Novi pristup upravljanju vodama?

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Odgovori [phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Novi pristup upravljanju vodama?

Post Postao/la montana » 21 lip 2009, 06:34

Zapocinjem pricati o necem novom sto sam vidio, a veoma mi se svidjelo. Podrucje na kojem obicno lovim nastanjuje 9 vrsta salmonida, a 3 su od posebnog znacaja jer vec godinama broj im se smanjuje dok druge brojcano prevladavaju. Radi se o 2 pastrmke (cutthroat-zaklana i bulltrout-bik pastrmka) i Arktickom lipljenu. Jedni bi rekli da je u pitanju prirodna selekcija, a drugi da je Bozija volja. Mislim da se radi o covjekovoj nepaznji i povrsnom pristupu.

Da predjem na stvar. Rijecica St. Regis u zapadnoj Montani na granici sa Idahom je poznato mrijestiliste za ove nabrojane vrste koje zive samo u ovom dijelu svijeta (Montana, Idaho i Wyoming). Dolaskom turist ribara donesene su i kalife, potocare, zlatovcice, jezerke i slicno i nastavljeno je njihovo ubacivanje iz godine u godinu. Normalno je da turizam zahtijeva da gost uhvati ogromne ribetine (10-20kg) u abnormalnim kolicinama, tako da je to ferceralo nekih 20 godina dok je lipljen ostao samo u gornjem toku jedne rijeke, a ove dvije postepeno izumiru. St. Regis rijeka (podsjeca na nas Ugar) se ulijeva u jednu od tri glavne rijeke te zone. Dugo se ribolov branio tokom cijele godine, a rijetko bi bio dozvoljen C&R. Lokalni naucnici su otkrili da su ove donesene ribe, osim same prilagodljivosti, ubrzo naucile da St. Regis rijeka predstavlja odlican izvor mladji za ishranu, tako da umjesto da ostaju u velikoj rijeci da ih mlate turisti, ove su naucile da ulaze u St. Regis i pojedu sve sto se mrda. Tako se pojavio novi problem koji pored napada na ikru ugozenih vrsta napada i njihovu mladj koja tu ostaje do druge godine zivota. Da problem bude gori ove grdosije su odlucile da ostanu u donjem toku rijecice i prave sedmicne izlete prema izvoru koji je 10tak km. Prosle godine je i stuka naucila slicnu foru. Ove godine je dobijena saglasnost da se na toj rijeci izmijeni rezim ribolova i da se iskoriste potencijali (ribari koji vrecama nose ribu, a ima ih i u Bosni) i dozvoli neogranicen izlov nametnika stuke i zlatovcice i tokom cijele godine i 5 dnevno ostalih, bez obzira na mjeru, a C&R za ugrozene vrste.
Upravo sam se vratio iz jedne takve akcije i kazu da se ove godine sacuvalo preko 30% mladji. Ovo sam naveo kao apel da se uvede C&R na Neretvi za Glavaticu i Mekousnu, jer osim poribljavanja potocarom i kalifom i narusavanjem prirodnog odnosa, vidio sam na snimku onog Norvezanina kad u mrijestu Meke potocara medju njima jede ikru. to je OK ali zasto da mi to pomazemo. Mozda previse trazim, ali ja sam ljetos postedio neke meke i glavatice i nadam se da ce se jos koji put izmrijestiti na zadovoljstvo nase djece...
<ribaribu>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi pristup upravljanju vodama?

Post Postao/la Seha » 21 lip 2009, 20:13

Aferim !
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi pristup upravljanju vodama?

Post Postao/la montana » 02 srp 2009, 16:01

Jos bih volio prenijeti nekih iskustava u pogledu cuvanja voda iz ovog inostranstva. Namjera mi je da udruzenja prime k znanju i primjene sto se primjeniti moze.

