazece dozvole. Bunim se i protiv C&R fanatika koji bi iz brige za ribu otkinuli glavu covjeku koji je pojeo svoj ulov. Bunim se i protiv onih koji se hrane stalno ribom, od nje prave kucu, radnju, "placaju doktoru" zdravstveno mladicama i glavaticama.

Osvrnuo bih se na emisiju na naslovnoj o Sanici. Nisam stavio komentar, ali mi nije jasno u koju svrhu je izvrsavan onaj masakr nad mladji ribe. Bacanje varalica, plovka za crvima u onu prelijepu vodu pod izgovorom da se izlovljava kalifa koja jede i gu.i neduzne lipljene i pastrmke je suludo. U istoj rijeci Sanici ima deset puta vise stuke koja jede, ali, doduse, ne gu.i salmonide, pa se niko nije osvrnuo. Zasto se nevini lipljencici i potocarice drze u onom kavezu, pa kad ih pusta (pola sata jednu po jednu) na kraju uginu dvije od "prst duzine", niko ne rece da je prekrsen zakon, nego da ce "pod noz" zajedno sa onom "sexualnom prijestupnicom" kalifom. Kasnije neki "ribar" zamahuje i baca ribu na obalu.... onaj jedan vadi udicu sa crvima iz stomaka lipljena, koji nije imao sex ni sa kalifom, ni sa potocarom, vec samo gledao svoja posla?

Seha, druze. Ovdje se radi o cistoj radoznalosti. Varalicari u Konjicu, plovkasi na Sanici i vaserkasi u Bosanskoj Krupi samo zele da virnu u musicarsku vodu koju su godinama cuvali i placali dodatnim dozvolama musicari-mahaci. Pa dobro, zasto nas lazu? Hoce da vide rezultate kad se o vodi i ribi brinu oni koji je najvise vole. Eto, zavirili su, a hoce li na tome stati? U Konjicu je bilo price o "Varalicarskim revirima", pa nista od toga, izgleda. I njima draze da puste mahace da nesto naprave, pa onda da se organiziraju "takmicenja". Problem nije u musicarima, vec u onima koji ih mrze. Jedan je isao samnom i poveo me na zonu iznad samog musicarskog revira u Konjicu (desetak metara od table. Pitam ga zato bas tu, a on kaze da zna izaci komadina iz revira, pa je on tu sacekuje. Vjerovatno strahuje da mu ne poj..e ono malo ribe sto je ostalo na otvorenoj vodi.

Da ponovim, nemam nista protiv jedne muhe ni na kojem sistemu, ali da na tome ostane, a sve radi mira u kuci!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la angler » 28 tra 2013, 20:47

Ja probah sve ovo zgurati u par recenica ali ocito ne moze. Monty aferim od srca na svakoj rijeci <juma>

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la rusko » 28 tra 2013, 21:08

angler je napisao/la: Nema te tehnike u FF da ce zabaciti tamo gdje moze pogoditi lajnerom ili vaserkom.
Ne sluti... ja se ukidoh cijeli vikend trenirajuci distancu, evo mi trnci kroz kicmu... jedva tipkam <valjanjeodsmijeha>

Monty, sad i ja malo bolje kontam sta si ranije htio reci... Znaci u pitanju je igra da se vaserkasi poistovjete sa musicarima kako bi se ugrabilo i rasturilo ono sto je neko pazio i cuvao... a ne samo odobravanje nove tehnike... Onda se u potpunosti slazem sa kritikom.

Lako je sazeti srz ove teme - Primitivnom bezobrazluku nikad kraja!

