FLY FISHING REVIR KONJIC

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la rusko » 10 stu 2010, 07:42

gonjavac je napisao/la:zaboravio si reći AKO BOG DA
Ateista sam.. pa bih radije rekao: "SVE CE TO NAROD POZLATITI" ;-)

Nego, imate li mozda sajt na internetu sa slikama, informacijom, i ostalim detaljima?
slika slika


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la montana » 11 stu 2010, 11:04

Vidi sehe sto "dolazi tobe" <championvanja> <championvanja> <championvanja>
To ti je od meleka (andjela)! <juma>

To sa "parangalom" nije dobro, ali moze im se pustiti onoliko muha koliko je i za druge ograniceno udica. Na koncu ima dnevni limit i tacka. Uhvati svoje i setnja sa vode.

#2? Angleru, probao sam ja zeni (Herka rodom) da objasnim. Evi ti stenograma ispod:

Ja: Sunce moje, ljubavi draga, jesi li se umorila?
Ona: Ma jesam, upeglase pacijenti.
Ja: Sta mislis da se malo prosetamo po onim tvojim radnjama, da se opustis zlato?
Ona: Sta si to uradio?
Ja: Nista. Hocemo li kod onih tvojih rodjaka, nismo odavno?
Ona: Jesi li me to prevario????
Ja: Ma kakvi!
Ona: Nesto si uradio....
Ja: Znas sta sam razmisljao....
Ona: Nema para.
Ja: Stani nisam ti objasnio...
Ona: Nema para!
Ja: Onaj potok u Wisconsinu...
Ona: Para nema i tacka!!!!
Ja: Ma nisam ti objasnio, treba mi drugi stap....
Ona: Prodaj onaj prvi!!!!

Nisam stigao da joj objasnim pravu razliku izmedju #2 i #4 jer smo morali do radnji, pa onda kod njenih rodjaka. <jelmekotrazio>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la angler » 11 stu 2010, 13:32

Jesu li radjaci mozda sarandzije :135:

Nista ti drugo ne preostaje vec da potajno (ono lafo kasica pa dinar po dinar) kupis stap i drzis ga u kamionu sa tim sto vec imas :wink:

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la montana » 11 stu 2010, 15:21

Nisu sarandzije, vec Hercegovci!

Od uuuustaaa druze! Evo sam se prepolovio. <rostilj> Kad pocne sezona necu smjet' ugazitit u vodu da me ne odnese! <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha> <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la Seha » 11 stu 2010, 16:36

<valjanjeodsmijeha> Montana shampion <championvanja> NEMA PARA :mrgreen:
slika


gonjavac
Početnik
Postovi:10
Pridružen/a:08 stu 2010, 19:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la gonjavac » 12 stu 2010, 13:34


hara
Početnik
Postovi:15
Pridružen/a:12 stu 2010, 21:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la hara » 14 stu 2010, 00:56

Pozdrav svima!
Ja bih rado vidio neke slike strimera koji su zabranjeni... mozete li postaviti neki link?
Trazeci na netu, nasao sam mnogo slika strimera koje meni izgledaju kao i "normalne" musice... tj. normalna udica... tako da ne razumijem bas kako ona moze vise povrijediti ribu (kao sto kaze montana) nego neka obicna musica koja je dozvoljena

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la angler » 14 stu 2010, 04:11

Jdini zabranjeni strimer je u 19 vijeku bio "Aleksandra" u Engleskoj.

Strimeri se obicno prave na vecim udicama i jos ne vidjeh da ih iko pravi bez kontra kuke. A onda neki "savjestan" ribar uzme kljesta i vadjenjem istog razvali usta ribe.
Isto tako ima (na zalost mnogo) ribara koji za nase prilike, vezano velicinu pastrmke i lipljena, lovi sa stapovima 6/7# (klasicni strimerski), kroz okce vece udice na kojem je napravljen strimer moze provuci deblji predvez i bez problema "izglisirati" ribu cime joj nanosi vece povrede.
Pastrmka u vecini slucajeva halapljivo uzima strimer tako da su cesti ubodi u grlo ili skrge dok sa obicnim muhama je to rijetkost.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la montana » 14 stu 2010, 06:47

