Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori
Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la bakee » 24 kol 2011, 23:09

Pozdrav svima. Zelio bi da postavim ovo pitanje. Da li je dozvoljeno musicarenje sa vaser kuglom, nisam nikada lovio na ovaj nacin a imam nekih musica. Citao sam malo na internetu i ljudi stavljaju po 4 ili 5 musica ja bi stavljao maksimalno 2 musice. Probao bi ovakav vid musicarenja ali pod uslovom da je dozvoljeno. Hvala unaprijed


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la montana » 24 kol 2011, 23:46

Vidi pravila za svaku vodu pojedinacno. Mislim da postoje ogranicenja po broju udica prilikom lova salmonida, a mislim da ako to uskladis, vaserka radi na dosta voda.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la bakee » 25 kol 2011, 01:03

sjecam se da sam kao mali lovio na taj nacin otac bi mi pokazivao i ostavljao bi me na jednom viru da tako lovim pod uslovom da nijednu pastrmkicu ne smijem ubiti. Tad nisam znao o cemu je rijec ali su vecinom bile sitne pastrmke. Vidjeh na forumu da senad odlicno musicari klijena a posto nemam musicarski stap reko da vidim jeli ovo zabranjeno. Stavio bi samo dvije musice bas iz razloga da ne uhvatim tako lahko. Bistro

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la tare » 25 kol 2011, 01:26

Ja koliko znam nije zabranjeno...Ja sam probao tako loviti,nije mi se svidjelo i nisam nikad ponovo ni pokusao...Gledao sam ribare da na isti nacin love,sa plasticnom kuticom od kapi nekih,2-3 udice i crvici...

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la angler » 25 kol 2011, 07:21

Na Uni, B.Krupa, su zabranili lov vaserkom i vjerujem da ce se ta zabrana prosiriti vrlo brzo i na ostale djelove Krajine.
Neretva je opet druga prica, dozvoljeno je skoro sve :(
Nisam protivnik vaserke ali u razumnom broju vezanih muha.


Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la bakee » 25 kol 2011, 12:00

Ja bih to nekada probao jer inace znate da sam varalicar i sad bi mi bilo malo komplikovano nosati dva stapa sa sobom jedan varalicarski jedan musicarski, zato sam htio da pitam za savjet. Kao sto sam rekao ja bi stavljao 2 musice ako je moguce cak i jednu.Pozdrav

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la Seha » 25 kol 2011, 13:26

Mislim da je zabrana ribolova sa vaser kuglom samo jos jedna od niza nebuoza koje su pocele da haraju BiH vodama.
Ja sam pola zivota lovio strugace na ovaj sistem i nevidim nista nesportski u tome naprotiv.
Ograniciti broj udica ok pa nek bude i 1 udica, ali van svake pameti tjerati ljude sa vode na ovakav nacin. Imas cizme i mahac ti si ok onaj ko nema vozi sa vode. Bezveze skroz
Ovdje kod mene 99% varalicara koji love morsku pastrmku i losose u priboru imaju i muhe i bomber plovke kako bi mogli probati i musicama ako riba nece varke. Nikada se niko "pametan" nije nasao da dovede u pitanje zabranu tog ribolova isto kao sto nije u Francuskoj zabranio lov salmonoida zivim mamcima. Samo se kod nas jos uvijek izmislja topla voda!
To nije nacin na koji ce nam vode biti bogatije ribom ali jeste dobar recept kako otjerati raju koja nema musicarski pribor i sve ostalo po JUS-u
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la montana » 25 kol 2011, 14:26

Udicom se lovilo hiljade godina, pa nije ribu istrijebilo. Vaserka ili lajner ili zivi mamac i ko zna sto vec nisu problem kao kupljenje svega sto nam padne saka. Ako bi se postovao broj riba koje smijemo ponijeti i njihova velicina, uopce nije vazno kako je ulovljeno. Sad oko broja udica... tu bi trebalo malo reda, cisto zbog neke sanse ribi. Pretvaranje musicarenja u elitni sport je tendencija kod nas u BiH. Ponekad zalim sto je tako, jer sve vodi "revirizaciji" i mlacenju po stotinu puta jedne te iste ogromne pitome kalife u krugu istomisljenika, a sve zbog Eura i slicnih plateznih sredstava. Jednog dana ce citava BiH postati revir, a dozvole nece nigdje vaziti, jer ce sve biti "privatizovano". Imali smo mi nekad ribe i bez revira, a i sa vaserkama i lajnerima, a uz znatno jeftiniju dozvolu. Ovdje gdje zivim nema revira, dozvola vrijedi za cijelu drzavu, dozvoljeno je ponijeti 5 riba, loviti na zivu i lajner i vaserku, ima na milione grizlija, kormorana, vidri, orlova, ribara, ekoloskih katastrofa, a ribe kao u prici. Mislim da jedino nema restorana sa divljom ribom na jelovniku, prodaje ribe kraj ceste ili nosenja kapitalaca "doktoru" ili "profesoru". Prosle sedmice sam skinuo i unistio 4 sajle ostavljene sa lipljenom ispod mjere, u kanjonu Une u rejonu Grmuskog mosta. Ko zna koliko ih je taj lola razvukao po rijekama? Nasli smo mu i kamp gdje se skrije od kise i sunca. Nije nista posebno sakriven...