Recimo parking za auta i placevi za kampovanje. Vrlo je popularno kod Bosanaca da autom dodju do same vode po svaku cijenu i postavljaju satore makar iskrcili hektar sume. Lijepo, ali neizvodivo i ponekad opasno. Osim ostecenja i zagadjivanja okoline, otezava se kontrola od strane ribocuvara, koji u vecini slucajeva ne smiju pregledati vozilo, pa se ribokradice koriste da sakriju visak ulova, nedozvoljeni pribor i slicno. Gledao sam i koristio se sistemom FAS (fishing access site) gdje se, pri kupovini dozvole, dobije mapa svih uredjenih pristupa, sadrzaji (parking, WC, voda, struja, lozenje vatre, kampovanje, smece i dr), mjesto za spuctanje camca u vodu. Pri dolasku na ovakvo mjesto vidi se da li je prepuno ribara na toj lokaciji i izbjegava se pretjerana guzva. Lokacije se uredjuju prema mogucnosti vode i lokaliteta da primi odredjeni broj ribara. Ribocuvar na lokaciji vidi koliko ribara je otprilike u blizini i lako moze da obidje sve prisutne, bez da se prikrada kroz granje u nadi da neko tamo lovi. Prihodi od kampovanja i drugih pogodnosti mogu biti motivacija udruzenjima, a i mi ribari bi lakse navukli svoje familije da nam se prikljuce. Uredjenje staza za kretanje pored vode bi omogucilo cuvarima da se brze pregleda lokacija i obidje vece podrucje, a i ribarima bi se pristedilo dosta pribora koji se osteti provlaceci se kroz najcesce amzonske dzungle. Ribolovci ovdje cesto nose dozvole okacene na ledja ili na kapu, tako da se u vecini izbjegava da (narocito musicari i plovkasi) izlaze iz vode do cuvara, gube vrijeme i plase ribu. Pri organiziranom kampovanju ribocuvar poznaje lokaciju i brojno stanje ribara, pa mu je lakse izvrsiti kontrolu. Voznja camcima i ribolov iz camaca na rijekama je ogranicen na 3 dana sedmicno da se onemoguci plasenje dugo primamljivane ribe od strane onih koji love sa obale. Lov pojedinih riba od znacaja se vrsi uz pomoc markica koje ribar dobija ili kupuje za neke vrste da bi se sprijecilo izlovljavanje. Markice se stavljaju na ribu odmah nakon ulova, kroz usta i skrge, popuni se datum i ne skidaju se dok se riba ne odnese iz ribolovne zone. Slucaj lova mladice kod nas. Dozvoljeno je dvije ili tri na nekim vodama, ali cesto imamo naslove pet kapitalaca za mjesec dana, pa za par sedmica jos nekoliko kapitalaca... Ovim nacinom se omogucava svakom ribolovcu da lovi dok ne upotrijebi svoje markice. Onog momenta kad ih istrisi ne smije se zateci ni u pokusaju lova, jer je iskoristio svoje pravo. Drustvo moze odluciti da prodaje dodatne markice ako brojno stanje ribe dozvoljava. Ovaj nacin zastite odredjene populacije riba promice C&R, a u isto vrijeme se ne kosi sa logikom "kako zeni dokazat' da sam is'o u ribu ako nista ne donesem". Ove markice nakon sto su upotrijebljene moraju se vratiti u udruzenje, tako da podaci sa markice mogu sluziti u svrhu poribljavanja i analize. Ove markice se ne mogu prenositi na drugog ribara, jer imaju broj koji odgovara samo jednoj dozvoli.

Vala sam oduzio. Ako neko od vas misli da puno "nuzdiram" neka mi posalje PP, a ne onako javno na forumu, pa da se stidim nasamo...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
adem93
Piskaralo
Postovi:294
Pridružen/a:05 srp 2009, 13:13
Lokacija:Srebrenik|Spionica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi pristup upravljanju vodama?