Evo jos da dodam poredjenje, udica strimera je znatno deblja od bilo koje udice za suhu ili nimfu. Pojedini strimeri su na velikim udicama i po milimetar debele, pa kad dodas i povratnu kuku dobijes oko 2mm promjer rane na ribi recimo od 30cm. Recimo razlika je kao da covjeka ubode igla ili ekser. Uz tegljenje i klijesta, kako Angler rece, dosta se riba napati. Ipak stvar izbora, a zabranjenih nema osim ako se udruzenje ne opredjeli za tu varjantu. Na par ligaskih takmicenja je bilo ogranicenja na strimere iskljucivo sa kuglicom, dok su branili one sa ocima "pjescani sat", oz obrazlozenje da je to dzig??? Prenosim informaciju koju mi je dao prijatelj iz prve ruke.

U biti zabraniti neku varjantu strimera ili strimere uopste je pravo onoga ko gazduje vodom, upravo kao i pravo da odredi iskljucivu upotrebu udica bez kontra kuke.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

hara
Početnik
Postovi:15
Pridružen/a:12 stu 2010, 21:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la hara » 14 stu 2010, 11:37

Hvala puno na iscrpnim informacijama.. Mislim sada da znam sta je zabranjeno u reviru u Konjicu :)

Pokusao sam nazvati kontakt telefon
http://www.flyfishingneretva.com/
TELEFON: +387 36 72 55 20

ali javila mi neka zena, kaze da je to privatni stan i da sam pogrijesio broj :)

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la Memo » 14 stu 2010, 13:19

U biti strimer nije nista opasniji od nymfe ! Strimer velicine 4 ili 2 je ok Pastrmka je grabljivica i ona napada sve sto je u njenoj blizini manje od nje same tako da je strimerom dosta uspjesniji ribolov na krupne pastrmke nego sa suhom ili nymfom zato i vecina udruzenja koja gazduju rijekama zabranjuju taj nacin ribolova pogotovo ako nisu C& Rreviri jer se riba brze izlovi. E u cemu je sad poenta strimer ako je veci bez obzira kolika riba ga uzela on se kaci u sama usta ne ide dalje u grlo samim tim i riba je manje ostecena ako se vraca u vodu Nymfa ili sam lov nymfom sto i sam preferiram lovim 90% Nymfom je dosta opasniji pogotovo lov malom Nymfom 18-kom ili manjom .Desava se to da riba bez bobzira koliko je velika proguta skroz Nymfu u zdrelo tako da se vise ne moze spasiti to mi se desilo vec nekoliko puta iako vec lovim sa Mahacem od 83 godine desise ponekad takva situacija da okasnimo sa reakcijom .Sta sam htio reci da lov strimerom nije toliko opasan koliko se prica o tome samo lov Nymfom ili suhom musicom je dosta zanimljiviji i atraktivniji samim tim sto se lovi sa stapovima nizih klasa i sam dril je ljepsi i neizvjesniji.U proljece kad su vode velike i bujicave kao sto je Neretva nema tu bas velikog izbora ako se hoce loviti Mahacem sem sa Strimerom .U Austriji gdje zivim i lovim na pojedinim rijekama je zabranjeno loviti sa udicom vecom od 2 cm ,ali su se neki dosjetili i prave strimere u toj velicini da bi izbjegli konfrontaciju sa zakonom lov strimerom ne osporavam ,ali sam i sam ipak za lov Nymfom i suhom musicom. pozdrav Memo!!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la montana » 14 stu 2010, 16:42

Znaci Memo ipak je do izlovljavanja? Mada vecinom objasnjavaju udruzenja da je cilj da se izbjegnu povrede, a u stvari se izbjegava izlov. Hvala.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la rusko » 14 stu 2010, 16:55

Ja sam za lov sa strimerom na vodama gdje pravila i uslovi to dozvoljavaju, i mislim da su argumenti koji se iznose malo "tanki"...

