Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la Seha » 01 ruj 2011, 12:56

Bakee jarane pocni ti kuglariti vaserkom sarana mi nismo ovako fanaticno religiozni. :wink:
Umijesto muha 2 udice sirokog vrata broj 6, korica hlijeba.
Mani se muha ko je srece od njih vidio.
Jao sad kad ospu po meni :875695:
slika


Avatar
AdmirS
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:13 kol 2011, 17:07
Lokacija:Hadzici
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la AdmirS » 01 ruj 2011, 14:27

Joj nisam spomenuo nigdje da ni ja sam nisam za waser kuglu. Sto kolega montana rece kad pljusne poplasi sve oko sebe a jos tek kad das kontru sa njom pa kad napravi onaj buk ili kako vec to nazvati onda definitivno vise na tom mjestu nemas sta traziti. Zato je neko pametan izmislio umjesto waserke bocicu od kapi za nos/uho. To je brate milina i pratiti i bacati i kontrirati sa njom bez problema. Kad bacis pa pri samom padanju bocice na vodu lagano samo malo povuces i ona legne na vodu kao da ima prigusivac. :grin: :grin: Sto se tice onoga sto montana rece da i nije nesto veliko ako nekad i otkinemo poneku muhu, mozda za one koji sami vezu muhe. Ja ih ne vezem i nesmijem se usuditi u to, jer i vi vezaci sami znate sta sve to nosi za sobom. Od kamare para za svakakve materijale, do drugih raznoraznih zajeb...cija sa suprugom i prznjenjem po kuci te stalnog tjeranja djece od sebe kojima je interesantno sarenilo raznih materijala po stolu. Tako mi se bar vjecito zali moj komsija od kojeg kupujem muhe. :135: :135: :135:

Sto se tice vezanja vise od 2-3 muhe to nije naravno rekreativni ribolov. Sportski ne spominjem jer se ne bavim tim. Svaki vez kad bi mi se dozvolilo preko nekih 3 muhe bi omotao tome oko glave i zabacivao njega sa muhama i lovio. To nije vez za stapa nego klasicni parangal koji vec sam spomenuo u prvom cini mi se postu nema sanse da pratimo od prve do zadnje muhe. Odnosno to je po mom nekom misljenju vez muha za izlov ribe, sto ja smatram da nije daleko od mrezarenja. Podvodnu muhu da se ja pitam bi ukinuo skroz. Prvo sto je kud i kamo lovnija od povrsinske muhe a drugo sto puno vise ulovis njima ribe nego povrsinskim i u nekih sat-dva ostavis ribolov jer si se zasitio i odes brati gljive. Nikad nisam vezao vise od 3 muhe, jer se toliko muha skoro pa jedva moze pratiti odjednom ako pravimo veci razmak izmedzu njih kao sto ja vezem (70-80 cm jedna od druge). Zakon nam je takav kakav jeste i sve dok je onih kako ih i nazvaste "mesara" uvjek ce biti vezova od po 5-10 i vise muha. Kad bi se barem 4-5 takvih kaznilo enormnom novcanom kaznom, pa kad nebi mogli platiti a nebi sigurno poslati ih na zatvorsko odsluzivanje kazne i vjerujte u jako kratkom roku bi sigurno 90% takvih mesara odustalo od mesarenja. Nazalost daj boze da ikad to docekamo.

Avatar
AdmirS
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:13 kol 2011, 17:07
Lokacija:Hadzici
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la AdmirS » 01 ruj 2011, 14:40

Seha je napisao/la:Bakee jarane pocni ti kuglariti vaserkom sarana mi nismo ovako fanaticno religiozni. :wink:
Umijesto muha 2 udice sirokog vrata broj 6, korica hlijeba.
Mani se muha ko je srece od njih vidio.
Jao sad kad ospu po meni :875695:
Naravno da cemo poceti po tebi. Eto i ti bi navracao covjeka da lovi ribu na vaserku i tri udice umjesto jednom bez vaserke pa makar i na koricu lovio. Nije to, to i nije sportski. To nije saranolov nego koricarenje ribe. <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> Malo sale nikad nije viska.
Saranolov je zakon. Jeste brate da je pravo skup sport al se isplati svakog feninga. Imati mrcinu na stapu pa se boriti sa njom te kad se zaleti prema granju, pocnu ti curiti graske znoja niz lice kontajuci u sebi kud ce sad tamo pored ovolikog jezera.Hahahahha. Pa cupaj pa kukaj pa svasta nesta. Al i sami pogled na onaj stap kad uzme riba pa ga savije sto bi reci do vode i zvuk one contre kad udari o povrsinu vode nemoze zamjeniti nijedna pastrmka. Ili nekad kad se sjetim poznatog zvuka pip, pirriiip, pirrrriiiiiiiiiiiiiiiiiiiii... Pa onog trka iz satora u neka doba noci u gacama samo. ohoj braco mila sto bi reci fazlinovic.