Post Postao/la adem93 » 31 kol 2009, 18:08

(Ovaj nacin zastite odredjene populacije riba promice C&R, a u isto vrijeme se ne kosi sa logikom "kako zeni dokazat' da sam is'o u ribu ako nista ne donesem)E ovo bas je problem ja imam 16 godina i zivim sa roditeljima mislim za svaku kvaku i metar laxsa trazim novac od roditelja .Svaki put kad odem u ribolom ulovim dosta bandara ,klijena,mrene,mladice,itd kada dodjem fazon je gdje su ribe ovo ono djabe ides jbt pribor bolje kupi sebi ribe pa ljudi nije sve ni u ribi koja se donese doma ima nesto i u samom pecanju...Doce vrijeme kad se nece sta imati pecati.....Ja Stvarno volim pecati a i volim ribu jesti hocu da kazem da ja sam sebe mogu ograniciti uhvatim tolko evo jedna 3 meni jedna nazad mislim da i ja ne serem puno (da izvinete)Bude par komada koje ja i ponesem kupi.Isao sam sa lokalnim bibolovcima svi su oni za mene mesari sve do 10 cm je keder ostalo ide kuci pa kazem i uvije cu govoriti vrati tu ribicu sutra mozda dodjes izvuci ces 50 cm biti ce itd idt......
Mislim da bi to kod nas trebalo uvesti evo MODRAC VIDARA HAZNA puno je to americkog somica bilo bi dobro pusti narod da besplatno peca ali svaki americki somic koliki bio ide van jezera ostala riba nazad 5 komada kuci i to je toooooooooo.poz jos jednom

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi pristup upravljanju vodama?

Post Postao/la senad » 11 ruj 2009, 11:17

Bistro, ljudstvo!
Montana, sve je to moguće u društvima koja su uredjena (mislim na države), pa tek onda u ribarskim društvima.Ima izuzetaka od negativnih pravila, kako je trenutno kod nas, i, hvala bogu (eki ateiste titinog <titinpionir> ), svakim danom je sve više i više pojedinaca u udruženjima koji shvataju da više ne ide na ovaj bahati način kako je do sada praxa.Ali, da bi i to malo entuzijasta imalo volje, nade u to da će nešto korisno uraditi, Zakon je taj koji istim može dati "vjetar u krila", a koji bi sankcionisao one koji naše vode shvataju kao "prćijom" koja je svačija i ničija, i koja se može devastirati bez ikakvih posljedica i sankcija (ja kol'ko puta "koji" napisah)
Primjera je bezbroj, jablaničani ti najbolje mogu dočarati sa iznosom kazne koju plačaju "mrežari", a koje oni uhvate.Da je to "momački" iznos, da se promjenjuje ono "oduzimanje svih sredstava i alata koji su korišteni u činjenju krivičnog djela" (čamaca, pa i automobila), ne vjerujem da bi bilo puno krivolovaca, makar ovih koji prave masovna izlovljavanja mrežama, puškama, parangalima i sličnim stvarima.
No, kod nas je kako je, i kad bi nekom (nadležnom) i ponudio projekat (koji iziskuje povelika finansijska sredstva), bilo bi ono "ima i prečih stvari u ovom i ovakvom vaktu":
Jedan od primjera je projekat koji imaju članovi mog udruženja, a koji su na zadnjem tenderu dobili vode oko Sarajeva - medju tim vodama je i staro korito rijeke Bosne.Dužine je oko 700 metara, širine oko 30 metara.Po projektu, od tog korita se može napraviti skoro pa "Jarun".Potrebno je proširiti korito, produbiti ga na 4-5 metara, i posjeći neka stabla.Vrijednost tih početnih radova za pola dužine (350 m) je izmedju 100 i 200 hiljada KM.Eh, sad, to je možda velika suma, ali kad skontaš da bi to moglo biti jedno lijepo izletište, jedna lijepa takmičarska staza koja bi imala (po projektu) i prilaz za invalide, pa, zašto i ne, jedno kupalište (jer je zemlja oko korita, kako sam čuo, državna), to i nisu velika ulaganja, s obzirom da bi to (po nekoj logici) bio i projekat od kojeg ineteresa može imati cijeli grad.I sva ta ulaganja, na ovoliko stanovnika u Sarajevu, pa i da suzimo - na broj ribara u Sarajevu, po mom skromnom :mrgreen: mišljenju bi se jako brzo isplatila, a i moguće, obezbjedila sredstva za uredjenje ostalih metara korita.
Ko ne bi od nas volio da poslije posla trkne na neku vodu na par sati i izmeraka se, makar sa bijelicama?
Ipak, ključna riječ u ovom textu je - "u uredjenim društvima".
Bistro!
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi pristup upravljanju vodama?