Izvinjenje sto malo odoh od teme, ali vaserka na dosta voda je dozvoljena uz ogranicenja u pogledu broja muha. Cuo sam da je na Drini zabranjena, ali je dozvoljen lajner... zato provjerite u vasem lokalnom udruzenju prije nego odete na vodu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la bakee » 25 kol 2011, 15:14

Sto se tice drine ovih nekoliko mjeseci smo bili malo redovniji dole, naravno mi smo ganjali mladicu. Primjetio sam da dosta ljudi izadje navece i to svi sa vaserkama 3 ili 4 muhe i ganjaju lipljena ili pastrmku. Ja bi malo probao na pastrmku i klijena ali ne bih stavljao vise od 2 muhe. Hvala svima na odgovorima, ja sam zakljucio da ako se ostale stvari postuju kao sto su odredjeni broj komada koji se smije ponijeti vracanje ribe ispod mjere itd, nece biti vazno na sta je riba uhvacena. Hvala jos jednom.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la angler » 25 kol 2011, 16:38

Vidjao sam kolone domacih vasrkuglasa u Krajini u sumrak kako idu uz rijeku, svako da "svog" mjesta. Isto tako i u povratku. Nekad bez i jedne ribe nekad sa jednom. Nije da riba nije radila vec su se kacili manji komadi koje su uredno vracali. Znaci svijest postoji "negdje" ili su se osvjestili zakonom ali cinjenica je da su te vode najbogatije ribom. Bilo je vezanih 4,5,6 musica. E sad zasto zabranjuju vaserku tamo gdje kultura ribolova postoji to ne znam. Ogranicavati vode na samo jedan vid ribolova je bez smisla. Imace ribu ali ce izgubiti ribare.

Druga slika. Kolega iz bivse firme uredno sa rajom svaki vikend na djelu Neretve od Pocitelja pa nize, svi na lajnera. Pokazao mi struk sa musicama. Vjerovali ili ne 26 zavezanih podvodnih muha! Stap od 4.5m i opleti. U vodu se ne vraca ni "bjelica".

Pa brate mili ima li igdje zlatne sredine!? Ograniciti broj muha i ribe koja se moze nositi i da svi uzivaju.

Ali evo opet se vracamo na teme koje smo ovdje apsolvirali vezano za zakon i svijest ljudi, i u cemu se na ovom forumu svi slazemo.

mef
Haman Štela
Postovi:33
Pridružen/a:18 srp 2010, 22:29
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la mef » 25 kol 2011, 21:53

Pozdrav!

Ja lovim cesto na ovaj sistem,na rijekama Sani i Sanici ( Krajina ), i nije toliko uspjesan ribolov ( u odnos u na broj musica ).
Predveze pravim 2 m po 3 musice (max broj dozvoljen po zakonu na ovim vodama) . Problem , po mom misljenju, kod ove tehnike je to sto nije tako jednostavno mijenjati muhe, kao sto je to kod musicarenja mahaljkom. Jer se predvezi prave najcesce kraj vode, poslije posmatranja. I ako te musice nisu lovne, naravno trebaju se mijenjati , a to znaci da se mora praviti novi predvez ( osim ako se napravi vise predveza s predvidenim musicama) .

Bistro <flag> !
JEDER TAG IST EIN ANGELTAG, ABER NICHT JEDER TAG IST AUCH EIN FANGTAG...

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la Kovach » 26 kol 2011, 00:07

Koliko znam ovdje oko mene na Neretvi nije zabrana na vaserku i mislim da nebi trebala ni biti. Sto rece Seha nemozemo svi imati musicarski stap i mahati ima ljudi koji uzivaju i u lovu vaserkom. Po meni ni lajner nije neki problem ako se ogranici na dvije ili tri muhe. Bolje energiju usmjeriti na mnogo vece probleme nego sto su lov vaserkom ili lajnerom.

Avatar
AdmirS
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:13 kol 2011, 17:07
Lokacija:Hadzici
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la AdmirS » 26 kol 2011, 03:16

Pozdrav ljudi. Po mom nekom misljenju vaserka se zapostavlja po forumima i organizovanim udruzenjima iz razloga sto se prelazi lagano u moderniji musicarski ribolov. Znaci mahac je moderna tehnika i lijepo je vidjeti ribare kako masu na vodi, dok je vaserka isfurana prica. To je po meni jedini razlog sto se na nekim vodama zabranjuje ovaj sistem ribolova. Opet mislim da musicarenje mahacem ima prednost u odnosu na vaserku iz razloga sto jednostavno za minut promjenis muhu i lovi ponovo a u toj svrsi ribolova se koriste kvalitetnije vezane muhe koje bi se mogle lakse pratiti na povrsini. Dok na vaserci moras kompletan vez mjenjati, a to zna potrajati. Ili navezati 3-4 veza pa mjenjaj a na tim vezovima obicno po nekih 3 muhe jedna radi a ostale ne, koje nas i ne ocaravaju bas svojim nekim izgledom jer je bitno da je svezana a prati se u vecini slucajeva vaserka a ne muha, pa kad riba bucne pokraj vaserke onda bi trebalo da je to, to i onda kontra.