A evo i zasto...

mislim da nije bas uvijek tacno da se strimerom lakse ulovi veca riba... po mom iskustvu i citanju, veca riba ide na manje muhe jer dobro zna sta je prirodna hrana a sta strimer... lovim u P&T jezerima gdje se cesto i puno ribe ubacuje, sitne i tek ubacene ribe se ulove na strimer dok one najvece i koje su dugo u jezeru iskljucivo na malu i vjerodostojnu muhu.

Drugo, kao sto je neko vec rekao, strimer se veze za deblji predvez... i naglo "gliseranje" moze ostetiti ribu... s druge strane mala muha se veze za tanak predvez (tipet) koji puca i ostavlja muhu u ribi... i to ne samo na ustima vec cesto i u crijevima... kolika je sansa toj ribi da prezivi??? i sta je tu onda opasnije, i sta se od to dvoje cesce desava???

Svakako se i strimeru moze skloniti kontrakuka i postoje i udice koje su za strimere i bez kontrakuke... ja tako lovim morsku pastrmku i ne vidim da imam manje ili vise spadanja od kolega koji koriste klasicne udice.

Knapek i Partridge (izmedju ostalih) imaju udice za strimere bez kontrakuke:

slika

Koliko i kako ce neko uloviti ribe je cisto stvar vjestine, procjene vode i ostalih situacija... a ne muhe...

Mislim da svi mi koji duze pecamo preferiramo manje muhe i lijepe imitacije insekata koje u stvari i jesu sustina musicarenja... Strimer je vec na granici sa varalicarenjem i "nije to TO"... ali treba ljudima dozvoliti da sami odrede kako ce i s kojom muhom pecati u skladu sa uslovima na vodi.

Po meni je zabrana jedino razumljiva ako se kaze "mi tako zelimo jer je tako zanimljivije, to je nas fazon i treba da se postuje"... to razumijem i cijenim, i prvi potpisujem!!!

A nagadjati se sa idejama da ce se riba lakse izloviti strimerom ili da strimer vise ostecuje ribe je zabluda. Nije do strimera vec do onoga koji rukovodi sa strimerom!!!
slika slika

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la Memo » 14 stu 2010, 21:24

Vec preko deset godina drzim kurseve za Flyfishing u Austriji zajedno sa Rudy Kleychom koji ima Musicarski ducan preko 50 godina lik je star 83 godine i veoma vitalan koji cijeli zivot lovi strimerima koji je bio preko 30 puta na Alaski u lovu Lososa itd.Covjek kojem je 70-tih godina bilo zabranjeno loviti strimerom na Gackoj zbog efektivnosti lova ne zbog nepravilnog lova o tome su i mnogi casopisi u to vrijeme pisali tzv.otac strimera i sam nacin vodzenja strimera koji sam naucio od njega je jedinstven uopste nemoras vaditi strimer iz vode da bi dosao do druge obale i obratno i veoma je efikasno to vam kazem iz iskustva ko ima priliku da dodze u Austriju u Aprilu ili Maju 2011 godine mogu pokazati nacin vodzenja strimerom ,moram naglasiti lov strimerom se preporucuje sa jacim stapovima od klase 8 pa navise ne zbor ribe nego zbog bolje kontrole snjure i strimera obicno se lovi sa brzotonucom snjurom i predvez je 80 cm dugacak ne konusni.Moram naglasiti da lov strimerom ko zna je ubitacan po pastrmku ,e sad ko i kako voli loviti to je nesto drugo kao sto sam napisao u predhodnom postu ja sam licno za lov sa nymfama i suhim musicama veci je dozivljaj sa 3-kom imati lipljena od 50 +nego sa 9-kom potocaru od 60+ to je moje licno misljenje mozda se neko ne slaze sa mojom teorijom ali ja pisem svoje vidzenje ribolova ,neko preferira samo lov suhom musicom neko nymfom ,neko samo strimerom ja sam za sve tri vrste musicarenja sa akcentom lova Nymfom treba sve probati da bi covjek bio kompletan musicar ponekad odem sa DH stapom gdje mi uslovi dozvoljavaju cisto ono da covjek ne zaboravi ono sto je naucio.Dakle ljudi lovite onim cim smatrate da je u datom momentu naj bolje i najefikasnije ako dozvoljavaju pravila revira ili onog ko gazduje rijekom na kojoj lovite ,bezmisleno je doci na rijeku koja je velika i bujicava nema aktivnosti na povrsini i probati loviti sa suhom musicom zato su ljudi izmislili strimere mnogo prije nas i nasih oceva spominje se na Novom Zeland 1780 ineke Malard&Jelow i dan danas jedan od naj lovnijih strimera itd.Ljudi su ih izmislili da se lovi sa njima zato ostaje na onom ko ce ih koristiti i ko nece to je njegova licna stvar i ubjedzenje ako vec koristi preporucio bi lov bez kontra kuke da bi se riba koliko je moguce manje ozljedzena vratila u vodu.Kao sto Rusko rece ako pravila i gazde nalazu zabranu lova strimerom onda se moramo toga pridrzavati i to je OK ,ali netreba traziti izgovore da se ribe vise povrijede strimerom kad znam iz iskustva da to nije tacno vise ih ugine progutanom nymfom i otkinutim predvezima nego od strimera, ali kao sto rekoh vezi konja gdje gazda kaze pa nek ostane tako. PS kursevi su na rijeci Erlauf oko 110 km od Beca i traju 4-5 sati termini za iducu godinu su 3,10,17 April u Maju je 15,22,29. Nesto vise mozete vidjeti na web stranici Angelsport Kleych Wien Thaliastrasse 112 1160 Wien.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: FLY FISHING REVIR KONJIC

