Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la montana » 25 ruj 2011, 11:47

Vidi sad problema... tako je Rusko! Seha nema "osjecaj" za narodni melos i zivotni ritam zitelja Uloga i opcenito te regije. Evo, ja nisam od tamo, mada sam musicario (ono zaoprave sa obje ruke) po tim predjelima. I mene neka jeza uhvati, recimo kad ovaj, sta li je, dirigent valjda... ovo nesto uvrce prsticima... pa ne moze se tek tako mirno slusati. A i nije bas Off Topic.

Kako god, musicarenje je cijelokupni dozivljaj nadmudrivanja sa ribom. Podrazumjeva specijalizirani mamac-musicu, specijalizirani pribor za izmahivanje i osjecaj pripadnosti tom sportu. Sve ostalo su surogati, tj zamjenski nacini, dupljaci. Otprilike, kao sex sa "gumenom djevojkom"... i dalje je sex, nekom dobar, nekom 'nako, a vecini jedini. Moze li se vaserkanje nazvati musicarenjem? Moze li se ozdeniti ova, gore navedena gospodja? Pa naravno da ne moze... kako bi rekla sudbonosno "DA"? <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la Seha » 25 ruj 2011, 11:59

Pa zna se da je izvorni nacin musicarenja mahacem tu bar nebi trebalo biti nesuglasica. Nema nadam se potrebe nikoga ubijedjivati hoce li kariolu morati nazivati tackama ili civarama. Nek ih nazove kako hoce samo temelji moraju do ponedeljka biti gotovi <jelmekotrazio>
slika

Avatar
AdmirS
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:13 kol 2011, 17:07
Lokacija:Hadzici
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la AdmirS » 25 ruj 2011, 23:49

Vidi kako se ovdje ubacuju i kuglasi. I to je predobra tehnika samo brate naprduje se previse sa njom. ja stavio ovo, onaj stavio ovo, onaj treci dodo dip ovaj i onaj. Ma dzaba ti sve to kad je pura i kukuruz zakon za sarana. Jos me samo interesuje jeli saranlucenje i sa obicnim jacim teleskopskim stapovima ili se moraju imati kojekakvi foxovi, shimana i greysovi da bi se bavio saranolovom. Il je to neka druga vrsta ribolova poput vaserke u musicarenju.

Kako se zove onda ta tehnika ribolova muhom i vaserkom ?

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la zlaja » 26 ruj 2011, 00:10

Mušica je demokratski raspoložena sa onom svojom rupicom na udici,može je privezati ko god hoće na bilo koji sistem za pecanje,evo ja je mogu privezati na vobler kad idem pecat...ili još bolje roknem je na dubinku i nek se kiseli na dnu,ja fino se zavalim u stolicu a na dubinki mušica...znači ja mušičarim? :grin:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la rusko » 26 ruj 2011, 05:58

AdmirS je napisao/la: Kako se zove onda ta tehnika ribolova muhom i vaserkom ?
Bas tako kako si napisao: tehnika ribolova muhom i vaserkom
slika slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la montana » 26 ruj 2011, 07:42

Ma samo se ovdje dovodimo u zabludu. Vaserka je olaksavajuci faktor za zabacivanje i pomaze nadomjestanju nedostatka tehnike. Danas kada se prica o lovu pastrmke, podrazumjeva se lov mahacim priborom ili varalicarskim. Vaserke, lajneri, kederi, ikra, crvi i sta sve drugo se ne ubraja u tehnike, vec u krivolov po raznim clanovima. Vaserka i lajner krse clan o broju udica, dok lov zivim mamcima po tom osnovu ne, ali je i on krivolov. Rezimiram, vaserka je teznja ribara da obavezno ulovi vecu kolicinu ribe, a musicarenje je nacin zivota i razmisljanja, te kao takav, ne moze se usporedjivati sa drugacijim nacinom koristenja musice.

Prvi put sam se kao dijete sreo sa ovakvom dilemom, pecajuci sa dva vrsna plovkasa cipole u Zaostrogu. Odlicna tehnika i brojan ulov. Kraj nas stoji covjek koji lovi sa korom hljeba i 20 udica namotanih okolo. Ubjedjuje da je njegov sistem siguran ulov, jer se cipol sam nabode u onoj guzvi. Tvoje je samo da ga izvadis i ponovo zabacis. Plovkasi se najezise i nastavise plovkariti...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la Clavis » 22 stu 2011, 00:23

Nije sad, gdje sam prvog lipena u životu na taj način prevario, pa da odobravam sistem. On kao takav ima svoja ograničenja, prije svega mogućnost prezentacije "baje", potrebni su desetci repeticije da mu "pravo naiđe", da ne spominjem mirnij vodotok, dok gledas "gospodina" koji se zaletio sa dna i samo je "ošmekao" i vidio da nešto ne valja sa njom. Najefikasnijim se pokazao za lov na pastrmku krupnijim mokrim mušicama u kasno proljeće (obavezan model plovka "raketa", radi sto boljeg zatezanja veza).