Veso
Štela
Postovi:60
Pridružen/a:24 lip 2007, 18:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la Veso » 01 ruj 2011, 15:19

bakee je napisao/la:A sto se ovdje zakuha situacija, a za sve sam ja kriv.:). Izgleda da je najbolje meni da ja ribarim kao i prije bez nekih eksperimenata, musicarima musicarenje varalicarima varalicarenje ne moze to oboje u jednom. Kada kazem ovdje oboje u jednom mislim sa istim stapom ove dvije tehnike. Bistro vam uvijek bilo, uzivam citati ove postove.
Nista ti nisi zakuhao, lijepo pitao, a kolege odgovaraju kako znaju.. Inace, ovo sto sam "zacrnio" nije skroz tacno! Jednim stapom, recimo varalicarskim, mozes komotno loviti koristeci musicarsku snjuru.. Mozes cak i sa pola tog istog stapa. Rolu ne moras nigdje da kacis, mozes i u dzep. Pa cak i da je nemas, opet moze, bilo kakav kolut na koji je namotana snjura - pa i to u dzep.. Ovo mislim ozbiljno, ne salim se! Imas snjuru, leader i musicu (JEDNU) i lovis! I to je musicarenje! A cime ti bacas tu snjuru (a moze i bez ikakvog stapa, kad sam vec navalio..) - to je tvoja osobna stvar!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la montana » 01 ruj 2011, 16:12

Evo je "kombinacija snova"! <jelmekotrazio>

Viska rolu u dzep, kako Veso rece pa opleti!

AdmirS! Pusti se ti Sehinih folova, samo te navraca. Prije dvije godine mi objasnjavao kako se lovi saran, te probah. Hajde sto sam ih nekoliko i ulovio, al' kad je zena vidjela kako kuham mamce za ribu, evo snadje me to da mi je dala "unaprijedjenje u sefa kuhinje" sa svim zadacima sto ta "casna" titula nosi! <papucar>

Uz zvanje od prije, steceno vezanjem muha i prznjenjem <papucarsenad>

<valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>

Sala, vezanje nije neki problem. Imali smo nedavno kurs za raju i svi, ukljucujuci i predsjednistvo su navezali par odlicnih muha za samo par sati vjezbe. Uprati kad bude opet i dodji na kurs.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la angler » 01 ruj 2011, 18:32

Joj sta je postova napisano. Jos koja strana i krenuce pjanska <adipiva> <valjanjeodsmijeha>

Jedino rodjin post zapamtih...pogodi me u srce <12345>

Ne slusaj ti njega AdmirS, sve odvaraca, a sve zaviruje kod "nas". Eto jedan kolega ode iz saranskih redova, da ga ne imenTujem :mrgreen:
Nego se uhvati kakvog mahavca pa moze i koricarenje. Neka se zove kraljevski sport pa makar :135:
Neka sale, nek se nesto desava.

A i za vezanje ne treba puno materijala ko se time profesionalno ne bavi.
Ma merak na svoju rukotvorinu uloviti ribu pa makar ta rukotvorina bila kuhana :grin:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la montana » 02 ruj 2011, 02:03

Bas se i nasalismo, ali i to je za ribare, ma kakve "orjentacije" bili. Slazem se u potpunosti sa Anglerom da ne treba puno materijala za muhe, te da je uzitak potpun. Na kraju, bitno je ici na vodu.