Nas narod izgleda ne konta da se lose ponasanje uvijek razbije od glavu...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LkdjfzW2zqA[/youtube]
slika slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la Kovach » 28 tra 2013, 21:29

Meni samo nije jasno zasto bi neko pobio ribu vaserkom ili lajnerom ako ribocuvarska sluzba radi svoj posao i udruzenje vodi racuna o vodi. Ako se mogu kontrolisati musicarski reviri i svakom musicaru naplatiti dozvola za revir, zasto onda nebi i onom vaserasu ili lajnerasu stajao za vratom i natjerao ga sa vode kad ulovi dozvoljeni broj komada pa neka on stavi i 100 muha na sistem i od jednog zabacaja ispuni kvotu sta nas briga. Po meni nikad udica i stap nemoze devastirati vodu dok ne pocnu mreze, exploziv i struja. Na Neretvi oko Mostara po meni nije problem lajner i skoro da je jedini nacin da se ulovi mekousna jer je veoma tesko (skoro nemoguce) uloviti je na mahac, ali su problem ribocuvari koji nikad nikome nisu napisali kaznu za prekoracenje dozvoljenog broja komada ili ulova ispod mjere. Na kraju sve se svodi da je problem u nasim glavama. Mi (mislim opcenito na nas balkance) smo ti koji ne postuju pravila i svjesno unistavamo i vode i sume i sve oko nas i vrlo brzo cemo od jako bogate drzave pitkom vodom doci u situaciju da cemo je kupovati jer zagadismo i unistismo sve.

A ako oni hoce da vaserku dozvole na musicarskim revirima nema ni to problema samo neka ih natjeraju da postuju pravila revira, a to znaci uhvati i pusti i da placaju dozvole koje musicari placaju na takvim revirima. Ako bude tako nece nikad i prismrditi na njih jer nemogu ribu nositi kuci.


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la montana » 28 tra 2013, 21:37

Hvala Angleru, bas sam se kanio da napisem ono sto vidim na BH vodama.

Rusko, upravo se o tome radi da se dodje do riba koje su do sada prezivjele po tim musicarskim zonama. Satrana je skoro sva riba po tzv. otvorenim vodama. Cak i skobalji, klijenovi i mrene, koji se dosta brze mnoze i tolerisu svakakvu vodu, postali su "teski za uloviti". Nekada su mesari po udruzenjima podrzavali otvaranje musicarskih revira misleci da su musicari budale koje treba opljackati dodatnim dozvolama, a novac da se rasporedjuje za ostale stvari i prohtjeve. Gledali su na nas kao na Marsovce koji imaju love na kamari da placajunjihov nerad. Ocito da nisu imali znanja, a ni zelje da sa tim dodatnim sredstvima ocuvaju "otvorenu vodu", te su ostali bez ribe. "Gladni" ljudi sada traze da im se dopusti pristup onome sto do sada nisu imali, jer ribari sve slabije kupuju dozvole uslijed nedostatka ribe. Musicari su bili na rezimu "Posebnih dnevnih dozvola" i donosili su "zivu lovu". Sada hoce da se polako sve to izbrise i izjednaci, ali postavlja se pitanje koliko ce to trajati. Iako sam davao za dnevne dozvole i po 40KM u C&R rezimu, nisam zalio. Pa iako nije bio C&R primjenjivao sam ga, ali sada je sve sumnjivo. Koji ce biti novi korak? Jesu li svi spremni loviti na dodatnu dnevnu? Sve se radi za "omasovljenje" sporta, a u cilju brze zarade danas, a sutra... nije ni bitno. Naravno, musicari nemaju pravo da uzurpiraju vode i onemogucuju pristup onima iz reda "ostalih", ali treba napraviti kompromis na svim stranama. Zasto ne proglasiti cijelu rijeku sa pritokama za "revir"? Zasto ne proglasiti BiH za revir i dati je musicarima na upravljanje? Mislim da treba iz svega organizacionog izgurati one koji ce, kada krenu zorom u ribolov, prije zaboraviti stap, nego metalnu cuvarku, noz za ciscenje ribe i 5-6 najlon kesa za ulov.

Kovach je fino primjetio da nad nama bdije po tri cuvara, gledaju udice, opremu, i da nismo kojeg ribica strpali u gace. Zasto to ne rade i kod drugih ribolovaca? Problem prekomjernog ulova i riba ispod mjere je veliki. Problem je u nasim glavama jer mislimo da sve sto mase repom mora u najlon-kesu. Eh, zato me strah da popustamo bez cvrstih garancija da to nase popustanje nece voditi u haos.