A sad malo konkretno. Budući da živim u Ključu, ribarim na Sani i Sanici. Dozvoljeni sistem, kako je u ribolovnoj dozvoli navedeno, je vaser kugla + maksimalno 3 muhe. Lajner ni u kom slučaju, jer se pokazao previše efikasnim na ovom podneblju. Kad se spoji ta činjenica sa našim mentalitetom opskrbljivanja frižidera dobije se katastrofa. Što se tiče mene, previše sam zakvasio u "mahanje" da bih se vraćao na taj sistem, a najbolje iskustvo koje sam sa njim imao bilo je jedne prilike na Sanici, prva kiša poslije vrelina u junu, šta da kažem dva lipena od 25-6 cm na jednom struku poseban je osjećaj ( ko god je tako na Sanici lovio potvrdit će da ne lažem :D) Njegovo potpuno ukidanje sačekat će neke nove sportski osvještenije generacije, za sad je uveliko zastupljen, i lično smatram, da ne predstavlja ništa opasno dokle god se ima u vidu bilo kakva etika (mjera, količina).

Iskoristit ću ovaj svoj prvi post da pozdravim svu raju na forumu :)
Bistro!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la montana » 22 stu 2011, 02:05

Dobro nam dosao druze!

U pravu si za to sa punjenjem frizidera... takav gen. Treba raditi sa ribarima i objasnjavati mozda jednog dana shvatimo da riba u frizideru je ona ista pohlepa kao i privatizovanja voda. Oboje pokrece sebicnost. A na koji se nacin lovi, to je vec manje bitno, dok god se postuje zabrana, duzina i kolicina.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la angler » 22 stu 2011, 06:02

Prvo srdacna dobrodoslica Clavis!
Pozdravljam tvoj post i u sustini, sto je i najvaznije, svi se na forumu slazemo da je bilo koja tehnika ok, ako ribar ima imalo svijesti i pridrzava se osnovnih nacela kodeksa ponasanja i odnosa prema prirodi. Kad bi "friziderdzije" samo malo povukli rucnu svima bi bilo mnogo ljepse i bolje.

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la rusko » 22 stu 2011, 07:06

Clavis dobrodosao na forum! Znaci sad cemo imati i izvjestaje iz prve ruke sa Sane i Sanice... odlicno <championvanja>

Nas narod ima pristup ribolovu u fazonu daj sto vise, strpaj u zamrzivac pa pojedi... ali koliko vidim nase rijeke ipak vriju od riba...

U Svedskoj u teoriji nema lajnera, vaserki, i ostalih slicnih sistema... sve je "u rukavicama", finoca, oprema, C&R... a onda nigdje ribe.... Ja pecam u rijeci koja je prije 10-tak godina bila jedna od najatraktivnijih rijeka za lov krupne stuke u EU, a danas ako covjek koji na njoj peca 3 puta sedmicno ulovi 5 stuka godisnje moze komotno da slavi...

Sta je razlog tim razlikama neznam... mada svako malo naletim na sakrivene kedere i parangale (made in sweden) setajuci se mojom rijekom...

zakljucak - ili nasi ljudi ipak imaju malo vise srca, ili totalno nemaju srece u ribolovu...
slika slika

Avatar
AdmirS
Štela
Postovi:79
Pridružen/a:13 kol 2011, 17:07
Lokacija:Hadzici
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la AdmirS » 22 stu 2011, 11:57

oho ho... Ponovo naceta jako osjetljiva tema zvana vaserka. Pozdrav Clavis.

Jos jedna interesantna informacija sa zujevine. Tzv ribaru prije par dana oduzet stap kojim je lovio lajnerom i vezom od 6 muha. Nadam se da ce biti na kraju nesto poduzeto protiv ovakvih stetocina ribljeg fonda na Zujevini.

I kod nas je dozvoljen ribolov vaserkom ali sa najvise 2 muhe. Fly fishing je nemoguca misija.
Pozdrav...

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la Clavis » 22 stu 2011, 16:53

Hvala na dobrodoščici :)

Potrudit cu se da budem ažuran što se tiče izvještaja sa Sane i Sanice.

Malo ću pobjeći od teme i otići u neku širinu. Lično smatram da je za sve kriva ona poznata "U ribara mokre gaće....".Hvala Bogu pa ne ovise mi obroci o ulovu. Ali u nas narod u svemu traži ekonomsku opravdanost :S
Ne brojim koliko sam puta rekao da na vodu idem iz meraka, potrebe za izduvavanjem ventila, hobija... dzaba! Zgubidan....mislim se zgubidani ste vi koji provedete u kafani i potrosite duplo vise vremena, ni iz dzepa ni u dzep vam dokle god je kafa marka a jezik podugacak. Ovdje ne mozes ni u sumu otic "nako"....da renoviras pluća protegnes noge. Ako nisi u drvima ili pečurkama, skreno si s pameti jer pobogu sta ces u sumi bez razloga i da ne nabrajam ostale primjere. Izgleda da ce onaj osjecaj ostati poznat samo onima koji su lično "skanatorili" kakvu takvu mušicu, izašli na vodu i prevarili lipena.

Na žalost,zapeli smo negdje u eri gdje je čovjek bio prinuđen loviti da bi jeo, dok riba i onako ima druge neprijatelje zagađivače, da ima imalo razuma sama bi se kačila na udicu da se više ne pati.

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la Seha » 22 stu 2011, 19:08

Bravo majstore svaka ti je na mjestu.
Dobro ti nama dosao i jos bolje nas nasao :grin:
slika

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la Memo » 22 stu 2011, 20:27

Pa odkud opet ljudi o vaser kugli u portalu o MUSICARENJU ja sam mislio da je to vec davno zakljucena tema?

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov musicama sa vaser kuglom?

Post Postao/la montana » 23 stu 2011, 00:38

Novi clan Memo, pa osvjezio temu. Cini mi se da cemo morati opet organizirati onu skolu musicarenja?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Tehnike i taktike mušičarenja”