Post Postao/la angler » 14 stu 2010, 21:44

Onog "savjesnog" ribara nisam slucajno naveo, a evo zasto.

Na C&R vodi je suvisno pricati o izlovu ribe.

Sta je konkretan razlog na kontretnom reviru , to oni znaju i to treba postovati.

Moje musicarenje na rijekama (ovdje gdje sam sad je 100% strimer) je u 98% na suhu muhu i jos nikad muhu nije uzela dublje, da joj bar okica udice nije virila iz usta. Vecinom su se kacile na kraju "usana". (mozda brzo povlacim kao DockHoliday :grin: )

Nego da se mi spustimo do nase BiH i mentaliteta nasih ribara. Nema smisla traziti razlog povlaceci paralelu izmedju neceg tamo negdje sa onim kako je u BiH.

Prosle godine na reviru Pliva, prijatelj uhvati jednu veliku prelijepu potocaru. Tu se skupe ostali ribari da cestitaju i medju njima jedan od "legendi" BiH musicarenja, koga znaju mnogi varalicari i musicari sa svih podrucja ExYu, sa fotoaparatom da slika ribu. Te ce ovom prijatelju... stani ovako, stani onako, cek jos jedna slika pa jos jedna, pa ova poza. Kaze mu prijatelj...daj da je pustim da se jadna vise ne pati... a na to ce "legenda"....Citiram: "Ma je*i joj mater nek crkne".

Moje je ubjedjenje da je razlog povreda, jer zbog "onih" ribara nekad ispastaju "ovi". "Oni" ribari ne koriste garant udice bez kontrakuke kao "ovi" niti stisnu kukicu kljestima, to budite sigurni. "One" ribare sam cesto vidjao na revirima kako male ribe glisiraju po vodi... odskacu kao pljosnati kamen kad bacimo. "Ovi" ribari imaju respekt prema ribi kolika god mala ona bila. Kod "onih" ribara kad koriste kljesta da otkace svog "favorita" cuje se onaj karakteristican ruzan zvuk kao lomljenje kostiju. "Oni" ribari najcesce love strimerom jer NE ZNAJU loviti na suhu muhu ili nimfu, a ni na strimer, a ubjedjeni su da velikim strimerom mogu uhvatiti samo veliku ribu. "Oni" velike strimere prave na velikim udicama i naravno sa kontrakukom i evo nas opet na pocetku.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Mušičarski tereni”