Post Postao/la montana » 17 ruj 2009, 15:35

Uredjeno drustvo je ono koje to hoce. I u uredjenom drustvu se moze loviti riba, a ne kako neki nasi misle da ce im to onemoguciti ulov. Bitno je da se planira, analizira, a i organzira pokoja akcija. Evo slike mog "doprinosa" jednoj akciji nedavno u Montani. Rijeka u kojoj se ocekuje mrijest jedne endemske pastrmke se "priprema" tako sto su strucnjaci prebrojali i procijenili da potocare ima vise nego sto je potrebno da mladj endemske pastrmke (koja je bila jedina u toj rijeci) prezivi u broju dovoljnom za produzenje vrste. Kalifa je bila u granicama dozvoljene brojnosti. Ribarima je trazeno da se okrenu potocari izmedju 20 i 25cm, a ostale (vece ili manje) da se postede. Ipak akcija nije da se istrijebi riba ili da lokalni pojedinci ulove 100 tona. Dnevni limit je 5 komada sto je momenat da se prekine moj ribolov, a mjesto ustupi nekom drugom ribolovcu.

Kamo srece da postujemo pravila i zakone koje imamo. Bilo bi ribe i cistije vode kao i prije jer su svi ti zakoni iz starih vremena!

Bistro
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi pristup upravljanju vodama?

Post Postao/la rusko » 01 pro 2009, 10:35

Uh, ljudi, ja od kako sam se docepao ovog foruma, samo bih nesto pisao... svrbe me prstici pa ih trljam od tastaturu da ih zagrijem za vezanje musica :-)

sta mogu kada su teme sve bolja do bolje... svaka vam cast!

Eh, da ne budem off topic:

zanima me jedna stvar koju sam primjetio u razgovoru sa nekim musicarima koji su svojedobno bili aktivni na nasim vodama, a to je nacin poribljavanja nasih rijeka.
Mnogi mi govore kako se rijeke kod nas najcesce poribljavaju sa "rainbow" (mislim da se kod nas zove kalifornijka, kalifa)...
Mene to malo zabrinjava, jer neznam da li sam u pravu ali mislim da se ona mrijesti nesto poslije "domace pastrmke", i posto je tjelesno jaca riba s lakocom repom dize polozenu ikru ili mladj potocarke, koja time gubi svoj potencijal za odrzavanje. U mom klubu smo imali muku i patnju da zaustavimo jedno slicno poribljavanje (juzna Svedska) i morali som na kraju platiti eksperta (biologa) koji je to docarao pohlepnima.

Jedan ribar mi je na ovaj komentar odgovorio da se domaca pastrmka moze slobodnije razmnozavati u gornjem toku rijeke koji je nepristupacniji za kalifu, medjutim i ako je tako (a moralo bi se raditi o veoma nepristupacnim mjestima, jer znam da sam nalazio kalifu na jako visokim i plitkim mjestima), opet bih postavio pitanje zasto ne poribljavati domacom pastrmkom... odnosno zasto je uopste potrebno mijesanje vrsta.. Cemu ta energicna borba za kalifom? Zbog velicine? Zanima me sta bi svi ti ribari kojima je velicina toliko bitna rekli o svojim zenama da su i one poput njih <hajprobaj> ...

siguran sam da bi musicarenje za potocarkom ( a naravno i narocito za lipljenom) privuklo mnogobrojne turiste, jer znam da mi ovdje u Svedskoj, posebno na jugu sanjarimo o tome... Kalifa je po mom misljenju najmutaviji salmonid sto postoji... Domaca pastrmka i lipljen su znatno zanimljivije i to su ribe koje bi privukle enorman broj musicara iz EU, ali naravno potrebno je malo pripremiti teren. Primjetio sam da su se pocela organizovati neka mjesta kod nas i namjeravam posjetiti Unu i Unac na pocetku sezone, da vidim kakvo je stanje... pa bih sljedeci put poveo ekipu iz kluba ako se pokaze da je sve uredno. ima nas mnogo rastrkanih po svijetu i moglo bi se navuci turista i turista, ali potrebno je da se radi malo vise na lokalnom planu i osposobi teren.