Isti ti je slucaj i sa saranskim ribolovom. Znaci preslo se u moderniju tehniku gdje mozes zabaciti 100 m i duze odnosno sto bi sa onim starijim sistemom ribolova mogao samo u camac i razvlaciti na te daljine. I sto se koristi jedna udica sa kvalitetnijim mamcem (mahac-jedna kvalitetnija musica) i udri dok na zastarjelom nacinu saranskog ribolova se koristilo 2-3 udice sa po zrnom kukuruza (vaser kugla,2-3 muhe) i to je to.
Samo je razlog u tome sto procitah gore u nekom postu da se ocuva riba u reviru a rastjeraju ribari koji nemaju moderniju opremu. ja i danas dan normalno lovim na vaserku, kao i na dubinski sistem sa olovom i 2-3 udice. Zavisno u koju vrstu ribolova se otisnem sa drustvom.

Vaserka nadam se nece biti ukinuta al bi se trebalo povesti racuna o svijesti kojekakvih ribolovaca te im objasniti zasto se ne nosi mala i kapitalna riba sa vode, i objasniti im da je mnogo veca sansa uloviti ribu na 2-3 muhe nego na 5-10 u nizu. Razlog jednostavan. Valja pratiti tolike muhe te u brzacima kontrirati kad taj vez napravi neki recimo veci S ili veliki C sto je dosta puta meni samom nekad bio problem. Puno vise se ribe poplasi takvim vezovima nego je se ulovi kojekakvim kontrama i cjepanjem povrsine vode najlonom i bukom vaserke iznad glave ribi. Uz to treba malo biti i fer prema onim ribolovcima koji se slomise mahanjem na po jednu muhu. Hehehhehe... Bistro.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la Seha » 26 kol 2011, 11:02

Dobro dosao Admire.

Kovac u pravu si za lajner ja sam i njega htio navesti kao nepravedno zabranjen sistem ribolova al preskocih reko bice puno odjednom ;) .
Musicari sa mahacem takodje love na podvodne muhe otezavaju muhe olovom i koriste tonucu snjuru.
Isti q drugo pakovanje. Svi se slazemo da broj muha treba smanjiti jer 10 ili 5 muha na forfama vise zadovolji psihu ribara nego sto su takvi predvezi u sustini vise lovni. To pricam iz iskustva jer sam prije 20 godina lovio i jednim i drugim sistemom kad je takav vid ribolova bio dozvoljen na svim vodama na kojim sam lovio. Pravljenje povrsinskih i podvodnih muha sam ucio od slobodno mogu reci najboljih u mom regionu. Ribari koji nisu svakom htijeli napraviti muhu, a kamo li da vas sjednu i objasne kako ih navezati. Trebinjac - Masan Mehakovic povrsinske muhe, a podvodne rahmetli Sefket Kavazovic (Mostar).
Vjerujte mi na rijec kad bi neko od ribara vidio da su im negdje zapele i ostale muhe u vodi. Danima su plivali kako bi ih pronasli.
Kad riba krene radi vam jedna ili eventualno 2 kreacije ostale slobodno otkinite sa sistema.
Eh sad mi sva ova prica probudi nostalgiju kako sam dobro lovio sa samo jednim padavcem udaljenim 2 metra od vaser kugle..
Rodjo vidi me sto sam se "razmaho". Pardon Adi (razmahao) <123321>
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Musicarenje sa vaser kuglom?

Post Postao/la angler » 26 kol 2011, 13:08

Neka te rodjo i ne mici. Tvoji postovi su uvjek dobro dosli...kritike, nostalgicni, pohvalni... kakvi god. Vazno je da su rezonski kao i kod vecine.
Nekako mi ovi savremeni vidovi ribolova idu prema "prapocetcima". Jedan stap jedan mamac. Sjecate se pure? Tako lajner i vaserka dodjose iz "vana". Dobro, varalicari nisu makli sa mjesta :mrgreen: Vjerujem da je tad bilo onih koji su se protivili novotarijama. Sta hocu reci? Ne mislim da je musicarenje novotarija kako hoce da je prestave...na zalost... i kako je krenulo, bar kod nas, da ce se dijeliti pozivnice kao u golfu. Sujeta i komplex je jedino odgovor za to.
Sve "novotarije" koje neko primjenjuje je stvar licnog afiniteta ili prestiza. Kako god, sve dok ne doguramo svijest (ne tehniku, a ko hoce moze i nju) na prapocetke ribolova slabo da ce se ista uraditi na poboljsanju, makar dozvoljavali i pola udice.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”