Ni izgovor sto ne mogu svugdje zabaciti i dobaciti mi nije mrsko, jer ne moram svaku ni uloviti.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la Kovach » 29 tra 2013, 00:15

O tome i pricam Monty neka dozvole sta hoce samo neka im vise za vratom i kaznjavaju i tako nece napraviti pustos na vodama. Vidio si ljetos na Neretvi kod jednog kupili dozvole, drugi nas obisao za pola sata, a treci u sljedecih sat vremena kao da mo najveci kriminalci.Da toliko obilaze "otvorene" vode bilo bi reda, ali bitno je svakome ko hoce na musicarskom reviru loviti uzeti cvaju iako znaju da se pridrzavamo pravila i vracamo ulov, a za to vrijeme im na otvorenoj vodi papak koji mozda ni godisnj dozvolu nije kupio pobi ribu.Ja sam licno protiv revira i za mene su reviri kao da me neko pusti na ribnjak da lovim. Mnogo veci mi je ceif uloviti ribu na otvorenoj vodi nego u reviru. Ja sam za to da se sve vode otvore za sve tehnike ribolova ali da ribocuvari rade svoj posao kako treba i kaznjavaju za svaki prekrsaj. Posebno u pogledu prekrsaja prekomjernog izlova bi trebalo biti najrigoroznije i kad se ulovi dozvoljenih 5 komada kupi se sa vode ili lovi pa vracaj i bilo bi ribe kao u prici.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la angler » 29 tra 2013, 05:08

Ma djaba vjezbati i mahati moj Rusko. Evo ti moj primjer krajem devedesetih na Uni kod Ripca. Dosao Sarajlijica musicar da se folira, tako sam izgledao u ocima drugih, a ja naoruzan DAM-ovim musicarcem koji je bio jeftiniji od varalicarski, plovkaroskih i inih stapova, plasticni cekrk i snjura placena skupih 20KM. Tamo dokle sam mogao zabaciti zahvaljujuci granama iza, ispred i iznad mene sve neki prcmoljci od lipljena. Da zagazim...pa mozda dva metra ispred je dubina bar 3 metra. Naidje kolega sa kojim se znam...lovi covjek na vaserku. Ostalo sve znas... Cak mi je i nudio svoj stap da malo ocejfim i osjetim pravu ribu.

Kada se spomenu neke "negativne" promjene u okviru drustava odmah se brecnemo na mrezarose i ostale iz te grupe te kako treba voditi borbu protiv njih. Trebamo shvatiti da je to drugi par opanaka i protiv njih se treba boriti na drugi nacin jer evidentno je da im mnoga drustva, policija ili inspekcija ne mogu ili nece nista. Kakva su to organizacije, potvrdila je frka koja se napravila oko analize soma. Daj bar da se borimo protiv necega za sta nam ne treba predsjednistvo, ustavni sud, narodna skupstina ili tutori iz svijeta. Njih to svakako ne interesuje.

Ja ne bih mjesao kruske i jabuke. Pa i onda kad i ako se stane mrezarosima u kraj bice musicara sa 10 i vise muha. Davno sam rekao da udica ne moze nauditi vodi i dalje stojim iza toga ali to ne znaci da se moze loviti riba kako ko hoce jer to nije ribolov. Ako hoces kvantitet, e pa jarane predji u alase pa plati godisnju koja je 10-20 puta skuplja i porez za svaku ulovljenu ribu, a sa tim parama da se odrzava i unaprijedjuje riblji fond.
Bas me interesuje koliko ce onih koji su u vrijeme zabrane lova vaserkom presli na mahavac, vratiti se opet na vaserku. Svi oni koji se vrate ganjaju kvantitet, a ne kvalietet.