Ja sam kamiondzija i zaradjujem, kako ljudi kazu "Kruh sa sedam kora", ali rado ga dam kakvom jaranu sarandziji. <jelmekotrazio> Nekako mi lakse kad parkiram smotati kakvu baju. Ispocetka sam vezao sam po svom nahodjenju, pa virio one iskusnije. danas imam par muha koje si svezem i njima pokrijem vecinu ribolova. Nekad kad zafali dokupim. Kad uporedim sa varalicarskim priborom, znatno manje para se trosi.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
AdmirS
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:13 kol 2011, 17:07
Lokacija:Hadzici
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la AdmirS » 02 ruj 2011, 13:04

Ma vjerujem ja vama da to vezanje nije tesko dok se malo stelne al ja fakat nemam ni vremena ni toliko zivaca da bih mogao stvarati tako sitne kreacije. Ko zna mozda se nekad i prihvatim toga. Doduse musicarim (sa vaserkom :grin: ) svega mozda 1 puta u mjesecu pa nekad i dva. Klapa mi je sad takva sa kojom idem u ribolov da vecina preferira saranski ribolov, odnosno ribolov na grunt/dubinku kako ko kaze tako da saranlucim ili babuskarim vecinom.

Avatar
AdmirS
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:13 kol 2011, 17:07
Lokacija:Hadzici
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la AdmirS » 23 ruj 2011, 10:25

Fly fishing sam upraznjavao a i danas dan lovim tako kad odem kod zeninih u krainu. Medzutim posto ovdje na Zujevini mogu mahnuti samo na 2-3 mjesta po nekih 5-6 m snjure odlozio sam stap u podrum da ne smeta po kuci. <valjanjeodsmijeha>
Slicna situacija je i sa saranskom modernom opremom. Nju sam vec zadnje 2 godine podrumovo iz razloga sto mi je dodijalo peglati se i nadmudrivati sa kojekakvim novopecenim sarandzijama koji su zahvaljujuci netu prekonoci sakupili znanje. Zao mi je ako se neko nasao uvrijedzenim ovim postom al meni je stvarno bila puna kapa takvih ribolovaca. Od kad sam uzeo ove stare stapove i na njih lovim niko me vise skoro ni ne pogleda, i na miru i lovim i ceifim. Bez natezanja sa bilo kim. Na moderniju opremu sam lovio skoro 7 god. i zasitio se vise svega vezanog za nju. a da samo znate koliko sam para ustedio od tad. HUhhhh...
Sto se tice anglera i montane vidim da su postali domacice spremacice OUR USA-Kuvajt. <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>
Pozdrav.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la angler » 23 ruj 2011, 13:49

Ja ti lovim ribu za sebe, a ne za neke novopecene ili staropecene i sa tobom se sto se tice toga u potpunosti slazem, ima nas svakakvih. A isto tako ne pada mi na pamet da uskracujem sebi cejf zbog "nekih" i drzim pribor u garazi bio on star ili nov...i jedan i drugi mi je isto drag.
Ima ona stara..."ne mogu rodbinu birati ali prijatelje mogu".

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la zlaja » 23 ruj 2011, 22:13

Ja imam sreću da je moja žena zagriženi ribolovac,kad peca na svojoj Krivaji ja čuvam djecu i donosim vodu i sendviče,puno vremena zajedno smo proveli u lovu škobalja na plovak, samo blinkeraj nikako da zavoli-nemam taktiku da zavoli plastiku :mrgreen:
A što se tiče ove teme tu već treba biti oprezan i najvažnije stvari su rečene-zakon dozvoljava jednu udicu i tačka,slobodno raja pecajte sa vaser kuglom i JEDNOM mušicom gdje to dozvoljeno ali to nikako NIJE mušičarenje, tako isto poštenim plovkarošima hoće idioti nametnuti da je lov sa plovkom i velikom trokukom kao sidro regularan lov na plovak...ja odmah pođem divljati na ove osjetljive teme i poludim :evil: ...bolje da dalje ne pišem...

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la montana » 24 ruj 2011, 07:47

Slazem se Zlaja. Ako je jedna udica, onda jedna, a sto se mene tice moze se bacati i sa dva metra silka iz ruke. A kako se to zove... pa nas narod je kreativan. Ako su skontali desetinama brda po Bosni i Hercegovini ime "Crni vrh" ili "Debelo brdo", gdje nece raznim varjantama ribolova na muhu? <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
AdmirS
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:13 kol 2011, 17:07
Lokacija:Hadzici
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la AdmirS » 24 ruj 2011, 15:00

