Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la kenan_sa » 31 kol 2010, 00:31

Prosetam ja danas malo na Milju haj reko da mahnem koji put nece li kakva ova fina sijanica uzeti.Klinac.
Postavljena tabla i lijepo na njoj pise "zabranjeno nošenje ribe" (sistem uhvati i pusti). Premasem od bazena pa do kozije cuprije javila se nije.Sve sto sam ulovio bilo je 1 kljen 13-14 cm i 6 plisa.Promjenio 10-ak muha. Ma jok.Ni da dohvati.Vidio je nigdje nisam.Ako nista bar sam prosetao po prirodi i papucu zijanio.Dobra voda za gaziti koji ce mi reko klinac cizme.Hehehhehe... Poslje svratim u RVI kafanu i tu dobijem pravu informaciju od 3 osobe koje su tu cugale i koje tu rade.Ovako mi je odgovorio jedan od njih kad sam ga upitao gdje je riba jer je u Miljacki nema.

Citiram: "pola te ribe je otislo ovdje u mezu.Dobar dio je odnio ribocuvar Meho,a dobar dio i ostali iz drustva "sarajevo 1906"koji su se tuda motali svaki dan po cijeli dan.Ono malo sto je ostalo pokupili su lokalni ribari.I ja sam je kuci nosio i meni su je davali".

To slicno su mi ponovila i druga dva upitanika.Srecom poznajem ih pa su mi rekli ono iz povjerenja da ne dajem pare za dozvolu bezze.

Toliko od ribolova na miljacki.Sreca neplatih im dozvolu.Nije mi cuvar dosao tako da sam ustedio cvaju. Sad opet po starom na Miljacku po Sapacu ili slucajnog klijena,al za 20 km. Hehehhehe...
Ko je kanio ici nemora vise jer je nema.Izlovljena sva za 5 dana.
slika


Avatar
mekousna
Prava Štela
Postovi:130
Pridružen/a:11 kol 2009, 22:14
Lokacija:rijeka Neretva
Kontakt:

Re: Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la mekousna » 31 kol 2010, 03:24

Dajte uslikajte taj teren na Miljacki, ja to zamišljam kao da zabacuješ u kadu.
Kolika je dubina vode?
List niz vodu, riba uz vodu. [ www.mekousna-konjic.tk ]

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la rusko » 31 kol 2010, 06:22

kenan_sa je napisao/la:Citiram: "pola te ribe je otislo ovdje u mezu.Dobar dio je odnio ribocuvar Meho,a dobar dio i ostali iz drustva "sarajevo 1906"koji su se tuda motali svaki dan po cijeli dan.Ono malo sto je ostalo pokupili su lokalni ribari.I ja sam je kuci nosio i meni su je davali".
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=hy679ODsbUE[/youtube]
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la montana » 31 kol 2010, 08:06

mekousna je napisao/la:Dajte uslikajte taj teren na Miljacki, ja to zamišljam kao da zabacuješ u kadu.
Kolika je dubina vode?
Ja ti ne mogu uslikati, ali mogu malo objasniti. Neke slike sam stavljao na onu drugu temu o Miljacki, pa vidi ako se nesto vidi.

Njena velicina i dubina jako varira po sezonama. Ljeti, tj. sada je njen najnizi nivo i cijela je rijeka velicine veceg potoka i izuzetno bistra. Dubina u toku je oko 20cm, dok u virovima, kojih ima dosta oko stijena i pecina, dubina doseze i po 2 metra. Krupnija pastrmka se obicno krije u tim pecinama pod stijenama, potopljenim drvecem ili u zilama okolnog drveca i naraste i preko 3 kg. Dno je kamenito sa bijelim oblutcima. Ljeti voda otopli i dno je prekriveno zelenom algom slicnom izduzenoj mahovini. Riba se hrani se pretezno larvama vodenih insekata (zuta baja kamenjarka, zuti crv iz kucice i druge), a kad naraste pretezno napada gage, kojih u Miljacki ima na pretek. Ljeti nije toliko aktivna na suhu muhu, kao kasno u proljece. Kako je u proljece to jaka i divlja rijeka koja se uveca i po 20 puta, najcesce je mutna. Nakon sto se izbistri tada je najbolji period za ribolov. Kada nivo opadne i voda otopli, najcesce je napadnuta od zmija, vidri, mreza i ronilaca, a uznemiravaju je i kupaci, tako da se povlaci na najskrovitija mjesta i rijetko izlazi na prelive. Zbog tople vode i nedostatka kisika, ljeti je treba loviti ispod slapova u pjeni. Problem Miljacke je lov na zive mamce plovkom, gdje se vecina pastrskog fonda unisti.