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la Clavis » 29 tra 2013, 07:35

Monty je svaku dijagnozu uredno napisao, ubo' u žižu problema sa BH vodama i ribolovm. Ja bih još dodao samo pnašanje nekih eminentnih ljudi iz naše nam omiljene aktivnosti. Ovako recimo ako mu neko od udruženja koje ga ugosti na vodi ne da džabe da mlatara i još pri tom mu oralno ne tretira reproduktivne organe, blatit će ih na sav glas.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la montana » 29 tra 2013, 15:52

Rjesenje je u ukidanju i revira i nepotrebnih zabrana (vaserke), ali uz postivanje pravila jedne muhe i kolicine i velicine ulova. Pa ko bi bio sretniji od mene da povedem Sehu sarandziju ili Zlaju varalicara u ribu na "moju" teritoriju, pa makar me potukli do koljena! <jelmekotrazio>

Ukidanje barijera medju nama moze biti uvod u jedinstvene dozvole, ko zna. Neka i pokoji "posebni revir" za musicare, varalicare ili sarandzije koji to ponekad hoce, ali zasto ih ne napraviti besplatnim, pa ionako je C&R u njima?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la Kovach » 29 tra 2013, 19:58

montana je napisao/la:Rjesenje je u ukidanju i revira i nepotrebnih zabrana (vaserke), ali uz postivanje pravila jedne muhe i kolicine i velicine ulova.
Ovom recenicom je kolega Monty dao pravo rjesenje problema. Samo treba voditi racuna o vodi i nece biti devastiranja, ali opet se vracamo na onu konstataciju da je problem u nasim glavama. Istinskim ribolovcima ne trebaju zabrane i ribocuvare jer su to oni sami, a onim drugima dzaba Zakoni i pravila kad ih se ne pridrzavaju. Kad smo kod Zakona evo sta kaze Pravilnik o sredstvima i alatima kojima se obavlja ribolov:
Član 9.
"Sportsko-rekreativni ribolov salmonidnih vrsta riba (svih vrsta pastrmke, mladice, glavatice i lipljena) smije se obavljati samo s jednim ribolovnim štapom.
Ribolovni štap iz stava 1. ovog člana smije imati najviše jedan umjetni mamac (mušicu ili varalicu), bez utega."

I pored ovoga znam sigurno da je na jednom od Federalnih takmicenja u FF bilo dozvoljeno koristenje dvije i vise musica. :?

Svaka druga odluka lokalnih udruzenja protivna je Zakonu i kao takva se moze i mora ponistiti.

Iskreno da kazem meni licno ne smetaju ti vaserasi samo neka se ponasaju u skladu sa pravilima i neka vracaju vece primjerke,a bas ako moraju neka ponesu dozvljenu kolicinu ulova, ali onih sitnijih manja je steta.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la Seha » 30 tra 2013, 11:32

Kovach je napisao/la:Meni samo nije jasno zasto bi neko pobio ribu vaserkom ili lajnerom ako ribocuvarska sluzba radi svoj posao i udruzenje vodi racuna o vodi. Ako se mogu kontrolisati musicarski reviri i svakom musicaru naplatiti dozvola za revir, zasto onda nebi i onom vaserasu ili lajnerasu stajao za vratom i natjerao ga sa vode kad ulovi dozvoljeni broj komada pa neka on stavi i 100 muha na sistem i od jednog zabacaja ispuni kvotu sta nas briga. Po meni nikad udica i stap nemoze devastirati vodu dok ne pocnu mreze, exploziv i struja. Na Neretvi oko Mostara po meni nije problem lajner i skoro da je jedini nacin da se ulovi mekousna jer je veoma tesko (skoro nemoguce) uloviti je na mahac, ali su problem ribocuvari koji nikad nikome nisu napisali kaznu za prekoracenje dozvoljenog broja komada ili ulova ispod mjere. Na kraju sve se svodi da je problem u nasim glavama. Mi (mislim opcenito na nas balkance) smo ti koji ne postuju pravila i svjesno unistavamo i vode i sume i sve oko nas i vrlo brzo cemo od jako bogate drzave pitkom vodom doci u situaciju da cemo je kupovati jer zagadismo i unistismo sve.