Takvo musicarenje bi se vjerovatno zvalo "hand fishing wih flies" ili ti ga po naski " ribolov na musicu zafitiljivanjem rukama". :135: :135:
Ribolov na muhu kako god okrenes je musicarenje. Svidjalo se to nekima ili ne ali na muhu se lovi. Mamac je isti bez obzira kojim stapom lovili jer sam stap ne nosi naziv vrste ribolova nego vrsta mamca na koji se lovi. Musicarenje bi se onda po nekom pravilu trebalo zvati ribolov na muhu musicarskim stapom (FF) ili ribolov na muhu obicnim stapom i vaserkom. Neznam stvarno kako bi dali naziv ribolovu na varalicu ako lovis nekim obicnim teleskopskim stapom, a ne nekim spinerima tipa demona, avashimaa, robinsona, greysova itd.
Jedino je problem sto vaserka i obicni stap nije sportski ribolov nego musicarski stap sa snjurom.
Ja kad idem u ribolov, onda idem da ulovim ribu pa sad dal lovio vaserkom ili glistom i crvicima svejedno mi je jer hocu da je ulovim, a svakako svaku ribu vratim nazad u vodu (sem gaga i plisa) a ni to ne nazivam sportom nego moralnim cinom. Kad mi padne na um sport onda odem sa rajom u salu i igramo fudbal, kosarku itd.
rusko je napisao/la:
angler je napisao/la:Ma sve muskarcine isto rade samo ih stid priznati :mrgreen: <valjanjeodsmijeha>
Normalno, nije niko lud da sebi dozvoli da zavisi od partnera...
Sve sto moze jedna strana da uradi treba da moze i druga, i onda su svi ravnopravni, pa se tad vidi ko je "muskarcina" odnosno "lady" u kuci...

Meni su najsmjesnije pateticne "muskarcine" koji zenu stave u ekonomsku i socijalnu zavisnost (ili je kompletno upaketiraju i zakljucaju u tamu zidova) pa onda sebi umisle da su "muskarcine"...

Kada su muz i zena u svemu ravnopravni i svako moze na svoju stranu kada god hoce, onda se zna da li tu postoji prava ljubav i postovanje ili ne, a ne na silu i primoravanjem kao kod navedenih pateticara.

Siguran sam da su bas takvi i oni koji tehniku sa vaserkom nazivaju "musicarenjem" :456:
Trebalo bi da svi radimo kucne poslove, jer kako bi se drugacije dodvorili suprugama kad podzemo u ribolov na par dana.
Kad se sjetim svoje, koliko je samo kolica betona, cigle, pjeska i ostalog prevukla sa svojih 57-58 kg dok smo kucu pravili, nemam obraza bar joj ne usisati i ubaciti sude u masinu 2-3 puta sedmicno ili skinuti ves sa strika kad zapada kisa. :135: :135:

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la zlaja » 24 ruj 2011, 15:20

Sportski ribolov je izraz za fer-korektan ribolov koji se obavlja u okvirima zakona i propisani pravila,znači i ribolov je sport kao i košarka, osim propisani pravila pod kojima se obavlja sportski ribolov postoje i nepisana džentlimenska pravila kojih se pridržavaju sportski ribolovci kao kodeks ponašanja pri obavljanju istog,to se sve nauči ako pecamo sa starijim poštenim ribolovcima...
Admire u pravu si kad kažeš da pecaš iz hobija a ne iz sportski namjera ali čim si upecanu ribu pustio neoštećenu nazad u vodu,čim si dozvolio da kraj tebe nepoznata osoba koja dođe takođe peca i još se malo pomjeriš da čovjek ima više mjesta itd. ti vršiš SPORTSKI RIBOLOV, nadam se da me razumiješ...

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la rusko » 25 ruj 2011, 03:29

AdmirS je napisao/la:Ribolov na muhu kako god okrenes je musicarenje. Svidjalo se to nekima ili ne ali na muhu se lovi.
Sto bi rekli Hercegovci: "Nidze veze, care"!

Definicija musicarenja - flyfishing (BTB) je:

: a method of fishing in which an artificial fly is cast by use of a fly rod, a reel, and a relatively heavy oiled or treated line

Jedno bez drugog nemoze care... to ti je isto kao u tvom primjeru gradnje kuce... vraga bi ti kucu napravio da ti zena nije donosila da jedes i pijes dok si cigle pretovarao... nemr'es dihat brez kisika...
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”