Sve u svemu postoji potencijal za musicarenje, ali bi Miljacku oznacio kao veoma tesku vodu, gdje je prikradanje i precizan zabacaj najbitniji. Tereni su lijepi, mada zaprljani smecem. Bistro!
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la kenan_sa » 31 kol 2010, 12:43

evo par slicica nase Miljacke slikane jucer 30.08.kad sam isao mahati.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika


Avatar
mekousna
Prava Štela
Postovi:130
Pridružen/a:11 kol 2009, 22:14
Lokacija:rijeka Neretva
Kontakt:

Re: Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la mekousna » 31 kol 2010, 17:28

Gledam malo na Google Maps u 3D varijanti:

Ipak je premala rijeka da bi se mogla pratiti preko Google Earth Maps 3D (Klikni ovdje), ali eto, daj šta daš. I hvala za slike :!:

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la kenan_sa » 04 ruj 2010, 21:53

Ispravka na ovo ribolov na miljacki zdravo.danas sam se uvjerio da ustvari ima jos uvjek pastrmke u miljacki.Vidio sam danas nakon setnje sa klincima dvije zive i citave pastrmke.Ma nemos vjerovati.Hehehehehhe....
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la zlaja » 04 ruj 2010, 22:11

Čuvaj ih Kenane ako naiđe Meho neće dobro proć"

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la tare » 04 ruj 2010, 22:55

Zlaja imali pastrmke u krivaji,mozes li ih ti varalicariti???

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la zlaja » 04 ruj 2010, 23:25

Da ima malo u rejonu grada Olovo,put prema gore kroz planinu je katastrofalan pogotovo u onom kamenom prevoju na samom sjedlu planine pa tako da mi se ne ide 2 do 3 sata voziti do tih revira,
već dole od Soluna počinje teritorij mladice pa nizvodno do Vozuće,e to sam zavolio i upecam mladicu a pastrmku nisam nikada upecao.

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la kenan_sa » 05 ruj 2010, 00:25

Hahahahahha... Ma nije ni meho koliko je mrezari tamane a meho cuga boli njega...
slika

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la tare » 05 ruj 2010, 00:30

tako je i kod nas u udruzenju,zimi se raubuje skobalj,izvade ga tonu,a par puta sam gledao cuvare kako dodju,sjednu sa njima,popiju pivu i kad krenu kuci ponesu par riba,ista stvar sad ljeti samo sa mrenom,a i cuvari uopce ne dolaze,nijednom za citavo ljeto nisu bili,zato im nikad ni nevadim dozvolu,ako je budem vadio bice to samo da mogu loviti po zenici...

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la rusko » 05 ruj 2010, 08:20

Ja mogu shvatiti da ljudi ponesu ribu kuci, i naravno hoce da je i pojedu... ali ako je posteno upecaju sa stapom i udicom... u sustini to ne predstavlja veci problem jer se tako ribe nece iskorijeniti iz rijeka...

ALI... ove fazone "raubovanje skobalja" nikako ne mogu da shvatim.... kao prvo sta rade od njega?
Skobalj nikad nije bio popularan za jesti, ako ga jos mogu tako raubovati onda je to sigurno u doba mrijescenja sto znaci da mu je meso 10 puta losije.... kome ga nose? mackama?

A jos mrenu iskorijenjivati... onako lijepu ribu... pa to je zlocin!

Nema tu normale dok pendrek ne "utuvi" pamet narodu u glavu...
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la zlaja » 05 ruj 2010, 14:16

Zato ja kada hoću škobaljat moram ići u susjedni grad Žepče gdje se regularno hrani i regularno na mamce peca.Ovako to ide Rusko,škobalj u vrijeme zime napravi ooogrooomno jato u dubljem dijelu rijeke-zimovnik- onda mesari dođu sa debljim najlonima i sistemom na plovak ali samo je dole zavezana oogrooomna trokuka kao sidro i sistem puste u ono jadno jato i non-stop lupaju kontru i onda kačaju ribu za trbuh,leđa , vratni dio itd.strašno za gledati...

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Pastrmka u Miljacki-ZDRAVO

Post Postao/la rusko » 05 ruj 2010, 16:18

To su psihicki poremeceni ljudi... ali zabrinjavajuce je da dobar dio javnosti to podrzava. Policija ne reaguje, cuvar ponese takve ribe kuci i "opivi" se sa takvima... sve je to naopako...
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarski tereni”