U jednoj stvari se malo ne slazem sa nekim misljenjima nasih ljudi a to je da je svemu krivo "drzavno uredjenje"... mislim, dobar dio krivice lezi na tome, ali ni ovdje se takve stvari ne regulisu pretjerano puno od strane drzave. Najodgovorniji smo mi ribari, i nasa udruzenja... Mi smo ti koji sve kontrolisemo, odredjujemo i uredjujemo... a koliko se sjecam, iako sam mlad napustio BiH, i kod nas je bilo sve do lokalnih udruzenja... treba malo zanemariti drzavne probleme i zapeti da se stvari na lokalnom nivou srede. Preuzmite vlast nad vodama jer kako je krenulo za par godina BiH ce izbrisati rijec "brzak" koliko su samo isplanirali hidroelektrana...

Divan primjer kako ribolov moze imati pozitivan efekat na drustvo imate na DVD-u pokojnog Mel Kriegera, "40 godina ribolova u Patagoniji", gdje on objasnjava kako je selo kraj jedne od jacih Patogonskih rijeka od kako su poceli sa C&R poraslo sa 5000 na 50 000 stanovnika (period od 20-tak godina)... Kaze da kada su on i jedan njegov prijatelj zapoceli C&R kampanju da su im se svi mjestani smijali... Nadam se da znate da je Patagonija danas jedno od najatraktivnijih mjesta za musicare na svijetu... zamislite samo koji kapacitet mi imamo u odnosu na broj rijeka, kvalitetu ribe i blizinu kontinenta. Ja npr. ako zelim da pecam lipljena moram ici 1500 km sjevernije... a toliko mi je skoro i do BiH... Nocenje na tom sjeveru me kosta minimum 30 eura, klopa jos toliko... dozvola 40... znaci 100 eurica po danu... priroda je golet sa drvecem koje vise lici na "trklje" nego na stabla... a komarci ogromni, kad te mazne 5 komada zanesvijesti ti se od gubitka krvi (ribar sam = preuvelicavam), a ribe ima tu i tamo... (sto ja doduse vise volim nego kad vrvi)... U BiH bi se bolji dozivljaj mogao imati za pola od tog novca, sto je ipak bitno... Samo je potrebna infrastruktura i dobar pravilnik (jer ovdje se nekad vise cijene istancana pravila za ribolov nego da je "riba uz ribu")...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Novi pristup upravljanju vodama?

Post Postao/la montana » 01 pro 2009, 15:54

Tacno je da se kalifa mrijesti i zivi puno visocije od nase potocare. U cijelom svijetu kalifa preferira haladniju vodu od potocare, ali u Bosni i Hercegovini vecina pastrmskih rijeka ima relativno konstantnu temperaturu, pa su obje vrste restrkane duz cijelog toka. Najbitniji faktor je hrana. Potocara je sposobna otici u nize tokove, kad dostigne velicinu u kojoj prelazi na ishranu sitnijim ribicama. Kalifa nije neki poseban lovac i cesce ostaje na ishrani muha i rakovi. Ikra joj je posebno draga hrana i cesto prati potocaru na mrijest. Pojede uglavnom ikru koju joj voda donese i ne "kopa" je kao sto mnogi misle. Ako i vrsi iskopavanje to je prijikom njezinog mrijesta, kao sto rusko kaze. Potocara se isto hrani ikrom kad joj se ukaze prilika, ali manje kalifinom ili lipljenovom, jer vec u tom periodu se pojavi dosta muhe koja potocaru odvede na druge terene. Kalifa je najveci konkurent nasem lipljenu i mekousnoj, jer po nacinu zivota se preklapa sa ove dvije vrste. Posebno je opasno ukrstavanje vrsta, gdje je mladj uglavnom sterilna i propadaju generacije. Pretjerano poribljavanje pojedinim vrstama dovodi do nezeljene hibridizacije i prevladavanja ubacenih vrsta, ali o tome kasnije. Kao sto rece potrebno je naucnim pristupom odrediti mjere poribljavanja jer posljedice mogu biti nestanak rijetkih, autohtonih vrsta... Bistro
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarski tereni”