A ako oni hoce da vaserku dozvole na musicarskim revirima nema ni to problema samo neka ih natjeraju da postuju pravila revira, a to znaci uhvati i pusti i da placaju dozvole koje musicari placaju na takvim revirima. Ako bude tako nece nikad i prismrditi na njih jer nemogu ribu nositi kuci.
Potpisujem.. Upravo je to srz problema i to svi mi dobro znamo, a nadamo se dobroj vili u gumenim cizmama sa carobnim stapicem. Nije problem zabranimo koliko sutra lov vaser kuglom, ali mislim da bi ti krivolovci kad ovladaju tehnikom i sa musicarskim stapom masakrirali ribu kao sto to rade danas sa vaserkom ili lajnerom.
Gledam nedavno na BBC da nije ovih terorista bila bi udarna vijest. U engleskoj sve vise voda na kojim je zabranjen ribolov istocnim evropljanima..Doslovno ljudi postavili table i legitimisu ribare.
Govori frajer nemrzim nikoga, ali ovo sto oni cine na vodama se granici sa masivnim ludilom.
Dijelim njegovo misljenje znam ove nase ribare u Danskoj mi smo zajebali sve ostale
Sta vise reci o nama samima kad sve upucuje da smo isti mentalno ko oni iz bivsih ruskih republika.
Rodjeni destruktivci kojih se nisam jednom postidio u razgovoru sa nekim od sarandzija u evropi kad mi krenu pricu kako su im balkanci s merakom pobili i velike i male..
slika

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la tommylee » 30 tra 2013, 13:42

Koliko je istina a čuo sam za priču da negdje u Skandinaviji devedesetih godina.Naši kada su se prvi put obreli na njihovim vodama,kada su uvidjeli rupe u zakonu,a jedna od njih je bila da nije bilo zabranjeno ubijanje ribe eksplozivnim napravama.Te da su ovi morali odmah sazvati radno tjelo da zakone promjene.

To je naš problem koji nas prati u stopu,mi stalno tražimo način da kršimo zakon,jer po našoj logici zato i postoji!

Ja bih drugačije regulisao zakone a odnosili bi se posebno za svaku vodu.Npr. Drina,velika voda,može vaser kugla ali jedna muva i bacaj,pa mjenjaj dok ne ubodeš pravu.
Ostale zakone o nošenju i puštanju kao i svugdje u BIH.

Varalice,manje vode,obavezna jednokuka udica,trokuka ni u kutiji!I slično.Nisu sve vode iste niti veličine riba.

A triolac bih zabranio i u radnjama da se prodaje!!!To je zlo za salamonoidne vode!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la montana » 30 tra 2013, 16:06

Seha je napisao/la:Gledam nedavno na BBC da nije ovih terorista bila bi udarna vijest. U engleskoj sve vise voda na kojim je zabranjen ribolov istocnim evropljanima..Doslovno ljudi postavili table i legitimisu ribare.
Govori frajer nemrzim nikoga, ali ovo sto oni cine na vodama se granici sa masivnim ludilom.
Dijelim njegovo misljenje znam ove nase ribare u Danskoj mi smo zajebali sve ostale
Ista je situacija i ovdje. Imam druga Sasu iz Zenice, koji se zamusicario preko jednog (ime, lik i nedjelo poznato nama ovamo <valjanjeodsmijeha> ) . Sasa kaze da nu je taj s pocetka bio idol i heroj, ali danas ga strah da ih ne vide skupa u ribi. Sale kaze da ima prepun frizider i skrinju ribe i da ipak, svaki vikend ponese 50-tak novih komada. Covjek za jedan dan baca lajner, vasarku, sve vrste varalica i naravno zive mamce koji se kisele na nakoliko stapova dok on, kako kaze, "musicari". I Sasa, a i ovaj drugi su izrazili zelju da ih povedem u Montanu. Citajuci zakone tih "kaubojskih" drzava, lako je uociti da im jos uvijek vaze stari kaubojski zakoni, recimo vjesanje za prvo drvo konjokradica i kravokradica. Posavjetovasmo ga da ne krene sa nama! <djed>

Cudan je nas, ali i svaki "istocnoeuropski" useljenik. Ni nakon 25 godina nisu se navikli na jelene koji za lovostaja pasu svuda okolo, vec pitaju zasto ih niko ne pobije. Raubanje lososa, omiljeni je sport koji su na ove prostore donijeli oni iz Baltickih drzava i Rusije, a sa radoscu prihvatili Poljaci i Ukrajinci, dok se nasi ne usudjuju, jos uvijek, investirati u dovoljno jak pribor za lososa, nego hodaju oko vode i letvama usmrcuju komade koji ionako ugibaju nakon parenja.

Jedna novina iz svijeta musicarenja dolazi od nasih bosanskih useljenika u drzavu Iowa, tu blizu mene, pa se tako prosirila i medju mojim komsijama u Illinoisu. Naime, Iowa i Illinois su jako ravni, sa ravnicarskim rijekama u kojima mozete loviti sarana, suncanicu, bassa, stuku, muskija i slicno. Ima jedan cosak te drzave koji ima nesto brezuljaka sa potocicima u koje su odnedavno poceli pustati pastrmke za izlov, ali, u zakonu strogo stoji, samo musicarskim stapom sa jednom udicom. Nasi ni nakon cetvrt vijeka zivljenja u Americi ne pricaju engleski dovoljno ni da se upoznaju sa ljudima, ali su "razumjeli" da zakon nije rekao "musica", nego "udica". Posto ti potoci teku kroz nepregledne njive kukuruza, a riba se stalno ubacuje i kao takva uzima sve sto upada u vodu, Bosanci su pomjerili limite musicarenja dalje nego je covjecanstvo ocekivalo. Raspitivao sam se o tim vodama, pa me zanimalo da upoznam kolege musicare, ali kad mi rekose da sezona "musicarenja" pocinje u augustu, zaprepastih se. Pa sta uzima? Skakavca? Jok, kukuruz! Nasi su upratili da ovi Ameri, nakon sto poribe sve ostalo, visak para potrose za pastrmku i poribljavanje tih par potoka, a to obicno pada u augustu. Sat vremena nakon sto se zadnji cuvar izgubi iz vidika, iz kukuruza izranjaju kockaste glave jednog ogranka iz ljudskog roda, u narodu poznati kao "Nasi", mada im jezik rijetko razumijem. Nacin na koji dolaze do hrane im je dobro uvjezban i dokazuje da "Nasi" posjeduju odredjeni nivo inteligencije.

Objasnili su mi kako se to radi:
1. Dok prolazis kroz kukuruze ukrades nekoliko klipova, kao kad ides na sarana (moze i kupovni, ali je skup, sto ces davati 79 centi za konzervu kad ga ima oko vode, a gazda ne navraca?)
2. Okomis pola klipa i bacas po vodi dok se riba na navikne da ga jede. Ako i nece, nema veze, jer ga refleksno uzme u usta.
3. Vec kod kuce si pripremio najjeftiniji musicarski stap... bitno je da je musicarski, jer ce te vidjeti dvogledom.
4. Udica treba da je velika, a najbolje trokuka jer kad trznes, manje spada.
5. Nataknes zrno kukuruza i nekako bacis sto dalje mozes udicu sa kukuruzom i onaj "gumeni strik" (snjura). Pazi da se ne zapetljas u strik, ali mora biti sa njim. Ako zabacivanje ne ide, ugazi u vodu, pa pustis da ga voda razmotava.
6. Kad udica sa kukuruzom dodje medju ribe, bacis desetak zrna i one polude i upecaju se, a i ako nece, samo trgni.

Pitam koliko uhvati i koliko se smije?
Koliko hoces, nema ogranicenja. Smijes 5 komada, pa ih moras nositi u auto, pa opet 5 i sve tako. U autu moras imati frizider sa ledom i nesto limenki da pokrijes ribu, ako naidju cuvari, mada moraju imat dokaz za pretres auta!

Eto, takvi su "Nasi", zato i pokrenuh opet ovu temu. U zakonu stoji "jedna musica bez utega", a vaserka im bas i sluzi kao uteg, mada pliva... a po definiciji uteg je tezak i mislilo se na olovo... a ne na "tezinu" iz cega je ivedena rijec "uteg"... ipak vaserka ima raznih oblika. Gledao sam ljude kako umjesto vaserke stave plasticnu flasicu od kapi za oci. Gledao sa i poneke od njih kako u flasicu natrpaju kamenje i olovo, pa ona tone. Eto rupe u zakonu. Eto lajnera na mala vrata.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la tommylee » 30 tra 2013, 22:08

Ova zadnja rečenica je ono čega se ja isto bojim,da mi sami zaključujemo šta je ispravno ili nije.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”